Trestanecká kolonie se proměnila v tropický ráj, ukrývá se ve stínu známějšího Bali a jmenuje se Nusa Penida

Trestanecká kolonie se proměnila v tropický ráj, ukrývá se ve stínu známějšího Bali a jmenuje se Nusa Penida

Turisty zatím opomíjený ostrov Nusa Penida leží na jihovýchod od Bali. Je největší ze tří ostrovů a se svými sousedy, Lembonganem a Ceninganem, patří pod samosprávu Bali.

V 18. století byl Nusa Penida trestaneckou kolonií a do celoživotního vyhnanství sem byli posíláni trestanci a zločinci, kteří nikdy nenašli cestu zpět na Bali kvůli silným mořským proudům. Tak získala Nusa Penida pověst místa obývaného démony a temnými duchy. Ten nejobávanější duch, jehož síla je respektována dodnes, se jmenuje Jero Gede Macaling, šířící nemoci a choroby a byl vyhnán na Nusa Penidu kněžími a svatými otci nejen z Bali, ale i ze sousedního království Gelgel. Všichni Balijci se ho obávají, a proto ho sem pravidelně jezdí uctívat.

Celková délka ostrova je asi 200 km2 a je mnohem větší než známější Nusa Lembongan. Turistický ruch se začíná pomalu rozvíjet, ale stále ještě si budete připadat jako na Bali před třiceti lety. Ostrov je velmi suchý a hodně se liší od sousedního zeleného Bali. Nedá se zde pěstovat rýže, ale jen velice málo plodin. Některé základní potraviny se dokonce dovážejí. Nusa Penida se také stala neoficiální ptačí rezervací pro ohrožené druhy balijských a indonéských ptáků, včetně kriticky ohroženého Majna Rothschildova.

Kudy vede cesta na Nusa Penida

Ze Sanuru (na jihu Bali) jezdí dvakrát denně (ráno a odpoledne) rychlá loď Mola Mola Express do přístavu Sampalan. Je to asi nejlevnější lodní společnost a zpáteční lístek stojí 180.000 rupií. Místní mají cenu za polovinu. Cesta trvá půl hodiny.

Z přístavu Padang Bai na východě Bali jezdí trajekt. Na ostrov si můžete převézt i motorku, to mi ale přijde zbytečné. V každém homestayi vám jí totiž půjčí. Trajekt jede též do přístavu v Sampalanu a měl by vyplouvat v 11 hodin. Záleží ale na počasí. Někdy se může o pár hodin zpozdit. Cena se pohybuje kolem 40.000 rupií za jednu cestu. Pokud pojedete s motorkou, připlatíte si dalších 50.000 rupií.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Šest tipů na ostrovní perly

Crystal Bay najdete na západě ostrova. Vede sem asfaltová silnice a ve vesnici Sakti musíte zahnout doprava směr Crystal Bay. Je to asi nejlepší místo na šnorchlování, dá se přímo z pláže a pod vodou uvidíte korály různých tvarů a barev. Pláž je bílá a je tam pár warungů, kde si můžete dát oběd nebo něco k pití. Na jejím konci po levé straně vede lesní cesta na skrytou pláž. Je to asi dvacet minut chůze a nenajdete zde žádné občerstvení a většinou tam budete sami.

Goa Giri Putri se nachází ve východní části ostrova v Karangsari. Na první pohled je to obyčejný chrám, který však ukrývá ve svém zákoutí jeskyni, do které je možné se dostat až po zasvěcení a jen malým průlezem. Tento chrám má pro hinduisty velký význam a obrovské podzemní prostory vysílají nepopsatelnou atmosféru. Když se projdete přes celou jeskyni až dozadu, dostanete se ke druhému východu, odkud je hezký výhled na zalesněné hory.

Atuh je pláž na odlehlém jihovýchodním pobřeží ostrova, je oddělená nádhernými zelenými útesy, které dodávají krásu tomuto místu. Samotná bílá písečná pláž je přístupná ze dvou stran – buď přes schody, nebo přes strmou úzkou cestu dolů. Pro mě je to asi nejhezčí pláž na Penidě. Pokud budete na ostrově mimo sezónu, budete tam skoro sami. Je zde pár warungů, lehátka i slunečníky a voda je nádherně tyrkysově čistá.

Sopka Rinjani je po Puncak Jaya (4 884 m n. m.) na Papue a Kerinci (3 805 m n. m.) na Sumatře třetí nejvyšší sopkou Indonésie. Kolem ní se nachází velké jezero s novým kráterem Barujari, který se zde formoval v devadesátých letech. Jaký je třídenní výstup na vrchol třetí největší sopky v Indonésii?

Pura Penataran Ped je chrám ležící ve stejnojmenné vesnici na severním pobřeží mezi místy Toyapakeh a Sampalan. Je jedním z dalších důležitých chrámů pro Balijce a spousta jich sem každoročně jezdí se pomodlit, aby se chránili před nemocemi a smrtí. Kousek od chrámu vede silnice nahoru do kopce, kde je Puncak Mundi (nejvyšší bod ostrova), který měří 521 metrů a jsou z něj úchvatné pohledy do okolí.

Angel Billabong je skalní útvar na jihozápadním útesu ostrova. Leží hned vedle Broken beach, dalšího oblíbeného místa s jedinečnými vápencovými formacemi. Přirozeně vytvořená skalní laguna vás přímo vybízí ke koupání a odpočinku. Ale pozor lze se vykoupat pouze za odlivu. Budete-li mít štěstí, můžete z útesů zahlédnout i siluety mant.

Kelingking je skrytá pláž ve vesnici Bunga Mekar, na jihozápadním pobřeží. Samotná pláž leží pod 400 metrů vysokým útesem a některé úseky cesty dolů jsou dost strmé a vyžadují dobrou fyzickou kondici, hlavně při cestě zpět. Pokud se na pláž přeci jen odvážíte, ujistěte se, že jdete za odlivu a že máte s sebou dostatek vody. Nicméně i ze shora si můžete vychutnat dech beroucí výhledy.

Nusa Penida patří mezi potápěčské destinace na světové úrovni. Funguje zde několik potápěčských center a mezi nejlepší místa patří Manta point, Manta Bay, Crystal bay, Ped a Gamat bay. Pod vodou tu žije více než 250 druhů korálů a 550 druhů ryb. Většina potápěčů sem jezdí hlavně za mantami a měsíčníky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí