Kuchyně

Neexistuje nic takového jako jednotná „čínská kuchyně“. V zemi tak velké a vnitřně různorodé podnebím a surovinami se liší nejen jídla na severu, jihu, východě a západě, ale často také v jednotlivých provinciích.

[cut]Proto uvádíme čínské i etnické místní speciality v příslušných kapitolách Zajímavostí.[/cut]

Šanghaj

Říká se, že Šanghaj nemá vlastní kuchyni a všechna jídla jsou zde převzatá z ostatních provincií díky obrovské vlně přistěhovalců z celé země. Můžete zde okusit kuchyni nejen z celé Číny, ale dokonce i z celého světa. Je libo s‘-čchuanská, jün-nanská, ujgurská kuchyně nebo ručně tažené nudle z Lanzhou? Máte chuť na brazilský steak, švýcarské fondue, japonské teppanyaki, thajské kari nebo dokonce svíčkovou? Vše zde naleznete na výborné úrovni, ale trochu dražší a poněkud ošizené, než byste dostali naservírované v domácí provincii.

Šanghaj ale přece jen má svoje vlastní artikly. Xiaolongbao, neboli malý plněný knedlíček, může být plněný zeleninovou směsí, mořskými plody či vepřovým mletým masem. Pozor, uvnitř jsou velmi horké a je nutné je nejdříve nakousnout a nechat uniknout páru. Červené pečené vepřové (Hongshao rou), bylo nejoblíbenější jídlo Mao Ce Tunga a občas se do něj přidávají kousky ryby, aby se vyrovnaly chutě. Na podzim, kdy je krabí sezona, si nesmíte nechat ujít chlupaté kraby (Hairy crabs). Málokdo před příjezdem do Číny počítá mezi svoje zamilovaná jídla zeleninu, ale Číňané dokáží mistrně připravit omáčky, ve kterých zeleninu nakládají a smaží do křupava. Zapomeňte na měkké rozbředliny a ochutnejte lilek naložený v česneku a sojové omáčce, smažený zelený květák, květ lotusu, okurky v pálivé omáčce nebo fazolové lusky s česnekem a chili papričkami. V neposlední řadě jsou velice populární žáby (Bullfrog) často připravované v pikantním vývaru. Pravda, masa mnoho nemají, ale za to je velice jemné a chutné.

Z dovezených kuchyní je velice oblíbené Opilé kuře, naložené den předem do baiju, silné kořalky vyráběné z rýže. Podává se studené. Mapo tofu a Hot pot z provincie S‘-čchuan jsou velice pálivé a pročišťující. Pokud byste rádi něco masitého, nejlepší volbou jsou grilované kebaby/ špízy přímo na ulici, klasické jehněčí anebo vepřové, hovězí, kuřecí a kdo ví, co ještě… Na ulici jsou k dostání i grilované ústřice, v uhlí pečené sladké brambory, kaštany, nebo klasické smažené nudle. Nejpopulárnější je ovšem smradlavé tofu (Stinky tofu). Silnější než olomoucké syrečky, poznáte je již z dálky.

Pro mlsné jazyky nabízí pouliční prodej ovocné špízy obalené v karamelu anebo portugalské pastel de nata (Egg tart), které se do Číny dostaly přes portugalskou kolonii Macao a velice rychle se staly oblíbenými. K snídani je na výběr slaná placka s vajíčkem a zelenou cibulkou anebo jiný druh knedlíků plněný mletým vepřovým masem. Pokud chcete trochu ušetřit, jasnou volbou jsou vývařovny Lanzhou La Mian (Pálivé nudle z Lanzhou). Personál národnosti Hui se pozná podle bílých čepiček, uvnitř mají většinou obrázky nabízených jídel a zákaz pití alkoholu. Nudle jsou vždy čerstvě připravované, tažené ručně jedním z kuchařů.

S aktualizací online průvodce Čínou nám pomohla Jana Braňková

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: