Peníze a ceny

Jednotkou čínské měny je yuan, ale v hovorové řeči se vždy používá slova kchuaj. 1 yuan má 10 ťiao (hovorově mao). Od roku 2010 má yuan plovoucí kurz, nezávislý (ale regulovaný) na jiných měnách a postupně lze směnit také v jiných zemích, než Čína. Plovoucí kurz západní země vítají, v samotné Číně ale způsobuje mírnou, a neustálou inflaci.

Ceny ubytování a stravy

Ceny na východním pobřeží, hlavně ve velkých městech, jsou vyšší než v západní Číně. Nejlevnější hotely často nejsou otevřeny pro cizince. Na východě je většinou problém najít pokoj pro dva pod 80Y. V rozpětí 100-200Y můžete bydlet v jednoduchém pokoji a za 300-400Y dostanete velký a moderně vybavený pokoj; v této cenové kategorii je největší výběr. Přibývá i mezinárodních řetězů hostelů, kde za lůžko zaplatíte mezi 50Y-100Y a vybavení i služby jsou na mezinárodní úrovni.

V západní Číně jsou hotely i život celkově levnější. Nejlevnější ubytování se pohybuje okolo 50Y bez koupelny, dražší hotely se vyšplhají k 200-300Y.

V celé Číně na každém kroku potkáte restaurace, ceny jsou kolem 10-20Y za porci, v Pekingu a dalších velkých městech okolo 20Y. 20-40Y dáte za jeden chod v solidní restauraci s WC. V malých vývařovnách a restauracích nemají sociální zařízení.

Cena dopravy

Vlaky jsou na dobré úrovni a za méně než 300Y můžete přejet celou Čínu od severu k jihu (2000km) nebo od východu na západ. Vlaky mají většinou 4 třídy a pro delší cesty nejvíc vyhovuje „tvrdé ležení“, kde ceny jsou stále nízké, přibližně 1Y za 1km, ale poměrně pohodlné.

Autobusy jsou levnější, ale podstatně méně pohodlné a jen výjimečně překračují hranice provincií. Ceny vnitrostátních letenek jsou regulovány a měly by tak stát stejně, kdekoliv je koupíte. Často se vyskytují slevy a může se Vám podařit koupit let přes celou Čínu za 200Y. Ceny letenek se prudce mění v období čínských svátků a prázdnin.

Výměna peněz

Peníze můžete vyměnit v bankách, ale to dlouho trvá (kurz je všude jednotný). Hotely mění někdy peníze jen svým hostům. Ve východní Číně jsou v každém městě desítky bankomatů a většina dnes už nemá problém s cizími kartami. V západní Číně je lepší si vybrat hotovost ve větším městě, ale i zde už se situace s bankomaty zlepšuje.

Orientační ceny

V pouličních stáncích, na tržnicích, v kamenných obchodech, v obchodech s oblečením, v taxicích na dlouhé vzdálenosti a meziměstských minibusech, hotelech,… je možné; téměř povinností; smlouvat. Cizincům je počáteční cena nadhozena výš i několikanásobně, než Číňanovi.

Alkohol pořídíte v samoobosluze celkem levně kolem 5 juanů za půl litru piva, ale pití v hospodách a barech je velice drahé a jedna sklenice piva se vyšplhá na neuvěřitelných 25 – 35 juanů, v exkluzivních barech i 100 juanů!

Přemrštěné je i vstupné, které se každoročně zvedá. Památky se pohybují mezi 30 a 200 juany a nejdražší jsou národní parky. Ty nejnavštěvovanější vás mohou přijít až na 300 juanů za osobu a proto vstupné tvoří významnou položku ve výdajích cestovatele.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: