Tisíc mexických realit

Tisíc mexických realit

Procestovat za necelý měsíc tak velkou zemi jako jsou Spojené státy mexické je zcela nemožné. Milan Kulhánek okusil je jeho část a přivezl z ní poutavý seriál o pár zajímavých místech. Čtěte na Hedvábné stezce každý srpnový pátek.

Mexiko má skoro 2 miliony km2 a přes 110 milionů obyvatel. Dělí se na 31 spolkových států a na distrikt hlavního města. My jsme se toulali Yucatánským poloostrovem, navštívili jsme spolkové státy Yucatán a Quintana Roo, proto nelze informace v této reportáži zevšeobecňovat pro celou zemi.

Jedná se jednak o naše vlastní postřehy a zážitky,jednak o informace z vyprávění Čecha, kterého Mexiko okouzlilo natolik, že zde zůstal natrvalo. “Poslouchat kecy o tom, jak bylo za komunistů dobře, a dívat se na otrávené, kyselé a věčně nespokojené české obličeje už mě prostě přestalo bavit,“ říká Robert z Méridy. Zda ho očarovalo více Mexiko, či jeho mexická manželka, jsme se při jedenáctiletém letu z Cancúnu do Mnichova zapomněli zeptat.

Charterové letenky z německých letišť vás přijdou i na třetinu proti letenkám nabízeným u nás. V Německu je také zakázáno uvádět zvlášť palivový příplatek, letištní taxy a další příplatky. Uváděná cena letenky je vždy konečná. Když budete mít štěstí, tak se dostanete za oceán i pod 400 euro za cestu tam i zpět!

Jiná mexická realita

Hned první den zjistíte, že je všechno jinak. U mobilu musíte přepnout pásmo, zásuvky vám jsou bez adaptéru na 110V k ničemu, systém splachování WC je zcela jiný, toaletní papír se dává vedle do koše, semafory jsou pouze pro automobily, a ne pro chodce, umístěny jsou až za křižovatkou. Jiné je časové pásmo. Odečíst si musíte celých sedm hodin.

Terminály na platební karty fungují okamžitě. Lístek do autobusu si koupíte předem. Řidiči v autobuse nemanipulují s penězi. Revizoři kontrolují každý autobus. Bez jízdenky se nedostanete na perón. V supermarketech mají prodavači roušky na obličeji a igelitové rukavičky. Pečivo si vybíráte kleštičkami na speciální tác. Jí se na ulicích, doma vaří minimálně. Pojízdní kuchaři jsou všude, stejně jako prodavači pití a ovoce. Ve větších městech na každém rohu prádelna prádla. Internetové kavárny taktéž. Nabídka pečiva, sýrů, uzenin, mléčných výrobků mnohonásobně větší. K snídani si vybíráte ze stovky právě upečených koláčků. O nabídce dortů ani nemluvě.

Ceny stejně jako u nás, nebo mnohem nižší. Elektronika třeba za polovinu. Oblečeníi za třetinu. Rozmanité, barevně nápadité. Všichni pijí kolu. Reklamy na ni i v poslední vesnici v džungli.

Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Vyberte si to svoje Mexiko

Jaké je Mexiko? Záleží o jakém chcete slyšet? O Mexiku závratných sociálních rozdílů? Luxusní vily u Karibského moře vedle vesnických chýší s udusanou hlínou, doškovou střechou, bosými dětmi běhajícími mezi prasaty a drůbeží. V Mexiku je skoro 40 % obyvatel mladších 14 let, děti mají děti, venkovské rodiny mají často sedm i devět potomků.

O Mexiku vysokých černovlasých krasavic vedle malých obtloustlých domorodých žen? O Mexiku nádherných karibských pláží, mayských pyramid, tropické džungle plné papoušků, opic, motýlů?

O Mexiku katolických katedrál a kostelů –ke katolické víře se hlásí přes 90 procent Mexičanů. O latinském temperamentu jeho obyvatel? Mestici tvoří kolem 60 %, původní indiánské obyvatelstvo 30 procent, zbytek jsou většinou běloši. O Mexiku nádherných městských center vedle chudinských slumů na předměstích?Nebo pro některé stále „brečící“ kolegy učitele – o Mexiku venkovských škol, kde učitel učí 40 hodin týdně a má k dispozici jednu tabuli, lavice pro 40 dětí a reklamu na coca-colu?

O čem budu vyprávět

Viděli jsme spoustu nádherných míst. Pohádkové pláže Karibiku v Akumalu či na ostrově Cozumel. Letovisko Playa del Carmen. Mayské pyramidy v Chitzen Itzá – jeden z nových sedmi divů světa. Starobylá mayská města v tropické džungli v Cobá, San Gervasiu či Tolumu. Přírodní rezervaci Xcarets podzemní řekou a jeskyněmi (na Yucatánu nejsou řeky, celý polostrov je protkán podzemními vodním nádržemi, jeskynní systém patří k největším na světě). Klášter v Izamalu. Koloniální Méridu s divadly, parky a nádhernou katedrálou. Puerto Progresso, letovisko u Mexického zálivu, s pětikilometrovou promenádou. Hektický Cancún s luxusními hotely převážně pro americkou klientelu.

O tom všem až příště.

Zkušenosti čtenářů

Tajemnik

Coze … cesta z Mexika do Evropy trva 11 let???

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí