Vladimír Plešinger poodhalil v nové knize tajemství Amazonky + SOUTĚŽ O KNIHY

Vladimír Plešinger poodhalil v nové knize tajemství Amazonky + SOUTĚŽ O KNIHY

Sedm příběhů, sedm odvážných mužů a žen. Hnaní touhou po poznání, zlatě i bájných městech, kteří bojovali s nástrahy džungle kolem největšího toku planety – Amazonky. Přinesl ve své nové knize Vladimír Plešinger.

Vladimír Plešinger přináší v knize Amazonie a řeky příběhů zajímavou sondu do oblasti., která láká nejednoho cestovatele či dobrodruha. Hlubiny Amazonského pralesa toho stále mnoho skrývají, džungle byla nemilosrdná ke všem dobrodruhům, cestovatelům i kartografům, které řeka Amazonka vábila svým voláním už od 15. století, kdy se objevila vůbec první svědectvím o tomto fascinujícím koutu planety. Příběhy nebojácných objevitelů společně s dobovými ilustracemi, mapami i autentickými zápisy z jejich deníků vás provedou světem zrady, přátelství, smrti i divokých domorodých obyvatel džungle.

V hlavní roli Amazonka (úryvek z knihy)

Amazonce se podařilo to, co žádné jiné řece na zeměkouli. Soustředila do jediného proudu sladkou vodu bezmála z půlky obrovského světadílu. Od místa, kde se rodí v malém jezírku pod okrajem vysokohorského ledovce, k místu, kde vtéká do moře, vyhloubila nejdelší říční koryto na světě. Množství vody, proudící tímto korytem, už dlouho před jeho ústím do moře převyšuje několikanásobně objem vody jakéhokoli jiného veletoku na naší planetě.

Není na tom nic překvapivého, neboť v průběhu svých sedmi tisíc kilometrů přijímá jednu řeku za druhou a většina těchto řek teče krajinou bohatou na deště. Některé z přijatých řek jsou samy o sobě veletoky, které sbírají další řeky a říčky, jichž se nikdo nedopočítá s úplnou přesností, protože řada z nich je schopná měnit svá koryta a přelévat se navzájem.

Tyto řeky se můžou jedna od druhé dost lišit mohutností, délkou, spádem, peřejnatostí, počtem ostrovů a jejich hustotou, barvou vody, faunou nebo porostem břehů, ale jedno mají společné. Je to právě to, co dělá povodí povodím či pánev pánví, a v našem případě Amazonii Amazonií: pokud se jejich voda nevypaří nebo nevsákne, skončí v jediné řece – Amazonce.

Na výjimečnost Amazonie narazíte, ať se dotknete čehokoliv: může to být něco z oblasti fyzikální geografie, přírodních věd, geologické historie, etnografie, lidských dějin a ještě z desítek příbuzných a odvozených odvětví. Svojí velikostí je povodí největší řeky samo o sobě rekordní, takřka dvojnásobné proti těm, která jsou na druhém či třetím místě; co ale přitahuje pozornost nejvíc, je jeho jednotnost v nížinné části, která zabírá čtyři pětiny celkové plochy.

Dva až tři metry srážek, které tuto plochu svlažují ročně – připomeňme si, že český průměr je od půl metru do metru – vytvářejí společně se stálou vysokou teplotou podmínky pro vznik souvislého deštného lesa, který přesto, že lidstvo ho nijak nešetří, pokrývá dosud značnou plochu. Dokonce takovou, aby mohl být označen za největší les na Zemi. Ruku v ruce s obdivem k jeho velikosti jde však starost o jeho osud při zranitelnosti a obtížné obnovitelnosti jeho ekologického systému, narušovaného především těžbou dřeva, stavbou komunikací, ale i pokusy o zemědělské využití půdy, získávané vypálením lesa.

Tyto pokusy končívají fiaskem, neboť živiny v obnažené půdě padnou v krátké době za oběť vymývání při dopadu tropických lijáků, a po několika letech se na místě nedávného bohatého lesa objeví místo úrodných polí rozryté jalové roviny s povrchem kaolinizovaných písků, na nichž dohromady nic neroste.

Sázka na jistotu

Cestovat už dnes může kdokoliv, proto se i vody cestopisů znatně rozvodnily. Ne vždy však o kvalitní knihy. Cestopisy z pera Plešingera jsou světlou výjimkou, po veleúspěšné Knize Konga je i Amazonie kvalitním čtením a to nejen na dlouhé zimní večery. Nedostane se vám do ruky jen plochý popis cesty. Nýbrž do hloubky propracovaný příběh jedné řeky od odborníka na slovo vzatého. Nejspíš neodhalíte celou roušku tajemství, která se kolem Amazonky vznáší, to není ani v lidských silách. Ale zajímavé ilustrace i autentické citace z cestovatelských deník vás vtáhnou do hlubiny amazonského pralesa, ze kterého se nebudete chtít jen tak vrátit.

VÝHRA V SOUTĚŽI (výherce oslovíme emailem):

Knihy Amazonie a řeky příběhů od Vladimíra Plešingra:

to******@ya***.com

on**********@ou*****.com

Knihy Vúdú, zombie, karnevaly od Miloslava Stingla:

Gr******@se****.cz

ma*********@gm***.com

Výhry nezasíláme, výherce si cenu převezme v Klubu cestovatelůPraze nebo v Brně.

Účastí v soutěži souhlasíte se zařazením vašeho emailu do seznamu odběratelů newsletteru cestovatelských novinek, který posíláme 1x měsíčně. Z odběru se samozřejmě můžete kdykoli snadno odhlásit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: