Stoleté výročí zkázy Titaniku

Stoleté výročí zkázy Titaniku

Sto let uplynulo od chvíle, kdy se luxusní zaoceánský parník ztratil pod hladinou oceánu. Až dodnes si lidé nejsou jisti, jak se to vlastně všechno tehdá událo.

Námořní a letecká doprava nabízí jediné dvě možnosti dopravy mezi kontinenty. Ta námořní patří navíc mezi nejstarší druhy dopravy vůbec. V tomto týdnu si připomínáme stoleté výročí od potopení Titaniku a vy si nyní určitě pokládáte otázku, zda je přeprava lodí bezpečná?

Někteří z nás se bojí létání, jiní plavby na palubě lodi. Dle posledních studií jste z hlediska smrtelných nehod na lodi v mnohem větším bezpečí, než v autě, na motorce, na kole, ale dokonce i na chodníku! To je také jedním z důvodů, proč se za posledních 100 let světová flotila obchodních lodí ztrojnásobila na více než 100 000 plavidel. Došlo také k poklesu ztrát lodí z poměru 1 ztracená loď na 100 lodím v roce 1912 a to na poměr 1 ku 670 v roce 2009. I počet přepravených cestujících vykázaly v posledních letech výrazný nárůst a dokonce se odhaduje, že v roce 2015 bude na palubách lodí po celém světě přepravováno na 22 milionů cestujících. V loňském roce se jednalo o 19,2 milionů.

O víkendu tomu bude 100 let, co jedna z obrovských a zdánlivě nepotopitelných lodí klesla na dno oceánu a s ní i představa o lodi, kterou nic na světě nemůže ohrozit. Tato nesčetněkrát medializovaná katastrofa se lidem na celém světě vryla do paměti jako největší námořní katastrofa vůbec. Titanik byl největším a nejluxusnějším zaoceánským parníkem, který byl postaven pro přepravu cestujících mezi Evropou a Severní Amerikou. 14. dubna 1912 krátce před půlnocí však narazil na ledovec a 15. dubna se ve 2:20 potopil.

Tato událost i po celých 100 let stále budí zájem badatelů, takže se objevují stále nové teorie a další podrobnosti k její rekonstrukci. Proto se televizní stanice Viasat History při příležitosti tohoto výročí rozhodla nabídnout svým divákům v sobotu 14. dubna 2012 v 19:00 exkluzivní premiéru dokumentu Záchrana Titanicu. Tento nový německý dokument z roku 2012 ukáže nový pohled na tuto katastrofickou událost a zaměří se na osud devíti mužů, kteří se pokusili loď a lidi na ní zachránit.

Zkušenosti čtenářů

Palo

Stroskotanie Titanicu nebolo ani zdaleka „největší námořní katastrofa vůbec“, ani druhou, ani tretou…
Wilhelm Gustloff = 9000 obeti
http://cs.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_Gustloff_%28lo%C4%8F%29

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: