Výstup na Pik revoluce (6974m)

Výstup na Pik revoluce (6974m)

Pik revoluce, dnes Štít nezávislosti, je nejvyšší horou Jazgulenského hřbetu v Pamíru. Leží hluboko v zapomenutých horách a pro svou špatnou dostupnost je jen zřídka navštěvována. Výprava, kterou podpořil Expediční Fond, vyráží na vrchol v červenci.

Ačkoli se jedná o jednu z významných hor Pamíru, je Pik revoluce jen zřídka navštěvována. To je dáno obtížnou přístupností a zřejmě i tím, že relativně nedaleko (cca 60 km vzdušnou čarou) se tyčí nejvyšší hora celého Pamíru, Pik komunizmu (dnes Pik Ismail Samani). Expediční Fond udělil projektu materiální podporu od firmy HUMI Outdoor ve výši 10.000 Kč.

Tomáši, kdy se vydáváte na cestu?

Vzhledem k tomu, že v srpnu dosahují maxima hladiny řek, které je nutné překonat, počítáme s tím, že odletíme někdy začátkem července.

Čeho je třeba se obávat?

Celá oblast Piku revoluce je odlehlá od civilizace a nedá se očekávat, že by případně existovala možnost rychlé záchranné akce. Je pravděpodobné, že budeme na celé hoře úplně sami. Naše skupina musí být proto naprosto soběstačná a prvním přikázáním bude bezpečný návrat. Obtíže představuje mj. velmi dlouhý pěší přístup. Poslední úspěch je sice z roku 2009, předtím ale deset let nikdo! Pokud je nám známo, od nás byla na vrcholu jen skupina Orolín, Neumman, Myšlovský.

Je složité se dopravit na začátek treku?

Letecky se musíme dopravit do Biškeku a Oše, po zemi budeme pokračovat do městečka Sary Taš a dále přes hranici do Tádžikistánu k jezeru Karakul do stejnojmenného sídla. Další cesta pokračuje na západ k dolině Tanymas. Celý automobilový přesun se dá stihnout asi za 24 hodin.

Nejširší nabídku průvodců a map Kyrgyzstánu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Jaký je plán expedice?

V místě, kde se dolina Tanymas stáčí k jihu, začíná pěší část přístupu k Piku revoluce. Vede nejprve po levém břehu řeky Tanymas. To je obtížný úsek. Musejí se brodit prudké přítoky řeky Tanymas a nejužší místo kaňonu je nutné obejít asi 450 výškových metrů nad řekou. Cesta tu není. Úsek má vzdušnou čarou délku asi 25 km, začíná v nadmořské výšce cca 3300m a končí v 3700 metrech.

V horním toku řeky Tanymas ji bude nutné přebrodit a vyjít na ledovec Grum-Gržimajlo, směřující zhruba jihozápadním směrem k našemu cíli. (Jedná se po Fedčenkově ledovci o druhý největší ledovec na Pamíru). Po tomto mírně stoupajícím esovitě zahnutém ledovci budeme pokračovat až pod východní stěny Piku revoluce do nadmořské výšky cca 5500 metrů. Délka toho úseku je vzdušnou čarou asi 25 km. Plánujeme aklimatizační výstupy na vrcholy lemující ledovec.

Výstup máme v plánu vést cestou od východu, kterou celou poprvé prošla skupina A. A. Lebedě v roce 1999 a dala mu klasifikaci 5B ruské stupnice. Představuje to lezení sněhových a firnových svahů do strmosti 50 stupňů a několik ledových výšvihů.

Tomášovi děkujeme a držíme palce.

Tomáš Hruš nejraději cestuje do Ruska a post-sovětských států, navštívil také Čínu, Madagaskar a Vietnam. Dává přednost odlehlým koutům země, jako jsou nekonečné rozsáhlé tundry nebo horské štíty. Určitě se může pochlubit prvním českým výstupem na Pik Karla Marxe (6734m) v Tádžikistánu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí