Největší svátek Dasain mají Nepálci za sebou a začíná pro ně krušná zima. Zatímco oni řeší, zda sklizená rýže vydrží až do jara, nám pomalu začíná advent. Pojďme nahlédnout do této země očima Nepálce.
Možná jste zemi pod Himálajem navštívili, třeba jste se tam vydali na trek, anebo poznali džungli v národních parcích. Stáli ohromeni před prastarými buddhistickými chrámy zapsanými na seznam UNESCO, či si pochutnali na dal bhatu – pokrmu z rýže a čočky, který zná každý, kdo kdy cestoval po indickém subkontinentu. Já tam minulý rok touhle dobou byla už pár měsíců a připadalo mi, že Nepál znám jak svoje boty. Pak jsem ale potkala Ganeshe a pochopila, že jediní, kdo Nepál opravdu znají, jsou sami Nepálci.
Job jako z hororu
„Vy vidíte hotel, jakous takous restauraci a směšně levné ceny. Ale opravdový Nepál je jiný, než jak se jeví turistům ze Západu,“ říkal mi Ganesh a vděčně do sebe soukal pečeného krocana, který je na Štědrý den nutnou položkou na menu každé lepší restaurace v Thamelu, turistické čtvrti hlavního města Nepálu Káthmándú. Ganesh ví líp než kdo jiný, jaký je „obyčejný“ život v Nepálu: tvrdý, ze dne na den. Vystřídal mnohá zaměstnání. Jako učitel angličtiny se měl poměrně dobře, ale z platu asi 1000 Kč na měsíc dobře nevyžil ani v Nepálu. Když začal jezdit jako khalasi – „holka pro všechno“ v místních rozkodrcaných autobusech – dostal o něco víc, ale za cenu nebezpečné a příšerně náročné práce: doslova tlačil do autobusu cestující, skládal zavazadla (třeba třicetikilové pytle rýže), vybíral peníze (i za jízdy na střeše), máváním ze dveří zastupoval nefungující blinkr a když se někomu chtělo zvracet, jednoduše ho podržel vlajícího z dopravního prostředku, aby se nemuselo stavět.
Nevezmeš si, koho jsme ti vybrali? Skončíš na ulici
Ganesh přitom pochází z docela dobré rodiny. „Problém“ je, že si odmítl vzít dívku, kterou mu vybrali rodiče. Do ženění se celkově příliš nehrne, protože by rád nejprve sám sebe zabezpečil. Jenže to se v Nepálu nenosí. Každému vybírají partnera rodiče, a tak spousta milostných příběhů končí jako ve smutných telenovelách. Každý se žení a vdává hned, jak „přijde jeho čas“ – dívky klidně ještě před dvacítkou a muži okolo čtyřiadvaceti. Pochopitelně ihned počnou dítě. Takový rodinný model tu funguje už stovky, ba tisíce let. Na první pohled ho není důvod měnit. Stačí se ale podívat blíž a zpod pokličky se vyvalí tragédie. „Moje sestra zůstala s rodinou na vesnici. Teď je jí osmnáct, má už druhé dítě, první jí zemřelo. A je zase těhotná,“ smutně povídá Ganesh.
Podle Anila z charitativní organizace Himalayan Healthcare má za sebou typická Nepálka v pětadvaceti letech asi šest těhotenství, půlka dětí jí zemřela. Prý že „si je nemají dělat“, objasnil mi svůj názor jeden zahraniční turista, kterého jsem potkala v Káthmándú – přijel do Nepálu raftovat. Nepálské zdravotnictví má rozpočet, ze kterého jde jednomu obyvateli zaplatit čtyři aspiriny ročně – na osvětu a antikoncepci opravdu nezbývá.
Nejširší nabídku průvodců a map Nepálu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Tisíc světélek a úsměv na tváři
V době Vánoc není Nepál slavnostně naladěn. Ve vyšších nadmořských výškách pořádně přituhuje a do prostých domků z hlíny a kamení se vkrádá chlad. Tepající a ve smogu utopené Káthmándú není o nic veselejší než normálně, jen v turistické čtvrti se ve výlohách objeví Santa Klausové a vánoční stromky. „Jako dítě jsem vůbec nevěděl, co Vánoce jsou,“ prozradil mi Ganesh, který je dneska s lidmi ze Západu, přijíždějícími do Nepálu za dobrodružstvím, jedna ruka. „My máme největší svátky na podzim – Dashain, Tihar a Deepawali. Tehdy děláme asi to, co vy na Vánoce: potkáváme se s příbuznými, slavíme a jíme,“ směje se. Je pravda, že tahle doba je v Nepálu úchvatná. Když pominete fakt, že se nikam nedá dostat, protože i běžně přecpané dopravní prostředky jsou kvůli místním putujícím za rodinami jednoduše nedosažitelné, můžete si vychutnávat magickou atmosféru „festivalu světel“. V oknech, na ulicích, u prahů domů – všude se rozhoří svíčky, obsypané květinami. Buddhisti a hinduisti slaví spolu, ať už je ten který svátek toho či onoho.
Nepálci jsou vůbec neuvěřitelně pozitivní národ. Nemračí se na sebe v ulicích, v autobusech, ani na vesnicích, kde by k zoufalství či závisti byl určitě důvod: 90 % lidí tam žije jen z toho, co si sami vypěstují, a víc než polovina dětí si musí vystačit s jedním jídlem denně nebo méně. Nemračí se ani Ganesh – naopak. Dívá se na svět s úsměvem a věří, že se mu podaří dostudovat vysoká škola (však tolik zkoušek už mu nezbývá!). Znám Nepálce, kteří se ze zapomenutých vesniček v horách dostali do Káthmándú a stali se úspěšnými byznysmeny. Mají trekingové agentury, obchodují se Západem – a hlavně se pořád vrací do míst, ze kterých pocházejí, a pomáhají tam. Už to je důvod, proč člověk musí mít chtě nechtě Nepál rád 🙂
Dobry den,
nejake konkretni projekty, ktere Nepalcate delaji? Na jejich web strance jsem se docetla pouze vseobecne povidani. Nechapu tedy medialni podporu tohoto sdruzeni. Treba spatne ctu nebo nechapu. Nebo mi unikaji nejake detajly? Tim chci rici, ze nevidim na co lide maji davat svoje penize. Treba nam to nekdo muze vysvetlit podrobneji.
Tomáši, nejsi Ty Tomáš Ryška? Autor knihy zajatci bílého boha?