FIORDLAND: Nekonečnými pásy hor a pohádkovým pralesem Nového Zélandu

FIORDLAND: Nekonečnými pásy hor a pohádkovým pralesem Nového Zélandu

Maorská legenda praví, že Fiordland byl vytvořen, když polobůh Tū Te Rakiwhānoa vytesával sekyrou drsné strže jižních fjordů kolem Preservation Bay a Dusky Sound, ponechávaje si pod nohami ostrovy Resolution a Secretary. Jak postupoval k severu, postupně své umění vylepšoval, až vyvrcholilo tvorbou fjordu Milford Sound, v maorštině Piopiotahi.

Národní park Fiordland se nachází na jihozápadě Jižního ostrova Nového Zélandu a patří do přírodní rezervace Te Wahipounamu. Jediná silnice přivádí ke světoznámému fjordu Milford Sound ročně statisíce turistů, ale i tak je většina rozlohy parku turistickým ruchem téměř nedotčená. Západní civilizace se střetává s absolutní divočinou, s rozeklanými skalními štíty nekonečných horských hřebenů, s tichými hladinami jezer a neprostupným pralesem. Jak chapadla chobotnice je čtrnáct fjordů vklíněno hluboko do vnitrozemí. Lidská noha na mnohá místa stále ještě nevkročila.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Jezera Te Anau a Manapouri

Městečko Te Anau je přirozenou branou do parku a nabízí veškeré potřebné služby pro turisty i farmáře ze širokého okolí. Leží na břehu stejnojmenného jezera, které je plochou 344 km2 druhé největší na Novém Zélandu. Ledovcové jezero Te Anau má tři velká ramena, po nichž se můžete plavit na elegantní historické motorové plachetnici Faith. Plavba je spojená s vycházkou k jezírkům ukrytým v pralese. V okolí obcí Te Anau a Manapouri najdete kvalitní ubytování. Pokud rádi hrajete golf, zkuste luxusní Dock Bay Lodge. Velice oblíbená je restaurace Red Cliff s vyhlášenou zážitkovou kuchyní, kde musíte ochutnat novozélandské slávky, zvěřinu z nedalekých hor nebo místní vysoce ceněné langusty.

Městečko Te Anau a obec Manapouri v dohledné době spojí 28 km dlouhá cyklostezka podél řeky Waiau při okraji národního parku. Cestou po Lake2lake trail se otevírají stále nové pohledy na pastviny farmářských usedlostí, okolní hory, meandrující řeku a místy projíždí pabukovým pralesem. Na stezce nejsou výrazná stoupání, případně si můžete pomoci zapůjčením elektrokola. Také jezero Manapouri, které se právem pyšní titulem nejkrásnějšího novozélandského jezera, vzniklo činností ledovců. Rozmanitou krajinu, kterou tvoří rozličné tvary hor, zálivů a ostrovů i pestrá vegetace, můžete prozkoumat výletní lodí nebo vrtulníkem.

Nejširší nabídku průvodců a map Nového Zélandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Kepler Track

Populární třídenní túra Kepler Track (cca 60 km a 1200 m převýšení) patří mezi nejkrásnější novozélandské túry. Nabízí od každého trochu – cestu kolem jezer Te Anau a Manapouri a podél průzračné řeky Waiau, prales mnoha tváří, ledovcem vytesaná údolí se strmými stěnami okolních hor a panoramatické výhledy. Vrcholem je cesta po hřebenu mezi Mt Luxmore a Iris Burn, která vás zavede mezi nádherné alpínské louky, uvidíte z ptačího pohledu okolní hory a jezera. A možná potkáte zvídavé horské papoušky kea.

Budete-li mít pouze den, nechte se vynést vrtulníkem pod vrchol hory Mt Luxmore. Po výstupu na vrchol se vydejte pěšky k jezeru Te Anau (5–6 hodin času). Na konci výletu si cestu zpět můžete zkrátit vodním taxi.

Zkušenosti čtenářů

Jirka

O Fiordlandu jsme se rozepsali na našem blogu http://kuszvance.cz/zeland-jih-milford.html , tak můžete mrknout a načerpat trochu inspirace. 🙂

Markéta

Super tipy, já bych teda ještě doplnila odsud https://daily-adventures.cz/2020/12/np-fiordland-novy-zeland/ , za mě totální pecka Milford Sound.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí