Covid, zdraví a bezpečnost

4. 3. 2021 Vstup je umožněn cizincům s platnými povoleními k pobytu (zaměstnání, soukromé záležitosti a sloučení rodiny). Na webových stránkách Velvyslanectví ČLR v Praze bylo zveřejněno „Oznámení o povinnosti předkládat potvrzení o negativním RT-PCR testu na SARS-CoV-2 a negativním testu na sérové protilátky IgM při nástupu na lety do Číny, které nesmí být starší 48hod. viz zde.
Po příletu do Číny je nutno podstoupit další (několikeré) testování a povinnou 14-denní karanténu, která se ještě může – dle nařízení v jednotlivých provinciích – protáhnout o dalších 14 dnů na cca měsíc.

Pro cestu do Číny nejsou povinná žádná očkování. Doporučuje se žloutenka A a B, břišní tyfus, můžete samozřejmě i mnoho dalších.

Nejezte tepelně neupravené potraviny a nepijte vodu přímo z vodovodu. Ve většině pouličních restaurací dostanete zadarmo převařenou vodu s lístky čaje. Nikde nedostanete syrovou zeleninu jako oblohu, pokud si koupíte na tržišti ovoce, dobře je omyjte. Vodu kupujte balenou, stojí přibližně 1-2Y/0,5l. Jídlo na ulici, zvlášť v Šanghaji, je nevalné kvality a lidem po něm často bývá špatně. Prodejci používají olej stáčený z restaurací.

Hotely v Pekingu a okolí jsou vybaveny topením a klimatizací. Levnější hotely na menších městech nemají buď jedno nebo druhé. Jižní Čína je běžně vybavena klimatizací, topení není potřeba, sever země nemá klimatizace.

Pokud se bojíte, že vám někde naservírují psí maso, bát se nemusíte. Restaurace s psím masem jsou dobře označeny (čínsky) a psí maso je dražší než vepřové a hovězí.

Bezpečnost

Pro západní cizince je Čína bezpečná, málokdy se stane, že by tu turistu přepadli a okradli nebo zabili. Pokud se tak stane a záležitost se zmedializuje, policie okamžitě nasadí veškeré prostředky, aby cizinci pomohla a věc vyřešila.

Naprosto běžní jsou ovšem kapsáři. Hlavně na turisticky frekventovaných místech, památkách, v MHD, metru, vlacích si dávejte pozor na svoje osobní věci a ve vlaku spěte s peněženkou a doklady v baťohu pod hlavou.

Při stopování a kempování si dávejte pozor na policii. Většinou působí potíže, ale stane se, že pomůže (většinou stopaře odveze mimo svůj rajón a tam ho nechá zase napospas).

Čína je bezpečná pro ženy cestující samostatně i pro rodiny s malými dětmi. Číňané zbožňují evropské děti, budou si je chtít brát do rukou a dávat jim dárky. Ve čtyři hodiny ráno na ulici v Šanghaji je stejně bezpečno jako v poledne.

V turisticky exponovaných oblastech se pohybují dvojice (často dívek), které oslovují osamocené turisty a zvou je do čajovny. Jsou domluvené s majitelem, který vás nepustí, dokud si nekoupíte nějaký příšerně drahý čaj (může být přes tisíc juanů) anebo musíte za všechny zaplatit útratu, což není u Číňanů zvykem.

Ve velkých městech existují organizované skupiny, které cizince nalákají do restaurace na předražený oběd a pak ho nechají zaplatit.

Číňané hnojí lidskými fekáliemi, které obsahují nebezpečné bakterie, proto je nezbytné všechno ovoce loupat nebo omývat ve speciálních saponátech (mají na obalu obrázek zeleniny). Stejně tak zeleninu, pokud ji budete konzumovat čerstvou. Čistit zuby balenou vodou není třeba, pokud ji nebudete polykat.

Co se nesmí

ČLR existují území, ktam cizinci mají vstup zakázán. Pokud tam omylem či účelně dostopujete, policie Vás bude pokutovat, vyžene z konkrétního území nebo z celé ČLR, vše se řeší individuálně podle konrkétního místa (nejhůř dopadnete samozřejmě na tibetském území).

Podmínky pro vstup a pohyb po Tibetu si zjistěte dostatečně s předstihem. Seznam zakázaných území je těžký zjistit, a tak se o tom většinou dovíte od místních nebo od policie, když vás chytí. Často se jedná o oblasti blízko hranic nebo oblasti obývané menšinami.

V Číně si v soukromí můžete říkat, co chcete. Do problémů se dostanete, pokud budete organizovaně šířit náboženství anebo běhat v triku Free Tibet po Náměstí Nebeského klidu.

A aktualizací online průvodce nám pomohla Jana Braňková

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: