Vydejte se do džungle nedaleko thajského Krabi a objevte Horký pramen nebo Smaragdové jezírko

Vydejte se do džungle nedaleko thajského Krabi a objevte Horký pramen nebo Smaragdové jezírko

Horký pramen (Hot Stream) v Khlong Thom (asi 70 km od města Krabi), nacházející se v srdci džungle nedaleko přírodní rezervace Khao Phra Bang Khram, a Smaragdové jezírko (Emerald Pool) jsou dvě oblíbené lokality thajského Krabi, kam se snadno dostanete na kole po dobrých, leč někdy frekventovaných silnicích.

Obě lokality jsou často diskutovány na internetových fórech a názory na ně se dramaticky odlišují od nadšení po zklamání. Tak jako u čehokoli jiného je třeba vědět, kdy a za jakých podmínek se do vybraných míst vydáváte a co očekáváte. Pokud jste v Krabi v době monzunu, nečekejte, že pramen v Khlong Thom bude průzračně zářivý a čistý jako na fotkách, které můžete vidět na internetu.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Mnoho agentur v Krabi nabízí one-day-package (jednodenní výlet) do Tiger Cave (více o tomto místě najdete v článku Posvátné jeskyně, zářivě zelený prales i dokonalé koupání – Thajským Krabi na kole i pěšky), na Hot Stream a Emerald Pool (Smaragdové jezírko). To je příliš mnoho na jeden den, tím spíš, pokud nechcete jet v přeplněném turistickém autobuse, ale vydáte se na kole. Ideální je nechat si den na Tygří jeskyni (s příjezdem na místo v odpoledních hodinách) a zůstat tam do západu slunce. Další den je možné propojit Horký pramen v Khlong Thom s Emerald Pool, nacházejícím se ve stejném distriktu (Khlong Thom). Jsou od sebe vzdáleny asi 40 kilometrů po silnici 4, která je velmi frekventovaná, takže doporučuji adekvátní výbavu včetně přilby, všech světel, fluorescentních pásek apod., ale to vám solidní agentura komplet zajistí.

Poté, co zaparkujete u vstupu do komplexu Horkého pramene a zaplatíte 160 BHT na vstupném, dojdete (místo silnice, kterou volí většina asijských turistů, se vydejte po dřevěných lávkách skrze mangrovový les, tak jako tak vám chůze nezabere víc než několik minut) ke dvěma malým uměle vytvořeným bazénům s pramenitou vodou, která je teplá a chutná po soli, jelikož obsahuje nejrůznější minerály a také proto, že se pramenitá voda v hluboké půdní vrstvě míchá s mořskou vodou. Alternativu koupání v těchto bazéncích volí většinou asijští turisté, kteří neumějí plavat, nebo rodiny s velmi malými dětmi.

Je samozřejmě lepší dojít po lesní stezce až k potoku, na němž se nacházejí přírodní jezírka (vytvořená v tzv. sopečných komorách). Pokud jste v oblasti v době dešťů, zapomeňte na tyrkysovou, teplou a čistou vodu, kterou vidíte na propagačních obrázcích. Bazénky budou blátivé, páchnoucí a studené, jelikož pramen (respektive prameny, v oblasti jich je celkem 14) vyvěrá přirozeně z podzemní vrstvy půdy.

Mezi léčivé účinky pramene (doporučuje se koupání po dobu zhruba 30–45 minut) patří blahodárné působení na krevní oběh, relaxace a uvolnění stresu. Pramen je využívaný též k léčbě revmatismu a zánětu sedacího nervu (ischias).

Jste-li fanoušky cyklocestování, další zajímavou destinací pro vás bude Kambodža: Projeďte královstvím monumentálních chrámů i bělostných pláží s azurovou vodou na kole.

Pokud vás kilometry po silnici a následné relaxační koupání nevyčerpají, pokračujte z této oblasti k lesnímu přírodnímu parku Thung Teao v oblasti Khao Pra Bang Kram, kde se rozestírají nádherné lesy a necelé tři kilometry dlouhá naučná stezka. Nejen, že tu narazíte na bohatou faunu a floru, včetně ptáka Pitta Gurney, který byl kdysi považován za vyhynulého, ale les zahrnuje prastaré stromy a několik průzračně čistých jezírek (v nichž je zakázáno lovit).

Pokud se chcete vyhnout davům lidí, pro tuto oblast doporučuji jednoznačně období monzunu. Jinak si ve Smaragdovém jezírku (v oblasti jsou ještě další dvě, Křišťálové a Modré, ale v těch se nesmí koupat) přes davy lidí stěží namočíte nohy.

Malou daní za to, že si mimo sezónu v jezeře reálně zaplavete, je skutečnost, že je ve stejné sezóně (od května do října) uzavřena poslední část cesty lesem k Modrému jezírku z důvodu rozmnožovacího období některých druhů ptáků žijících v tomto ekosystému.

Některé návštěvníky dráždí skutečnost, že se k jezírkům jako cizinec dostanete za cenu 200 BHT, zatímco místní platí pouze 20 BHT, ale dvojí ceny jsou ve většině asijských zemích zkrátka standardem.

Přímo u jezera nejsou žádné šatny, ale o pár set metrů dál najdete toalety, kde se dá převléct. Ženám doporučuji nebrat si na toto místo bikiny, protože jste v muslimské části země a standardně uvidíte místní obyvatele koupat se v jejich normálním oblečení, ve kterém na místo přišli, takže je vhodné zbytečně nedráždit a vzít si třeba šortky a tílko, nebo lehký šátek přes plavky.

Bylo mi řečeno, že je přísně zakázáno vnášet do oblasti jídlo a pití, ale můj batoh nikdo nekontroloval a přestože byla u jezera přítomna ochranka, když jsem jedla a pila, nikdo mi nic neřekl. Před vstupem do lesa najdete každopádně množství stánků s jídlem a pitím i restaurace.

Pokud si na fórech přečtete, že je cesta k jezírku dlouhá, pak věřte, že k Smaragdovému jezeru dojdete asi po kilometru a půl chůze… Pokud je to pro někoho moc a po jízdě na kole (v asijském provozu) prostě chcete skočit do vody, můžete se jako místní vydat místo po dřevěných lávkách skrz les po kamínky vysypané cestě přímo k jezírku (několik set metrů).

Nejširší nabídku průvodců a map Thajska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Daniela

Super článek! Ještě bych doporučila výlet na Tab Kak Hank Nak Nature Trail. Vstup do národního parku je zdarma a dá se tady udělat krásný výhled na vyhlídku. Navíc je to asi jen 20 km do Krabi, takže snadno dostupné na motorce.
Tady o tom píšu víc, kdyby to někoho zajímalo: http://pandanaceste.cz/jizni-thajsko-tipy-na-vylety-v-okoli-krabi/

Martina

Díky, Danielo, super tip. Hodně zdaru na cestách!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí