Španělský Grand Canyon

Španělský Grand Canyon

Jen těžko uvěřit, že krajinu, která svým vzhledem zapadá spíše na africký kontinent, a připomíná měsíční krajinu, najdeme jen několik kilometrů od Pyrenejí v zeleném regionu. Řeč je o Bardenas Reales de Navarra.

Bardenas Reales je světová biosférická rezervace, rozkládající se na 42 500 hektarech, která vznikla erozí a za pomoci vody, větru a slunce se v průběhu let tvarovala až do dnešní podoby. Bardenas jsou geografickou vzácností, kde si můžete užívat přírodu, sport a klid. Rezervace se dělí na část bílou – Bardenas Blanca, černou – Bardenas Negra a na El Plano – plošina, která se využívá jako orná půda. Každá z nich je naprosto odlišná, ale každá je svým způsobem kouzelná. V Bardenas Blanca najdete bílé omítky, krajinu, kde si budete připadat jako na Měsíci a charakteristické rokle a kopce s kameny na nich. Bardenas Negra je zelenější částí, plná křovinatých a borovicových lesů, vedoucí podél roklí, kde můžete objevovat rozmanitost přírody.

Pěšky, na kole, koni, i autem

Milovníky turistiky i cykloturistiky zajisté potěší fakt, že Bardenas Reales nabízejí 700 km stezek, které můžete prozkoumávat. V rezervaci je několik vyznačených tras různé délky, takže si stačí jen vybrat.

Co se týče automobilové dopravy, v parku jsou pouze dvě cesty, kam mohou vjet auta. Pokud přijedete do parku vozidlem, nezapomeňte dodržovat základní pravidla – nepřekračovat maximální rychlost 40 km/h, a zastavovat pouze na vyznačených místech. Povrch v parku není vhodný pro běžná vozidla, proto raději volte auta s pohonem 4×4, a pokud se necítíte na řízení, můžete si objednat zájezd s místní cestovní agenturou a zkušeným průvodcem.

Pěší stezky a trasy pro kola jsou staré pastorační cesty, které jsou dobře značené a jejich mapu najdete u vstupu do parku. Pěší procházka po parku je nejlepším způsobem, jak si prostředí pořádně vychutnat. Hlavní vstup je z města Arguedas. Na návštěvu si vynahraďte alespoň 3 hodiny svého času a také si nezapomeňte vzít dostatek vody. Pamatujte také na to, že není dobrý nápad se sem vydávat v deštivém počasí.

Bardenas Reales
Bardenas Reales

Krajina jako z filmu

Jestli si říkáte, že je vám tato krajina povědomá, nejspíše jste ji viděli v televizi. Krásná místa se stávají cílem filmařů, to není žádná novinka, a Bardenas Reales nejsou výjimkou. Krajinu jste mohli zahlédnout třeba v seriálu Hra o trůny, nebo ve filmu Jeden svět nestačí.

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Odkud vidět Bardenas Reales jako na dlani

  1. Virgen del Yugo – vyhlídka 5 kilometrů od Arguedas.
  2. Sendaviva – nachází se v parku Sendaviva a můžete odsud vidět jak Bardenas Reales, tak i okolí parku Sendaviva.
  3. Vyhlídka La Blanca – najdete ji jen pár minut od informačního a návštěvnického centra u La Bardena Blanca.
  4. Cerro de Santa Bárbara – návrší v městě Tudela s krásným výhledem na město, tržní zahrady La Mejana, Bardenas Reales a řeku Ebro.
Vyhlídka Virgen del Yugo
Vyhlídka Virgen del Yugo

Nezapomeňte na Tudelu

Při návštěvě Bardenas Reales nemůžete vynechat zastávku ve „vstupní bráně“ do parku. Druhé největší město Navarry se nachází pouhých 25 km daleko a může vám nabídnout architektonické i kulturní dědictví. Tudela je známá také festivalem na počet své patronky – Svaté Anny. Pokud chcete zažít atmosféru festivalu za doprovodu hudby, ohňostrojů a býčích běhů, rozhodně si naplánujte návštěvu na konec července.

Katedrála Santa Maria v Tudele
Katedrála Santa Maria v Tudele

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí