Vyhodnocení posledního kola soutěže FotozCest

Vyhodnocení posledního kola soutěže FotozCest

FOTO Z CEST: Je tu vyhodnocení posledního letošního kola soutěže – téma panorama.

Panoramatické zobrazování má své pevné místo zejména v oblasti krajinářské fotografie a ve fotografii architektury. Fotografové krajiny vytvářeli co možná nejširší záběry takřka od samotného začátku fotografie jako takové. Používali různé metody, výřezy v poměru stran obrazu 1:2 i panoramatické obrazy montované z několika dílčích záběrů – a už koncem 19. století také používali speciální panoramatické fotoaparáty formátu 10 × 30 cm. Tvorba panoram se těší velké oblibě i v dnešní „digitální době“. Svědčí o tom i váš zájem o 6. soutěžní kolo, jehož téma zní Působivá panorama.

Toskánsko, Itálie, autor: Tomáš Holub, 3. místo

Pravda, mezi tím velkým množstvím soutěžních fotografií je také mnoho takových, které základní parametry pro panoramatické zobrazení nesplňují. Panoramatické obrazy jsou výrazně šířkové (nebo „výškové“, jedná-li se o panoramy ve svislém směru, typicky fotografie mrakodrapu nebo linie horského hřebenu), řada zaslaných fotografií však má poměr stran dokonce 4:3. Na druhou stranu zase řada výrazně panoramatických obrázků, pořízených specializovanými samočinnými programy, vykazuje technické nedostatky. Mezi základní patří nevhodná volba výřezu, a tedy rušivý či nevyvážený vztah záběru a rámu obrazu, dále pak malý rozsah hloubky ostrosti a také nedostatečná ostrost jako taková spolu s mírou prokreslení jemných detailů obrazu.

Bylo zřejmé, že někteří z vás se panoramatické fotografii věnují koncepčně, systematicky a dlouhodobě – a mají výsledky, před nimiž lze smeknout klobouk. Mnoho zaslaných panoramatických obrazů byla skutečně velmi působivých a věříme, že s nimi jejich autoři sklízejí úspěchy všude, kde je vystaví. Jsme o tom přesvědčeni nejen kvůli kvalitě zaslaných fotografií, ale také proto, že jste do soutěže evidentně zaslali ukázky ze svých po léta vytvářených sérií a tematických cyklů. Naprostá většina soutěžních snímků byla podle předpokladů z oblasti krajinářské fotografie. Na mnoha jste zobrazili „městské krajiny“ nebo vybrané historické objekty a vytvořili jste tak velmi zajímavé cestovatelské panoramy. Nechybí ale ani architektura a další základní témata.

Cesta na La calobra, Mallorca, Španělsko, autor: teton, 2.místo

První místo získal autor, který se ukrývá pod nickem „rastoc“, a to za Sextenské Dolomity. Na druhém místě je „teton“ a jeho Cesta na La Calobra a třetí místo získal Tomáš Holub a jeho Toskánsko. Ovšem – pro všechny tři autory nejúspěšnějších fotografií v šestém soutěžním kole platí přesně to, co jsme uvedli výše: zaslali několik prací a odborná jury měla nelehký úkol už jen vybrat nejpůsobivější snímky z těchto – de facto – autorských souborů. A platí to i pro některé další autory ve výběru deseti „NEJ“.

Vítězi šestého soutěžního kola srdečně gratulujeme, stejně tak i autorům snímků na druhém a třetím místě a také všem úspěšným soutěžícím, kteří se umístili v desítce nejlépe hodnocených prací. Děkujeme všem za zaslané fotografie a věříme, že i toto soutěžní téma bylo pro vás zajímavou výzvou a snad také impulzem pro vaši fotografickou tvorbu. A protože se jednalo o poslední kolo letošního ročníku, děkujeme vám za všechny fotografie, které jste do soutěže „Foto z cest“ zaslali a už teď se těšíme na vaše další snímky, které zašlete do nového ročníku, který na ten letošní plynule navazuje. A přejeme vám nejen zdar v naší fotografické soutěži, ale ať je pro vás rok 2012 úspěšný i celkově a ať úspěšně zvládnete všechny své dobré plány.

Sexténské Dolomity, Itálie, autor: rastoc, 1. místo

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: