Setkání s ďáblem

Setkání s ďáblem

Na cestě z Grand Canonu do Finke NP jedeme s naším dvacetiletým Subaru tak 80 km v hodině, více nám to silnice nedovolí a znenadání registruji na silnici dvě malá zvířátka, která jsme vídali jen na fotografiích.

Na cestě z Grand Canonu do Finke NP jedeme s naším dvacetiletým Subaru tak 80 km v hodině, více nám to silnice nedovolí a znenadání registruji na silnici dvě malá zvířátka, která jsme vídali jen na fotografiích. Rychlá klička, abych je nepřejel, zastavujeme, bereme fotoaparáty – jen aby bylo co fotit. Zvěčňujeme Thorn Devil – Ostnatého ďábla z několika úhlů. Český název je moloch ostnitý, veliký jen kolem 15 cm. I přes svůj odstrašující zjev je mírumilovným a naprosto neškodným zvířetem. Pohybuje se ve dne a musí se spoléhat na to, že ho ochrání pouze odstrašující zjev a nenápadné zbarvení, neboť se jinak nedokáže bránit a pohybuje se jen velmi pomalu. Ostnitá kůže ho chrání před pozřením hady a většími ještěry. Většinou klidně sedí na krajích mravenčích stezek a jeho jedinou potravou jsou mravenci a termiti. Šupiny molocha jsou uspořádány takovým způsobem, že umožňují vzlínání vody, která se soustřeďuje kolem úst. Díky tomu dokáže přežít v oblastech Centrální a západní Austrálii, kde neprší celé měsíce. Za celou dobu, co jsme je pozorovaly a posléze přemístili ze silnice do bezpečí buše, se kromě mrknutí sebeméně nepohnuli. V Austrálii, dnes již jen v Tasmánii se můžeme setkat ještě s vačnatcem  Tasman Devil – známým Tasmánským ďáblem, český název je pro něj ďábel medvěďovitý. Měří kolem 60 cm a váží asi 7 kg. Je považován neoprávněně za krvelačné zvíře, ve skutečnosti a živí se převážně mršinami, které cítí na velkou dálku. Toho jsme jednou vyplašili, když šmejdil kolem našeho stanu hledajícího něco do žaludku.

Moloch ostnitý, Austrálie

Potom že ďáblové jsou jen v pohádkách.

Trekování v centrální Austrálii

Je tu kupodivu dost možností, od vycházek na pár hodin až po asi 8 denní přechod West Mc Donell Range. Znamená to ale překonat nesnáz milionů neodbytných much, jejichž jediným zájmem je lézt po obličeji, hlavně do očí, ústa nosu. Objeví se do několika minut od východu do západu slunce, ať jste kdekoliv. Jediná ochrana je síťka přes obličej, nebo větvička k ovívání, ale k ní musíte mít ještě vytrvalost a pevné nervy. Spousty jsou navíc tak líné, že se z pohodlnosti nechají nosit na batohu, alespoň nekrouží kolem nás.

Do Austrálie také můžete cestovat s CK Rajbas – Outdoor Travel.

Rajbas

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí