Ze všech exotických nemocí je nejvíce nebezpečnou malárie

Ze všech exotických nemocí je nejvíce nebezpečnou malárie

Ze všech exotických nemocí je nejvíce nebezpečnou malárie. Protože dosavadní snahy o vývoj vakcíny zatím neměly valný úspěch, jedinou skutečně spolehlivou možností ochrany před smrtelnými následky nemoci jsou preventivně užívané tablety.

Je zajímavé, že antimalarika mají obecně velmi negativní pověst, přitom např. nejobávanější Lariam nečiní 97 % užívajících vůbec žádné problémy. Dvě procenta mají jen mírné nežádoucí reakce a zbylé procento závažnější. Právě u této poslední skupiny Lariam často zhoršuje příznaky, které má cestovatel již doma. Proto by lékař rozhodně neměl Lariam předepsat člověku s depresí nebo epilepsií v anamnéze. Jsou známé případy z mírových sborů, kdy byl Lariam užíván pět let bez jakýchkoliv problémů.

Poznáte příznaky malárie?

Líhništěm přenašečů malárie jsou často rýžová pole
Líhništěm přenašečů malárie jsou často rýžová pole

Výskyt malárie v konkrétní oblasti závisí na nadmořské výšce, ročním období a dalších faktorech. Častým místem líhniště komárů jsou rýžová pole. Dolet komárů je jen několik málo kilometrů, může se tak klidně stát, že zatímco jedna vesnice má s malárií problém, ve vedlejší je situace bezproblémová. V dnešní době je navíc výrazným fenoménem migrace populace z venkova do měst a to na všech kontinentech. Protože přenašeči malárie žijí v subtropech a tropech prakticky všude (dokonce i u nás v Evropě), k nákaze cestovatele může dojít i mimo typické endemické oblasti.

Cestovatelé se často brání preventivnímu užívaní jedné tablety jednou týdně a chtějí spíš využít možnost tzv. stand-by, nebo-li pohotovostní samoléčby. Bez laboratorního vyšetření však nelze diagnózu malárie potvrdit a odlišit jí od jiných horečnatých stavů. Cestovatel odmítající jednu tabletu týdně preventivně tak může úplně zbytečně při zvýšené tělesné teplotě užít šest tablet v průběhu několika hodin k samoléčbě, což je pro organismus neporovnatelně větší zátěž. V malarické oblasti není infikovaný každý komár, můžete mít štěstí, ale nemusíte. Je to jako ruská ruleta a v sázce je váš život. Známe případy „hrdinů“ zrazujících ostatní od užívání antimalarik s argumentem, že již v dané oblasti byli dvakrát a malárii nedostali. Následně se dovíme, že třetí návštěva je téměř stála život. Navíc první příznaky malárie nemusíte včas rozpoznat, někdy se může projevit chřipkovými symptomy a průjmem, dokonce i bez horečky. Pokud vám malarický parazit zablokuje přítok krve k životně důležitým orgánům jako mozek nebo ledviny, na léčbu může být už pozdě. Takový je osud téměř tří miliónů obětí této nemoci ročně.

Největší hustota larev komárů je ve stojaté vodě s vegetací a ve stínu
Největší hustota larev komárů je ve stojaté vodě s vegetací a ve stínu

Je potřebné si uvědomit, že zákeřnost infekčních nemocí je v tom, že je kolem sebe nevidíte. Jako humanitární lékař, jenž strávil dost času v chudých rozvojových zemích, svým pacientům říkám, že když vystoupíte z letadla v oblasti, kde je občanská válka nebo vyhlášen výjimečný stav, vidíte kolem sebe vojáky a zbraně a dodržujete preventivní opatrnost. Když vystoupíte z letadla v endemické oblasti závažné nemoci, kde může být Váš život vystaven stejnému riziku, až do momentu propuknutí infekce o něm nemusíte vědět.

Kde nakoupit léky?

Impregnované moskytiéry patří k nejúčinnějším formám prevence
Impregnované moskytiéry patří k nejúčinnějším formám prevence

Pokud jde o nákup repelentů nebo léků na místě v rozvojových zemích, i když jsou často levnější než léky u nás, nemusí obsahovat účinnou látku nebo jenom její stopové množství. Mám s tím jako lékař odpovědný za nákup léků pro naše „free care“ kliniky v Asii i v Africe bohaté zkušenosti. A to nemluvě o podmínkách jejich skladování (teplo, vlhko, plíseň, ignorace exspirace apod). Pokud jste v dané zemi nikdy nebyl/a, vemte si z domu alespoň minimální zásobu léků pro začátek pobytu, než se na místě zorientujete.

I když jsem jako cestovatel očkovaný proti všem možným nemocem, existuje spousta dalších, kterým očkováním předejít nelze. Ze zdravotního hlediska je to nejlepší, co se nám může stát, že léky ze své cestovní lékárničky za několik let vyhodíme po uplynutí jejich exspirace bez použití jediné tablety.

A na závěr ještě jedno doporučení: informujte se před odjezdem u specialistů na očkování a cestovní medicínu. Praktičtí lékaři mají široký záběr, a proto nemají časovou kapacitu sledovat epidemie probíhající ve světě a aktuální vývoj epidemiologické situace. Konzultovat můžete i na bezplatné zelené lince 800 123 321 nebo na E-mailové adrese  [email protected].

Co vás zajímá? Zeptejte se odborníka na cestovní medicínu v diskusi pod článkem!

HedvabnouStezku.cz založili cestovatelé pro cestovatele, o velkých horách píšeme na Velehory.cz. Své zážitky cest můžete sdílet s přáteli také v Klubech cestovatelů. Nejlepší outdoorové filmy pak uvidíte na festivalu Expediční kamera možná i ve vašem městě. Nejširší výběr map a knih najdete v našem eshopu. Z příjmů z těchto aktivit podporujeme Expediční fond – i vy můžete přihlásit svůj projekt.

Zkušenosti čtenářů

Eva

Krásný dobrý den z Thajska!

Nacházíme se na severu Thajska a chystáme se přejet do Laosu a Kambodži a tak jsem si otevřela tyto stránky, že se podívám na diskusi o malárii a zrovinka se tu objevil tento článek, čímž mnohokrát děkuji.

Stále ale tedy nevíme co a jak. Cestujeme po Asii už druhý měsíc a na Malarii jsme se ptali na několika místech. Místní se vždycky smějí, že Evropané z toho dělají větší problém než je. Že stačí dodržovat určitá pravidla jako vyhýbat se stojaté vodě, omezit pohyb po setmění, používat repelenty, tam kde nemají síťky v oknech tak moskytiéry. O antimalaricích zatím nemluvil nikdo a to jsme se ptali i v lékárnách.

Tak stále stojíme před problémem – brát antimalarika či nebrat. Pohybujeme se pouze po turistických regionech….Antimalarika co jsme si přivezli z Čech nám tu prý nejsou k ničemu (paní doktorka nám dala Delagyl), tak nevíme jestli pořizovat nějaká místní nebo jestli vystačíme s repelentem. Vše chceme vyřešit tady v Thajsku, protože je nám jasné, že jeho úroveň zdravotnictví je někde jinde než úroveň zdravotnictví v Laosu a Kambodži.

Mnohokrát děkujeme a cestování zdar Eva

Dr. Rastislav Maďar
Eva:

Dobrý den Evo, pro sever Thajska, Laos a Kambodžu bych antimalarika rozhodně doporučil, zejména teď ve vlhkém období. Místní obyvatelé, pokud nejsou skutečně vzdělaní, tak o nemocech nemají valné informace. Také nevím, jak byste se měla vyhýbat stojaté vodě, když dolet komárů z líhniště je až 10 kilometrů. To je výslovně nesmyslné doporučení. Delagil je však v dané oblasti neúčinný, ideální by byl Malarone (obsahuje atovaquone+proguanil). Doporučuji podívat se na interaktivní mapu CDC a zvážit profylaxi přesně podle konkrétních oblastí, které hodláte navštívit: http://cdc-malaria.ncsa.uiuc.edu/. Místní lékárny zásadně doporučují jen to, co mají skladem, aby co nejvíc vydělaly.

Eva
Dr. Rastislav Maďar:

Dobrý den,
tak jsem absolvovala kolečko po místních thajských lékárnách a zjistila následující – antimalarika obsahující účinnou látku mefloquin (což je myslím i tady hojně diskutovaný Lariam)se tu neprodávají neboť jsou prý bacilonosiči v této oblasti vůči této látce resistentní.
Melarone je pouze na lékařský předpis ale stejně účinná jsou prý antibiotika s účinnou látkou doxycycline (kupříkladu i u nás dostupný Doxyhexal). Tomu jsem se docela podivila neb kupříkladu na Zélandu když jsem měla zdravotní potíže mi řekli, že v Evropě jsou antibiotika nadužívána zvláště ta širokospektrá. Tady mi ale ve všech lékárnách sdělili, že nejlepší jsou tato antibiotika v kombinaci s repelentem a dalšími preventivními opatřeními (jinými slovy nejvíce se zaměřit na to, aby nás nic nekouslo než řešit jestli to co nás kouslo bylo nakažené či ne).
V jedné lékárně nám slečna lékárnice dokonce řekla, že ona sama když se jí zeptáme jaká antimalarika tak sice doporučí antibiotika s doxycyclinem, osobně si ale myslí, že v turisticky navštěvovaných regionech (Thajsko, Laos, Kambodža) by mělo stačit aplikování repelentu několikrát denně.

Tak mi to tak přijde, že antimalarika ano či ne jsou otázkou již téměř Hamletoidního typu.
Hezký den Eva

Dr. Rastislav Maďar
Eva:

Dobrý den Evo, to souhlasí, i proto jsem Vám nedoporučoval Lariam (na nej je v severním Thajsku a v pohraničí skutečně vysoka rezistence) ale Malarone. Pokud není možné jej na místě sehnat, alternativou je skutečně 1 tableta doxycyklínu 100 mg denně (první den je potřeba užít tablety 2 – tj. po jedné s odstupem 12 hodin). Při užívání doxycyklínu si musíte aplikovat na kůži opalovací krém jako prevenci pigmentace ze sluníčka. Kromě toho by se neměly konzumovat mléčné výrobky a mléko, které snižují jeho účinek. Pokud se rozhodnete zůstat jen u repelentu, při zdravotních problémech byste vždy měla absolvovat diagnostiku z kapky periférní krve.

Vladimír
Eva:

Dobrý den,
moje přítelkyně brala v Indii antimalarika (bohužel, nevím jaká, ale byla to denní tabletka) a absolutně se zřekla alkoholu, že prý tam je nějaká kontraindikace a že nesmí vůbec pít alkohol, a to ještě několik dnů poté, co přestane prášky brát.
Myslím si, že to není opodsttaněné, protože jsem žádnou takovou KI u antimalarik nenašel. Strašili ji, nebo je to pravda? (Podotýkám, že jsem jí doporučoval prevenci 3x denně panáka, nic více.)
Děkuji za vysvětlení.

Dr. Rastislav Maďar
Vladimír:

Dobrý den Vladimíre, etylalkohol dezinfikuje až od 70% koncentrace, takže panáky běžného alkoholu sice možná potěší, ale nepomohou. Navíc by člověk musel vypít skutečně velké kvanta silného alkoholu, aby se dostal v dostatečné koncentraci až do střev i přes naředění ve vyšších částech zažívacího systému. Pokud Vaše přítelkyně brala antimalarika denně, mohl to být Malarone nebo méně pravděpodobně doxycyklin – u obou je lepší alkoholu se vyhýbat, ale pokud nemá problém s játry a antimalarika nebere měsíce, panák-dva denně by ji neměl uškodit. Ja si dávam občas panáka i na Lariam a to bez následků. Přehánět se to však rozhodně nesmí.

Hanka
Eva:

Dobrý den,

15.10.2010 – 30.10.2010 se chystáme s rodinou na Bali. Budeme cestovat převážně na jihu a severovýchodu. Chtěla jsem se zeptat zda doporučujete nějaká antimalarika pro tuto oblast a zda je mohou uživat potápěči. Ubytováni budeme v hotelích či bungalowech v Selangu, Ubudu a Sanuru nebo Legianu. Také jsem se chtěla zeptat zda jsou nutná i nějaká další očkování?
Děkuji za odpověď

Dr. Rastislav Maďar
Hanka:

Dobrý den Hanko, pro pobyt na Bali antimalarika potřeba nebudou. Doporučoval bych však očkování proti virové hepatitidě A+B, břišnímu tyfu a meningokokové meningitidě, i kontrolu platnosti očkování proti tetanu.

Hanka
Dr. Rastislav Maďar:

Děkuji za odpověď,

nevíte kolik ta očkování stojí a jak dlouho před cestou se musí podniknout? Musím na to tátu psychicky připravit;)

Dr. Rastislav Maďar
Hanka:

Dobrý den Hanko, ve Vašem případě je ideální začít 6 týdnů před odjezdem, pokud možno ne později než 4 týdny. Ceny vakcín a další užitečné informace o vakcínách a očkování jsou k dispozici na webu http://www.ockovacicentrum.cz

Roman
Eva:

Vážení cestovatelé,na netu se mi podařilo narazit na léčivo, které se jmenuje MMS.Píše se o něm jako o léku na spoustu nemocí a mezi nima je uvedena i malárie.Osobní zkušenost s tím nemám,ale jako alternativa by to za pokus stálo.Na gooogle je spousta odkazů,uvádím např:www.emms.cz Roman.

Majka
Eva:

Dobrý den, má na Vás prosím prosbu. Míříme v únoru do Zanzibaru,oblast Nungwi-na 14dní. Jaké očkování,zda brát antimalarika a jaký nejlepší repelnt? Poradí nám prosím někdo?
Díky Majka

Honza
Eva:

Čtu si diskusi a zdá se mi že donekonečna se opakuje MAlarone,Lariam atd…ale téměř se nemluví o lécích na bázi Atremisinu.tyto léky navíc v ČR nelze vůbec koupit-nechápu proč?
Podle mých informací tyto léky/Artesunate,Artemether atd./ dokážou vyléčit BEZ VEDLEJŠÍCH ÚČINKů ! malarii během dvou tří dnů-ověřeno v Tanzánii kde se běžně prodávají.I zde předpokládám příspěvek o léčbě“čínskými léky“jak psal v někdo o Libérii tak že to byly též artemisinové přípravky.
Má dr.MAďar zkušenosti s nimi a jak jsou účinné třeba v západní africe-ghana,ivorycoast…
Má někdo tip kde je lze koupit/ověřené,ne padělky.
Děkuji za odpovědi.

Dr. Rastislav Maďar
Honza:

Dobrý den Honzo, artemisinové deriváty se podle konsenzu odborníků nesmí užívat preventivně, ale výlučně terapeuticky, aby se zabránilo vzniku rezistence, jak tomu bylo u chlorochinu a v některých oblastech již u meflochinu (Lariamu). Tato účinná látka je vhodná na terapii lehčích forem malárie, při vyšším stupni parazitémie je potřeba použít chinin. Řeším teď několik případů dlouhodobých zdravotních problémů u cestovatelů po návratu ze Západní Afriky bez užívání antimalarik. Terapie ani diagnostika malárie nejsou vždy jednoduché a tato nemoc může člověka skutečně vážně ohrozit. Pokud u cestovatele nejsou individuální kontraindikace, pobytem v subsaharské Africe bez antimalarické chemoprofylaxe si cestovatel koleduje o problém.

Marcela
Eva:

Velmi by mne zajimalo,zda nekdo z ceskych cestovatelu vyzkousel pouzit na malarii MMS,tak jak doporucuje Jim Humble. Mam s MMS velice dobrou zkusenost a chtela bych jej vyuzit i v tomto pripade.Bohuzel jsem zatim nemela moznost s nikym takovym o vyleceni prave teto nakazy mluvit a ani na foru U pramene se nikdo takovy zatim nevyskytuje.

Andrea
Eva:

Vazeny pane doktore,

muzete mi prosim poradit, po jake dobe od dobrani Malaronu (a navratu z rizikove zeme) je bezpecne otehotnet? V pribalovem letaku se uvadi 3 mesice a zaroven, ze na toto nebyl testovan.
Mohu se tedy zeptat na Vas nazor?

Dekuji moc,
Andrea

Andrea
Eva:

Dobry den pane doktore,

můžete mi prosím říci,jak dlouho po dobraní Malaronu (a odjezdu ze zeme) je bezpečné otěhotnět?
Četla jsem,že je nutné dodrzet 3 měsíce. Na druhou se ale uvádí,ze vliv léků na plod se vůbec netestoval.
Ráda bych tedy znala Váš názor.

Moc Vám děkuji,
Andrea

Katka

Dobrý den,
díky za odborný článek na toto téma. I když myslím, že se článek stane terčem pro odpůrce antimalarik 🙂

Kolem Lariamu je mezi cestovateli rozšířeno spousta negativních „zkušeností“, ale kdykoliv jsem se s některým cestovatelem bavila, tak to bylo vždy jen z doslechu nebo takové to „prý“. Osobně znám pouze jednoho konkrétního člověka, který s Lariamem měl nějaké potíže. Ale mezi známými mám bohužel také jednoho človíčka, který si z Asie přivezl malárii a to zrovna nějakou prevít formu, která nejde úplně 100%ně vyléčit, takže se mu onemocnění už jednou vrátilo (tady v ČR). A opravdu není o co stát.

Ještě bych k k Vašemu článku o antimalarikách připojila radu našeho kamaráda lékaře, který nám před odjezdem na první cestu do malarické oblasti řekl: „Berte ty pilule radši večer po jídle, když budete v klidu. Ráno na lačno je to pěkná pitomost, to se člověku udělá blbě i po multivitamínu. A nekombinujte to s alkoholem!“

Jeho radou jsme se řídili při všech cestách, brali jsme s kamarády Lariam i Malarone a zatím ani s jedním nemáme žádnou negativní zkušenost.
Malarone se snesl i se skleničkou pivka nebo vína. (Ale jen s jednou skleničkou :-))
Potkala jsem už borce, kteří rozhlašovali, jaké je Lariam svinstvo a že jim po něm bylo blbě. A když jsem se zeptala, kdy a jak ho užívali, tak vyplulo na povrch, že buď ráno na lačno před autobusovým přesunem nebo zas že si na něj dali pět piv. No nevím, ale myslím, že v těchto případech je pilulka nevinná 🙂

S pozdravem a přáním bezproblémových cest

Katka

Anežka

Vážený pane doktore,

zrovna řeším otázku zda užívat Lariam při cestě do Nigérie. Setkala jsem se zatím s mnoha rozdílnými názory na tuto problematiku.

Zajímalo by mě, co je pravdy na tom, že antimalarika nepůsobí proti malárii, ale pouze potlačují její příznaky. Člověk tedy malárii dostane, ale neví o tom, protože nemá žádné příznaky, k léčbě ale také nedochází.

Dále bych ráda věděla, jak dlouho v kuse je možno Lariam brát (odjíždím na 3-4 měsíce a prý se může užívat maximálně 2), jak působí na problémy s migrénou a jak se snáší s léky proti bolesti hlavy jako Aulin a na migrénu Rosemig.

Děkuji mnohokrát

Dr. Rastislav Maďar
Anežka:

Dobrý den Anežko, v Nigérii se vyskytuje malárie všude a celoročně, s výjimkou centra některých větších měst. Lariam se může užívat rozhodně i déle než 2 měsíce. Horečku nebo bolest končetin jako příznaky malárie je možné tlumit např. Brufenem, antimalarika však atakují a likvidují přímo původce infekce. S migrénou i s uvedenými léky se Lariam užívat může. Příznaky malarické infekce způsobuje přítomnost parazita v krvi, dokud tam plazmódia jsou, příznaky bude infikovaný člověk mít. Odlišná je jen jejich intenzita.

Pavel

Katka: ja zase znam osobne 3 lidi, kteri meli po malarone solidni zazivaci problemy, halucinace apod. (pokud pili alkohol, bylo to s dlouhym odstupem, nikdy ne na lacno). Myslim, ze se vyplati zapremyslet jestli opravdu nestaci moskytiera, v exponovanou hodinu kolem soumraku zapalit „spiralu“, vzit si dlouhy rukav a davat pozor, nez do sebe cpat zbytecne chemii – zadna „pilulka“ totiz neni „nevinna“.

Samozrejme nejvic zalezi na oblasti a zpusobu cestovani – imho thajsko, laos, vietnam, sri lanka, malajsie, malajska cast bornea, se myslim daji pokryt beznou prevenci.

Dr. Rastislav Maďar
Pavel:

Dobrý den Pavle, s halucinacemi po Malarone jsem se u svých pacientů ještě nesetkal, ale budiž. Je třeba to raději brát s jídlem a dobře zapít. Podívejte se na mapu CDC: http://cdc-malaria.ncsa.uiuc.edu. V červených oblastech bych zejména v obodbí dešťů antimalarika rozhodně bral. Pokud cestovateli nejaké antimalarika způsobují problémy, většinou je možné najít jinou vhodnou profylaxi.

Pavel
Pavel:

ad) Halucinace: uznavam, mohlo to byt zpusobeno vice vecmi, ale problemy („denni sneni“, neobvykle zive sny, zhorsene prostorove videni, zvukove halucinace) odeznely den nebo dva pote co antimalarika dotycny vysadil. S takovou myslim, ze se „vinik“ docela dobre nabizi.

ad) cervena mista na mape: v JV asii jsem pobyl nekolik mesicu i v obdobi destu a vyskyt komaru celkove byl minimalni, diky prevenci kterou jsem popisoval jsem mel dohromady tak 5 stipancu, v thajsku a malajsii snad ani jeden. Coz ale rozumim, ze je taky individualni vec. Kazdopadne pokud proti sobe prostavite 5 stipancu od komara a zatez organismu antimalariky ..
Mimochodem na zaklade svych zkusenosti a zkusenosti jinych lidi – cestovatelu, bych rekl ze tato mapa pracuje s velmi obecnymi a „preventivnimi“ daty.

A jeste dotaz, co byste prosim doporucil pro dlouhodoby (pul roku) pobyt na Sri Lance?

Dr. Rastislav Maďar
Pavel:

Dobrý den ještě jednou Pavle, ty nežádoucí reakce, které popisujete bývají u Lariamu. Máte jistotu, že šlo o Malarone?
Ta mapa CDC pracuje na rozdíl od Vas s kolektivní zkušeností a má statistickou sílu, nevychází z individuální zkušenosti několika málo lidí jako Vy, například i proto, že u malých čísel sehráva velkou úlohu náhoda. Mapa vychází z údajů o hlášené nemocnosti v jednotlivých oblastech u obrovského počtu lidí. Je to to nejobjektivnější, co momentálně existuje pro rychlý přehled.
Pokud jde o Sri Lanku, byl jsem na jihu a západě této země 7 krát a nikdy jsem antimalarika nebral. Pokud by jste ale plánoval cestu na východ nebo sever, tam je situace jiná a moje známá se tam malárií nakazila. Ve které oblasti se budete pohybovat?

Pavel
Dr. Rastislav Maďar:

Jsem si skoro jisty ze slo o Malarone, resili jsme i prave porovnani cen s Lariamem ..

ad) Sri Lanka: vzhledem k ukonceni konfliktu bych se rad podival i na sever a vychod zeme, resp. rad bych SL procestoval pokud mozno celou – behem 5-7 mesicu.

diky za reakci

Dr. Rastislav Maďar
Pavel:

Dobrý den Pavle, sever a východ země budou určitě nádherné a prakticky bez turistů, infrastruktura je tam však velmi špatná a kvalitná zdravotní péče tam neexistuje. I když na Srí Lance nejsou velké vzdálenosti, kvůli hustotě provozu a kvalitě silnic jedete autem 200 km i víc než šest hodin. Já bych na Vašem místě užíval po dobu pobytu na severu a východě země (plus příslušnou dobu po opuštění rizikové oblasti) buď Lariam, Malarone nebo Doxycyklin.

Lucie K.
Pavel:

Pavle, na Sri Lance (vychod a sever) ziji temer rok a zatim jsem o zadnych pripadech malarie neslysela (coz samozrejme neznamena, ze malarie na Sri Lance neni).

Co je ale momentalne velmi rozsirena nemoc je horecka dengue (take prenasena komarem, i kdyz jinym nez malarie). Proti dengue bohuzel neni profylaxe a neexistuje ani zadna lecba. Nemoc je pro telo velmi vycerpavajici a u slabsich jedincu nebo pri opakovanem onemocneni muze byt smrtelna. Takze na Sri Lance i vsude jinde je zasadni chranit se pred kousnutim komaru.

Dulezita je nederava moskytiera zastrkana pod matraci v noci a mimo postel kvalitni repelent. Urcite ho privezte s sebou, tady se koupit neda a ty mistni na bazi cintronely nefunguji. Nejlepe se nam osvedcil Autan Protection Plus nebo indicky Odomos. Uzitecne jsou take insekticidni uhliky a polstarky nebo lahvicky, ktere se zapnou do zasuvky.

Dr. Rastislav Maďar
Lucie K.:

Díky za Váš vstup do diskuze Lucie K. i za podělení se se zkušeností z cest. Jen upozorňuji, že horečku dengue i chikungunya (s podobným klinickým obrazem) přenášejí komáři (Aedes spp.) aktivní přes den, ne v noci jako u malárie (Anopheles spp). Moskytiéra má proto proti těmto virovým horečkám malý ochranný účinek a naopak to zdůrazňuje význam repelentů.

Katka
Pavel:

Ahoj Pavle,
halucinace jsou opravdu závažný příznak a tvůj kamarád, trpící halucinacemi po Malarone by byl pro lékaře jistě zajímavý objekt k prozkoumání. Malarone totiž snad žádné kontraindikace typu halucinací nebo podobně výrazného vlivu na nervový systém nemá.
Pokud sis Malarone spletl s Lariamem, tak to je něco jiného. Lariam vliv na nervovou soustavu u citlivějších osob mít může.
Nevolnost z Malaronu je samozřejmě možná, ale težko se na cestách přesně rozlišuje jestli je nevolnost způsobená pilulkou nebo jinými příčinami. Žaludeční nevolnost může způsobit i změna stravování nebo celkový stres organismu, který při cestách vzniká (únava z nevyspání, dlouhé přesuny, nezvyklá tělesná námaha).
No když čtu příspěvky v této diskusi, měla bych hnedka žaludeční nevolnost ze stresu jen při pomyšlení na spolknutí jakékoliv profylaktické pilulky :-))

Ne vážně, já nejsem příznivce žádných pilulek a doma se polykání prášků vyhýbám. Když mě rozbolí hlava, tak si radši doplním tekutiny a jdu si dřív lehnout než abych do sebe prala nějaké růžové prášečky. Ale malárii považuji za podobně závažné onemocnění jako například žloutenku a snažím se před tím nějak chránit. Proti žloutence jde očkovat, ale na malárii prostě zatím není nic lepšího než pilule.
Tvé rady s moskytiérou, spirálami a repelenty jsou dobré a funkční, samozřejmě. Ale bohužel během svých cest nedokážu zamezit tomu, abych se v kritickou dobu stmívání vždy dokázala pohybovat poblíž spirály proti komárům nebo zalezla pod moskytiéru. A repelenty a dlouhé rukávy mi zrovna moc nefungují. Mám „sladkou krev“ a ty malé potvory se mě obvykle snaží sežrat i s botama :-))

Jaterní testy a krevní rozbor mi ani po tříměsíčním užívání Lariamu neukázal žádnou anomálii nebo nějaké známky „zhuntování organismu“. Osobně si myslím, že prodělaná malárie by mi játra zhuntovala víc než nekolikaměsíční „chemicko-prášková kůra“.
Ale nejsem blázen, abych tvrdila, že brát antimalarika je stejné jako baštit pomeranče. Je to prostě chemie, jako spousta jiných léků. A jako spousta jiných léků je vyrobená a vyzkoušená tak, aby to zdravému člověku neublížilo. A pokud má někdo jiné zdravotní problémy nebo bere dlouhodobě jiné léky, tak by určitě neměl nasadit antimalarickou profylaxi jen tak. To přeci musí posoudit lékař, jestli to tělo vydrží nebo bude „zhuntováno“.

Nikomu, kdo profylaxi brát nechce ji nevnucuji. Ale pokud někdo hledá radu a názor, tak můj je spíš pro (do oblastí, kde to je potřeba).

Nicméně by mě zajímalo, jak je to s tou rezistencí? Jak moc jako cestovatel s profylaxí přispívám ke zvyšování rezistence v dané oblasti? Zabýval se tím někdo v nějakém seriózním výzkumu? Je nějaká varianta, jak tomuto zamezit? (I přes užívání profylaxe se běžně chráním před poštípáním komáry repelentem, vhodným oblečením a moskytiérou, kde to je možné). Jak moc vysoká je tedy pravděpodobnost, když dodržuji zásady běžné ochrany před komáry, že právě ze mně získá malarický parazit rezistenci a nakažený komár ji bude předávat dál?
Prosím o odpověď pana doktora Maďara.
Díky předem.

Dr. Rastislav Maďar
Katka:

To je skutečně legitimní otázka Katko. Můj osobní názor je, že za rezistenci může špatná léčba nebo profylaxe užívaná nepravidelně. Momentálně platí, že hlavní 2 léky (resp. účinnné látky léků) na malárii – chinín a aartemisin se nepoužívají na prevenci, ale jen na léčbu. Pokud užíváte antimalarika a k tomu i nespecifickou ochranu (repelenty atd.), je pravděpodobnost přenosu připadné rezistence téměř nulová (v medicíně však neplatí nic na 100%).

Pavel
Katka:

Katka:
ad) halucinace: ja za to nemuzu, ze to tak mel 🙂 precitlivelost na nejakou slozku, nevim, jen si pamatuju kdy problemy zacaly a skoncily. To same ta nevolnost .. kari, dhal horem dolem, led z bezny vody, zadny problem > nasazeno malarone > ouha > vysazeno malarone > vse do normalu.

Jasne ze pokud ti Lariam sedl, tak je to super, ale opravdu znam vic lidi co meli s AM problem nez tech co nemeli 🙂
Chodim pravidelne do jedne diskuze o JV asii a hromadne se tam nabizi z 90% plna baleni malarone, odkup ovsem skoro nulovy 🙂

a jeste si dovolim male rypnuti: „To přeci musí posoudit lékař, jestli to tělo vydrží nebo bude „zhuntováno“.“
tohle je bohuzel stejny problem jako s AM, leky odrazi to jak typicky pracuji lekari. Sirokospektralni AB jsou nejlepsi ukazkou – ucinne ale rychle, tvrde, necitelne, s radou vedlejsich a nezadoucich efektu.

Dr. Rastislav Maďar
Pavel:

I když reagujete na Katku Pavle, dovolím si jen stručnou poznámku. Malarone nabízejí k odkupu většinou lidé (nemluvě o tom, že prodej léků na recept přes internet je nelegální), kteří si jej dobrovolně vzali jako stand-by tj. jen v případě problémů a měli štěstí, že k ničemu nedošlo. To nejlepší, co se nám může jako cestovatelům stát je, že po nejaké době léky ze své lékárničky vyhodíme kvůli prošlé exspiraci, protože jsme je nemuseli použít. To je přece princip prevence. K ATB jen tolik, že v ČR se spousta pacientů dožaduje antibiotik již při mírném nachlazení a někteří jsou dokonce schopni vyměnit svého praktického lékaře, když je odmítne předepsat.

Katka
Pavel:

ad Pavel: S těmi lékaři a antibiotiky máš pravdu. Používají se nadměrně a často nepodloženě.
Já mám naštěstí velmi dobrého praktického lékaře. Když jsem v zimě chytila nějaký nepříjemný moribundus, doprovázený horečkami, tak mi nejdříve rozborem krve zjistil, co budeme léčit a pak nasadil typ antibiotik, zabírající na tento konkrétní bacil (už si bohužel nepamatuji název bacila). Navíc mi na 14 dní zakázal sportovní aktivity s tím, že léky sice proces léčby začnou, ale organismus musí dostat šanci to dokončit, zregenerovat se a obnovit přirozenou imunitu.
Nevím, co by na to řekl jiný lékař, ale mému obyčejnému selskému rozumu se tenhle postup líbí.
Vybrat si dobré doktory a ještě se k nim dostat je občas vážně oříšek.

Popsané zkušenosti z některých očkovacích center jsou opravdu špatné a nedivím se, že mají někteří cestovatelé pocit, že jde jen o to vytřískat z očkování nějaké peníze.
Já mám naprosto opačnou a dobrou zkušenost, proto mi nedělá problém radám doktora z cestovní medicíny věřit. Vše je samozřejmě o lidech a jejich přístupu.
Lékař, který tam je jako odborník by měl zvažovat nejen statistiku a zemi, ale i období cesty (období dešťů, období sucha), míru rizika, způsob cestování i zdravotní stav cestovatele. Pokud chybí osobní zkušenost (ne každý doktor může mít procestovaný celý svět), tak to může zastoupit kontinuální vzdělávání se v problematice. Jsou zdroje aktuálních informací (odborné publikace, konference a školení, odborné články na internetu, statistiky WHO atd.), ze kterých zodpovědný lékař bude čerpat. Pokud ale člověk narazí na lékaře s dobrým rozhledem v problematice a který je ochotný zjišťovat aktuální info, tak se vyplatí jeho rady poslechnout. Rozhodně víc než individuální rady cestovatelů-laiků!
A my cestovatelé můžeme také přispět lékaři k lepšímu rozhodnutí – je třeba mu poskytnout dostatek informací: jaké léky pravidelně beru, kam konkrétně chci cestovat, budu jezdit jen po městech nebo naopak budu brodit někde džunglí, jak budu cestovat – budu se přepravovat až do večerních hodin nebo už budu za soumraku dávno v pohodě na pokoji? A pokud mi něco není jasné nebo se mi něco nezdá, tak je potřeba se lékaře zeptat.

Nijak nepropaguju nadměrné a zbytečné užívání AM a je mnoho oblastí, kam bych je osobně taky nebrala.
Ale štve mě, když se na mě třeba obrátí začínající cestovatel s prosbou o radu a s tím ,že od ostatních cestovatelů slyšel, že do Asie je braní AM úplně zbytečné a že po AM bude mít určitě jako každý halucinace, a že malárie je vlastně taková chřipka a jen tady se to zveličuje, aby na tom farmaceutické firmy vytřískaly prachy. To jsou prostě strašně všeobecné a zavádějící informace, které jsou ale tak rozšířené, že už to spousta lidí považuje za fakt. A někomu to pak může hodně ublížit. Záleží přece jaká oblast v Asii, jaké AM, jaká forma malárie…..

Dáša
Pavel:

Prevence je dobrá, ale co říct na to, že jsme měli na Zanzibaru v hotelu moskytiéru, vystříkali jsme pokoj Raidem, potřeli se repelentem a přesto jsme měli každý asi dvacet štípanců od komárů.

Majka
Dáša:

Hoops, to jste mě teda dostala:( Můžete mi písnout, kde na Zanzibaru byli? Chystáme se tam v únoru a já byla úplně v klidu s tím, že máme na pokoji moskytiéru

Dáša
Majka:

Byli jsme, Majko, v Stone townu několik dní, protože jeden člen vyýpravy onemocněl a musel ležet. Na konci listopadu. Každý den tam v té době několik hodin pršelo, přitom kousek dál, na plážích nebo na spice touru ne. Ti komáři si vždycky našli v moskytiéře nějakou skulinku, nevím, jak to dělali. Ale brali jsme antimalarika, protože jsme byli i v Keni a v Tanzánii. Je možné, že tam v únoru pršet nebude a když tak se raději vyhni delšímu pobytu ve městě. Hezký pobyt.

kitty
Dáša:

Nebyly to spíše blechy??

Dr. Rastislav Maďar
Dáša:

Dobrý den Dášo, obsahoval Váš repelent 50 % DEET? Není totiž repelent jako repelent. Z insekticidů mám z Tanzanie výbornou zkušenost s Biolitem UNI. Po vystříkaní pokoje a děravých moskytiér se komáři ani nepřiblížili.

Dr. Rastislav Maďar

Výborný příspěvek Katko. Vždy říkám svým pacientům-cestovatelům při předepisování antimalarik, že by se měly užívat s jídlem a dobře zapít. Je v podstatě jedno jestli dopoledne nebo odpoledne, ale ne úplně večer na noc a ne v ležící poloze. Můj osobní názor je, že Lariamu se připisují i příznaky různých jiných zdravotních problémů. Můžete mi věřit, že i případné vzácné nežádoucí účinky z Lariamu jsou ničím v oproti samotné malárii.

karosh

zdravim,

dobre, priznam se rovnou – jsem odpurcem antimalarik. zaroven ale nejsem zde popisovany „hrdina“, jelikoz si plne uvedomuji dusledky, ktere mohu nest a jsem si vedom vsech rizik.

co takhle jeste zminit jednu stranu brani/nebrani toho svinstva… a to je hledisko moralni, ktere vetsine lidi uchazi. tim, ze zerete pilule vytvarite silnejsi a silnejsi rezistentni kmeny tech zimnicek, ktere pak vice a vice decimuji mistni obyvatele. je hezke zajet si na vylet do napr. JV asie, na par tydnu ze sebe setrepat civilizaci, uzit si a pak se zase vratit do skveleho vyspeleho sveta, ze… ale to, ze se zadelava na problem, ktery dani lide uz nikdy nebudou muset resit, to nikomu nedochazi.

a co kdyz je clovek v endemicke oblasti rok, dva ci tri v kuse, co potom? brat rok antimalarika? to asi ne… jakou radu potom bude mit doktor pro takovyto pripad?

je take velmi zajimave, ze vsichni MUDrlanti se vubec nezminuji o tom, ze krome samotne nakazy je dulezity i „teren“, cili vase telo. to, ze vas pokouse komar, ktery v sobe ma malarozni bakterie jeste vubec neznamena, ze tu malarii musite dostat…

co z toho plyne? kdo se boji malarie, at nikam nejezdi a zustane radsi doma. a brat ci nebrat antimalarika – to je kazdeho vec – at zvazi vsechny dusledky a podle toho se rozhodne… ja nikomu svuj nazor nenutim. ja osobne zustanu u cestovani po endemickych oblastech s pytlem pelynku (artemisia annua), ktery ma silne antimalaricke ucinky a rezistenci nevytvari. odvar 3x denne, vychlastat, nazdar.

Dr. Rastislav Maďar
karosh:

Dobrý den, každý je za své zdraví a život odpovědný sám. Mohl bych rozporovat téměř každou vaší větu, Karoshi, včetně některých nonsensů jako malarózní bakterie a pod., ale to asi nemá význam. Také svůj nazor nikomu nenutím, každý pacient má právo osobního rozhodnutí. Moje rady pacientům reflektují to, jak to dělám já sám u sebe a u svých blízkých. Jako lékař mám za zdraví svých pacientů spoluodpovědnost. Také jsem byl v malarických oblastech bez antimalarik, ale to bylo v oblastech, kde byla intenzita přenosu infekce poměrně nízká. A rozhodně nejsem příznivcem zbytečného užívání antimalarik. Jen v krátkosti k tomu, co jste napsal. Největším problémem léčby malárie je v současné době narastající rezistence na vzácný artemisin (je levný a dlouhou dobu byla rezistence jen minimální) – pokud jej užijete bez skutečné indikace, bez potvrzené diagnózy, přispíváte k šíření rezistence i vy. Preventivně se z tohoto důvodu nemá artemisin užívat vůbec (jen na léčbu). A pokud do vás komár – přenašeč vpíchne parazita, onemocníte určitě. Vzhledem k tomu, že parazit se ukrývá témeř po celou dobu v buňkách (jaterních, nebo červených krvinkách, kde se i rychle pomnožuje), je imunitní obraně nepřístupný. Jediné, co s ním tělo dokáže udělat je, že slezina zlikviduje celou napadenou krvinku, tedy s parazitem i tělu vlastní buňku, čimž vlastně přispívá k anémii. Ale i pohlcení slezinou je plasmódium schopné se bránit tím, že na povrch napadené krvinky vysune lepkavé bílkoviny a přilepí se na stěnu cévy. Díky tomu se krevní cirkulací do sleziny vůbec nedostane a navíc zablokuje vitálně důležitý přívod krve. Délka užívání antimalarik je uvedena v článku, stačí pozorně přečíst. A k vaší poslední větě – já mám před malárií respekt – i přesto jsem byl v 70 zemích a veřím, že několik desítek dalších ještě navštívím, snad bez malarické infekce.

karosh
Dr. Rastislav Maďar:

vazeny pane doktore, muj prispevek rozhodne nemel za cil vas nejak urazit, rozcilit ci rict, ze nekomu vnucujete svuj nazor. stejne tak je, jak jste jiz sam podotknul, zbytecne vyvracet kazdou mou vetu, protoze narozdil od vas jsem laik, ktery se ridi spise intuici, nez tabulkovymi predpisy. dovolte ovsem, abych vam ohledne tohoto clanku vytknul nekolik veci, ktere me osobne prijdou lehce nestastne:

1) „jsou znamy pripady petileteho uzivani lariamu u mirovych sboru bez problemu“. jak to myslite? mirove sbory uzivaly lariam pet let, nebo se jeden z prislusniku miroveho sboru 5 let ladoval lariamem? byla toto odpoved na mou otazku co delat v pripade, ze se v endemicke oblasti clovek zdrzi nekolik let nepretrzite? pokud ano, tak panbuh s tim chudakem… o necem takovem jsem dosud neslysel. pokud by byla resenim „stand-by“ lecba, jaky je potom tedy rozdil v kratkodobe ceste s moznosti „stand-by“ a dlouhodobe?

2) clanek se absolutne vubec nelisi od milionu dalsich, ktere jsou k precteni na internetu ci v brozurkach k uzivani antimalarik. proc je tak tezke tam napsat i „druhou stranu mince“? napriklad by me zajimalo, jak antimalarika pusobi na jatra (konkretne lariam) a jine vnitrni organy… zdrave to asi nebude. stejne tak litat s doxycyclinem (= sirokospektralnim antibiotikem) po slunicku (cemuz se v tropech da stezi vyhnout) take rozhodne lecbe neprospeje. cili kdyz clovek do sebe laduje antimalarika, mozna nechytne malarii, ale muze v dusledku oslabene imunity chytnout dalsi veci. v brozurce k lariamu je tez napsano, co se nesmi delat v pripade jeho uzivani – pit, omezit slunce, potapet se, nekdy se nedoporucuje ridit, zvysena fyzicka namaha nevhodna… co je to pak tedy za dovolenou?

3) rikate, ze nejste zastancem naduzivani antimalarik, ale to jste pravdepodobne jedna kapka v mori. kdysi mi chteli predepsat lariam do jizni ciny (!!!), onehda zase pri ceste do thajska (do oblasti, kde chytnout malarii je opravdovym umenim). tabulky, tabulky, tabulky… tuny lidi berou antimalarika zbytecne… proc neni v clanku zmineno toto? u vetsiny doktoru v ockovacich strediscich se kloudne rady bohuzel clovek opravdu nedocka. jelikoz se tato strediska specializuji na tropickou medicinu, tak omluva, ze lekari nevedi, co se ve svete deje je s prominutim opravdu smesna. totez se vpodst. da rici i o oddelenich v nemocnicich, ktere se specializuji na tropicke choroby (konkretne myslim ta prazska). o ukazkove a typicke leismanioze, kterou me blizka osoba chytila na filipinach, se vedouci tohoto oddeleni domnivala, ze se jedna o vyrazku a ne o parazitalni infekci – dotycna dostala kortikoidy a byla poslana domu. k zlikvidovani nemoci, ktera se dost osklive sirila, muselo dojit samolecbou a alternativni metodou (jejiz zastancem jsem do te doby rozhodne nebyl). nezlobte se na me, ale duveru v tyto oddeleni jsem ja ztratil uz davno – a to neslo o ojedinely pripad, ale o celou snuru takovychto pochybeni v prubehu nekolika let. kdo za tuto posramocenou povest muze? jedine sami lekari. cimz ale rozhodne nechci tvrdit, ze vy jste stejny.

4) proc v clanku neni uveden fakt, ze ani ochrana antimalariky neni stoprocentni (spise tak 70%)? znam nekolik pripadu, ktere poctive brali antimalarika a presto malarii dostali… proc cely clanek vyzniva jako lobby? je to skoda.

5) vedlejsi priznaky po lariamu mel KAZDY cestovatel, ktereho jsem potkal (pravda, moc jich nebylo, ted je „v mode“ spise prepriserne drahy malarone). nerikam, ze vazne (slo treba o spatne spani atd.), ale mel… vubec se mi nezda ta statistika, ze 97% lidi zadne priznaky nema – to je mozna napsano v brozure k uzivani leku, ale neodrazi realitu. tyto statisticke udaje mate vlastni, nebo jsou opisovany z tzv. „duveryhodnych zdroju“?

nasleduje trojice mych otazek, kdyz dovolite:

1) proc jsou antimalarika na zapade tak draha? 100 kc/1 tableta malarone – to je vtip. v tretim svete se malarie leci mnohem „levneji“ – a to stejnymi prostredky od stejnych vyrobcu. je to jen a ciste byznys?

2) je pravda, ze malarie je „jina“ v asii (mirnejsi) a v africe?

3) je pravda, ze lek lariam byl vyvinut za valky ve vietnamu (pro am. vojaky) a doted se jeho slozeni prilis nezmenilo? jestli to pravda je, tak to potes…

zaverem chci vyslovit prani. alespon jednou, nekdy v budoucnu, si chci precist na internetu komplexne podany clanek o antimalaricich a malarii obecne se vsemi pro a proti. ne jen straseni cestovatelu „nejnebezpecnejsi chorobou exotickych zemi“ (dalo by se polemizovat), nebezpecim smrti atp. vy mate evidentne obrovske zkusenosti z „terenu“, coz se o valne vetsine doktoru, kteri se specializuji na tropickou medicinu, rici neda… proc se do toho nepustit? nize pisete, ze pro to neni prostor, ale opak je pravdou. na internetu je prave pro toto prostor. proc diskutovat o necem, co uz tady milionkrat bylo?

s pozdravem a veskerou uctou

karosh

Lucie K.
karosh:

Karoshi, stravila jsem cestovanim po Asii i Africe temer 5 let. Ani po 7 mesicich brani antimalarik vcetne Lariamu jsem nemela zadne vedlejsi ucinky a vsechny testy (jaterni atd.) jsem mela po navratu domu normalni. Nicmene je pravda, ze jsem v Africe 2x dostala malarii i pres profylaxi. Byla jsem nekolik dni chuze/jizdy od nejblizsi nemocnice. A neumrela jsem na malarii prave proto, ze brani profylaxe nenechalo malarii plne rozvinout a „dalo“ mi cas dostat se za doktorem. O tom, ze mam malarii jsem temer nevedela, i kdyz mi nebylo uplne fajn. Kdybych antimalarika nebrala, k lekari po vlastnich ani nahodou nedojdu a nejspis bych to nestihla, ani kdyby me tam donesli.

Jn
Lucie K.:

Užívání Lariamu jsme museli přerušit postupně asi po měsíci užívání všichni z důvodů psychických problémů. Jen jeden profylaxi vydržel do konce – cca 2 měsíce. Ovšem málem srazil při řízení auta lidi na přechodu a i on po vysazení poznal rozdíl ve svém chování. Takže naše statistika je 5 z 5.

Dr. Rastislav Maďar
Jn:

Dobrý den Jn, vůbec nechci banalizovat Vaše problémy. V tom případě je pro Vás v endemických malarických oblastech spíš vhodný Malarone nebo Doxycyklin. Můžu sa Vás jako lékař zeptat o jaké psychické problémy (deprese, špatné sny, halucinace, podrážděnost …) přesné šlo a jestli se nikdy předtím nevyskytli u Vás nebo někoho z Vaší rodiny – myslím tím klidně doma před odjezdem?

aja

Dobrý den,
když jsme byli v roce 2006 v brazilské Amazonii, navštívili jsme kvůli angíně kamarádky místní nemocnici, kde jsme poctivě nahlásili že užíváme antimalarika (palludrin a delagil). Místní doktorka se úplně zhrozila a okamžitě nám doporučila léky vysadit. Prý spousta cizinců užívá různé léky, malárii i přes to dostanou a díky lékům se nepodaří místním lékařům určit diagnózu, která je jinak u zde běžné nemoci snadno rozpoznatelná. Pokud se začne malárie ihned léčit, jsou výsledky léčby nesrovnatelné s případy, kdy se nemoc zanedbá.
Není lepší brát v potaz názor místních odborníků, kteří přicházejí s nemocí denně do styku?
Alena

Dr. Rastislav Maďar
aja:

Dobrý den Ajo, nechci nikoho z kolegů v rozvojových zemích soudit, kdyby to však bylo tak jednoduché, nebyla by v těchto oblastech na malárii tak vysoká úmrtnost. To, co Vám řekla je pravdou jen částečně a o to hůř se to vyvrací. Je to celé poměrně komplikované. Pokud však neberete v oblastech s výskytem Plasmodium falciparum (což je i Amazonie) antimalarika, nemusí Vás zachránit za jistých okolností ani včasná léčba. A s antimalariky život ohrožující infekci nebudete mít. Abych se však nestavěl proti kolegyni osobně, porovnejte doporučení nezávislých a nekomerčních institucí jako WHO nebo CDC sdružující špičkové experty z celého světa (včetně Brazílie) s názorem dané místní lékařky.

Tete

Dobrý den,

taky se řadím k odpůrcům Lariamu. Mám pět kamarádů, kteří brali Lariam a pouze jedna z nich si nestěžovala na vedlejší účinky. A ta jedna zmiňovaná sama říkala, že některé zdravotní problémy měla, ale myslí si, že to z Lariamu není. Takže sama bych si Lariam určitě nekoupila. Třikrát jsem používala Malarone a ten mi žádné problémy nezpůsobil. Ale jak již jeden z přispěvovatelů upozorňoval, tak tento článek je velmi matoucí, protože například Malarone se nemá brát déle než 28 dní. Navíc antimalarika vás před malárií zcela neochrání, jen pokud je berete, tak nepropukne malárie v takovém rozsahu, jako by propukla, kdybyste je nebrali. Takže určitě je potřeba po setmění používat spreje, nejlépe mít dlouhé rukávy a dlouhé novice a nespoléhat se na to, že berete antimalarika.

Dr. Rastislav Maďar
Tete:

Dobrý den Tete, zveřejněný článek je jen stručným základem k diskuzi, jeho cílem nemohlo být a ani nebylo komplexně popsat všechny stránky věci. Na to by byl potřebný mnohem větší prostor než byl k dispozici. Nevím však, v čem se Vám článek jeví jako matoucí. Pokud jste v rizikové oblasti déle než 28 dnů, můžete Malarone střídat např. s doxycyklínenem. Navíc v zahraničí je Malarone registrovaný i ke dlouhodobému užívání. Vždy existují alternativy. Doplňková opatření jako repelenty a moskytiéry, dlouhé rukávy a kalhoty jsou také důležité, jedinou spolehlivou ochranou před závažnou život ohrožující malarickou infekcí je však chemoprofylaxe.

Tete
Dr. Rastislav Maďar:

Jde mi pouze o to, že kdybych žádné informace o malárii neměla a přečetla si Váš článek, tak bych došla k názoru – že si mám koupit Lariam – jiné antimalarikum zmíněno nebylo (navíc jak jsem zmiňovala, tak Lariam bych v žádném případě nedoporučovala) a budu mít pocit, že tím že si vezmu antimalarika, tak bude vše v úplném pořádku – není zde zmíněno, že tento článek je velmi neúplný a zbylé informace si mám zjišťovat v jiných zdrojích.
Chápu, že Váš článek byl psán v dobrém úmyslu, ale na mě spíše působí, že bych na základě jeho přečtení došla k zcela jiným závěrům, než k těm, ke kterým bych dojít měla.

Dr. Rastislav Maďar
Tete:

Rozumím Vám Tete, ohledne Lariamu však koluje nejvíc mýtů, výmyslů i polopravd a protože cílem článku bylo iniciovat k těmto problémovým věcem diskuzi, zmínil jsem právě tento lék. Pokud u pacienta nejsou kontraindikace, vysvětlím mu všechny argumenty za i proti a nechám výběr antimalarika klidně na něm. Byla byste možná překvapena, že většina si vybere Lariam – i kvůli nižší ceně.

Rudolf Havlík

ach jo. je vidět, že lidi si dobrovlně zničí tělo čímkoliv, co kdejaký blázen propaguje. vakcíny proti prasečí chřipce budiž důkazem. jezdím do Asie už teď louhá léta a prakticky neustále. Lariam jsem přestal brát poté, co jsem zjistil jak moc ničí tělo a co všechno dokáže způsobit. světe div se, malárii zatím nemám a když na to jednou dojde, tak se raději pokusím vyléčit klasicky. jde to jen je třeba chovat se zodpovědně. prášky, které vám zničí organismus ještě víc než malárie jsou k ničemu. Mnoho zdaru u polykání a až vám bude divně, aspoň budete vědět proč..

Dr. Rastislav Maďar

Dobrý den, když už jste zmínil prasečí chřipku – jakou cenu má pro Vás život blízkého člověka – rodičů, sourozenců? Pro mě rozhodně víc než pár set miliónů korun, které stát investoval do vakcíny – pro případ, že…. Já sám jsem nebyl očkovaný, ale kdybych o nákupu pro celou zemi rozhodoval, postupoval bych stejně jako hlavní hygienik a další kompetentní lídé. Ta pandemie mohla dopadnout úplně jinak. Pokud jde o antimalarika, jedna tableta jednou týdně normálně nikomu tělo nezničí, to si snad uvědomujete i vy. Asie je strašně široký pojem, do většiny asijských zemí antimalarika nejsou potřeba a sám bych je nebral – až na některé oblasti. 90% lidí umírá na malárii v subsaharské Africe. Pokud byste viděl umírat zbytečně na málárii jediného člověka, asi byl byl váš radikální názor jiný.

Vasek

Rád bych taky přispěl svou troškou do mlýna s mojí zkušeností. V březnu jsem odjel na 3 měsíce do Libérie. Vzhledem k tomu, že to byla moje první cesta do Afriky bral jsem vše vážně a s respektem. V očkovacím centru jsem do sebe nechal bodnout co mi doporučili a koupil Lariam. První pilule, týden před kontaktem s malarickou oblastí, prošla bez reakcí. Po třech týdnech pobytu a pečlivého braní lariamu můj kamarád (žije tu 6 let)povídá, že půjde na test, že se necítí dobře. Šel jsem ze zvědavosti (a taky že už nějakej štípanec proběhl) sním a hele test byl pozitivní! Už po předchozích posměšcích místních bílých jsem zvažoval nebrat nic a když pak doktor řekl, že lariam tu nefunguje tak bylo rozhodnuto. Léčba čínskými léky proběhla rychla a zřejmě účině. Potom ještě 10 dní antibiotik ale od té doby probíhal před soumrakem repelentový rituál ještě pěčlivěji. Ke vší smůle se pár dní před odletem objevila malárie ještě jednou akorát silnější. Zase proběhly léky z Číny, „trošku“ pocení a za tři dny jsem byl na nohou. Podle reakcí dlouhodobě žijících bílých v Libérii (a nemyslím pár měsíců ale 40,15 a 6 let) se mě přihodilo něco uplně samozřejmého a běžného. Co to udělalo s mým tělem nevím, jelikož ještě nejsem v ČR abych si někam zašel na nějaký testy.Tak nevím jak to zakončit…jsem živej po třech měsících surové zkušenosti…

Dr. Rastislav Maďar
Vasek:

Dobrý den Vašku, jaký test na diagnostiku malárie jste v Libérii absolvoval? Zejména některé rychlotesty (bez mikroskopie kapky barvené periférní krve) nemají vysokou specificitu a mohou byt falešně pozitivní. Navíc hlavní význam malarické chemoprofylaxe je v tom, že člověk nedostane těžkou život ohrožující infekci. Jaké antibiotika jste užíval? jaký byl důvod jejich indikace? Nebo jste myslel antimalarika?

Vasek
Dr. Rastislav Maďar:

Na testech jsem byl v indické poliklinice, vše vypadalo docela slušně. Test byl dělán na mikroskopu – ten taky vypadal že nebyl z dětský sady=).Po jednorázovém užití 8 tablet jsem pak deset dní bral antibiotika, ale jaká nevím. Snažím se to zpětně zjistit, jelikož se o to zajímala má doktorka z centra. Komunikace však je na dlouhý lokte. Důvod indikace? bohužel nechápu přesně co tím myslíte.

Dr. Rastislav Maďar
Vasek:

Jde o to Vašku, že když Vám zjistím pod mikroskopem malárii, nasadím vám antimalarika. Nevidím důvod, proč bych následně ještě indikoval léčbu antibiotiky. To moc nedává smysl. Jedině že bych si diagnózou malárie nebyl jistý na základě negativní diagnostiky anebo předpokládal současnou bakteriální koinfekci.

Ilona

Jezdim pravidelne do Tanzanie a s malarii mam nekolik zkusenosti, tu uplne osobni zatim ne. Mapy jako tady veky riziko, tady ne, jsou podle me k nicemu. Vsadte se, ze to pak chytnete presne v te oblasti s malym vyskytem. Ja Lariam brala krome posledniho pobytu, protoze tehotny Lariam brat proste nemuzou 🙂
Jak uz tu bylo zmineno je skoda, ze clanek neodkazuje na to, kde se vzaly ty statistiky. Jasne, jsme na strankach pro laiky, ale ne pro blbce a nekteri by si jiste radi nasli i odborny clanek v Aj, ktery tuto problematiku rozebira.
Myslim si, ze pokud jedete na par tydnu na dovolenou, je lepsi brat. Ale pokud jste nekde dlouho nebo jezdite casto, je podle me hloupost se tim ladovat. To uz preci pak taky vite, co mate cekat a co zabira. Moskitiera samozrejmosti, ale pak je taky dobre cpat se Bckem a pouzivat repelenty, pripadne nosit vecer dlouhe kalhoty a tricko s rukavy – proste se nenechat postipat. A smirit se s tim, ze to muze prijit. To si proste musi kazdy rozmyslet nez jede. Navic treba v Tanzanii najdete vsude „laborky“, kde vam udelaji testy. Takze kdyz se Vam neco nezda (muze to bohuzel vypadat jen jako upal…), je lepsi se nechat otestovat.

Dr. Rastislav Maďar

Dobrý den Ilono, podle mapy CDC je Tanzanie zemí se středním rizikem infekce, ne vysokým ani celoročním. Máte však pravdu v tom, že se cestovatel může nakazit i mimo rizikové oblasti, jak je zmíněno i v textu článku. Na stránkách dvou nejuznávanějších organizací, na které jsem již v této diskuzi poukazoval, Světové zdravotnické organizace (www.who.int) a amerického Centers for Disease Control and Prevention (www.cdc.gov) najdete článků o malárii a antimalarické chemoprofylaxi dost a dost. Nebo se můžete podívat i na review odborné literatury na téma antimalarické profylaxe na http://www.hsj.gr/volume2/issue1/volume2-research-issue1-pages%203-14saroglou.pdf. Mimochodem, dodnes neexituje solidni vědecký důkaz, i přes množství pokusů, ze vitamin B proti komarům účinkuje.

dan

Dobrý den, díky za článek. Měl bych jeden dotaz, na který by mě zajímala odpověď. Před 4 lety jsem byl v Barmě v letním monzunovém období a po celou dobu jsem užíval Lariam. V severní Barmě, v pohraničí s Čínou, jsem onemocněl – vysoké horečky (39-40), křeče, nechutenství apod. Toto trvalo cca asi 5 dnů, pak jsem začal brát ze zoufalosti i antibiotika (augmentin), protože lékařská péče byla na obstojné úrovni min. 2 dny cesty. Po dalších třech dnech se pak stav zlepšil, avšak menší tepltoty se vyskytovaly i nadále další cca 3 týdny.
Chtěl bych se proto zeptat, jestli i v případě, že člověk bere antimalarika, může malárií onemocnět, a její průběh je pouze lehčího rázu nebo jestli užívání antimarik zabrání nákaze zcela? Na toto jsem už slyšel i četl více názorů, proto bych chtěl na tuto možná jednoduchou otázku znát Váš odborný názor. Děkuji.

Dr. Rastislav Maďar
dan:

Dobrý den, podle uvedených příznaků nelze zcela s jistotou určit, jestli se jednalo o malárii. Mohl to být tyfus (pokud jste náhodou nebyl očkovaný), paratyfus, jiná bakteriální infekce, dengue, nebo mnoho dalších nákaz. Pokud jste užíval Lariam tak jak se má, pravděpodobně to malárie nebyla. Bere-li člověk antimalarika, infikovaný původcem této nemoci vzácně může být, nákaza však v takovém případě probíhá mírnou formou.

dan
Dr. Rastislav Maďar:

Děkuji za odpověď. Na břišní tyfus jsem očkovaný byl a pravděpodobně to asi opravdu malárie nebyla. Ještě jednou díky za odpověď.

Katerina

Dobry den, v rijnu cestujeme z Jizni Afriky pres Zimbabwe do Zambie a zpet. Cesta potrva cca mesic. Prosim o doporuceni vhodnych antimalarik, ktera jsou setrna k planovanemu tehotenstvi. Existuji nejaka antimalarika, ktera se mohou brat v blizke dobe pred nebo v tehotenstvi? Docetla jsem se o antibioticich Doxycyklin a nebo AM s ucinnou latkou chloroquin, tj. Delagil a Paludrin. Jsou vsak ucinne v teto oblasti? Pri ceste po Mozambiku jsme uzivali antimalarika porizena v JAR Mefriam nebo Nefriam, jiz si presne nepamatuji. Nikdo z 9 clenu expedice nepocitoval zadne potize. Uzivali jsme je vecer behem jidla nejakou dobu pred spanim. Bohuzel pripadne tehotenstvi se muselo odlozit o dalsich cca 5 mesicu po ukonceni uzivani AM.

Dr. Rastislav Maďar
Katerina:

Dobrý den Kateřino, bohužel antimalarika, které by byly jednoznačně bezpečné pro těhotné ženy nejsou. Doxycyklin se v těhotenství brát nesmí a na chlorochin je tam rezistence (Nefriam ani Mefriam mi nic nerika). Obecně platí, že těhotná žena by do malarické oblasti cestovat neměla – i lehká malarická infekce může totiž závažně ohrozit plod. Nejšetrnějším způsobem je začít severně od Prétorie (provincie Limpopo, Kruger NP) užívat Malarone 1 tabletu denně, následně po celou dobu pobytu v Zambii a Zimbabwe a ještě 7 dnů po opuštění rizikové oblasti.

Luce K.

Dobry den,
zajimal by me Vas nazor na to,

1. zda je mozne dlouhodobe (nad 2 mesice) brat Lariam pouze 1x za 2 tydny. Tuto informaci jsem ziskala od rakouskeho internisty, ktery tvrdil, ze ve vetsine zemi toto davkovani neni schvalene, nicmene ze rezidualni davky ucinne latky se postupne v tele zvysuje a po 2 mesicich je dostatecny na preklenuti 2 tydenni doby

2. zda jsou zname nejake zasadni vedlejsi ucinky leku na bazi artemisinu. Zatim jsem o nich neslysela, takze pokud pobyvam dlouhodobe v zemi s mirnym rizikem malarie a jsem v dosahu nemocnice, kde maji mikroskop, volim nebrat antimalarika (nicmene se chranit pred komarimi kousnutimi jak jen to jde) a v pripade nakazy se prelecit artemisinem.

Dr. Rastislav Maďar
Luce K.:

Dobrý den,

ad 1: Takové užívání Lariamu pokud vím nikdo oficiálně netestoval v rámci klinické studie. Obecně sice platí, že i nesprávné užívání antimalarik je lepší než žádné, podle mého názoru si tak však člověk koliduje o vznik rezistence.
ad 2: S uvedeným řešením dané situace naprosto souhlasím. Tolerance artemisinu je dobrá a navíc jeho použití proti malárii je v rámci vitální indikace.

Martina

Dobry den, jen jsem koukala na tu mapu malarie a napr. cely Madagaskar je dle mapy silne malaricky, byla jsem tam a mistni lide rikali, ze je jen v jedne oblasti na vychode, rozhodly jsme se pote Malarone nebrat, kvuli zatezi pro organismus.Byly jsme tam v cervnu a rozhodnuti nelituji, ale samozrejme jsme pouzivali site a repelenty. Chci se zeptat, jak je to s Indii, protoze neverim, ze v cele Indii je tak vysoke riziko.Dekuji za odpoved.M.

Dr. Rastislav Maďar
Martina:

Dobrý den, ta červená barva na mapě malárie říká, že malárie (tedy případy infekce) se tam vyskytuje po celý rok, nejenom sezónně. Nevypovídá o intenzitě přenosu infekce. K tomuto účelu se mapuje např. kolik procent místních komárů má v sobě malarického parazita nebo jaké propcento místní populace má z důvodu malárie zvětšenou slezinu. To ale uvedená mapa nezohledňuje, bylo by to příliš nepřehledné. Z mé zkušenosti místní lidé toho o malárii moc neví, pokud se náhodou nevyskytla přímo v jejich rodině nebo u sousedů. Navíc v zemi s nedostatečným diagnostickým zázemím je i to pochybná informace. Schválně se jich zeptejte na tak základní informaci, jako kolik lidí žije v jejich městě nebo vesnici. Téměř nikdo nebude znát ani přibližnou odpověď. Nejlepší je informovat se u místního lékaře. Pokud jde o Indii, mimo horské oblasti, větší města a suché státy např. Rajastan by člověk buď měl antimalarika užívat nebo je mít alespoň u sebe pro pohotovostní samoléčbu. V těchto týdnech probíhá epidemie malárie přímo v Mumbai a to v centrálních částech města. Za posledních 14 dnů tam došlo k téměř 9000 případům malarické infekce (pro porovnaní za stejné období bylo v Delhi hlášeno 5 případů a v Bangalore žádný). V jižní Indii, při cestách na venkov a v období dešťů je lepší antimalarika brát preventivně.

Petr

Děkuji za zajímavý článek, odborných informací na toto téma není nikdy dost. Člověk se musí bohužel snažit zorientovat ve spoustě informací, které jsou často rozporuplné.
Dost často jezdím do Thajska a Kambodži. Protože nejsem bezhlevý dobrodruh, snažil jsem se zjistit něco o malárii na místě, a všichni na mě koukali jako kdybych chtěl v český lékárně něco na choleru. Tj. teoreticky to tam možná někdy někdo dostal, ale antimalarika preventivně nikdo brát nedoporučoval. V severní Kambodži i Thajsku jsem se naopak setkal s tím, že jako reálnější byla nákaza horečkou dengue. Doporučovali i nebrat profylaxi z toho důvodu, že může zastřít příznaky a udělat léčbu nakonec komplikovanější.
Nejhorší ale byla doporučení českých „odborníků“: setkal jsem se s tím, že turistům tady předepsali jako profylaxi v dané oblasti neúčinné antimalarikum (takže dobré jen na poškození zdraví). Mně se doktorka cestovní medicíny taky snažila vnutit v dané oblasti neúčinný přípravek a musel jsem jí 3x říct, aby si informace ověřila, než se podívala a dala mi za pravdu. Obě antimalarika byla velice předražená, to účinné nebylo ani k dispozici.
No a na podzim mě čeká snad Barma. Má snad někdo kromě koupě repelentů na letišti v BKK, oblečení a ochrany před komáry nějaké konkrétní poznatky?

Petr:

Ahoj, byli jsme v jižním Thajsku a na české „ústředně“ tropických nemocí strašili s malárií a chtěli nám nacpat antimalarika, ačkoli kamarád co tam žije už pět let nic nebere, a říkal že to není potřeba. Tak jsme vyrazili bez nich a asi po třech tejdench jsem dostala teploty, letěli jsme okamžitě do nemocnice, jako na testy na malárii a doktorka se nám opravdu upřímně vysmála… Nakonec dělali testy na dengue horečku. Byl to úpal…

Renáta

Dobrý deň
1-Chcela by som sa opýtať, aké antimalariká by ste odporučili pre oblasť južného Sudánu. Moja obvodná lekárka mi odporúča Delagil, iný lekár z centra cestovnej medicíny zase Malarone.
2-Chystám sa tam na takmer celý rok a preto mi lekár odporučil nebrať antimalariká profilakticky, ale až keď maláriu dostanem. Stretla som sa s viacerými podobnými názormi, pokiaľ ide o takú dlhú dobu. Aký je váš názor?
3-Tiež sa chcem opýtať na moskytiéru. Vraj sa u nás dajú zohnať rôzne a nie všetky sú účinné v tropických oblastiach, lebo majú priveľké očká. Aká by mala byť hustota otvorov?
4-A ako je to s repelentami? Niektorí mi radia autan, iní DEET ako účinnú látku.
Ďakujem za odpoveď.

Lucie K.
Renáta:

Renata,
mam zkusenost, ze do rozvojovych zemi je dobre s sebou z Evropy privezt dostatek kvalitniho repelentu, protoze se tam vetsinou neda sehnat.

S moskytierami mam ale presne opacnou zkusenost. I v tech nejchudsich zemich se snadno (a levne) sezene kvalitni moskytiera, ktera je ucinna v mistnich podminkach. Moskytiery s prilis velkymi oky se snad prodavaji jenom v Evrope :). Nakupem moskytiery v primo Sudanu usetrite misto v zavazadle, starosti ohledne velikosti ok i penize.

Dr. Rastislav Maďar

Dobrý deň Renáta, na Vašom mieste by som bral antimalariká aspoň zo začiatku než si zistíte, aká je miestna situácie. V jednej dedine može byť s maláriou problém ale druhá vzdialená len 10 km je niekedy už bez nej. Pobyt úplne bez antimalarickej profylaxie (len stand-by) by som si na Vašom mieste riskol len keď by som bol v blízkosti nejakej medzinárodnej kliniky – je tam napríklad aj jedna slovenská. Na chlorochin (Delagil) je v celej Afrike rezistencia. Ak by ste sa rozhodli antimalariká brať preventívne, odporúčam vám Lariam (ak netrpíte depresiou, kŕčmi alebo epilepsiou) – berie sa 1 tableta raz za týždeň (s jedloma dobre zapiť). Ak by ste si chceli vziať antimalariká len na pohotovostnu samoliečbu, možete aj Malarone – v prípade príznakov sa berú 4 tablety naraz 3 dni po sebe. Lariam sa može brať na prevenciu aj dlhodobo, Malarone maximálne 28 dní. Štandardná moskytiéra zabráni preletu komárov, na pakomárov, muchničky a iné druhy drobného hmyzu to však neplatí. Keď si však kúpite moskytiéru s menšími očkami než má štandardná, je pod ňou dosť teplo, pretože cez ňu horšie cirkuluje vzduch. Na Vašom mieste by som si kúpil štandardnú impregnovanú moskytiéru a raz za niekoľko týžňov ju poriadne vystriekal insekticidom napr. Biolitom. Vďaka tomu sa k moskytiére hmyz nepriblíži. Za najúčinnejšie repelenty sú v súčasnosti považované tie, ktoré obsahujú 50 % DEET. Na internete sa dajú zohnať aj silnejšie, tie však podľa mňa možu mať aj toxické účinky. Ja mám s 50 % DEET (napr. AntiBite) veľmi dobré skúsenosti.

Zuzana

Dobry den,

chcela som sa informovat ohladom profylaxie malarie prostrednictvom Lariamu a jeho vedlajsich ucinkov. Moze mat nejake nepriaznive ucinky na organizmus v pripade, ze je u mna uz dlhodobo diagnostikovy selest srdca? A taktiez ci moze priatel uzivat bez problemov lariam, ked sa v jeho rodinnej anamneze vyskytuju depresie /presnejsie u surodenca/? Dakujem za informaciu.
S priatelom sa chystame na vylet do Indonezie po ostrovoch Sulawesi,Lombok,Gili Islands.

Dr. Rastislav Maďar
Zuzana:

Dobrý deň Zuzana, šelest srdca nie je problémom, o niečo horšie to može byť s depresiou v rodinnej anamnéze. U časti takýchto cestovateľov Lariam v priebehu času demaskuje predispoziciu k depresii. Riešiť sa to dá tým, že si daný cestovateľ pred odjazdom nechá predpísať hneď aj antidepresívum, pre prípad, že by sa objavila. Ak Váš pobyt na malarických ostrovoch v Indonézii nepresiahne 3 týždne, alternatívou je Malarone alebo potom doxycyklín – u neho je však treba dávať pozor na slnko a používať opaľovací krém na odkryté časti tela, inak može dojsť k pigmentácii pokožky.

Evka

Dobrý den,

pročítám diskuzi a překvapilo mě, v kolika oblastech je na konkrétní antimalarika rezistence. Chci se zeptat jestli existuje nějaká mapa (podobná cdc-malaria.ncsa.uiuc.edu), kde by bylo zaneseno, kde je na co rezistence. Na podzim se chystám na měsíc a půl do Asie (Nepál, sever Indie kolem Darjeelingu a pak přelet do Kambodže) a ráda bych věděla, jak je to s rezistencí na antimalarika tam (ať nekupuju něco zbytečně).
Děkuji a hezký den.

Dr. Rastislav Maďar
Evka:

Dobrý den, obecně platí, že Malarone a doxycyklín je možné použít všude. Na Lariam (meflochin) je rezistence pouze na hranicích Thajska s Myanmarskem, Laosem a Kambodžou – neplatí to však absolutně pro všechny druhy parazita. I tady je proto lepší užívat raději Lariam než nic. Pokud jde o chlorochin (Delagil) – na něj je rezistence naopak skoro všude, oblasti se citlivostí jsou jen ve střední Americe od Panamy na sever (Mexiko), včetně karibského ostrova Hispaniola (Haiti a Dominikánská republika) a ještě ve střední Asii – mapa rezistence na chlorochin je na http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2010/chapter-2/malaria.aspx.

Topi

Asi jsem extrémně vzácný člověk, protože patřím podle článku k jednomu procentu lidí, kteří měli s Lariamem větší problémy. Byly psychického rázu a proto jsem velmi důrazně proti jeho používání. Mít silné pocity ohrožení hraničící až z paranoiou někde v cizině (v mém případě to byl Banhgladéš)není ani příjemné, ani bezpečné. Příbalový leták více, než jasně naznačuje, co vám v případě užití Lariami hrozí. Více
http://www.lariaminfo.org/ (anglicky)

Dr. Rastislav Maďar
Topi:

Dobrý den Topi, souhlasím s tím, že Lariam pro Vás tím pádem není. Alternativy jsou: Malarone, doxycyklin nebo chlorochin v kombinaci. Byl jsem teď na misi ve východní Africe a malárii jsme zjistili u spousty mistních obyvatel, kteří se cítili nemocní, ale neměli typické příznaky nemoci – dokonce ani horečku. Přitom tam bylo suché období a už dlouho nepršelo. Ne vždy člověk tuto nemoc pozná podle příznaků a potom hrozí, že samoléčba bude zbytečná (nap. u horečky z jiných příčin) nebo naopak opožděná. Všichni členové naší mise Lariam brali úplně bez problémů. Je to skutečně dost individuální.

Lada

Dobrý den pane doktore, ráda bych s vámi zkontultovala mou cestu na Srílanku v období listopadu 2010 ( 16 dní pobyt). Budeme cestovat po střední, východní a jižní části bez cestovky.
Moc se tam těšíme, ale rádi bychom se maximálně chtěli ochránit.
Jaké očkování doporučujete a jaká jsou vhodná na toto místo antimalarika. Mám diagnostikovanou panickou poruchu a trpím úzkostnými pocity (beru 20gr cipralexu denně). Ráda bych také po cestách otěhotněla. Je nebezpečí zbytků antimalarik v těle pro těhotenství po pobytu?
děkuji
Lada

Dr. Rastislav Maďar
Lada:

Dobrý den, omlouvám se za pozdější reakci, byl jsem na misi ve východní Africe. Za daných okolností by pro Vás byl nejlepší Malarone (Lariam rozhodně nedoporučuji) – ale jenom pro východ a sever Srí Lanky. Jižně od Colomba na západním pobřeží a na jihu až po město Hambantota je riziko infekce nízké. Malárie se běžně nevyskytuje ani v regionu Kandy – severně a východně od tohoto bývalého hlavního města je však nákaza možná. S pokusy o otěhotnění raději počkejte alespoň měsíc po příjezdu – jen čistě z preventivní opatrnosti.

Dr. Rastislav Maďar
Lada:

Ještě k očkování na Srí Lanku, základem je vakcinace proti hepatitidě A+B a břišnímu tyfu, případně i proti meningokokové meningitidě. Stačí na to před odjezdem 2 návštěvy očkovacího centra. Ověřte si i datum posledního očkování proti tetanu.

Miloš

Dobrý deň,
pán doktor,dá sa zohnať v Indii,prípadne v Nepálu protilátka na besnotu?Alebo odporúčate očkovanie pred cestou?Na klinike cudzokrajných chorôb mi povedali,že sa látka musí aplikovať max. do 3 dňoch po kontakte s nakazeným zvieraťom.Je to pravda?

Dr. Rastislav Maďar
Miloš:

Dobrý deň Miloš, antirabická vakcína je v Indii aj v Nepále dostupná. Ak sa však budete pohybovať v horách alebo na vidieku vo vzdialenosti niekoľkých dní od najbližšej lepšie vybavenej kliniky, je lepšie nechať sa očkovať preventívne. Doba pre podanie tzv. post-expozičného očkovania sa líši podľa toho, ako vysoko bol človek pohyzený a ako rozsiahle to poranenie bolo. Pri mnohopočetnom pohryzení v hornej časti tela blízko k mozgu to skutočně možu byť len 3 dni. Pri malom pohryzení napr. do nohy to može byť aj 7 až 10 dní.

iva

Dobrý den, chystáme se v prosinci / lednu na 15 dní do Keňi, pobývat budeme u moře a chceme alespoň na 3 dny na safari. Očkovaní jsme proti žloutence A+B, nikdy nepije nápoje s ledem, hygiena základ každého dne. Myslíte že je nutné očkovat břišní tyfus? A potom ze zde uvedených článků a příspěvků, stále váhám nad preventivním Malaronem 50:50 . A očkování na žlutou zimnici ? Ta je uvedená i u Thajska, kde jsme byli hodněkrát a nikdy naštěstí nic. Nechci do nás prát neustálé očkování, prášky atd.ale nechci zase mít problémy… Poradíte někdo ?

Dr. Rastislav Maďar
iva:

Dobrý den, proti žluté zimnici se očkovat rozhodně nechte. Stačí jedna dávka na 10 let, můžete to za tu dobu využít mnohokrát. Bez očkování v průměru 6 z 10 nakažených osob na tuto nemoc umírá. V Thajsku (ani jinde v Asii) se žlutá zimnice nevyskytuje. Očkování tato země vyžaduje jen od osob přijíždějících z endemických oblastí (Afrika, Latinská Amerika) jako prevenci importu na své území. Břišní tyfus je nebezpečná infekce se závažnými důsledky pro infikovanou osobu i její okolí. Přináší často omezení i pro rodinné příslušníky a jiné blízké kontakty po návratu domů (včetně dočasného zákazu výkonu některých povolání) a nutnost opakovaných laboratorních kontrol. I když Vaše hygiena je na vysoké úrovni, nikdy nevíte, kdo se dotýká Vašeho jídla (číšník, kuchař… který výraz osobní hygiena nezná). Jedna dávka jednou za 3 roky Vás těchto obav může zbavit. Na ochranu proti těmto nemocem stačí jediná návštěva očkovacího centra – obě vakcíny lze podat současně každou však do jiného ramena. Pokud jde o antimalarika, tady se mi zdá riziko v suché sezóně na 3 dny jako přijatelné za podmínky pečlivé aplikace účinného repelentu a použití moskytiéry.

Roman
Dr. Rastislav Maďar:

Vážení cestovatelé,na netu se mi podařilo narazit na lečivo, které se jmenuje MMS.Píše se o něm jako o léku na spoustu nemocí a mezi nima je uvedena i malárie.Osobní zkušenost s ním nemám,ale za pokus,jako alternativa, by to možná stálo.Na google je na něho spousta odkazů,uvádím jeden:www.emms.cz Roman.

Majka
Roman:

Dobrý den, má na Vás prosím prosbu. Míříme v únoru do Zanzibaru,oblast Nungwi-na 14dní. Jaké očkování,zda brát antimalarika a jaký nejlepší repelnt? Poradí nám prosím někdo?
Díky Majka

Honza

Čtu si diskusi a zdá se mi že donekonečna se opakuje MAlarone,Lariam atd…ale téměř se nemluví o lécích na bázi Atremisinu.tyto léky navíc v ČR nelze vůbec koupit-nechápu proč?
Podle mých informací tyto léky/Artesunate,Artemether atd./ dokážou vyléčit BEZ VEDLEJŠÍCH ÚČINKů ! malarii během dvou tří dnů-ověřeno v Tanzánii kde se běžně prodávají.I zde předpokládám příspěvek o léčbě“čínskými léky“jak psal v někdo o Libérii tak že to byly též artemisinové přípravky.
Má dr.MAďar zkušenosti s nimi a jak jsou účinné třeba v západní africe-ghana,ivorycoast…
Má někdo tip kde je lze koupit/ověřené,ne padělky.
Děkuji za odpovědi.

Dr. Rastislav Maďar
Honza:

Dobrý den Honzo, artemisinové deriváty se podle konsenzu odborníků nesmí užívat preventivně, ale výlučně terapeuticky, aby se zabránilo vzniku rezistence, jak tomu bylo u chlorochinu a v některých oblastech již u meflochinu (Lariamu). Tato účinná látka je vhodná na terapii lehčích forem malárie, při vyšším stupni parazitémie je potřeba použít chinin. Řeším teď několik případů dlouhodobých zdravotních problémů u cestovatelů po návratu ze Západní Afriky bez užívání antimalarik. Terapie ani diagnostika malárie nejsou vždy jednoduché a tato nemoc může člověka skutečně vážně ohrozit. Pokud u cestovatele nejsou individuální kontraindikace, pobytem v subsaharské Africe bez antimalarické chemoprofylaxe si cestovatel koleduje o problém.

Honza
Dr. Rastislav Maďar:

Ano,psal jsem že se jednalo o léčbu,nikoli profylaxi.proto nechápu proč se atremisia derivátyy nepoužívají v širším měřítku a už vůbec nechápu proč se -asi záměrně-nedají v evropě vůbec koupit.
Zajímalo by mě jestli dle Vás jsou účinné v západní africe při léčbě a pokud ne proč?
Na které druhy malárie artemisin účinkuje?
Můžete nám též prosím něco napsat o té léčbě vašich pacientů kteří dlohodobě neužívali preventivně+ antimalarika?o jaký problém se jedná-malárie by měla být celkem dobře zjistitelná ,pokud jsem správně informován.
Díky za odpověď.

Bronislav

Dobrý den, jedeme s přáteli v lednu do Ugandy. Většinou budeme pobývat v národních parcích včetně goril v Bwindi. Co doporučujete jako prostředek „když už“ v případě malárie?? Očkování ani preventivní sypání nepřipadá v úvahu. Velmi děkuji

Bohdan
Bronislav:

V tropicke Africe, zejmena v Ugande a Nigerii,jsem pobyl delsi dobu…pres 3 roky. Casto mi dalsi cestovatele pokladaji otazky tykajici se problematiky, profylaxe a lecby malarie. Odpovedi muzete nalezti v clanku: Malarie – boj pokracuje. Ten uvod muze byt trochu „tezky a unavny“, ale v zaveru clanku muzete dobre najit nejaka prakticka doporuceni.
Ahoj, Bohdan.
[email protected]
604627556
…to pokud by bylo treba nejake doplneni.

http://www.zdn.cz/clanek/zdravotnicke-noviny/malarie-boj-pokracuje-453721

Bronislav

Ještě jsem se dostal k informaci homeopatické prevence antimalarikem NOSODA. Znáte to někdo a máte zkušenost???
děkuji

Dr. Rastislav Maďar
Bronislav:

Dobrý den Bronislave, homeopatika nemusí procházet klinickým zkoušením jako klasické léky nebo vakcíny a dosud není vysvětlen jejich účinek nad rámec placebo efektu. Nové homeopatikum si může nechat zaregistrovat v podstatě kdokoli a může deklarovat jakékoli účinky. Osobně proti homeopatické léčbě nebo prevenci nemám nic, ale rozhodně to nedoporučuju u tak závažných infekcí jako malárie. Viděl jsem v Anglii umírat mladého kluka na AIDS, protože dal na názor nějakého chytrulína ze své rodiny a místo klasické účinné a prověřené léčby užíval homeopatii.

marek

zdravím vás,jaké očkování by jste doporučili do Madaskaru,jedu tam na dva měsíce prosinec-leden..na co si tam dát pozor a jak se učině chránit před bodavým hmyzem?díky za odpověd.

Dr. Rastislav Maďar
marek:

Dobrý den Marku, základem pro Madagaskar je očkování proti žloutenkám A+B a tyfu. Další případné očkování bude záviset na přesném místě pobytu a plánovaných aktivitách. Proti hmyzu jsou nejlepší repelenty s obsahem 50 % DEET (např. AntiBite) a pro postřek pokojů, oblečení a moskytiér doporučuju Biolit UNI. Na Vašem místě bych užíval i antimalarika.

Karolina

Byla jsem temer 14 dni v Egypte, v oblasti Dahabu – tedy v oblasti bez malarie. Po navratu domu u me nasledujici den vecer propukla zimnice, objevila se horecka 39, zvraceni, bolesti hlavy, propotila jsem perinu. Horecku jsem srazela ibalginem, rano jsem mela jen zvysenou teplotu, pres den jsem fungovala vicemene normalne (jen jsem pocitovala unavu). Dalsi 2 dny se situace opakovala, vecer opet zimnice, horecka, hlava, poceni, rano a pres den vicemene ok. Po 3tim dnu (dnes) jsem navstivila praktickeho lekare s tim, ze mam asi nejakou infekci (zacalo me bolet i v krku, mam tam pry puchyrky, ale jako angina to nevypada). CRP mam 15, tudiz jen mirne zvysene. Doktor ale vyslovil podezreni na malarii a posila me na Bulovku. Uprimne, moc se mi na Bulovku jezdit nechce a stale mam pocit, ze to je spis nejaka viroza.

Je mozne, ze by clovek chytil malarii v nemalarické oblasti a ta se projevila jiz po cca tydnu?

Kdyz se rozhodnu pockat(treba 3 tydny), jestli se budou vecerni zachvaty opakovat i dale, muzu si tim nejak vyrazne ublizit ? Osobne bych radeji pockala, nez abych nekde otravovala a ukazalo se, ze to je jen chripka.

Dekuji predem za odpoved. K.

Dr. Rastislav Maďar
Karolina:

Dobrý den Karolíno, v Egyptě se malárie běžně nevyskytuje. Mnohem pravděpodobněji se skutečně jedná o virovou nebo smíšenou infekci. Chtělo by to ale komplexnější vyšetření krve, sedimentace, bílé krvinky, eosonofily a atd. Jak to vypadá s Vašim stavem teď?

Michal

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat pana doktora na přípravek Plaquenil který je na obrázku pod názvem článku – nedoporučujete ho, proč?
Jinak jak vidíte cestování prosinec-leden – Bali, Lombok, Flores, Moluky – bral by jste antimalarika?
Děkuji za odpověď

Dr. Rastislav Maďar
Michal:

To je dobrá otázka Michale, jste pozorným čtenářem. Svým pacientům Plaquenil moc často nepředepisuju ze dvou důvodu. Obsahuje chlorochin, na který není rezistence jen v pár posledních oblastech světa (střední Amerika, Hispaniola, střední Asie) a navíc je dražší než jiný preparát obsahující chlorochin s názvem Delagil. Pokud jde o Indonesii, při cestě na ostrovy východně od Flores by měl cestovatel antimalarika preventivně užívat. Bali není endemickou malarickou oblastí. Ja bych bral Lariam, nikdy jsem s ním neměl žádný problém.

Jana

Dobry den,
rada bych se zeptala pana doktora, jestli by doporucil antimalarika na dvoudenni vylet po rece Kwai v Thajsku. Docetla jsem se, ze jedna z nejvíce nebezpečných oblastí je provincie Kanchanaburi, kde se Kwai take nachazi. Mame s sebou predepsane leky Doxyhexal a Doxylin. Zaroven jsem ale take slysela, ze kratkodobe brani antimalarik je velice skodlive, a to hlavne diky vedlejsim ucinkum.
Co byste mi prosim doporucil?
Za Vasi odpoved predem dekuji.

Dr. Rastislav Maďar
Jana:

Dobrý den Jano, i když v dané oblasti Thajska poměrně dost prší, v dnešní době nepatří mezi regiony s vysokým rizikem malarické infekce. Na Vašem místě bych zůstal u repelentů (na kůži) a Biolitu (na oblečení, moskytiéru a pokoj). Jinak krátkodobé užívání antimalarik rozhodně není škodlivější než dlouhodobé, spíš tomu může být naopak. Místo doxycylinu (Doxybene, Doxyhexal apod.) je však na prevenci (nebo pohotovostní samoléčbu) malárie o něco vhodnější Malarone. Je sice dražší, ale jeho tolerance je obecně lepší.

Denisa Nováková

Dobrý den, pane doktore,
děkuji za zajímavý článek, ale i přesto bych si Vás dovolila individuálně požádat o zodpovězení několika otázek. Chystám se na od 18. 1. do 25. 2. do JV Asie, přičemž za tuto dobu hodlám zhruba procestovat Thajsko, Laos, Kambodžu, Vietnam a Malajsii. Jaká do této oblasti doporučujete antimalarika a jak bych je měla užívat?

A jaké doporučujete repelenty? Ve Vašich odpovědích výše jsem se dočetla, že doporučujete 50% DDT, já jsem na internetu našla 95% DDT, proč si myslíte, že silnější koncentrát je škodlivý? Měla jsem v plánu zakoupit tento, protože bohužel patřím k jedincům, jejichž krev komárům extrémně „šmakuje“ a i v obyčejném českém lese jsem schopná nachytat desítky štípanců, z čehož mám až „panickou“ hrůzu v případě JV Asie. Myslíte si, že by v mém případě převážila rizika silnějšího koncentrátu nad riziky poštípání? Tak by mne zajímalo, zda nemáte nějaký tip na „komáruvzdorné“ oblečení. Sama totiž vím, že bavlněné triko a lehké kalhoty hladové sosáky nezastaví.

Ještě bych Vás požádala o komplexní radu – jaká očkování byste mi do této oblasti doporučil? Se žloutenkou jsem si jistá, ale u dalších jsem se stále nerozhodla.

Děkuji moc za zodpovězení, Nováková.

Dr. Rastislav Maďar
Denisa Nováková:

Dobrý den Deniso, pokud nepojedete hlouběji do Laosu nebo do povodí Mekongu v Kambodži, antimalarika preventivně užívat nemusíte. Vemte si však jedno balení Malarone pro případ potřeby pohotovostní samoléčby.
Z očkování doporučuji jako základ k žloutenkám i vakcínu proti břisnímu tyfu. Jako další očkování do této oblasti doporučujeme vakcínu pro zánětu mozkových blan (meningitidě), případně i proti vzteklině a zvážit vakcinaci nápojem Dukoral proti choleře a cestovatelským průjmům. Všechny mám i já osobně. Oočkování není potřeba se bát. To spíš konkrétní nemoci. Pokud jde o repelenty, neexistuej vědecký důkaz o tom, že je 90% koncentrace účinější než 50%, rozhodně však může být toxičtější a způsobovat větší kožní problémy. Například děti mohou maximálně 30% koncentraci. Spíš zkuste kombinovat několik protiopatření současně tj. kromě repelentu na kůži existují i speciální repelentní náramky na zápěstí a kotníky a k tomu si uložte oblečené do PET pytle, vystříkejte pořádně Biolitem a nechte to uzavřené 24 hodin. Oblečení nasákne odorem nepříjemným pro bodavý hmyz na několik týdnů resp. na několik vyprání.

Jirka

Dobrý den, pane doktore,vidíte jako nutnost při cestě na jih Etiopie – cca 4 týdny prosinec, leden – AM profylaxi? A pokud ano, tak lariam?
Děkuji za odpověď

Dr. Rastislav Maďar
Jirka:

Dobrý den, pokud jde o malárii v Etiopii, je zde situace lepší než v dalších zemích tohoto regionu (to platí i o Keni a Tanzanii). V suchém období je riziko poměrně nízké, osobně bych však raději bral Lariam. To je úplná jistota. K tomu samozřejmě repelenty a nějaký insekticid např. Biolit.

Sandra

Dobrý den pane doktore,
ráda bych se Vás zeptala, zda byste doporucoval antimalarika pro cestu do Laosu, Kambodže a Thajska planovanou od poloviny prosince do poloviny ledna t.r. Budeme se pohybovat temer vyhradne v oblastech oznacenych na mape CDC zlute.
Předem Vám děkuji za odpověď,
s pozdravem,

Sandra

Dr. Rastislav Maďar
Sandra:

Dobrý den Sandro, v tom případě si v vystačíte jen s repelentem a insekticidem (Biolit apod.). Pokud byste však nakonec zamířili hlouběji do Laosu nebo do povodí Mekongu v Kambodži, tam je už potřebné antimalarika užívat preventivně i v suchém období.

Jan Podaný

Dobrý den, pane docente.
V červenci 2011 budu pobývat v Tichomoří. Ohledně malárie jsou problémové Šalomounovy ostrovy a Vanuatu. Podle možných dostupných pramenů jsem si zjistil, že by nebylo od věci (mimo světlých oděvů, repelentů, moskytiér) pořídit si nějaká antimalarika. Příjde mi nejvhodnější Malarone, který bych měl užít 1 až 2 dny před pobytem, pak každý den tabletu a ještě další týden po opuštění rizikové země. Spát budu v hotelech, k dispozici budou moskytiéry. Vlastním i elektrický odpuzovač hmyzu, přesto zvažuji i repelent. Je moje rozhodnutí ohledně antimalarika správné pro tuto oblast?
Děkuji za případnou odpověď.

Veronika

Dobrý den,
koncem prosincem odjíždím do Keni – oblast Mombasa – na 3 měsíce, plánované i safari.Je nutné brát antimalarika? Jaká? Jak často a jak dlouhou dobu je užívat? Repelent, jaký nejlépe?
Moc děkuji za odpověď

Milena
Veronika:

Šťastnou cestu všem, co někam cestují.
Já se musím zastat Lariamu, brala jsem ho v Brazílii, celé Amazonii, Peru, Thajsku, Vietnamu atd.docela dlouhodobě spolu se svým malým synem a dalšími nejméně 4 lidmi a všichni bez vyjímky jsme ho snášeli velmi dobře, bez sebemenších špatných příznaků,ani jsme o něm nevěděli.
Vím ale, že se má brát večer a na plný žaludek.Nicméně ani případný alkohol večer po užití neměl žádné nežádoucí účinky.Nikdo z mých ostatních početných přátel na cestě s lariamem neměl výše uvedené příznaky,žádné halucinace nebo psychické poruchy, nálada byla vždy báječná,řízení auta bezpečné.Pohybujeme se po světě 20 let a po jaterních testech a jiných vyšetřeních jsme i po častém užívání lariamu já i syn naprosto zdraví bez následků. Tam kde postačí v určitém období repelent atd.jsme antimalarika nejedli,ale měli jsme je s sebou pro případ…Například v některých suchých nebo horských oblastech Etiopie, ale pokud někdo váhá s prevencí a braním antimalarik v jasných malarických oblastech, měl by si před cestou pustit nějaký instruktážní film o malárii, jak probíhá a jak často končí hroznou(zbytečnou)smrtí.Skutečnost může být ale ještě strašnější, díky vaší bezmocnosti včas pomoci někomu, kdo je vám blízký.Většina lidí „jen na dovolené“ se bude pohybovat v civilizaci na dosah lékařské péče s průvodcem….a tudíž při zanedbání profylaxe hrozí „jen“ okamžité, ovšem daleko razantnější nasazení antimalarik v několikanásobných dávkách než při prevenci, takže to s organismem zatřepe mnohem víc a nejspíš i opakovaně.Každopádně jsem pro vhodné oblečení, repelenty,zodpovědné chování,raid či co do zásuvky(pokud je k mání elektrika)ale taky pro antimalarika!Po zkušenostech z terénu jsem z podobných Hurá akcí – Pokus, omyl – vyrostla a sázím na jistotu.
Nezapomeňte na to, že vy můžete být připraveni se v případě vážné nemoci o někoho v cizí zemi postarat, neopustit ho i když vás to bude stát veškerý čas a vlastní peníze,nehnout se už z místa a pokatit si celou dovolenou…ale bude toho samého někdo schopný i pro vás? Jen proto, že jste si statečně odmítli vzít preventivně antimalarika?Je dobré si uvjedomit, že můžeme dostat do velkých problémů i ostatní a nemyslet jen na sebe.

Dekanová
Milena:

Dobrý den

V polovině února jedeme do Keni s cestovkou do oblasti Malindy a na safari.Má někdo zkušenosti jestli brát antimalarika,nebo stačí jen repelenty?A které očkování je vhodné do této oblasti.

Děkuji za odpověď

Karel Š.

dobrý den

v životě jsem antimalarika nebral (Thajsko, Indonesie, Ceylon). Měl jsem obavy z vedlejších účinků. Nyní mám v plánu JAR (včetně Krugerova NP a i jiné) a po přečtení diskuze začínám mít obavy. Prosí o rady zda brát či nikoliv. Pokud ano tak jaké.

děkuji za odpověď

katka
Karel Š.:

U JAR záleží dost na období, kdy se tam chystáš. Troufnu si říct, že v suchém období je to jen s malým rizikem a to pouze při zhranicích s Mosambikem. Západní polovina JAR včetně národních parků (např. Addo nebo Mountain Zebra) jsou úplně bez rizika v každém ročním období.
V NP Kruger malárie prý je, ale riziko není tak vysoké, zejména v obdobích sucha.
My jsme Malaron zobali, ale právě jen na tu východní část (NP Hluhluwe, Santa Lucia, Kruger). V St. Lucia bylo v lednu komárů hodně. Malaron je sice drahý, ale má tu výhodu, že ho můžeš nasadit den před příjezdem do rizikové oblasti a pokud budeš cestovat po celé zemi, tak ho nemusíš brát celou dobu. A sice se na antimalarika nemá pít žádný alkohol, ale sklenička vína nám prošla i s Malarone 🙂
Katka

Markéta

Dobrý den,koncem ledna letím na 12dní na Srí Lanku,jižní oblast Unawatuna. Je nutné užívat antimalarika?

Petr Michalica

Chystám se odjet na Andamanské ostrovy. Chtěl jsem se zeptat, jestli je nutná chemoprofilaxe a co se doporučuje do této oblasti.

Dita L.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na přípravek Plaguenil, o kterém mluvíte jen v jednom příspěvku. Je dostačující jako precence proti malárii na cestu do severního Thajska a Lombok?

Katarína

Dobrý den, je nutné užívání antimalarik, pokud jedu na měsíc do Indonesie – Flores, Lombok, Bali? Mám doma Malaron, je možné užívat tento? Pokud ano, jakým způsobem? Děkuji za odpověď.

Terka

Dobry den,
prosim Vas-chci se zeptat,zda je nutne brat antimalarika do oblasti Nepalu-konkret.na trek kolem Anapuren a pak me zajimaji Filipiny.
Dekuji Vam.

Honza

Dobrý den,

rád bych se Vás zeptal, jak vysoké vidíte riziko nákazy malárií v Tanzanii (NP Mikumi, okolí města Morogoro) v případě pracovního pobytu v této oblasti (neziskový projekt) v období červen – srpen tohoto roku. Jakými prostředky je možné se proti malárii v této lokalitě nejefektivněji chránit tak, abych maximálně omezil možné důsledky v daném i budoucím období?

Předem moc děkuji za odpověď!

franta

Dobrý den.Jedu říjen až prosinec 2011 na dovolenou do JAR.Mám zájem o prevenci proti malárii.Mohu brát Larion nebo Malaron s ohledem na to,že občas si dám pivo,víno či sheery?Jaký je mezi těmito léky rozdíl? Nebo jsou v dnešní době již nové jiné léky? Vydala WHO mapu oblastí kde je výskyt malárie a kde je nutné brát prevenci?
Děkuji za odpověď,Franta 67 let.

Katka
franta:

Dobrý den,

u JAR je důležité vědět přesně do jaké oblasti se chystáte. Pokud poletíte do Kapského města a budete cestovat po západní polovině JAR, tak antimalarickou profylaxi brát nemusíte. Celá západní polovina JAR je považovaná za bezmalarickou oblast.
Pokud ale poletíte do Johnnesburgu a budete cestovat poblíž hranic s Mosambikem (NP Kruger, NP St Lucia apod), tak tam už se profylaxe doporučuje protože výskyt malárie tu byl zaznamenaný.
My jsme v JAR, Namibii a Botswaně byli v roce 2009 a 2010 a brali jsme Malarone. Moc komárů jsme v suchém období nepotkali, takže pro některé oblasti bych klidně jela příště bez profylaxe, jen s antimalarikama pro stand-by léčbu. Malarone se bez problémů snášel i se skleničkou vína na usnutí 🙂
Katka

Renáta
Katka:

Ahoj Katuš,
prosím, napiš mi na mail nebo napiš svůj. Rada bych s tebou prohodila pár vět. DO JAR-Botswany, VV a Namíbie se chystáme 7-8 měsíc. Plán máme, ale i pár nevyjasněných věcí. Moc díky.

Hana

Dobrý den pane doktore, odjíždím na 25 dnů na Borneo na poznávací zájezd. Budeme cestovat po celém ostrově, spát různě i venku v jednoduchém přístřešku. Doporučujete užívání antimalarik (Malarone)? Díky.

Katka

Dobrý den, od 5. srpna se chystám na 17 dní do Namibie. Mohl byste mi poradit, zda jsou natimalarika v této oblasti a v tomto období nutná? Četla jsem, že by tam v srpnu nemělo nic hrozit, ale přesto bych byla ráda za Vaši odbornou radu. Děkuji.

Pavel
Katka:

Já bych je určitě nebral. V srpnu jsou noční teploty až pod nulou, tak na komáry clovek moc nenarazi.

Katka

Dobrý den, od 5. srpna se chystám na 17 dní do Namibie. Mohl byste mi poradit, zda jsou natimalarika v této oblasti a v tomto období nutná? Četla jsem, že by tam v srpnu nemělo nic hrozit, ale přesto bych byla ráda za Vaši odbornou radu. Děkuji.

Renáta
Katka:

Ahoj Katko,
záleží, kam všude jedeš a kde se budeš zdržovat. Znám lidi, co byli bez AM a žijou. My jedeme 20.7., ale přes Botswanu a VV do Namíbie, takže nám MUDr. Maďar doporučil AM brát, konkrétně Lariam. Na severu Nam. to také doporučuje.
Jaký máš plán, třeba se někde potkáme.:-) my budeme cca od 27.-28.7. sjíždět od severu, přes Etoshu na jih.

Katka
Renáta:

ahoj Renáto, my poletíme přímo do Windhoeku a odtud směr Etosha, a pak zase zpět do windhoeku, koukala jsem na mapu malarie, ale je to tam tak pul napul. no vidim to jeste na radu v ockovacim stredisku..treba se potkame ve windhoeku 😉

Katka

Dobrý den, od 5. srpna se chystám na 17 dní do Namibie. Mohl byste mi poradit, zda jsou natimalarika v této oblasti a v tomto období nutná? Četla jsem, že by tam v srpnu nemělo nic hrozit, ale přesto bych byla ráda za Vaši odbornou radu. Děkuji.

Baba

Dobrý den, měli jsme malárii v rodině,viděl jsem, co to s člověkem udělá, když přežije a je mi jasné, že na diskutovanou otázku „brát, či nebrat“, neexistuje žádná správná odpověď a v tomto smyslu může jít jenom o upřímně míněná doporučení. Chystáme se v srpnu a září do Malajsie včetně malajské část Bornea (návštěva NP Gunung Mulu atd.) a při studiu nebezpečí malárie jsem narazil na zajímavé doporučení, cituji …“The malaria risk is low in peninsula Malaysia and Sarawak and avoiding mosquito bites is enough prevention, except for jungle areas where chloroquine plus proguanil is recommended. In Sabah there is a high risk of malaria and mefloquine or doxycycline or Malarone is recommended „…. Nemohl by mi pan doktor Maďar poradit, zda a co brát jako prevenci alespoň pro dobu na Borneu ? Děkuji…

Ivana Masopustova

Dobrý den,dcera jede od LF UK na měsíc na stáž do nemocnice do Mexika. Má předepsaný Delagil, který není k sehnání, event, má si prý sehnat jiný lék obsahující chlorochin. Dá se tento lék ještě někde sehnat, event jeho alternativa s chlorochinem, nebo je v mexických nemocnicích dostupná jiná alternativa? Děkuji za informaci, Ivana Masopustová

Michal

Dobry den, chcel by som sa spytat na Vase odporucanie ohledne uzívania antimalarik Malarone. Idem do Indie do Delhi-Jaipur-Agra-Varanasi-Manali-Delhi na prelome augusta/septembra. Riesim a zhanam informacie, ci ma vyznam brat preventivne Malarone kazdy den a zatazovat tak organizmus, alebo mat tablety len pri sebe. Na druhu stranu s 99% pravdepodobnostou by som asi ako lajk nebol schopny rozpoznat pri stand-by liecbe ci mam alebo nemam nejake priznaky. Ako velke je zatazenie organizmu pri uzivani Malarone. Vopred dakujem za Vasu odpoved!

Markoff
Michal:

vsetko su to dost prevarene bezpecne destinacie z hladiska malarie (varanasi pozor na bomby a iny zlocin), ak nejdes vylozene niekam do dzungle tak su antimalarika podla mna vyhodene peniaze hlavne ak tam ides na par tyzdnov a hned sa vratis domov tak ma nenapada preco dobrovolne vyhadzovat peniaze za nieco z coho ta zadarmo mozu vyliecit po navrate domov, slovensko nepodporuje prevenciu

Markoff
http://www.markoff.biz

Jaroslav Borovec

Dobrý den pane Doktore.Chtěl bych vás poprosit o názor na lék Resochin.Mířím za pár týdnů na výlet do Keni,Tanzanie a Zanzibar a momentálně v zemi,kde pracuji(Saudská Arábie)jsem zatím sehnal jen tento lék.Předem moc děkuji za odpověd.

Vladka

Dobrý den , odjíždíme na dovolenou do Tánzanie plánované 3denní safari na severu a 10 denni pobyt na Zanzibaru.
Máme brát atimalarika jedou s námi i děti 13,10,5let, nebo raději safari vynechat prý na Zanzibaru riziko není??
Jáké antimalarika byxte doporučil?? Děkuji

Anna

Dobrý den,

chystám se na týden do Indie (sever – okolí Dillí) a uvažuju o antimaláricích. Problém je, že beru Asentru 100. Jsou pro mě nějaká antimalárika vhodná?

Díky
Páchová

Hana

Rada bych se zeptala na nazor pana doktora Madara tykajici se dlouhodobeho pouzivani profylaxe malarie.
Za dva tydny odjizdim do Konga, Kinshasy, zatim jen na tri mesice, ale s moznosti prodlouzeni pobytu az na 1,5 roku. V roce 2003-2004 jsem 6 mesicu v Angole uzivala Lariam a presto jsem malarii onemocnela. Bohuzel nebyla moznost zjistit jakym typem, nemocnice byla velice zakladni, lecena jsem byla intraveznozne chininem.
Ted jsem se vratila z Mozambiku, kde jsem 1,5 roku opet brala Lariam, ale nejsem si jista, zda-li je rozumne s nim pokracovat. Vsimla jsem si krome zvyseneho padani vlasu, jiste nemotornosti i velmi casteho zrychleneho buseni srdce v klidove poloze. Vice nez to me ale znepokojuje dlouha doba, po kterou jsem tyto leky pouzivala. V soucasne dobe cekam na vysledky krevnich testu vcetne jaternich.
Rada bych vedela, jestli by byl vhodnejsi variantou treba Malarone a jak dlouho by bylo bezpecne ho pouzivat. O Doxycyclinu neuvazuji kvuli castym kvasinkovym infekcim.
Dekuji za odpoved.

Tom

Na svých cestách jsem se přesvědčil, že malárie je lokální, tj. bývá v určitých oblastech v určitou dobu. Proto jsem se vždy, když jsem někam přijel, zeptal jestli tam mají problémy s malárií, nebo ne. Většina míst v tropické Asii nemá s malárií problém. Do míst zamořených malárií bych nejel.
Antimalarika jsem si vzal jen jednou v životě a bylo mi po nich tak špatně, že už to nikdy neudělám.
Dodržuji základní pravidla: používat repelent, večer chodit v kalhotách a s dlouhými rukávy a v noci spát pod moskytiérou. Tu jsem koupil tady a neprohloupil jsem:
http://moskytiery.webnode.cz/products/produkt-1/
Hezký den Tom

Roman

Dobry den pane doktore. Chtel bych se vas zeptat ,jaky mate nazor na brani antimalarik v severni Indii v zime. Odlitame na mesic na konci ledna a budeme se pohybovat vetsinou po vetsich mestech (s vyjimkou Cobbertovy tygri rezervace) to jsou mesta: Dili,Agra,Allahabad,Varanasi,Gorakpur,Amritsar a Dharamsala. My jsme se nakonec po ucasti v mnoha diskuzich rozhodli mit Malarone usebe ale nebrat ho. Myslite si ze nase rozhodnuti bylo spravne? Za odpoved predem dekuji .Hezke svatky.Roman

Lenka

Dobrý den, od ledna do února se chystáme na Srí Lanku. Budeme cestovat především na jihu a severovýchodu. Chtěla jsem se zeptat zda doporučujete nějaká antimalarika pro tuto oblast? Také jsem se chtěla zeptat zda jsou nutná i nějaká další očkování? Děkuji.

Jana

Dobrý den, chtela bych poprosit o radu. Na konci unora jedeme na mesíc do Tanzanie, kde budeme cestovat po NP a pak si pojedeme odpocinout k mori na Zanzibar. Cestovat budeme s cerstve 6letým synem a mám tak trochu obavy z antimalarik. S ockováním problémy nemáme, uz u nás porbehla zloutenka obou typu a tyfus. Syn zloutenky naockované má a mel i meningokoka-ockovaný ve 2letech, ale naockovali mu ho znovu, ze mel jen typ C. Nás teprve ceká a pak jeste zlutá zimnice. O uzívání Lariamu jsem toho cetla uz moc a jsem trochu skeptická, hlavne co se týká syna. Chápu, ze spatné recenze se písí spíse, nez ty kladné a clovek to musí brát tak trochu s rezervou. Ale… Rozhodujeme se pro Malarone, byt je to premrstene drahé, ale nez mít zkazenou dovolenou nejakými depresem, atd… Co jsem ale vycetla je, ze se smí uzívat jen 28 dní a nám cesta i se 7denní ochranou zpet doma vychází na 40 dní. Smí se tedy uzívat déle, nebo je mozné zacít uzívat jiná, prípadne jaká. Jinak byli jsme na cestách v Thajsku a Laosu (mesíc) a zádná AM jsme nebrali,ani zádná ockování nepodstoupili. Byla to taková akce narychlo a o uzívání AM jsem se docetla az doma a byla ráda, ze vse dopadlo dobre. A jeste bych se chtela zeptat jek je to s uzíváním AM pri otehotnení – mysleno, ze pokud pri uzívání zena otehotní, jaké to bude mít následky. Dekuji.

petra

Dobrý den,
je malarie přenosná z člověka na člověka? Můj muž si ji přivezl ze služební cesty. A jaký bude mít vliv na jeho zdravotní stav do budoucna?
Děkuji, Petra

Lenka

Dobrý den,
koncem února letíme na tři týdny do Panamy tak jsem se chtěla informovat zda-li je nutné preventivně užívat antimalarika a jaká? Budeme se pohybovat všude možně takže i v oblastech s možným výskytem malárie.
Děkuji za info

Jana

Dobrý den, pane doktore, manžel je právě hospitalizován s malárií, bylo mi řečeno, že má tu horší formu, co si pod tím mám představit? Jaké jsou následky a jak je možné minimalizovat dopady nemoci? Děkuji a zdravím Vás. Jana

Katarína

Dobrý deň pán doktor,
za dva týždne odchádzame na 12 dní na Zanzibar, a chcela by som sa spýtať, či je tam potrebné brať antimalariká a ako je to s fotosenzitivitou pri doxycyclíne. Či je tam veľká pravdepodobnosť spálenia pokožky. Ďakujem. Katarína

Cyril

Dobrý den, rád bych se touto cestou zeptal, zda vůči komárům přenášející malárii v Africe postačí kvalitní repelent, moskytiéra, vhodný oděv. Měl bych vyrazit na pracovní cestu do Afriky a budu se zdržovat převážně ve městě a na nějaké výlety se moc nechystám. Děkuji za zprávu.

Marci

Je zbytecne se travit antimalariky ci ockovanim,MMS je sirokospektralni,zabije vsechny kmeny malarie,je velice levne a jediny kdo muze byt otraven jsou Mudri a farmamafie,kteri nic nevydelaji. Na cesty beru MMS radu let a letos bylo dokonce uznano i Cervenym krizem.
viz video: http://czechnewstv.cz/zdokumentovany-uspech-lecby-malarie-pomoci-mms-v-africe/

Katka
Marci:

PODVRH.
NENECHEJTE SE SPLÉST A NEZLEHČETE PREVENCI. jE TO VÁŠ ŽIVOT.
https://www.cervenykriz.eu/dalsi-aktuality/mms-a-lecba-malarie-cerveny-kriz-se-distancuje

Tereza

Dobrý den,

jedu na Madagaskar, jsem odpůrce očkování a mám v plánu s sebou také vzít MMS. Zkušenosti a ním mám zatím jen s českými nemocemi… máte někdo zkušenosti s malárií, hepatitidou, břišním tyfem atd? Jestli jo, dejte mi pls vědět na [email protected]

Díky

Pavlina

Dobry den,
jedeme na 3 tydny do Indonesie (Java, Bali, Lombok, Gilli a Komodo islands). Mame nakoupene antimalarika Lariam. Loni jsme procestovali Thajsko a byli i v Kambodzi a nic vaznejsiho krome prujmu jsme nedostali :)Chci se zeptat na doporuceni ohledne antimalarik, mame brat dopredu Lariam nebo si radeji koupit nejake leky namiste?

Dekuji za odpoved.
[email protected]

Radek

Dobry den pane doktore,
chystame se na relativne kratkou navstevu Indie v prvni polovine listopadu. Behem 6 dní máme na plánu projet Delhi- Agra -Gwalior- Jaipur-Delhi.Po celou dobu s ridicem a vozidlem, ubytovani v hotelech 5*, vse zajistila CK.

Máme ockovani hepatitida A, B, brisni tyfus budu v dobe nasi cesty 2 roky a 11 mesicu od posledniho ockovani.
Doporucil byste nejaka dalsi ockovani?
Spatrujete jako vhodnou prevenci proti malarii? je mozné predepsat nejaký lék, ktery se nemusí btát kazdy den? nebo postaci kvalitni spreje?

Děkuji za nazor,

Radek

Martin

Dobry den pan doktor, je mozne nasadit profylakticky Malarone aj detom (4 a 6 rokov)? Alebo existuje pre ne nieco lepsie? Dakujem, Martin.

Mentolka

Milí cestovatelé 🙂 Mám letos velké dilema, protože plánujeme cestu do Thajska a Laosu od 21.6. do 3.8. a to je začátek období dešťů 🙁 V severním Laosu strávíme dva týdny uprostřed července…a přesouvat se budeme po řece Mekong a Nam Ou (několikadenní treky s pobytem v džungli neplánujeme) Jedeme klasický kříž: Huay Xai – Luang Prabang – Muang Ngoi – Luang Prabang – Phonsavan – Van Vieng – Vientiane. Budu moc ráda, pokud se najde někdo, kdo byl v Laosu v tomto období našeho léta a podělí se o své zkušenosti s komáry a Malárií v této oblasti. Stále nevím, jestli Malarone tentokrát začít brát preventivně po příjezdu do Laosu, nebo je mít jen v záloze na stand-by léčbu = tentokrát pro každého osobní „pohotovostní krabičku“. Samozřejmě se budeme chránit hlavně prevencí, jako je vhodné oblečení, repelenty a moskytiéry. Druhá část dotazu je, zda brát své sítě…nebo se spoléhat na to, že je všude budou mít a budou použitelné. Moc děkuji za odpověď. Vím, že je to o vyvážení rizika/odpovědnosti/financí a rozhodnutí bude nakonec stejně jen na nás…ale snažim se zjistit alespoň co nejvíce informací, které mi v rozhodování pomohou. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ! Mentolka 🙂

Majka

Dobrý deň pán doktor.
Poprosila by som Vás o informáciu ako postupovať ak sa moja dcéra,lekárka pôsobiaca v Južnom Sudáne nakazila v tejto oblasti maláriou a o pár dní sa vráti domov. Mala by podstúpiť vyšetrenia, hospitalizáciu na Slovensku hneď po príchode,alebo by ju mala organizácia cez ktorú tam odišla hneď vziať do karantény?
Mám obavu keďže sa jedná o vysoko infekčnú chorobu o jej zdravie a aj o zdravie ostatných s ktorými príde do styku.Môžte mi poradiť?
Ďakujem pekne.

Kateřina

Hezký den, cestovatelé,
prosím o radu… V půlce června budeme s přítelem cestovat na Bali.. Budeme pobývat v těchto oblastech: Ubud, Uluwatu, Gili Islands.(Plánujeme aktivní dovolenou spolu se surfováním a potápěním aj., ubytovaní budeme v typických bungalovech). Když jsem byla navštívit centrum cestovní medicíny v Praze, paní doktorka mi řekla, že antimalarika do těchto oblastí nebudou potřebné.. Můj přítel byl však navštívit centrum cestovní medicíny v Portugalsku a tam mu doktor řekl, že do oblastí Ubud a Gili Islands by antimalarika rozhodně doporučil. Předepsal mu Malarone… Budu ráda za každou informaci 🙂
Moc moc děkuji.
Katka

Kateřina
Kateřina:

Omlouvám se, lékař v Portugalsku mluvil o oblastech, kde jsou potřeba užívat antimalarika – Gili Islands a Lombok a ne Ubud 🙂

Alena

Dobrý den,
chci „nakouknout“ na přelomu února a března na 10 dní do Thajska v oblasti Bangkoku, Khao Yai a někde kolem Krabi. Jsou tyto oblasti bezpečné z hlediska malárie – stačí repelenty? děkuji za odpověď

Denda

Dobrý den,
koncem června se chystám na devítiměsíční stáž do vesnice Dongobesh v Tanzanii (je již vnitrozemí, zhruba 250 km od Kilimanjara). Chtěla bych se proto poradit, jakým způsobem užívat a jaká antimalarika? Slyšela jsem názor, že pokud jedu na tak dlouho, nemohu antimalarika brát a je doporučováno je nasadit až ve chvíli, kdy bych onemocněla malarií. Mohl byste mi, prosím, říct, co je na tom pravdy a případně dát nějaká doporučení?
Předem mnohokrát děkuji

Denda:

Stáž je studijní pobyt na jiné vysoké škole nebo odborném pracovišti viz
http://cs.wiktionary.org/wiki/st%C3%A1%C5%BE
Ve vesnici v Africe to je spíš dobrovolnický pobyt.
Jinak k malárii: Nevím, co je na tom k nepochopení. Vem si s sebou antimalarikum, které je vhodné pro tu oblast a které lze použít pro následnou léčbu (asi Malarone) a použij ho až onemocníš. Jdi ale nejdřív k odborníkům, protože stejně bys ho měla mít na předpis (byť se dá levněji sehnat z druhé ruky). Více tady:
http://www.vakciny.net/CIZINA/DESTINACE/tanzanie.htm

dobrý den , lze se reálně obávat malárie v kostarice ? jde o listopad až prosinec , díky , michael květ

a neukousl mu ho nějaký kanibal?

Simona

Dobrý den, v sobotu odlétám na dva týdny do Ghany, zakoupila jsem si po poradě s lékařem Malarone. Moc se mi do toho polykání nechce, nebo%t se budu zdržovat jen v hlavním městě v Accře, u svých známých,kteří tam žijí 15 let a zatím ještě žádnou malárii nedostali a také nic nebrali.  Co byste poradil? Děkuji za odpověď.

Irena Pavlíková

Dobrý den,
chtěla bych se podělit o zkušenost s užíváním Malarone. Jeli jsme Safari v Keni, 4 NP a pobyt u moře. Já 56 roků, manžel 60. Užívala jsem ráno na lačno spolu s probiotiky a vitamíny a minerály a reakce vůbec žádná, mám naočkované 3 dávky covid, žlutou zimnici, žloutenku A a moje zdraví v Africe neohrozil ani průjem, samozřejmostí je dezinfekce na ruce a jen balená voda a sklenička ginu nebo dvě😁 večer.
Manžel bral Malarone po snídani a také žádné nežádoucí účinky. Včera jsme dorazili domů a ještě dobereme podle rady paní doktorky z Brna z kliniky Cestovní medicíny Avenier.
Samozřejmě oblečení nastříkané už doma repelentem na látku, dlouhý rukáv i nohávy a klobouk. Vydrží až 20 dní. Pokud ráno při svítání a při západu bzučeli tak i repelent na kůži Predator s deep 25% a 25% icaridin stačila 90ml lahvička. Vím, že každý má jinou reakci, chtěla jsem tu jen napsat tu naši z úžasné cesty po Keně ve zdraví. Irena Pavlíková Ivančice Němčice

P.
Irena Pavlíková:

Po malarone nežádoucí účinky nebývají (to bývá po lariamu). Problém s malarone je, že je velmi drahý (oproti jiným).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: