Sobrarbe – Pyrenees Geopark: historie vepsaná do skal

Sobrarbe – Pyrenees Geopark: historie vepsaná do skal

Aragonské autonomní společenství na severu Španělska se pyšní hned dvěma geoparky vyhlášenými organizací UNESCO. Jedním z nich je právě Sobrarbe-Pyrenees rozkládající se jako jediný geopark přímo v Pyrenejích a zabírající celý region Sobrarbe. Uchvátit vás tu mohou kaňony, jeskyně, rokle i výhledy na dechberoucí horské hřebeny.

Sobrarbe geopark, nacházející se v aragonské provincii zvané Huesca, spadá do sítě geoparků od září roku 2006. Geopark ukrývá nejen nádherné geologické dědictví Země, které je staré jako Pyreneje, tedy přibližně 500 milionů let, ale také schraňuje kulturní dědictví člověka v podobě tanců, hudby, ale například i kuchyně.

Tato oblast na vás dýchne svou historii, kterou uchovávají skály ve svých hřebenech a tvarech. Skály tu navíc nejsou jen neživými výběžky, ale příroda krajinu i nadále modeluje, a to například silnými zemětřeseními. Po dávných údolích zalitých mořem již zbyly jen opracované kamenné útvary, zmizely řeky, ledovce, jezera, a zůstaly tu i se zkamenělinami drobných živočichů horské štíty jako důkaz původního přírodního dědictví. Ne nadarmo se tak o geoparku říká, že jeho historie je zapsána do kamene.

Anisclo haut, Foto: Pierre Meyer

Velkolepost přírody: skály modelující charakter lokality

Kdo si chce připadat malý a obklopený přírodní silou, pro toho je jako stvořený Cañón del Río Vero. Oranžovo šedé skály tu stoupají vzhůru a ukrývají pod sebou blankytnou řeku. Tu můžete následovat po železné stezce připevněné podél skal. Nebudete „jen“ ohromeni rozlehlým kaňonem, mohutností kamene nad vámi nebo šuměním řeky v místě, kde proudí v podobě menšího vodopádu; budou z vás dobrodruzi, kteří s jednou rukou na zábradlí, druhou na samotné skalní stěně sledují kouzla přírody. Při teplém počasí nemusíte vodu jen hltat pohledem, ale můžete se i smočit nebo relaxovat na přístupném břehu vedle ní.

Cascada del Cinca je dalším místem, kde okusíte moc přírody. Vodopád prýštící ze skal nad vámi, pěnící a šumící, se na vás požene jako hladová saň a na chvíli vám vezme dech. Stezka vás nechá vodu přejít po mostku, ale skále tyčící se z toho úhlu pohledu jako do nebes to na hrozivosti neubere. Pohled na druhou stranu do míst, kam se vodopád ubírá, je přívětivější, kopce jsou zelenější a kulatější a nepůsobí tak syrově jako skála za vámi.

Pokud milujete hory, ale spíše pro jejich klid a pohodu, pak je pro vás jako dělané zelené ledovcové údolí La Larri obklopené kopci. Řeka protékající přes kamení, koně a krávy volně se pasoucí okolo, zalesněné hory před vámi, to je pohled, který vás vezme za srdce. I tady proudí z vrcholků vodopád, ale místy jen jemně hladí světlý kámen, a žene se svěží krajinou do údolí.

Faja Mondaruego, Foto: Pierre Meyer

Jedinečnost člověka: místo kulturního dědictví

Kromě přírody stojí v této části Španělska za zhlédnutí i města, jejich stavby nebo například hudební festivaly. Aínsa je pozůstatkem středověkého městského rozvoje, byla hlavním městem království Sobrarbe. Nejen, že si město zachovalo svůj původní charakter, ale i prvotní hradby tu zůstaly téměř nedotčené. V autentické čtvrti vám bude imponovat, jak jsou si všechny budovy podobné, vystavěné ze starého tmavého kamene, naléhající na sebe přirozeně, každá s obloukovým vstupem a s ostře řezaným otvorem pro okna. Čtvrť má úzké uličky vyhotovené z drobných kamenů. Najdete tu románský kostel Santa María obdélníkového půdorysu ladící s okolními domy a jen o kousek dál velké náměstí Plaza Mayor, kde jako by dýchala historie. Můžete tu navštívit tu i hrad z 11. století, který v současnosti slouží jako muzeum. Z jeho hradeb můžete obdivovat okolní kopce a hory i dvě řeky obtékající město a slévající se v jednu.

Podobné ulice jako Aínsa má i Boltaña vzdálená ani ne 10 minut autem. Silnice je tu novější, ale domy si zachovaly původní kamenný ráz. Město se pyšní vlastním románským kostelem San Pedro. Co nadchne dobrodruhy je výšlap po nezpevněné cestě na kopec za město. Při tomto výletu nejprve narazíte na malou kamennou poustevnu Santa Lucía s bílou sochou Ježíše před sebou a s výhledem na město dole i hory okolo. Poté vystoupáte ještě výš a objevíte Castillo de Boltaña, zříceninu hradu se zachovalým půdorysem některých místností a s dodělaným místem ideálním pro vyhlídku na tuto krásnou krajinu.

Geopark nabízí 30 naučných stezek, po nichž se zapálení turisté s touhou poznat zdejší geologické dědictví dostanou na nejvýznamnější místa. Všechny trasy jsou přehledně značeny a navrženy tak, aby je bylo možné projít pěšky. Některé z těchto tras se navíc nacházejí v Národním parku Ordesa a Monte Perdido. Geopark Sobrarbe potěší i cyklisty, protože nabízí 13 značených tras pro horská kola. Podél nich jsou strategické body nejen pro odpočinek, ale také pro hlubší poznání skalní historie.

Vio, Foto: Pierre Meyer

Více informací na Spain.info a Turismo de Aragon

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: