HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Thajsko


POSLEDNÍ DISKUSE


AMNAT CHAROEN

Amnat Charoen je jednou z thajských nově ustanovených provincií. Jako město byl založen během vlády krále Ramy III. a nejdříve spadal pod soudní pravomoci Nakhon Phanom a později pod Ubon Ratchathani. Na provincii byl povýšen 1.prosince 1993.

ANG THNOG

Ang Thong původně známý jako Muang Wiset Chai Chan byl základní hraniční základnou Ayutthaya v bojích s Barmou. Zvláště během poslední války se proslavila "bitva u Bang Rachan" poblíž Singburi - jedna z nejdůležitějších událostí v thajské historii.

AYUTTHUA

Palác Bang Pa-In

Leží na ostrůvku v řece Chao Phraya, asi 20 km od Ayutthaye. Když se králem stal Prasat Thong (1630 - 1655), dal vystavět chrám Chumphon Nikayaram. Palác stál na ostrově uprostřed okrasného jezírka a sloužil jako venkovské sídlo královským rodinám.

BANGKOK

HISTORIE

Více než dvěstěletá historie Bangkoku je přímo spjatá s dynastií Chakri, která vládne ještě dnes. Když byl v roce 1782 korunován Rama I. (zakladatel dynastie), jedním z jeho prvních rozhodnutí bylo zřízení nového hlavního města. Často se mylně uvádí, že Rama I. založil Bangkok jako hlavní město, ale tím v té době bylo Thonburi (dnešní levý břeh řeky Chao Phraya).

Film

Jít v Thajsku do kina nebo ne?

Pro milovníky kinematografie je Thajsko paradoxně filmovým rájem. Pokud jste příznivci Hollywoodské produkce, uvádí se zde největší trháky souběžně stejně jako všude jinde na světě. Pokud se chcete seznámit s místní a asijskou produkcí, není nic snazšího než zajít do některého ze supermoderních multiplexů, které rostou ve všech velkých městech jako houby po dešti.

CHAINAT

Chai Nat byl založen během Ayutthayského období. Bylo to důležité město užívané několikrát jako základna pro válečné konfrontace s barmskou armádou. Barmánci byli vždycky poraženi a tak se jméno Chai Nat stalo synonymem místa vítězství.

CHONBURI

Nejproslavenějším místem provincie Chonburi je letovisko Pattaya ležící na pobřeží Thajského zálivu, 147 km jihovýchodně od Bangkoku. Ale provincie toho nabízí daleko víc - řadu ostrovů, historických památek, chrámů, nekonečné ananasové plantáže atd. Je to také jedna z nejprůmyslovějších oblastí Thajska. Nákladní přístavy a rafinerie v Si Racha, přetížené dálnice, ale také vynikající golfové hřiště, to vše je panoptikum tepající hektickým životem 24 hodin denně.

CHUMPHON

Tato provincie leží v nejsevernější části Jižního Thajska (říká se o ní že to je brána jižního Thajska) a rozlohou je to čtvrtá největší provincie jihu. Provincie je dlouhá a úzká. Na západě tvoří vysoké hory přírodní hranici s Barmou a na východě jsou pláže v délce 222 km a 47 malebných ostrovů, které si postupně získávají vzrůstající oblibu mezi potápěči.

KANCHANABURI

Kanchanaburi je třetí největší provincií Thajska. Povrch provincie je hornatý. Pozornost přitahuje patrně nejznámější stavba provincie, most přes řeku Kwai, známý z knižního i filmového zpracování. Hory a říční údolí vytváří krásnou přírodní scenérii.

KRABI

Jižní provincie s pravděpodobně nejstarší historií a dobou osídlení. Vedle kamenného nářadí, prastarých barevných obrazů, korálků, keramiky a kosterních pozůstatků je zde mnoho útesů a jeskyní. Hornatá krajina je v centrální části protkána rovinami a pevninou. Pod správu provincie patří rovněž asi 130 ostrovů v Andamanském moři. Přírodní pralesní porost tvoří především mangrovy a stromy Cassia.

LAMPANG

ÚVOD

Thajské centrum pro ochranu slonů (Thai Elephant Conservation Centre), chrámy postavené v barmském stylu a stylu Lanna Thai, koňská doprava jako v dávných dobách - to jsou jen některé symboly této provincie, která je známá po celém světě.

LOP BURI - město opic

Historie

Provincie Lopburi byla pravděpodobně založena za vlády Khmerů, kdy rozšiřovali svá území a převzali vládu nad celou oblastí. V polovině 13.stoeltí se zde usadili Thajci, kteří se stěhovali ze severu. Roku 1664 král Ayutthaye, Narai Veliký, jmenoval Lopburi druhým hlavním městem. Výrazná pomoc architektů z Francie a původní thajský styl tvoří zajímavý kontrast.

MAE HONG SON -Thajská Sibiř

ÚVOD

Povrch druhé nejsevernější provincie Thajska je hornatý a po celý rok je zde relativně chladné klima. Provincie hraničí na severu a západě s Myanmarem (Barma) a silný barmský vliv je vidět na všech chrámech a stavbách. Populaci provincie tvoří Thajci a mnoho horských kmenů jako Karenové, Hmongové, Lahuové a Lisuové. Dříve se provincii díky své odlehlosti říkalo Thajská Sibiř.

MUKDAHAN - sladký tamarind

Perla na břehu Mekongu

Mukdahanu se také květnatě říká: "krásné město na břehu Mekongu, sladký tamarind, původ řeky Phaya, skvělá hora, cenný starověký buben, osm pilířů kultury, malebná hora Manorom a krásná Kra Bao lslet". Řeka Mekong, na jejímž břehu město leží je centrem života provincie. Návštěva v Mukdahanu by měla trvat alespoň 3 dny a měla by zahrnout i cestu na druhý břeh do Laoského města Sawannakhet.

NAKHON NAYOK

Nakhon Nayok je 900 let staré historické město. Bylo založené během Dvaravati období a jméno Nakhon Nayok bylo označení východního posádkového města Ayutthayi, coby nového thajského hlavního města (1350). Většina provincie jsou zalesněné svahy kopců (většinou přírodní rezervace), ozdobené vodopády apod. Stručně řečeno je to jedna velká botanická zahrada.

NAKHON PATHOM

Nakhon Pathom leží v záplavové nížině centrálního regionu, okolo řeky Tha Chin. Prastará oblast se zajímavou historií je známá jako centrum kulturního rozvoje a prosperity. Z rozsáhlých vykopávek je známo mnoho o historickém a archeologickém významu zdejších staveb, jako např. Chedi Phra Pathom nebo Dhammachakra (symbol celku Dhamma).

NAKHON PHANOM - město hor

Nakhon Phanom (kdysi bývalo centrem starověkého království Sri Kotrabun), leží při vznešené řece Maekhong, 735 km severovýchodně od Bangkoku. Roztomilá scenérie venkovského hlavního města je umocněna drsně krásnou džunglí a horami které leží za laoským městem Thakaek na protějším břehu řeky. Král Rama I. mu dal jméno Nakhon Phanom (město hor) kvůli tomuto význačnému zeměpisnému rysu.

NAKHON RATCHASIMA (KHORAT)

V této provincie jsou stále patrné pozůstatky dávné khmérské říše. Hlavní město provincie je známé pod jménem Khorat a leží v rovině severovýchodně od Bangkoku a slouží jako brána do severovýchodního regionu.

NANG BUA LAMPHU

Nong Bua Lamphu se stal 76. provincií Thajska v roce 1993. Nachází se na severovýchodní plošině. Na severovýchodě provincie se táhne rozsáhlý pás hor svažující se na západ a jihozápad do okresů Naklang a Sriboonreung, které jsou vhodné pro pěstování rýže. Část provincie pokrývají i lesy a pralesy.

NARATHIWAT

Narathiwat je nejjižnější thajská pobřežní provincie ohraničená Thajským zálivem a severovýchodní hranicí Malajsie. Od Bangkoku je vzdálen 1 116 km vlakem. Dvě třetiny provincie jsou zalesněné hory. Obyvatelé Narathiwatu (říká se mu také "sídlo dobrých lidí") jsou převážně farmáři a rybáři. Narathiwat je provincie s krásnými přírodními kulisami lesů a přímořských středisek.

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ MÍSTA THAJSKA

Kaleidoskop zážitků

Thajsko, pyšnící se bujnou tropickou vegetací, je z pohledu turisty přehlídkou kulturních a smyslových kontrastů. Dávné bohaté dědictví a hojné přírodní zdroje tohoto hrdého buddhistického národa se snoubí v zemi, která prošla mnoha hospodářskými boomy a krizemi a poslední desetiletí zažívá své nejšťastnější období.

NONG KHAI lemována Mekongem

Nong Khai je hraniční provincie s Laosem v severovýchodním Thajsku. Je lemovaná řekou Mekong a Most přátelství je vstupní branou do Vientienu, vzdáleného jen 26 kilometrů. Má průměrnou nadmořskou výšku 365 m.

NONTHABURI

Nonthaburi leží v úrodné nížině povodí řeky Chao Phraya. Toto město je plné ovocných a květinových plantáží, stejně jako starobylých chrámů. Je lehce dostupné po silnici i po řece. V minulosti bylo Nonthaburi součástí Ayutthajského království. Roku 1943 bylo připojeno k Bangkoku a roku 1946 prohlášeno jako provincie.

PATTANI

Pattani je lokalizováno v jihovýchodním cípu Malajského poloostrova. Je to malá provincie mezi pěti provinciemi tzv. jižní hranice. Bylo založeno na počátku 15. století a v minulosti bylo zčásti samosprávným malajským sultanátem. Dnes je srdcem muslimského jižního Thajska (75% obyvatel provincie vyznává islám).

PHANG NGA

Phang-Nga je hlavně zemědělskou provincií na jihu Thajska. Hlavní plodinou je guma. Gumovníkové plantáže zabírají značnou část oblasti, zvláště podél silnic. Velká část úrody rýže, zeleniny a ovoce se vypěstuje právě v Phang-Nga. Velkou část provincie tvoří prales.

PHATTHALUNG

Phatthalung je starověké město v jižním Thajsku. Leží mezi dvěma zdaleka viditelnými horami Khao Ok Thalu ("Hora s propíchnutou hrudí") a Khao Hua Taek ("Hora rozbité hlavy"). Phatthalung je považovaný za místo zrodu thajského stínového divadla a tance Nora.

PHETCHABUN - Město diamantů

Phetchabun je starověké město s řadou zajímavých a historicky důležitých míst. Najdeme ho ve spodní části severního Thajska, 346 km z Bangkoku. Oblast je rovina obklopená kopci, hlavní řeka protékající provincií je Pa Sak. Jméno města vzniklo zřejmě ze slova "Phuechapura" ("úrodné místo nebo místo oplývající úrodou") a až později se změnilo na Phetchabun ("místo oplývající diamanty").

PHETCHABURI

Toto prastaré město bylo dříve často využívané královskou rodinou. Mělo mnoho názvů, jako např. Phripphri, Phripphli nebo Phetchaphli. Historikové se domnívají, že jméno Phetchaburi (čti "phetčaburi") by mohlo být jméno prapůvodní, protože bylo nalezeno na nejstarším kamenném nápisu ve městě.

PHICHIT - Krásné město

Phichit je situován ve spodní části severní oblasti Thajska. Město Phichit neboli "Krásné město" pravděpodobně založil Phraya Khot Thabong v roce 1056. Během Sukhothai období (1238-1350) bylo pojmenován "Sa Luang" a bylo jedním z důležitých měst království Sukhothai. Phichit byl přejmenován znovu v Ayutthaya období (1350-1767) na "Okhaburi" (město v močálu). Narodil se zde král Ayutthayi Sanphet VIII. neboli "Phrachao Sua". Provincií se stal za vlády krále Ramy V. (1868-1910).

PHITSANULOK - rodiště krále Naresuana Velikého

Provincie Phitsanulok leží na spojnici centrální a severní oblasti. V Phitsanuloku se narodil Ayuthayský král Naresuan Velký (vládl 1590 - 1605) a jeho bratr princ Ekathosarot. Bylo to důležité historické a strategické město zejména v dobách kdy Ayuthaya vedla války s Barmou. Byl také 25 let hlavním městem Thajska (1448-1488) za vlády Ayuthayského krále Boromtrailokanata.

PHRAE

Phrae je jedno z nejstarších měst v Thajsku - pochází ze stejné doby jako Sukhothai a Chiang Mai. Město bylo založeno před 800 lety, údajně lidmi kmenů Thai Kern a Tai Lue. Město uchovává o svém založení romantické proslulé legendy "Phra Lor" a "Phu Chana Sibtid" . Dřívější jméno města bylo "Wiang Kosai" (hedvábná látka).

PHUKET

Khao Rang

Hora na severovýchod od města Phuket, odkud je krásný výhled na město, jižní část ostrova a další menší okolní ostrovy. Je zde také několik restaurací, odkud je dobrý výhled na město, park pro vyznavače zdravého životního stylu a pohodlná, prostorná louka pro piknik. na vrcholu hory je bronzová socha Phraa Ratsada Nupradit, podobizna guvernéra Phuketu za vlády krále Ramy V.

PRACHIN BURI

Prachin Buri je prosperující město s kořeny v hluboké historii. Jeho počátky sahají do doby před 800 roky do období Dvaravati. Z této doby pochází i vykopávky historických měst Sri Morakot a Sri Mahasot.

PRACHUAP KHIRI KHAN

Poté, co bylo staré město opuštěno po pádu království Ayutthaya, bylo znovu osídleno roku 1845, za vlády krále Ramy IV. Nyní je provincie známá spíše díky přírodní kráse zdejších pláží a hor. Hua Hin, hlavní atrakce provincie je jedním z nejoblíbenějších přímořských resortů Thajska nejen mezi Thajci, ale i mezi zahraničními návštěvníky.

RAYONG

Provincie obdařená úchvatnou přírodní krásou. Má velmi dobrou pověst jako hlavní dodavatel výrobků z mořských živočichů např. krevetová pasta, rybí omáčka a sušené ryby; dále ovoce rambutan, mangosteen a durian. Rayong leží na východě severního pobřeží Thajského zálivu. Zdejší pobřeží se táhne v délce 100 km.

ROI ET

Roi Et je provincie umístěná v střední části severovýchodu Thajska na Khoratské plošině. Město Roi Et je situován blízko řeky Chi s malebným jezerem Phalan Chai ve středu. Bývalo to velké a slavné město nazývané Saket Nakhon mající 11 městských bran a 11 satelitních měst a vazalských společenství.

SA KAEO

Sa Kaeo byla nově ustanovená provincií v roce 1993 z bývalého Amphoe Sakaeo na východě provincie Prachinburi.

SAKON NAKHON místo k rozjímání

Sakon Nakhon se nachází na severovýchodu Thajska. Najdeme tu lesnaté horské pásmo Phu Phan a řadu chrámů vhodných k rozjímání. Tyto chrámy jsou také proslulé dobře známými mnichy vedoucími zde meditace.

SAMUT SAKHON

Samut Sakhon se dříve nazýval "Tha Chin" pravděpodobně protože to byl obchodní přístav s obrovským množstvím čínských džunek. V roce 1548 bylo město přejmenováno na "Sakhon Buri" a bývalo náborovým centrem vojáků z pobřeží.

SAMUT SONGKHRAM

Samut Songkhram je pobřežní provincie v ústí řeky Mae Klong, jihozápadně od Bangkoku (po silnici č.35). Oblast je nížina s mnoha kanály. Pěstuje se tu zejména hroznové víno, čínská švestka, pomelo, guava a kokosové ořechy.

SARABURI

Provincie Saraburi leží v centrální oblasti Thajska 65 km z Ayutthaya. Je to velká plošina postupně se zdvihající k severu a severovýchodu. Saraburi má velmi důležitou řeku Pasak (105 km), která se setká s řekou Chao Phraya v Ayutthaya.

SATUN

Satun je provincie v jižním Thajsku, na hranicích s Malajsií. Díky své poloze na západním pobřeží je blízko průplavu Malacca v Indickém oceánu. Zahrnuje také 105 divukrásných ostrovů. Délka pobřeží je 144,8 km. Jednou z hlavních hospodářských plodin je kaučukovník.

SI SA KET

Si Sa Ket se původně jmenoval Muang Khu Khan. Archeologové předpokládají, že jeho původ sahá do časů Khmerské říše kvůli přítomnosti mnoha khmerských rozvalin. Legenda praví, že Muang Khu Khan (nazývaný také Si Nakhon Lamduan) stál tam kde je nyní Ban Prasat Si Liam Dong Lumduan, Tambon Tuan Yai, King Amphoe Wang Hin a na město byl povýšen až v roce 1759 v době Ayutthayi. Během vlády krále Ramy V. se město přestěhovalo do dnešního místa a provincií pod současným jménem je od roku 1938.

SING BURI

Sing Buri je zajímavé prehistorické město. Vzniklo za vlády krále Ramy V. sloučením 3 malých měst na břehu řeky Chao Phraya na sever od Ang Thong (Sing Buri, In Buri a Phrom Buri).

SONGHLA

Songkhla je provincie ležící na hranicích s Malajským státem Kedah (Saiburi), kdysi známá jako důležitý mořský přístav a místo obchodu. Jako historické město má Songkhla mnoho starobylých vykopávek, uměleckých předmětů, míst s kulturním významem ve spojení s ojedinělými tradicemi, nářečím a folklórem a snaží se uchovat bohaté kulturní dědictví i pro pozdější generace.

Sport

Thajský box

Thajský box je sport i způsob obrany. Soutěžící mohou použít jakoukoliv část těla: chodidla, nohy, kolena, lokte, ramena to vše jsou jejich zbraně. Tradiční hudba během boje dělá ze soutěže nezapomenutelný zážitek.

SUPHAN BURI

Starověké město Suphanburi pochází z Dvaravati období a dříve se mu říkalo Phanthum Buri. Založeno bylo zřejmě v 8.stol. původně na levém břehu řeky Tha Chin v místech dnešního Tambon RuaYai a Tambon Phihan Daeng.

SURAT THANI

Jméno znamená "město dobrých lidí" a je bývalým místem říše Srivichaya. Je to největší a nejvýznamnější provincie jihu. Charakteristické pro Surat Thani jsou vysoké náhorní plošiny a hory porostlé pralesem od západu k nízkým pánvím ve střední části a na jižním pobřeží. Podél pobřeží je spousta ostrovů a dvě hlavní řeky.

TAK

Tak je komunikační centrum severu a centrální provincie pro rozvoj severního Thajska. Zajímavostí je největší thajská přehrada "Bhumibol" o rozloze 16 406,6 km2.

Thajská masáž

Stručná základní informace

Pro mnohé maséry i řadu laiků jde o pojem již dobře známý, přesto se nám zdá účelné objasnit stručně některé základní pojmy a okolnosti. I proto, že vědomosti získané náhodně při krátké turistické návštěvě v Thajsku nebo v některých tuzemských zařízeních a v neposlední řadě v našem tisku nemusí být vůbec reprezentativní.

THAJSKÁ NEJ...

Nejdéle vládnoucí panovník na světě

je současný thajský král Bumiphol Adulyadej. Prohlášen králem byl v roce 1946 a korunován byl v roce 1950. Dále si troufáme tvrdit, že je nejvíce milovaným králem na světě.

Tradiční domy

Tradiční thajská obydlí

jsou dobře přizpůsobená tropickému podnebí. Mnohé stojí na kůlech, aby je nesmetla velká voda. Strmá střecha napomáhá dobrému stékání vody a díky přírodním materiálům, jako tvrdému dřevu (před zákazem kácení výhradně týkovému), bambusu a sušeným listům, není uvnitř takové horko. Architektonické řešení rovněž odráží duchovní víru.

TRANG

Trang je pobřežní provincie u Indického oceánu s pobřežím v délce 199 km. Provincie se skládá ze souostroví 46 ostrovů v Andamanském moři, 12 je v okrese Amphoe Kantang, 13 v Amphoe Palian a 21 v Amphoe Sikao. Nejlepší doba pro návštěvu je v době od října do května.

TRAT

Provincie nacházející se na jihovýchodní výspě Thajska je proslulá těžbou a zpracováním drahokamů, ale dnes je zejména vstupní branou národního mořského parku Ko Chang.

UBON RATCHATHANI - dějiště festivalu svíček

Thajská nejvýchodnější provincie Ubon Ratchathani hraničí na východě řekou Maekong s Laosem a směrem na jih s Kambodžou. Provincie má silnou buddhistickou tradici, řadu lesních meditačních chrámů a zřetelně odlišnou kulturu, která se odráží v místní kuchyni, řemeslech a tradičním festivalu svíček, který se koná každý červenec.

UDON THANI plné archeologických nalezišt\'

Provincie je známá archeologickými nalezišti, nejdůležitější mezi nimi je vesnice Ban Chiang, kde před více než 5 000 lety byla první světová civilizace Doby bronzové.

YALA

"Krásné hraniční město, nejjižnější v Siamu" je slogan provincie Yala. Slovo "Yala" z lidového názvu "Yalor" ve významu rybářská síť, protože původním město Yalor leželo u hory profilované jako rybářská síť. Jeho obyvatelé se ještě několikrát posunovali, než "zakotvili" na dnešním místě v Nibong. (Nibong je druh stromu v thajštině "laocha-on").

YASOTHON

Podle historických kronik založil město Phra Chao Voravongsa a jeho následovníci v roce 1798, když se usadili v Dong Phi Singh a přejmenovali ho na Ban Ta Singh nebo Muang Ta Singh, který v roce 1814 král Rama II. povýšil na město. 70. provincií v pořadí se stal v revolučním roce 1972 oddělením několika okresů z provincie Ubon Ratchathani.


Diskuse


Zaruma-Provincie El Oro,bud z Loja ,nebo Machala,nadherna vesnicka,tak 1.400m/nm dost od turistycky cesty,nevyhlasena Vilkabamba,tedy hodne lidi tam zije tech 100roku,podnebi,jidlo,klid,pratelky zivot a zadny schon,siesta.Velmi cisto,vyborna mistni kava,tigrillo ,humitas quimbolitos,jsou mistni speciajity.Kostel a namesticko a ulice San Francisko kde vchod z ulice je prizemi a dalsi tri patra jsou dolu.Vyhledy nadherny.Pesky se da projit po cely Zarume,ale hodne kopcovaty. Hned blizko Portovelo,kde jsou stale zlatodoly(sachty) a vsude v okoli Zarumy taky.Je moznost exkurze do zlatodolu s pruvodcem.Blizko je Pinas taky hezka vesnicka.Od kvetna do listopadu je letni obdobi,kdy je nejlepsi tam ject.
24. 09. 2012, 03:33:06

Pěkný, ale z tohodle se nic nevyčtu :(
03. 12. 2013, 19:36:12
Libor
Libor
Zaruma je v Ekvádoru, tak proč to je pod Thajskem?
03. 12. 2013, 23:12:32
Nevíte jestli jízdenky na autobus (stříbrná karta) jsou platné jak v Dubaji tak i v Sarjah? Když budeme mít hotel v Sarjah, jestli lze na stejnou jízdenku/sříbrnou kartu jet z města Sajrah od hotelu autobusem do Dubaje a zpět, nebo zda je potřeba si v Sarjah koupit lístek na autobus zvlášt, a kde si ho připadně koupit? Jestli se platí v Sarjah v autobusech u řidiče, nebo zda se někde prodávají extra jízdenky na autobus směr Dubaj.
13. 11. 2014, 00:29:21
Luvák
Luvák

Naprosto geniální diskuze :D Nesmyslný příspěvek o Ekvádoru, pak dotaz na MHD v SAE a to vše zařazené jako zajímavosti Sv. Tomáše :D

27. 05. 2016, 13:12:43
Johny
Johny

Co to je Stezko? :D

30. 06. 2017, 15:34:14

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Nikdy neříkej, že něco nejde. Musíš jen chtít a jít si za tím.
Sponzorováno