Thajským Krabi na kole i pěšky: Posvátné jeskyně, zářivě zelený prales i dokonalé koupání

Thajským Krabi na kole i pěšky: Posvátné jeskyně, zářivě zelený prales i dokonalé koupání

Pokud nejste velkými příznivci aut nebo skútrů a dáváte spíše přednost ekologičtějšímu kolu, které jako bonus navíc zušlechťuje vaši kondičku, thajské Krabi je definitivně místem, kam se chcete vydat.

Najdete tu některé z nejkrásnějších pláží v zemi, jako je Ao Naang, Fossil Shell Beach nebo Railay. Přestože si musíte zaplatit loď, abyste se na poslední jmenovanou dostali, jde jen o pár dolarů a kolo vám za příplatek naloží – navíc, pokud jste ve skupině a kol převážíte více, cena se na osobu citelně sníží.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Všechny tyto pláže nabízejí nádherné výhledy na modré moře, bílý písek, rybářské bárky a především úžasně tvarované vápencové útesy. Pokud máte v oblibě outdoorové sporty, jako je lezení po skalách, canyoning, jízda na kajaku, rafting, trekking nebo právě jízda na kole, oblast si rychle oblíbíte, poskytuje neuvěřitelné scenérie a možnosti outdoorového vyžití.

Nejznámější trekkingové stezky vedou k Emerald Pool a Saline Hot Spring Khlong Thom (více o těchto oblastech v článku Vydejte se do džungle nedaleko thajského Krabi a objevte Horký pramen nebo Smaragdové jezírko), kolem chrámu Wat Tham SueaTiger Cave (na vrchol hory a do jeskyně v džungli) a na horu Dragon Crest, Khao Ngon Nak, z jejíhož vrcholu je nádherný výhled na okolní hory a moře, a kde také vznikají mnohé turistické fotky u populární převislé skály.

Do všech těchto míst se můžete vydat na kole, většinou po silnici a více méně po rovince, a to pak zaparkovat a pokračovat trekkingem.

Náročným, ale krásným trekem Dračího hřebene, Khao Ngon Nak

Asi 45 až 60 minut jízdy na kole severně od pláže Ao Nang se nachází vstup na trasu Dračího hřebene, Khao Ngon Nak. Většinu času jedete po venkovských silnicích a podél pláží, takže je cesta příjemná a kdykoliv můžete zastavit a smočit se v moři.

Jakmile dorazíte ke vstupu do parku, musíte se podepsat na listině návštěvníků, ale překvapivě nezaplatíte žádný vstupní poplatek, což je pro Thajsko dost vzácné. Nicméně se očekává, že při příjezdu nebo odjezdu zanecháte u rangerů dobrovolný poplatek.

Pěší trasa je dlouhá asi čtyři kilometry a kvůli nepřístupnému terénu, který vede přes velké ostré kameny a vysoko nad zem stoupající kořeny stromů, není možné na ni vzít kolo.

Než dosáhnete vrcholu, zastavte se u dvou vodopádů a obdivujte stezky vedoucí podél potoka, který vytváří krásné tůňky a jezírka, někdy i hluboká, v nichž se můžete vykoupat.

Trek je poměrně náročný, protože je strmý a během monzunu je pískovcové podloží podmáčené a klouže. Na stezce narazíte také na vysoké strmé schodiště poskytující slušný kardio trénink. Někteří turisté sem přicházejí naprosto nepřipravení v žabkách očekávajíce, že podobně jako mnohé jiné atraktivní lokality v Thajsku bude i tato stezka dlážděna cementovými chodníčky. Opak je pravdou, tohle místo je fakt divočina, a právě proto si uchovává svůj genius loci. Ale vězte, že vhodnou trekovou obuv tady opravdu oceníte.

Po vystoupání k druhé vyhlídce se vám otevře nádherný výhled do krajiny. Mnozí návštěvníci o něm tvrdí, že je velkolepější než pohled ze samého vrcholu. Možná i proto, že se tu mnozí v touze vystoupat co nejdříve na vrchol ani nezastaví. Využijte proto možnost, v klidu tu posedět a zahloubat se nad panoramaty, která zahrnují pláže, okolní kopce i nádherné tropické lesy.

Na trase se neprodává žádné občerstvení, takže než vyrazíte, ujistěte se, že máte dostatek vody (případně si u vstupu můžete koupit půl litrovou lahev za 20 bahtů – což je nicméně třikrát tolik, co stojí stejná voda v supermarketu).

Po schodech posvátným budhistickým chrámem Tiger Cave až do nebe

Dalším místem, kam se můžete jednoduše vydat na kole, pohybujete-li v oblasti Krabi, je buddhistický chrám Tiger Cave. Přestože by se mohlo zdát, že tu nebude příliš mnoho prostoru pro pořádný trekking, opak je pravdou. Posvátné místo rozkládající se severovýchodně od Krabi je známé pro tygří tlapy, které najdete v jeskyni v klášterním komplexu, vysokou zlatou sochu Buddhy na vrcholu hory nad jeskyní a namáhavé stoupání po schodech k vrcholu.

Legenda praví, že v jeskyni kdysi žili tygři, jejich řev prý v roce 1975 vytrhl z meditace mnicha jménem Jumnean Seelasettho (Ajahn Jumnean) a chrám byl tehdy pojmenován Wat Tham Suea – Tygří jeskyně.

Okolí Wat Tham Suea tvoří tropický deštný prales, který zahrnuje mnoho starých stromů a jeskyní. Když se vydáte na průzkum pralesa (od chrámu vedou rozličné více či méně značené stezky), narazíte na nejrůznější zvláštnosti, skalní průrvy, masivní stromy i tropické motýly a exotická zvířata. Tu a tam vás překvapí podivné zvuky vydávané ptáky a jinými zvířaty. Když se vrátíte k blízkosti chrámu, spatříte sem tam mezi stromy osobu oděnou v oranžovém sarongu – mnichy žijící v chrámovém komplexu.

Chrám má jedno schodiště s 1237 schody vedoucími k vrcholu. Některé schody jsou vyšší než 40 cm, takže opravdu docela náročné stoupání. Vaše snaha se ale vyplatí, tak se nevzdávejte, i když se nejspíš v polovině schodiště budete cítit úplně grogy. Esprit místa funguje tak, že jsou tu k sobě návštěvníci laskaví a ohleduplní a zcela samozřejmě se navzájem podporují. Ti, kteří sestupují dolů, dodávají odvahy a sil těm, kteří stoupají nahoru, opakují neustále, že ta snaha stojí za ten výhled a že to zvládnete. Takže věřte jejich slovům, dejte si doušek vody, utřete pot z čela (paží, nohou) a pokračujte!

Jste-li fanoušky cyklocestování, další zajímavou destinací pro vás bude Kambodža: Projeďte královstvím monumentálních chrámů i bělostných pláží s azurovou vodou na kole.

Kolem osmistého schodu se tempo stoupání dramaticky zpomaluje, dokonce i zdatní a trénovaní návštěvníci se tu zastaví, aby chytli druhý dech. Schodišti se někdy přezdívá „Stairway to Heaven“ (Schody do nebe), což je docela trefné pojmenování – těžko se sem dostáváte, ale když konečně dosáhnete vrcholu, opravdu je to tu jako v nebi… Jako první se vám otevře výhled na obrovskou sochu Zlatého Buddhy a k vašim uším dorazí zvuky zvonkoher rozmístěných kolem, které jsou rozhoupávány příjemným vánkem. Otevřou se vám výhledy do širé krajiny a v principu téměř do nebe, které vám možná vženou slzy do očí. Poté, co si sundáte boty, můžete prozkoumat celé posvátné místo, kde se nacházejí větší i menší svatyně, obětní prostory s vonnými tyčinkami a svíčkami. Pokud budou na nebi mraky, budete mít pocit, že jsou vám skoro na dosah ruky.

Energie místa vás nabije natolik, že se vám bude klesání zpět dolů zdá jednoduché a příjemné. Ale nezapomeňte cestou dolů podpořit ty, kteří ještě netuší, jaká krása je po té úporné námaze čeká.

Na kole u pláže Ao Naang, tentokrát v

Nejširší nabídku průvodců a map Thajska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: