TOP 7 + 1 nejkrásnějších přírodních památek v Ekvádoru

TOP 7 + 1 nejkrásnějších přírodních památek v Ekvádoru

Svojí velikostí patří Ekvádor v porovnání s ostatními jihoamerickými státy mezi trpaslíky. Rozmanitostí své přírody však jen stěží hledá na celém světě konkurenta. Posuďte sami!

Během půldenní cesty po Ekvádoru můžete projet několik zcela odlišných světů: nekonečné písčité pláže Tichého oceánu, pouště u pobřeží, magrovníkové lesy, příkré západní svahy And, vysokohorské travnaté stepy ekosystému “páramo”, vrcholky hor s výškou až 6000 metrů, ledovce. Vydáte se k řadě aktivních i spících sopek, do mlžných pralesů na vlhkých východních svazích And a k stovkám vodopádů, obrovským řekám a nekonečným pralesem v Amazonii. A aby toho nebylo málo, k Ekvádoru patří také Galapágy, jež jsou vzdálené dvě hodiny letu. Připravili jsme pro vás výběr nejkrásnějších přírodních míst v Ekvádoru.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

1. Sopka Cotopaxi

Cotopaxi patří mezi nejkrásnější sopky v Jižní Americe. Charakterizuje ji dokonale symetrický tvar vrcholku pokrytý ledovcem. Velmi populární, ale náročné výstupy nedávno zastavila sopečná aktivita.

TIP: Navštivte i okolí sopky Cotopaxi. Vezměte si s sebou stan nebo se ubytujte v jednom z vysokohorských hotelů a obdivujte sopku při východu a západu slunce.

2. NP Machalilla

Národní park Machalilla je jedním z hlavních důvodů, proč při návštěvě Ekvádoru zavítat i na pobřeží Tichého oceánu. V národním parku se zachoval přísně chráněný tropický suchý prales, který dříve pokrýval velkou část ekvádorského pobřeží, několik krásných pláží a v sezoně se odsud vyjíždí na moře za pozorováním velryb.

TIP: Při koupání v Tichém oceánu dejte pozor na silné proudy!

3. cesta vodopádů u Baňos

Lázeňské městečko pod velmi aktivní sopkou Tungurahua je startovním bodem na “cestě vodopádů”. Na dvaceti kilometrech údolím řeky Pastanza padá z andských svahů více než desítka velkých vodopádů. Celou cestu je možné absolvovat autem nebo na kole a nabízí se i řada odboček pro pěší turistiku.

TIP: Zkuste adrenalinové atrakce po cestě: bungee-jumping, kilometrovou jízdu na laně kaňonem nebo jízdu na zavěšeném vozítku nad sto metrovou propastí.

Prohlédněte si i krásné fotografie, které pořídil v Ekvádoru fotograf Pavel Svoboda. Los Andes photo expedition: Ekvádor – indiáni pod sopkami.

4. NP Yasuní

Národní park Yasuní chrání 10.000 km2 téměř neporušené amazonské přírody. V národním parku je zcela unikátní příroda – rekordní počet druhů stromů, ptáků a zvířat. Vyskytují se zde i jaguáři a řada ohrožených druhů savců. V džungli žijí indiáni Waorani a také dva nekontaktované indiánské kmeny.

TIP: Několikadenní expedice na lodi do nitra národního parku patří i přes nízký komfort k nezapomenutelným životním zážitkům.

5. Laguna Quilotoa

V nadmořské výšce bezmála 4000 metrů nad mořem leží kráter sopky Quilotoa. Nádherný kráter vyplňuje přes 200 metrů hluboké jezero zelené barvy. K jezeru lze sestoupit, projet se po něm na lodičce a podívat se k horkým termálním pramenům.

TIP: Při celodenním pěším výletu můžete obejít celý kráter a poznat život kečuánských obyvatel And.

6. Andy u kolumbijských hranic

Minimum turistů a ohromující výhledy nabízejí Andy na úplném severu Ekvádoru. Ve vysokohorském ekosystému páramo roste nespočet vysokých frailejónů (klejovek). Vysokohorská jezírka, unikátní lesy, ale i termální lázně a příjemní lidé jen umocňují dojmy z návštěvy dosud neobjeveného kraje.

TIP: Zůstaňte zde několik dní, seznamte se s místními, ochutnejte místní speciality a zajeďte na výlet do nedaleké Kolumbie.

7. NP Podocarpus

Národní park Podocarpus je nesmírně rozmanitým přírodním rájem na hranici Amazonie a dvou hřebenů And. V nejvyšších částech parku je ekosystém párama – extrémně vlhké vysokohorské travnaté stepy. Níže roste téměř neprůstupný vysokohorský deštný prales. Při velkém štěstí můžete potkat jaguára, medvěda brýlatého nebo tapíra!

TIP: Nezapomeňte navštívit nedalekou vesnici Vilcabamba, která je rájem pro rodiny s malými dětmi.

+ Galapágy

Souostroví Galapágy leží tisíc kilometrů od pevninského Ekvádoru. Přírodovědci i běžní turisté z celého světa sem jezdí pozorovat úžasné živočichy, kteří nejsou nikde jinde na světě. Nejznámější je obrovská želva, která se dožívá přes 150 let, desítky druhů ptáků, růžový leguán, další ještěři, delfíni, žraloci i jediní tučňáci na severní polokouli. Jedinečnost Galapág spočívá i v absolutní nebojácnosti zvířat. Na souostroví je i několik sopek a další krásná přírodní místa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí