Šepot kriminálu

Šepot kriminálu

Cestopisně pojatá kniha od cestovatele Šimona Hellera pojednává o západoafrických státech z expedice uskutečněné v roce 2010 (Maroko, Západní Sahara, Mauretánie, Senegal, Gambie). Značná část knihy se také věnuje protiprávnímu zadržení autora knihy na 5 dní v gambijském vězení.

A to jak objektivně, co se týká základních informací, tak subjektivně, jak na cestovatele dané státy působily. Publikace je taktéž doplněna fotodokumentací z celé expedice a přepisem části autorova deníku.

Ukázka z knihy:

V noci se mi zdál krásný sen o tom, že mě pustili z věznice a objímám se se svými rodiči. Ráno se ale probouzím s obličejem dvacet centimetrů od mříží. Stále ve vězení, stále v Gambii. Budí mě několik vojáků na služebně přebíjející samopaly. Jsou přibližně tři hodiny ráno. Jako minulé dny následují asi dvě hodiny bdění. Kolem páté hodiny opět vše utichá a je možné zase na chvíli usnout. To není nejlehčí úkol, protože v cele je jenom zčásti plesnivý modlitební koberec. Jinak nic. Ani postel, ani židle. Zato švábi, krysy, žáby, špína a občas nějaký černošský spoluvězeň zadržený buď za padělání peněz, či za výtržnictví.

K odchodu na sociálky si musím vyžádat policejní eskortu, která mě se samopalem doprovází až na záchod. Pokud tu díru v zemi lze takhle nazvat. Se značnou dávkou snahy usínám. Kolem deváté mě budí dětský křik a pláč. Ve vedlejší cele je zadržen přibližně osmiletý chlapec. Později se dozvídám, že za žebrání. Nastupují na něj tři neuniformovaní policisti s přibližně půlmetrovou gumovou hadicí. Bijí ho do hlavy, do obličeje, přes záda. Klučina křičí a pláče. Ten zvuk nezapomenu. Za velkého smíchu o něj hadici uráží. Snažím se udržet v co nejlepší psychické kondici, a tak odháním myšlenky, že se něco podobného může stát i mně. Nebo snad i něco horšího.

Kouřím jednu cigaretu za druhou a snažím se co nejvíc modlit. Čas od času mě vyruší nějaký bachař, který se ze mě snaží dostat peníze. Ať už za to, že jsou na mě hodní, či za nějaký malý předražený nákup. Občas mi donese nějaké jídlo a pití můj nezadržený kolega Vojta. To jsou ty příjemnější chvíle. Nejhorší doba z celého dne je večer mezi pátou a sedmou hodinou. Slunce už klesá a elektřina funguje až od sedmi hodin. V cele se tak začíná pomalu stmívat. To s obrovskými hejny komárů působí dost depresivně. Čekám na večer, kdy bude zase možné na chvíli zamhouřit oko a dočkat se rána. Následují tak opět dlouhé hodiny čekání a přemýšlení o tom, kde jsem udělal chybu.

Zkušenosti čtenářů

Šimon Heller

V případě zájmu je více info (a je zde možné knihu objednat) na http://www.hellersimon.cz/kniha.php

Holub královský

Pravděpodobně nejhorší z cestopisů o Africe poslední doby. Naštěstí jsem knihu dostal a nekupoval. Kniha je odborně na velmi nízké úrovni a to její autor údajně studuje učitelství zeměpisu ma Jihočeské univerzitě. Je plná školáckých chyb, např. autor chybně řadí Guineu-Bissau a Rovníkovou Guineu mezi bývalé francouzské kolonie. Zřejmě nepostřehl, že v Guineji Bissau je úředním jazykem portugalština a jedná se o bývalou portugalskou kolonii. Rovníková Guinea je zase bývalá španělská kolonie a vůbec není součástí západní Afriky. To jsou věci, které se učí na základní škole a univerzitní student zeměpisu by je měl vědět, zvláště rozhodne-li se psát cestopis o západní Africe. Dále např. tvrdí, že Senegal a Rovníková Guinea mají stejnou měnu. To je nesmysl – v Senegalu se platí západoafrickým frankem (zkratka XOF); v Rovníkové Guineji se naopak platí středoafrickým frankem (XAF). Podobných faktických zeměpisných chyb je kniha plná.

Množství hrubých pravopisných chyb a chyb v interpunkci v knize u budoucího učitele překvapí.

Brumbál
Holub královský:

I nepříliš chytrého čtenáře napadne, že autor měl na mysli nikoli Rovníkovou Guineu, ale Guineu. Drobné chyby jako tato patří k životu. Navíc tento cestopis nepochybně neslouží k detailnímu popisu daných zemí, ale je to dle mého názoru povedený pokus o nastínění atmosféry a kutury daného regionu.

I nepříliš chytrý čtenář ví, že Rovníková Guinea je jiná země než Guinea a ta je opět jiná země než Guinea Bissa. Bohužel to neví Š. Heller, autor knihy a student zeměpisu na Jihočeské unverzitě. Chyby v názvech zemí, měnách apod. jsou u cestopisu chyby dost zásadní, nikoliv jen „drobné chyby“.
Heler nás hodlá obšťasnit i přednáškami z jeho výletu do západní Afriky. Jestli budou na stejné úrovni jako jeho „cestopis“, tak bude psina. Přijďte se také zúčastnit a pobavit. Konají se 5.10 na JČU v ČB a 19.3. v městské knihovně v Jindř. Hradci.
P.S. V záhlaví se uvádí, že Heller byl „protiprávně“ uvězněn v Gambii. To je lež. Byl zadržen za drogu a pokusil se uplatit celníky. Obojí je v Gambii trestný čin. Za to, že z toho vyvázl jen 5 denní basou, může vděčit českému honorárnímu konzulovi v Gambii a velkorysosti gambijských úřadů.

Brumbál

1) Heller se píše se dvěma L
2) Přednášku má 19.10 nikoli 19.3
3) Všude píše, že byl zadržen neuniformovanými policisty na delší dobu, než umožňuje bez udání důvodů gambijský zákon
4) Že Vy budete jeden z těch plivačů, kteří nesnesli jeho názor na bolševiky v Radě Jihočeského kraje 😀

Holub královský
Brumbál:

Z Váší reakce vyplývá, že s mou kritikou knihy v podsatě souhlasíte.  Obrana autora, že jakoby piká za své politické názory je slabošská. Co má špatně napsaná kniha co společného s politickými názory recenzenta nebo autora? Nedokážete zakrýt, že Hellerova kniha je plná zeměpisných chyb, tak sem taháte politiku. Takto by se mohl hájit každý kritizovaný autor. Navíc Heller byl i dle svých vlastních příznání zadržen za převoz drogy, dopustil se korupce, byl (rovněž v Africe) přichycen při hotelové krádeži. Politické názory takového člověka jsou  bez jakékoliv váhy a nikoho nezajímají. Navíc Heller asi nebude žádný velký myslitel, když studuje na JČU celkem jednoduchý obor „zeměpis pro základní školy“  bezmála deset let.  Hellerova kniha je prostě paskvil a o tady jde.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: