Tisíc mexických realit

Tisíc mexických realit

  Procestovat na necelý měsíc tak velkou zemi jako jsou Spojené státy mexické je zcela nemožné. Milan Kulhánek okusil je jeho část a přivezl z ní poutavý seriál o pár zajímavých místech. Čtěte na Hedvábné stezce každý srpnový pátek.

Mexiko má skoro 2 miliony km2 a přes 110 milionů obyvatel. Dělí se na 31 spolkových států a na distrikt hlavního města. My jsme se toulali Yucatánským poloostrovem, navštívili jsme spolkové státy Yucatán a Quintana Roo, proto nelze informace v této reportáži zevšeobecňovat pro celou zemi.

Pláž

Jedná se jednak o naše vlastní postřehy a zážitky,jednak o informace z vyprávění Čecha, kterého Mexiko okouzlilo natolik, že zde zůstal natrvalo. “Poslouchat kecy o tom, jak bylo za komunistů dobře, a dívat se na otrávené, kyselé a věčně nespokojené české obličeje už mě prostě přestalo bavit,“ říká Robert z Méridy. Zda ho očarovalo více Mexiko, či jeho mexická manželka, jsme se při jedenáctiletém letu z Cancúnu do Mnichova zapomněli zeptat.

Charterové letenky z německých letišť vás přijdou i na třetinu proti letenkám nabízeným u nás. V Německu je také zakázáno uvádět zvlášť palivový příplatek, letištní taxy a další příplatky. Uváděná cena letenky je vždy konečná. Když budete mít štěstí, tak se dostanete za oceán i pod 400 euro za cestu tam i zpět!

Jiná mexická realita

Hned první den zjistíte, že je všechno jinak. U mobilu musíte přepnout pásmo, zásuvky vám jsou bez adaptéru na 110V k ničemu, systém splachování WC je zcela jiný, toaletní papír se dává vedle do koše, semafory jsou pouze pro automobily, a ne pro chodce, umístěny jsou až za křižovatkou. Jiné je časové pásmo. Odečíst si musíte celých sedm hodin.

Papoušci ve větvích

Terminály na platební karty fungují okamžitě. Lístek do autobusu si koupíte předem. Řidiči v autobuse nemanipulují s penězi. Revizoři kontrolují každý autobus. Bez jízdenky se nedostanete na perón. V supermarketech mají prodavači roušky na obličeji a igelitové rukavičky. Pečivo si vybíráte kleštičkami na speciální tác. Jí se na ulicích, doma vaří minimálně. Pojízdní kuchaři jsou všude, stejně jako prodavači pití a ovoce. Ve větších městech na každém rohu prádelna prádla. Internetové kavárny taktéž. Nabídka pečiva, sýrů, uzenin, mléčných výrobků mnohonásobně větší. K snídani si vybíráte ze stovky právě upečených koláčků. O nabídce dortů ani nemluvě.

Ceny stejně jako u nás, nebo mnohem nižší. Elektronika třeba za polovinu. Oblečeníi za třetinu. Rozmanité, barevně nápadité. Všichni pijí kolu. Reklamy na ni i v poslední vesnici v džungli.

Vyberte si to svoje Mexiko

Jaké je Mexiko? Záleží o jakém chcete slyšet? O Mexiku závratných sociálních rozdílů? Luxusní vily u Karibského moře vedle vesnických chýší s udusanou hlínou, doškovou střechou, bosými dětmi běhajícími mezi prasaty a drůbeží. V Mexiku je skoro 40 % obyvatel mladších 14 let, děti mají děti, venkovské rodiny mají často sedm i devět potomků.

O Mexiku vysokých černovlasých krasavic vedle malých obtloustlých domorodých žen? O Mexiku nádherných karibských pláží, mayských pyramid, tropické džungle plné papoušků, opic, motýlů?

Mayská pyramida

O Mexiku katolických katedrál a kostelů –ke katolické víře se hlásí přes 90 procent Mexičanů. O latinském temperamentu jeho obyvatel? Mestici tvoří kolem 60 %, původní indiánské obyvatelstvo 30 procent, zbytek jsou většinou běloši. O Mexiku nádherných městských center vedle chudinských slumů na předměstích?Nebo pro některé stále „brečící“ kolegy učitele – o Mexiku venkovských škol, kde učitel učí 40 hodin týdně a má k dispozici jednu tabuli, lavice pro 40 dětí a reklamu na coca-colu?

O čem budu vyprávět

Viděli jsme spoustu nádherných míst. Pohádkové pláže Karibiku v Akumalu či na ostrově Cozumel. Letovisko Playa del Carmen. Mayské pyramidy v Chitzen Itzá – jeden z nových sedmi divů světa. Starobylá mayská města v tropické džungli v Cobá, San Gervasiu či Tolumu. Přírodní rezervaci Xcarets podzemní řekou a jeskyněmi (na Yucatánu nejsou řeky, celý polostrov je protkán podzemními vodním nádržemi, jeskynní systém patří k největším na světě). Klášter v Izamalu. Koloniální Méridu s divadly, parky a nádhernou katedrálou. Puerto Progresso, letovisko u Mexického zálivu, s pětikilometrovou promenádou. Hektický Cancún s luxusními hotely převážně pro americkou klientelu.

O tom všem až příště.

Zkušenosti čtenářů

Tajemnik

Coze … cesta z Mexika do Evropy trva 11 let???

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí