6. kolo soutěže Expedičního fondu je uzavřeno!

6. kolo soutěže Expedičního fondu je uzavřeno!

Šesté kolo Expedičního fondu přináší další množství cestovatelských a výzkumných nápadů.  Zajímá Vás, kam přihlášené expedice směřují? Zalíbí se vám některá natolik, abyste ji dali svůj hlas?

Do 6. kola soutěže Expedičního fondu se přihlásilo 18 velmi kvalitních expedičních záměrů. Cílem expedic bude nepřeberné množství různých zemí a krajů od Nového Zélandu po Aljašku, od zemí Střední Ameriky po Filipíny. I cíle jednotlivých cestovatelů se liší, od prostého poznávání krás cizích zemí a dobývání horských vrcholů, přes vědecké expedice do neobjevených nebo již zapomenutých lokalit až po charitativní akce, které si kladou za cíl pomoci lidem, kteří to nejvíce potřebují.

Které z přihlášených expedic nakonec uspějí, lze těžko odhadnout. Dokáži si představit, jak těžkou hlavu budou mít jednotlivý členové komise s tím, aby z tolika kvalitních projektů vybrali ty nejlepší. Co takhle jim s tím trochu pomoci? Vaše hlasy, které udělíte jednotlivým projektům na našem webu, mohou ovlivnit průběh soutěže. Třeba právě VÁŠ hlas, VAŠE chvála, nebo naopak VAŠE kritika přesvědčí někoho z porotců pro ten či onen projekt.

Vybírat můžeme s těchto expedic:

Pro děti (keňské i naše): Cílem expedice je poznat  vytipované místní komunity v Nyanze a hledat možnosti pomoci – zvláště co se týká školství, zdraví, ochrany přírody, případně. Vytvořením materiálů pro rozvojové vzdělávání dostanou naše děti v ČR možnost seznámit se s životem  dětí v této oblasti a navázat kontakty.

Analýza organické zemědělské produkce na Kubě v reakci na krizi: Cílem projektu je zmapovat jednotlivé kroky, jež vedly k přechodu z průmyslového zemědělství, a analyzovat současný stav nově vytvořeného, světově unikátního systému. Studium produkce, distribuce a konzervace organických produktů v rámci země bude provedeno jak v teoretické, tak praktické rovině v rámci přibližně osmi vybraných projektů.

Ekocesty – Amerika 2009: Snahou expedice Ekocesty Amerika 2009 je informovat o životě lidí ve Střední a Severní Americe, vlivech klimatických změn, možnostech využití obnovitelných zdrojů energie a ochraně životního prostředí.

HLEDÁNÍ FÉROVÝCH FILIPÍN, srovnávací studie životních podmínek drobných pěstitelů cukrové třtiny a manga zapojených do systému Fair Trade: Hlavním cílem výpravy do vesnických oblastí filipínských ostrovů Negros a Luzon je monitorovat fungování a praktické dopady Fair Trade na drobné pěstitele cukrové třtiny a manga a srovnání jejich životních podmínek s pěstiteli zapojenými do konvečního obchodu. Dílčím cílem je vytvoření online projektu pro děti Fair Trade pěstitelů a české školáky.

Střecha pro Humanistickou školu ve čtvrti Farako I, Kankan, Guinea: Během pár měsíců zde byla postavena budova pro základní školu z prostředků projektu Medela – kalendáře slavných žen nafoceným Janem Saudkem. Peníze stačily na postavení 3tříd, ředitelny s kabinetem a knihovnou, 8toalet a povinné zdi kolem celého pozemku. Škola pak bude poskytovat vzdělání až 210 dětem z nejchudších rodin či sirotkům. V budoucnu by škola měla být rozšířena o další tři třídy.

Objevujeme vesmír: Cílem expedice nebudou vzdálené nepoznané krajiny, ale světy nacházející se mimo Zemi. Výprava nabídne účastníkům – klientům Domova na zámku Bystré – svět, který dosud neznají. Vesmír budou objevovat v rámci výukového programu pro děti a mládež připraveného Hvězdárnou v Brně.

Dokumentace archeologických památek popsaných v díle Aloise Musila: Nová dokumentace některých lokalit v Sýrii popsaných A. Musilem, se zaměřením na nerevidované či nedostatečně revidované a obtížněji dostupné lokality, která má doplnit připravovanou databázi Musilových archeologických lokalit. Dále průzkum jejich současného stavu a míry ohrožení, a vytipování vhodných objektů na potenciální řádný výzkum a zakonzervování nejohroženějších památek.

Fair Trade v Západní Africe: Cílem cesty je poznání a podpora místního projektu Fair Trade v západoafrické Guineji a Senegalu, založeného panem Ba Cisse. Projekt se zabývá zpracováním a vývozem bambuckého másla – karité v rámci principů spravedlivého obchodu. Výstupem z expedice po místních minidružstvech bude krátký dokument, který poslouží jako informační a vzdělávací materiál o Fair Trade.

MECHIGUA ( MExiko CHIapas GUAtemala): Expedice po Latinské Americe zdokumentuje životy lidí skrze jejich umělecké výrobky a místa kde žijí. (Mexiko City – kožené / dřevené výrobky; Chiapas – keramika / šperky; Guatemala – látky / obrázky)

Knihovna ve slumu Kibera – Nairobi, Keňa: St. Elizabeth Kibera Library: Cílem projektu je nabídnout nejchudším vrstvám obyvatel slumu Kibera, především dětem a mladým lidem, dostupnou možnost sebevzdělání, přístupu k informacím a kulturnímu vyžití v příjemném prostředí knihovny.

Výzkum kahau nosatých a ochrana pobřežních mangrovů v Balikpapanském zálivu (Indonésie): Projekt navazuje na dlouhodobou snahu o ochranu přírody Balikpapanského zálivu na východě Kalimantanu. Jeho vlajkovým druhem je opice kahau nosatý, kterých zde žije až 5 % celosvětové populace. Hlavním tématem výzkumu budou velké nosy kahau – ověřování jejich role v pohlavním výběru. Naše ochranářské aktivity se zaměří na patrolování v mangrovech.

Splněný sen z dětství aneb Nový Zéland 2009: Cestovatelská expedice na Nový Zéland, jejímž výstupem bude cyklus přednášek pro děti a mládež.

NAMAK 2010: Speleologický a geologický výzkum v íránském solném krasu: NAMAK (= sůl v perštině) je již od roku 1998 volné sdružení geologů a speleologů, kteří spolupracují na průzkumu solného krasu v Íránu. Na projektu se podílejí pracovníci Univerzity Karlovy v Praze, Akademie věd ČR, Šírázské univerzity (Írán) a členové České speleologické společnosti. Výsledky projektu jsou jak „expediční objevy“, tak i vědecká data.

První výkopová sezóna v súdánském Wad Ben Naga: Národní muzeum ve spolupráci s  domácími a zahraničními institucemi vysílá vědeckou (archeologicko-etnografickou) expedici do Republiky Súdán. Místem působení se má stát lokalita Wad Ben Naga nacházející se přibližně 100 km severně od Chartúmu. Na lokalitě se nachází několik starověkých chrámů, dvě pohřebiště a palác núbijské královny Amanišacheto.

Iditarod Trail Invitational – Alaska 2010: Iditarod Trail Inivtational je považován za nejtěžší vytrvalostní závod na světě v těch nejtěžších podmínkách. Od roku 1983 se k závodu psích spřežení, které tuto vzdálenost dokáží urazit za necelých 9 dní,  přiřadil i závod jednotlivců: na kole, na lyžích, pěšky.  Cílem našeho dobrodruha je zdolat tuto trasu jako první Čech vlastními silami, a to pěšky/běh.

Expedice HUMI Outdoor 2009 – výstup na Gasherbrum I. klasickou cestou: Čtveřice plzeňských horolezců Matrin Liška, Honza Tráva, Kuba Vaněk a expediční lékař Kamil Havlíček, se pokusí o výstup na Gasherbrum I. ( 8068 m.n.m.) klasickou cestou. Expedice podnikne výpravu společně s expedicí Klattermussen New Decison Máry Holečka.

Život na tortilové oponě: Expedice se pokusí o novinářské zmapování hraničního regionu mezi USA a Mexikem a jeho problémů.

Expedice Pamír 2009: Během 40denní expedice chtějí naši horalové ujít trek do základního tábora Moskvina v centrálním Pamíru a zpět (trek dlouhý cca 80 km, uskutečněn pouze jedenkrát českými horolezci). Vystoupit na dva nejvyšší vrcholy Pamíru – pik Korženěvskoj (7105 m.n.m.) a pik Kommunzsma (7495 m.n.m.) a v rámci aklimatizace na pik Chetyreh (6230 m.n.m).

Máte už mezi přihlášenými projekty svého favorita? Líbí se vám nějaký projekt více než ostatní? Napište nám své názory do diskuse k jednotlivým expedicím!

Expediční fond je podporován těmito společnostmi:

Partneři Expedičního fondu:

Koktejl_2.jpg

Humi.jpg

ECP_1.jpg

KATADYN.jpg

Gumotex.jpg

Hedvabn___stezka.jpg

Oficiální partneři:

__esk___speleologick___slope__nost.jpg

__esk___horolezeck___svaz___mal__.JPG

Vesm__r___mal__.jpg

Významní sponzoři Expedičního fondu:

Svojtka.jpg

Sambarsport

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

kossuri

Ad posledná expedícia v zozname:
dva najvyššie vrcholy Pamíru sú Kongur (7719 m) a Muztagh Ata (7546 m).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: