Šerák: ve jménu piva

Šerák: ve jménu piva

  Kolem hanušovického pivovaru vede turistická značka. A jedno z piv se jmenuje Šerák. Stejně tak jako vrch o výšce 1351m n. m. Tip na výlet inspirovaný pivem… že to není špatný nápad?

Šerák

Skalní sruby

Šerák není jenom  pivo, ale i národní přírodní rezervace, což už v ochranářském žargonu skutečně něco znamená. Aby ne, vždyť se taky jedná se o nejstarší rezervaci na Moravě vyhlášenou na tehdejším panství Lichtenštejnů již v roce 1903. Když budete mít štěstí uvidíte opravdové unikáty, mezi které se počítá třeba tetřev hlušec (pokud ho uvidíte, počítejte se mezi opravdové šťastlivce). Pokud ne, lze se soustředit na mrazové sruby. Jsou krásné a na rozdíl od tetřevů se neschovávají. Jde o výrazné skalní výchozy, které se díky působení mrazu (zatékající a mrznoucí voda je trhá) pomalu, leč neustále není. Než vystoupáte nahoru, můžete sledovat, jak se krajina kolem mění. Od smrkových monokultur až po alpínské louky.

Navštivte papírnu ve Velkých Losinách, kde se dodnes vyrábí ruční papír. Až dostanete dopis z prezidentské kanceláře, papír může pocházet právě odtud.

Velké Losiny, ruční papírna

Chata Jiřího

Pro svou relativně snadnou přístupnost patří Šerák patří mezi nejpopulárnější jesenické vrcholy. Pokud se necítíte na výšlap, sedněte na lanovku vzdálenou sotva půl kilometrů od vlakové zastávky Ramzová. Díky ní překonáte celkové převýšení 550 metrů. Chata Jiřího na Šeráku několikrát (jako každá správná horská bouda) několikrát vyhořela. Jméno má podle vratislavského kardinála iřího Koppa, který stavbu z velké části financoval. Od ní se sami můžete rozhoudnout kudy dál. Třeba směrem na Praděd, kde se nachází nejvyšší bod v ČR. Vrchol zdejšího vysílače totiž je o kousek vyšší, než Sněžka.

Tip na keš

GC1GKAM Šerák – keška je ve výšce 1320 m nedaleko chaty – tedy nedaleko piva (když už je příspěvek pojat coby oslava pěnivého moku)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí