Seznamte se s Juliem – nártounem filipínským

Seznamte se s Juliem – nártounem filipínským

Nártouni filipínští jsou jedineční primáti hned v několika ohledech. Jejich chov je velmi obtížný. Na filipínském ostrovu Bohol pro ně v rámci projektu Tarsius postavili novou voliéru, kde mohou v klidu žít ve své přirozeném prostředí. Prvním jejím obyvatelem je nártoun Julius.

Nedávno jsem se vrátila ze své zatím poslední návštěvy Filipín. Zde, zejména na ostrově Bohol, působí tým projektu Tarsius ve výzkumu a ochraně nártounů filipínských už víc než pět let. Hlavním cílem této poslední výpravy bylo dokončit přípravu voliéry pro nártouny, která je součástí našeho komplexního centra pro ochranu nártounů filipínských v Bilaru na ostrově Bohol. Věříme, že vybudování chovného centra pro nártouny přímo v jejich domovině na Filipínách pomůže eliminovat faktory, které mohly vést v minulosti k neúspěchu v jejich chovu.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Postavili jsme voliéru o celkové rozloze 150 m2, která je krytá nylonovou sítí. Voliéra je osázená místními rostlinami, což věrně imituje přirozené prostředí, ve kterém nártouní žijí. Nártouni jsou masožravci a jejich jídelníček zahrnuje cvrčky, kobyly, cikády, brouky, kudlanky, vážky, ještěrky, gekony, moučné červy či myší holátka. Některé druhy chováme přímo v našem centru, jiné druhy nočního hmyzu odchytáváme každý večer přímo na našem pozemku, kde se v uplynulých měsících pracovalo na zvelebení habitatu právě vhodného pro hmyz.

Chycení nártouna není vůbec jednoduchá záležitost, jak jsme se přesvědčili už během našeho výzkumu v předchozích letech. Ale nebudu to zbytečně protahovat. Ano, konečně máme nártouna!

Seznamte se s Juliem

Julius je nártouní sameček, dospělý a se svými 150g poměrně velký. A je prostě úžasný tak jak jen nártoun se svýma obrovskýma očima a skřítkovským vzhledem dokáže být. Nartouni v minulosti jen obtížně přežívali v lidské péči. Ještě složitější je to s jejich rozmnožováním. V současnosti není na světě žádná instituce, která by nártouny dokázala spolehlivě rozmnožovat. Věříme, že v naší voliéře, která imituje přirozené podmínky nártounů (teplota, vlhkost, rostlinstvo) a s přirozenou potravou můžeme dosáhnout úspěchu.

Nártouni se často stávají obětmi černého trhu. Přečtěte si, jak taková záchrana malého nártouna vypadá.

Julius dostal své jméno podle člena našeho týmu, který byl v minulosti lovec a od roku 2010 s námi spolupracuje na výzkumu a také ochraně prostředí. Nártoun Julius se zabydluje dobře. Během prvních dnů ztratil pár gramů své váhy, které ale brzy zase dohnal. Krmí se cvrčky, kobylkami, červy a dalšími druhy, které mu nabízíme. Miluje pavouky, zejména veliké maloočky. Zatím neprojevil zájem o ještěrky a gekony, kteří jsou také uváděni jako součást jídelníčku nártounů. Julius, doufejme, nezůstane dlouho sám. Plánujeme mu v brzké době pořídit samičku. Držte nám palce, ať se vše daří.

Milada Řeháková má dlouhodobé zkušenosti s výzkumem primátů v jejich přirozeném prostředí. Je absolventkou doktorského studia Zoologie na Univerzitě Karlově a má za sebou deset let praxe jako odborný zoologický pracovník v Zoo Děčín. Od roku 2009 vedeprojekt Tarsius, který se věnuje výzkumu a ochraně nártouna filipínského.Chcete naše aktivity podpořit? Adoptujte si nártouna! Více informací najdete na www.tarsiusproject.org.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí