HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Nový Zéland

POSLEDNÍ DISKUSE

10 tipů pro road trip s malými dětmi, který nemusí být noční můrou, ale splněným snem

Od té doby, co máme děti, cestujeme stejně jako dřív. Děti jsou na cestách spokojené a díky tomu získávají rozhled, zkušenosti a spoustu zážitků.

FIORDLAND: Nekonečnými pásy hor a pohádkovým pralesem Nového Zélandu

FIORDLAND: Nekonečnými pásy hor a pohádkovým pralesem Nového Zélandu

Maorská legenda praví, že Fiordland byl vytvořen, když polobůh Tū Te Rakiwhānoa vytesával sekyrou drsné strže jižních fjordů kolem Preservation Bay a Dusky Sound, ponechávaje si pod nohami ostrovy Resolution a Secretary. Jak postupoval k severu, postupně své umění vylepšoval, až vyvrcholilo tvorbou fjordu Milford Sound, v maorštině Piopiotahi.

Pojeďte s cestovní kanceláří GO2 poznávat nádherné hory, řeky i pláže Nového Zélandu!

Dopřejte si skvělou dovolenou od specialistů a za přijatelnou cenu. Cesta s CK GO2? Základem jsou osobní zkušenosti i znalosti česky hovořícího delegáta a originální poznávací programy. Je to unikátní cesta na unikátní místa.

Cestování Zélandem po trase z Queenstown do Milford Sound

Cestování Zélandem po trase z Queenstown do Milford Sound

Dnes frekventovaná silnice, která dnes slouží statisícům turistů a ukazuje na odiv největší novozélandské přírodní klenoty ani nemusela vzniknout.

Marlborough Sounds - Port Underwood, Queen Charlotte a Pelorus Sound

Marlborough Sounds - Port Underwood, Queen Charlotte a Pelorus Sound

Je to jedna z oblastí, kde se dá zastavit třeba na týden a za pěkného počasí bude stále co dělat. Trajektem přijedete do Picton a v informačním centru hned spatříte mnoho nabídek na různé aktivity.

Rotorua, město známé svojí termální aktivitou, ale také novozélandskou maorskou kulturou

Město Rotorua se nachází necelé čtyři hodiny jízdy autem z Aucklandu na jih. Dostanete se k němu z Hamiltonu po silnici č.1, posléze č.5 nebo z Bay of Plenty po silnici č.36. A proč ho navštívit?

ROZHOVOR: Zažít absolutní svobodu, objet na kole celý svět, ničeho se nebát a vše si pořádně užít

I když do té doby na kole skoro nejezdil, pořídil si Jiří Bína k padesátce kolo a o pár let později na něm vyrazil do světa. Už přes 15 let na etapy objíždí zeměkouli.

TOP 7 dechberoucích vodopádů, které zůstanou v paměti každému, kdo je byť jen na chvíli spatří

Voda padající z nesmírné výšky, kaskády bublající divoké vody a závoj mlhy, jenž vše obklopuje, to jsou vodopády, které lidskou fantazii a mysl fascinují již od počátku věků.

Trek na Novém Zélandu: Srdcem divokého Kahurangi

Trek na Novém Zélandu: Srdcem divokého Kahurangi

Bahno, bažiny, brody, lanové mosty, kluzké balvany, spadané stromy, cesty utrhané velkou vodou, několikadenní déšť a tisíce sandflies. Oblečení ani boty už pár dní nebylo suché. Dokončení plánovaného treku severozápadem jižního ostrova Nového Zélandu nám dalo hodně zabrat.

Poloostrov Coromandel: Zlatý důl včera i dnes

Poloostrov Coromandel: Zlatý důl včera i dnes

Poloostrov Coromandel je oblíbenou prázdninovou destinací Aucklanďanů a oblast, jež pokračuje zátokou Bay of Plenty a regionem Eastland prý patří k nejkrásnějším na Novém Zélandu. Alespoň tak praví kapesní průvodce. Po třech týdnech cestování severním ostrovem už nemáme žádná očekávání, protože všude je krásně. Mám dojem, že z přírodních scenérií a mého procítěného „wow“ mám už tik ve tváři.

Několik tipů a rad, jak se dá cestovat po Novém Zélandu s dětmi každého věku

Několik tipů a rad, jak se dá cestovat po Novém Zélandu s dětmi každého věku

Jak jsem se stal otcem, tak se hned změnil můj styl cestování. Dlouhé túry a návštěva dobrodružných lokalit vystřídal v mnoha ohledech mikrosvět dětí a cestování s ohledem na potřeby našeho syna.

Všemi smysly po Novém Zélandu: rybaření, svatby, jachting nebo heliskiing

Všemi smysly po Novém Zélandu: rybaření, svatby, jachting nebo heliskiing

Cestování po Novém Zélandu nemusí být zdaleka jen o standardních poznávacích trasách. Dejte průchod svým zájmům... Dovolená na míru podle vaší cestovatelské diagnózy. Vytvoříme „na klíč" program cesty, zajistíme všechny související služby.

ROZHOVOR: Češi mají na Novém Zélandu reputaci coby pracovití, šikovní a samostatní zaměstnanci, říká konzulka Vlaďka Kennett

Okouzlil vás Nový Zéland? Přečtěte si rozhovor s Vlaďkou Kennett, honorární konzulkou ČR na Novém Zélandu.

Jak na Nový Zéland: profesionální cestovatel radí

Jak na Nový Zéland: profesionální cestovatel radí

V následujícím článku bych Vám chtěl ukázat svůj způsob, jak si opravdu užít Nový Zéland s WHV vízama. Jak víza sehnat, kde bydlet, kde nakupovat, jak si připravit životopis, kde hledat práci, jestli dobrovolničit, za jakých podmínek a jak. Heslo dobrodružství: Za málo peněz - hodně muziky! Je to boj, ale o to víc to stojí za to:)

Jak procestovat Nový Zéland za nejnižší náklady a využít každý dolar?

Jak procestovat Nový Zéland za nejnižší náklady a využít každý dolar?

Nový Zéland je vnímán jako jedna z nejdražších zemí, kam se můžete vydat na dovolenou nebo se usadit. To ale neznamená, že si tu nemůžete půjčit auto s plnou nádrží za dolar na den, ubytovat se a jíst zdarma a ještě k tomu získat zkušenosti z života místní farmářské rodiny. Nebo si užít atrakce, včetně bungee jumpingu, se slevou až 75 procent. Čtěte, jak na to!

PRŮVODCI DOPORUČUJÍ: Za popularitou Zélandu stojí zejména dobře zvládnutý marketing. Místní ví, co doma mají a umí to dobře prodat

Karel Topič má dvě srdcové destinace: Austrálii a Nový Zéland. Obě země se pro něj staly skoro druhým domovem a dlouhodobě se věnuje průvodcování a zájezdům na míru právě do těchto koutů světa. Dneska jsme si nechali prozradit jeho tajné tipy na to, jak si užít Nový Zéland co nejintenzivněji.

Poznejte okolí Aucklandu - černý písek a divoké vlny

Poznejte okolí Aucklandu - černý písek a divoké vlny

Auckland sice není hlavním městem Nového Zélandu, ale určitě se může považovat za hlavní kulturní a společenské centrum. Když přiletíte na Zéland, nejspíše přiletíte právě sem. Vydejte se proto rovnou na okružní jízdu kolem Aucklandu, kde najdete spoustu zajímavých míst na dosah ruky!

Pod pokličkou správců a ochranářů v národních parcích Nového Zélandu aneb je libo chatu nebo past?

Téměř každý, kdo se do téhle nádherné země oplývající zejména (v porovnání s jinými evropskými státy) zdánlivě nekonečným územím nedotčeného přírodního bohatství vydá, si chce vyšlápnout na nějaký z těch světoznámých treků, nebo alespoň na chvíli propadnout kouzlu kratších toulek po horách a lesích.

Mořská a pobřežní fauna Nového Zélandu a pár tipů kam za ní

Mořská a pobřežní fauna Nového Zélandu a pár tipů kam za ní

Součástí novozélandského přírodního bohatství je hned vedle nádherných scenérií a stále ještě nedotčených koutů bezesporu místní unikátní živočišná říše. A ty nejzajímavější tvory najdete ve vodě nebo alespoň blízko ní!

Moa, kiwi, kea - zázraky Nového Zélandu

Moa, kiwi, kea - zázraky Nového Zélandu

Krajina Pána prstenů v sobě skrývá mnohé unikátní druhy rostlin i živočichů. Na Novém Zélandu se vyvíjí už téměř 85 000 000 000 let.

Nejlepší lyžařská střediska na Novém Zélandu: Mt Hutt, Queenstown, Arthur´s Pass a další

Na Novém Zélandu se lyžařská sezóna právě pomalu stáčí do své druhé půlky a tak pokud už vás nebaví naše přeplněná koupaliště a přemýšlíte vydat se na Nový Zéland, tak neváhejte, teď je ten pravý čas! A pokud to nevyjde letos - vydejte se příští rok!

Nový Zéland - 8 nejlepších procházek k ledovcům Franz Josef Glacier a Fox Glacier

Dlouhé pláže Tasmanova moře, deštný prales i třítisícové hory. Ledovcová krajina na Novém Zélandu vyrazí dech jak svátečním turistům v sandálkách, tak i ostříleným vlkům v pohorkách.

Se zvednutým prstem na Novém Zélandu: Co stop to nový příběh

Se zvednutým prstem na Novém Zélandu: Co stop to nový příběh

Na Nový Zéland se jezdí za krásami přírody a stopovat! Tuto úvodní větu si troufám tvrdit po téměř dvouměsíčním stopařském putování. Severní i Jižní ostrov kolem dokola, občas i napříč.

Sjezd sedmimetrového vodopádu na řece Kaituna chce pořádnou dávku odvahy!

Sjezd sedmimetrového vodopádu na řece Kaituna chce pořádnou dávku odvahy!

Nedaleko novozélandského městečka Rotorua se naskýtá jedinečné možnost sjet na raftu sedmimetrový vodopád na řece Kaituna. Je to opravdu nezapomenutelný zážitek!

Nový Zéland - Zimní putování po ostrovech přírodních superlativů

Nový Zéland - Zimní putování po ostrovech přírodních superlativů

Čtyřčlenná rodina, novozélandská krajina, koně, dodávka i místní lidé. Bát se zimy je na těchhle jedinečných ostrovech zbytečné i tak si je totiž maximálně užijete!

Raglan je ta pravá novozélandská Mekka všech surfařů

Raglan je ta pravá novozélandská Mekka všech surfařů

Vydávat se na Nový Zéland jen za surfařením je poněkud z ruky. Když už tam ale jste, rozhodně byste si měli jeden či dva dny vyhradit pro zážitky na vlnách. nejlépe právě v Raglanu!

Místo domů stojí pianina

Místo domů stojí pianina

Rok po zemětřesení. Prázdná místa po spadlých domech města Christchurch zaplnily nezvyklé předměty. Nový Zéland se s ničivou katastrofou vyrovnává vskutku nápaditě, vesele a možná nejoriginálněji na světě.

Tajné tipy pro treking na Novém Zélandu

Tajné tipy pro treking na Novém Zélandu

Krajina Pána prstenů má milovníkům putování s rancem na zádech skutečně co nabídnout. Chcete pár nových (a tajných) tipů? Zeptali jsme se na ně fotografa Jakuba Kasla.

V Martins Bay sám a po ďábelské stezce

V Martins Bay sám a po ďábelské stezce

Když přijde zima do Martins Bay, slunce rozzáří zelené skály i zasněžené štíty. Tehdy si tu můžete dát tu nejlepší romantiku a sám procházet liduprázdnou krajinou od srubu ke srubu. Pojďte mlčky s námi.

Lachtan nebo tuleň?

Lachtan nebo tuleň?

Při cestování po Novém Zélandu a nejen po něm se můžete setkat s tvorem s anglickým názvem seal, který se do češtiny překládá buď jako tuleň nebo lachtan. Rozdíl je mezi nimi poměrně podstatný, ale autoři a překladatelé publikací tomu nevěnují pozornost.

Nový Zéland – konec volnému kempaření. Hurá???

Nový Zéland – konec volnému kempaření. Hurá???

„Vstávej, kámo, nečuč na hvězdy, pokuta 200 dolarů!“ Ráj nevázaných snílků dostane svou kazajku: 200 NZD za nelegální táboření, až 10 000 NZD za znečišťování prostředí s tím souvisejícím. Konec romantiků na Zélandu?

Jak se fotí Nový Zéland

Jak se fotí Nový Zéland

Mohutné skalní masivy, blankytně modrá jezera, křišťálově čisté řeky, hluboká údolí, rozeklané fjordy, gigantické ledovce, šťavnatý deštný les či romantické pobřeží. To vše a ještě mnohem víc může cestovatel a fotografi objevit a „lovit" na Novém Zélandu.

Od páry k pedálům

Ještě před nějakými patnácti lety by to nikoho ani nenapadlo - udělat ze zrušené železniční tratě zdánlivě nehostinným středem jednoho z novozélandských regionů populární cyklostezku.

Země bílého mraku a člověk Nového Zélandu

Země bílého mraku a člověk Nového Zélandu

Tradice a kultura novozélandských Maorů ještě žije. Ponořením se do minulosti kdysi primitivně žijícího národa se můžeme vcítit do potřebnosti jejich odkazu a uvědomit si, jaké to je být člověkem země Aotearoa. Pojďmě se podívat na Nový Zéland trochu jinak.

Glenorchy – brána do ráje...

Když jsem se v malé novozélandské vísce Glenorchy na severním cípu jezera Wakatipu ocitla poprvé před více než šesti lety, netušila jsem jak moc se stane součástí mého budoucího života.

Kolik dní si vyhradit na cestování po Novém Zélandu či v Austrálii?

Je dovolená na Novém Zélandu již ve vašem kalendáři a ještě nevíte co vše můžete rozumně stihnout - shlédnout za dané období?

Zimní cestování po Jižním ostrově

Zimní cestování po Jižním ostrově

Nový Zéland nabízí spoustu zajímavostí a krásné přírody. Většina cestovatelů se tam vydává během léta. Ale proč je dobré ho navšívit právě během zimního období?

Stewart Island

Stewart Island

Podle starého maorského názvu se tomuto novozélandskému ostrovu říká „Země hořící oblohy". Stewartův ostrov je však zemí neprostupné zeleně a malých okrouhlých pláží se zlatavým pískem a rybářskými loďkami, které čekají na vyplutí. A voní po dešti...

Nový Zéland - za nejhezčí krajinou na konec světa

Nový Zéland - za nejhezčí krajinou na konec světa

Každý z nás slyšel o Novém Zélandu a jeho úžasné přírodě. Vybavíme si detaily z filmu Pán prstenů anebo si představíme nekonečné množství ovcí. Ale jak tato krajina doopravdy vypadá? Pojďte ji prozkoumat automobilem za tři týdny.

Z Queenstownu do Christchurchu

A je tady závěr naší novozélandské expedice. Po Milford Tracku jsme trošku vyčerpaní, více psychicky než fyzicky, přece jen to chvílemi vypadalo jako boj o přežití. Dostali jsme alergii na dešťové kapky, jakmile se nás nějaká dotkne, asociuje v nás vzpomínky na mokré chladivé oblečení. Brrrr!

Nový Zéland: Jižní Alpy, Fiordland a „nejkrásnější trek na světě“

Mezi skalnatými hory se pomalu vynořuje ledovec Franz Joseph Glacier. Vede k němu několik menších treků. Nejdříve si jej prohlížíme z vyhlídky. Vypadá majestátně, jakoby se řítil dolů údolím, po stranách pokrytý kamením a prachem, uprostřed jasně modrý.

Z Wellingtonu po západním pobřeží Jižního ostrova

Nový Zéland má opravdu půvabné hlavní město. Možná je to tím, že Wellington není velký a moře mu dodává příjemnou atmosféru. Procházka po nábřeží s výhledem na kotvící lodě, ulice vedoucí strmě do kopce, hodně zeleně a sportující obyvatelé.

Z Rotorua přes Taupo do Wellingtonu

Opustili jsme poloostrov Coromandel a vyrazili do Rotorua. Ve všech průvodcích se píše, že kdo nenavštívil tohle město, jakoby ani nebyl na Severním ostrově.

Úsměv, prosím!

Přemýšlím, jestli bych tady na Novém Zélandu byla šťastnější než u nás. Ovlivňuje člověka prostředí, ve kterém žije? Počasí? Moře? Nevím. Jedno však vím určitě. Novozélanďani vás při náhodném očním kontaktu obdaří upřímným zářivým úsměvem. Až tehdy si uvědomím, jak málo se u nás doma lidi na ulici usmívají...

Stopem po Novém Zélandu

Stopem po Novém Zélandu

Zajímá vás nádhera Nového Zélandu? Nechte se zlákat naším fotočlánkem a dozvíte se také, proč je stopování nejlepším způsobem pohybu po ostrovech.

Rotorua

Rotorua

Víte, jak nejlépe probudit spící gejzír? K čemu je možné využít vnitřní energii naší planety? Na tyto a další otázky odpoví nejlépe domorodí Maoři z nejbarevnější geotermální oblasti Nového Zélandu.

Puhoi - česká vesnice na Novém Zélandu

Roku 1863 opouští 83 německy mluvících starousedlíků vesničku ...Chotěšov... na Plzeňsku a vydává se na druhý konec světa - na Nový Zéland - začít nový život. Odjíždějí s příslibem přidělení 40 akrů půdy na osobu zdarma, sami si hradí pouze dopravní náklady. Na seznamu cestujících najdete jména jako Schischka, Straka, Becher nebo Schollum.

Jak přežít cestování ve skupině

Jak přežít cestování ve skupině

Ponorková nemoc je zhoubou nejednoho cestovního kolektivu. Když se však na ni vytáhne bezedný, černý, pichlavý a někdy i drsný humor, nemá šanci.

Gillespie Pass

Po hodině a půl jsme nahoře a kocháme se pohledem na zasněžené vrcholky hor kolem. Všem vévodí Mt. Awful.

Copland Track

Na Copland track nás upozornilo hned několik lidí. Není údajně nijak náročný a člověk se může vykoupat v termálních jezírkách hned u první chaty.

Milford Sound

Už nějakou dobu přemýšlíme, jestli se máme pustit na Milford Track. Je to snad nejznámější track na Zélandě, ovšem taky nejdražší: na začátek se dostanete z Te Anau pouze lodí, stejně jako pak na konci do Milford Sound.

Travers Sabine Track / Nelson Lakes National Park

Cestou z Abel Tasman National Parku nás zaskočil státní svátek připadající na Velký pátek, znamenající zavřené obchody a tím i možnost nákupu nezbytných potravin pro týdenní trek v národním parku Nelson Lakes. Zdrželi jsme se proto jedno odpoledne v námi tolik známé Motuece.

Abel Tasman National Park

Pracovat v Motuece a nechat si ujít Abel Tasman NP, to by bylo opravdu ostudné. Je možné jít dva tracky – coastal track a inland track. Oba jsem částečně prošli. Poprvé jsme se tam vypravili pouze na jeden den. Krásné písčité pláže, blankytně modrá voda, plno lastur a spousta kajakářů a turistů – tak, jak se dalo čekat.

Písečná duna Farewell Spit a krása pláží

Waikoropupu Springs (čili Pupu Springs) jsou naší první zastávkou na cestě na Golden Bay. Prameny jsou unikátní zejména svou silou (14.000 litrů za sekundu). Podobně silných pramenů je na světě víc, málokterý je tak čirý a průzračný jako tento. V jezírku okolo hlavního pramene je sice zakázané plavat (br, komu by se chtělo v takové zimě?), jde si však domluvit potápění.

Kahurangi National Park

Sběr jablek začínal být únavný a monotónní. Nebyl vyhlášen den volna, takže jsme bez přestávky pracovali 10 dní, dokud nás na 14. března od práce nezachránilo deštivé počasí. Požádali jsme proto našeho supervisora o tři dny volna. Vyhlédli jsme si trek v blízkém Kahurangi National Parku.

Čtyřdenní Queen Charlotte Track

Z Picktonu jsme se nechali vyvést člunem k Ship Cove, kde začíná čtyřdenní Queen Charlotte Track. Celková délka je 71 km a cesta vede úzkým pásem pevniny podél zálivu stejného jména většinou kapradinovým pralesem.

Kupujeme auto

První starostí, která nás v Aucklandu čeká, je koupě auta. Kiwi, jak si Novozélanďané říkají, kupují ojetá auta nejčastěji přes internetovou aukci www.trademe.co.nz , nebo na tzv. car marketech. Jeden takový se každé nedělní dopoledne koná v městské čtvrti Ellerslie.

Jak odstranit komunikační bariéry v cestovním týmu?

Jak odstranit veškeré komunikační bariéry pěti nezávislých mladých lidí vmáčknutých na tři měsíce do jednoho auta? Čím účelně a jednoduše nahradit komplikovanou "toleranci" v týmu? Jaký zcela nečekaný puntíkatý zádrhel na Vás může číhat v motoru koupeného cestovního auta? O tom, jak se po Zélandu cestuje, pere, suší, myje, šije, žije, v 3 pojízdných metrech čtverečních a jak z toho nechytit mor? Jaké strašidlo číhá v nacpaném autě? A kam s ním?

Směr západo-východo sever

Nastal den, kdy všech deset našich očí stanulo na nejjižnějším cípu jižního ostrova Nového Zélandu.

Staňte se multimilionářem - chytejte králíky!

Kdosi nám na začátku našeho putování po Novém Zélandu řekl: "Vždyť ze silnice uvidíte na Zélandu to samé, co z hor, tak nač se plahočit?" Po dvou měsících plahočení si dovoluji vážně protestovat proti všem lenochodům světa!

Chajda pod trakaři (Nový Zéland)

Chajda pod trakaři (Nový Zéland)

Pokoušíme se přeložit náhodným zahraničním pocestným: "Padaj tu ale dneska trakaře, co?" (It looks like falling wheelbarrows, doesn´t it?) Nechápou. Tak jinak: "Ženěj se tu ale dneska čerti!" (Devils are getting married.) Nechápou.

Skokem dalekým o trekové holi

Po nácviku trekování v proudech deště na Abel Tasmanu jsme se vrhli na pořádný sedmidenní přechod hor nad Nelson Lakes, s dětinskou radostí, že další trek už nám na Zélandu nemůže přece celý totálně propršet.

La, la, la lapáme po dechu

Než se nám opět stanou živobytím tři duralové pruty, plachta, ranní zrní a batoh, rozhodli jsme zprvu trošku opepřit náš těžce zmítaný bankovní účet a hurá do práce. Neznám hloupější nápad než hledat práci na jižním ostrově Nového Zélandu koncem září.

Láska na první pohled!

Je mladý, výbušný, má ostrá ramena a jeden čudlík tam dole. Ta výbušnost jsou vulkány, ta ramena jsou jižní Alpy řvoucích čtyřicítek, ten čudlík si říká Stewart Island.

Kapiti Island na Novém Zélandu

Kapiti Island na Novém Zélandu

Říká se, že být na NZ a nevidět Milford Sound nebo majestátné sopky je jako nevidět NZ. Ale což takhle vidět novozélandský symbol – ptáka kiwi - ve volné přírodě?

Česká vesnice na Novém Zélandě

Česká vesnice na Novém Zélandě

Až po deseti měsících strávených na druhé straně planety jsme se dozvěděli od maorského kamaráda o české vesnici na Novém Zélandu. Hned bylo jasné, že se tam vypravíme.

Na mořském kajaku za ptákem kiwi

Jako průvodce zájezdů na Nový Zéland jsem v této zemi viděl už téměř všechno. Dosud mi ale unikal symbol Nového Zélandu - nelétavý pták kiwi. Viděli jsme ho sice mnohokrát - ale pokaždé jen v jakési miniaturní zoo, nikdy ve volné přírodě.

CESTOVATELSKÝ TWEET

Všechny cesty vedou do Říma. Nebo ne?
Sponzorováno