ROZHOVOR: Teď nebo nikdy! Cesta kolem světa, která nemá plán, ale jen cíl, a to užít si a naučit se, co to dá

ROZHOVOR: Teď nebo nikdy! Cesta kolem světa, která nemá plán, ale jen cíl, a to užít si a naučit se, co to dá

Kryštof Paleta vyrazil před pár měsíci na cestu kolem světa s mottem „Teď nebo nikdy“. Odletěl do Kambodži bez plánu a s 50 000 Kč v kapce. Ted žije na cestě a natáčí Cestology.

Pracuje, kde to jde, hledá inspiraci a stále se učí. Život na druhém konci světa není vždy jednoduchý, ale rozhodně to je pro Kryštofa dobrodružství, které za to stojí.

Jednoduchá otázka na začátek, kde teď vlastně jsi?

Momentálně jsem se vrátil z Nového Zélandu na Bali. Pro někoho profláklá destinace, pro mě ideální mix všeho, co mám rád, na jednom místě.

A to je?

Především teplo a moře, oceán pro mě je tak nějak zvláštně přitažlivý. Dá se tu surfovat, jíst a žít zdravě a je tu spousta zajímavých lidí. Když se člověk chce jít bavit, má kam. Pro mě jako mladýho kluka, momentálně supr místo.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Co vlastně na Bali podnikáš?

Plánuji podstoupit 14 denní detox, kdy budu pouze pít ovocné a zeleninové šťávy. Ještě bych rád prozkoumal to, co jsem v dubnu nestihl, ale především bych si rád ujasnil co dál a opřel se do vlogu a své práce online.

Měl jsem na mysli spíše nějakou práci, co ti vydělává na chleba?

Něco málo si vydělám na internetu, ať už někomu stříhnu krátké video, udělám jednoduchý web nebo pokecáme o sociálních sítích. Na svém eshopu prodávám trička „Teď nebo nikdy“ a v září přidám další produkt. YT views taky dokážou vygenerovat například na smoothie (protože kafe zatím nepiju), ale hlavně jsem před Bali byl na NZ a tak mám zatím trochu rezervu. Aktuálně připravujeme web cestolidi.cz, což je projekt na který se tu chci zaměřit a uvést do chodu. Na žádné vyskakování to není, ale zatím mi to stačí.

Z tvých videí je vidět, že tě hodně ovlivnila první velká cesta a tou byla práce v USA. Co se během ní událo tak důležitého?

Celkově to pro mě bylo “mé poprvé” kdy jsem na delší dobu odjel pryč, musel jsem si sám vařit, prát, platit nájem a další. Cítil jsem se v tu chvíli dost svobodně a celé to končilo měsíčním roadtripem po západě USA. Tak nějak mi přišlo, že bych si takhle měl ještě chvíli užívat, aby se mi nestalo, že hned skočím do “koloběhu” a budu přemýšlet o tom CO BY, KDYBY.

Takže to byl ten impuls, který tě přivedl k tvé nynější cestě?

Tím si nejsem úplně jistý, po tom prvním létě jsem se do USA ještě dvakrát vrátil a naposledy už jsem se vlastně věnoval Cestology. Zároveň jsem měl čerstvě po škole, a tak jsem si řekl, že jindy asi nebude ta příležitost neřešit vůbec nic, nějak přežít a zkusit dostat svůj projekt co nejdál. To byl asi ten impulz, chuť zažít a vyzkoušet to, o čem jsem vždy četl. Gap year, Jihovýchodní Asie, hostely, detoxy, joga, digitální nomádění a tak.

Objet svět není úplně jednoduché a věci se mohou zkomplikovat. Máš z něčeho opravdu velký strach?

Vlastně ani ne, přeju si, abych byl stále zdraví, protože to je nejdůležitější a zbytek vždycky nějak dopadne.

Jak se na danou eventualitu připravuješ? Máš nějaký záložní plán?

Opravdu žádný nemám, zkrátka si nic takového nepřipouštím a ani o tom nepřemýšlím. Byl jsem vždycky snílek, do věcí jdu po hlavě. Ano může se stát, že zkrátka nepůjdou sehnat další peníze, v tom případě bych si musel někde půjčit nebo se třeba vrátit domů. I kdyby, tak vím, že si řeknu, že to stálo za to. Už teď jsem dodal odvahu tisícům lidí a to je pro mě úspěch.

Hlavní je to zdraví, to když si uvědomíme, tak se podle toho tak nějak přirozeně chováme.

Částka 50 tisíc je v celku kulatá, jak jsi došel k tomuhle číslu?

Nejdřív jsem myslel, že budu mít trochu víc, ale pár věcí před odjezdem nevyšlo a tak jsem měl jen tohle. Jinak to nebylo přesně 50 ale asi 54300 a 50 zní zkrátka líp.

Pořád to není málo peněz, jak se ti je podařilo uspořit?

Z USA jsem si vždy něco dovezl a v Praze jsem dělal u filmu, kde si člověk vydělá příjemný peníze.

Co pro tebe znamená „low cost“ cestování?

Pro mě je to asi o tom ušetřit na věcech, za který nepotřebuju platit víc. Hlavně ubytování a doprava. Nepotřebuju spát v luxusu (i když jednou za čas si člověk musí dopřát, dobijí to energii) ani nepotřebuju jíst v michelinský restauraci, minimálně zatím ne, samozřejmě mě to láká, ale je mi 24, tak si myslím, že na to mám zatím ještě chvíli čas.

Máš plán pro chvíli až (než) peníze dojdou? Práce, dobrovolničení nebo něco takového?

Celou dobu vlastně tak nějak pracuju ať už online, brigáda na sadu nebo třeba pomoc za ubytování a stravu někde v hotelu. Ale teď se chci naplno opřít do Cestology a věcí s tím spojených.

Na čem se podle tebe dá během cest ušetřit?

Ubytování a doprava. To jsou podle mě ty největší položky a ty další si “šetření” nezaslouží, protože jsou to zážitky, chutě a události, který nám tvoří ten dojem z dané destinace.

Šetřit na dopravě a ubytování není přece nic neobvyklého, člověk bydlí v hostelu místo hotelu, a jezdí lokální dopravou atd. Jak šetříš na ubytování a cestování ty?

Tím, že mám zkušenost s videem a social media.  Často se dá dohodnout na barteru, vyměním pár nocí za záběry z drona, nebo třeba za pomoc za barem. Nezdá se, ale není to těžké. Prostě přijdu na recepci a zeptám se, protože u nás v rodině se říká “líná huba, holý neštěstí.”

Pro každého je cestování o něčem jiném, jak si ho představuješ ty?

Ještě bych doplnil, že je to pro každého o něčem jiném také v průběhu života. První cesta pro mě byla o zábavě, druhá o srovnání se s něčím v minulosti a tahle je například o tom přeměnit “sen” v realitu. Takže je to těžký konkrétně popsat. Ale všeobecně je to o tom poznat jinou část světa, její chutě, a když je dostatek času tak i zvyky. Nemluvě o počtu lidí a příběhů, na které na cestách narazíme.

Vloguješ, tedy natáčíš videa pro Youtube, je to pro tebe přirozená cesta pro vyjadřování?

Od střední jsem doslova hltal takový ty témata osobní rozvoj, motivace a tak dále. Chtěl jsem to dělat taky. Jsem extrovert a tak je to pro mě asi taková příjemná kombinace. Neskutečně mnoho věcí se díky tomu člověk naučí, ať už stříhat videa, starat se o sociální sítě, budovat komunitu nebo třeba trpělivost.

Trvalo rok a půl než na to začal někdo vůbec koukat. Což si myslím, že je také tím, že na české YT scéně zatím není takový zájem o “nás”, kdo dělá dospělý obsah a ne pranky, letsplaye a podobně.

Druhý odstavec tvého bloku začíná slovy „Čégo pígo!“ to nezní zrovna moc dospěle?

„Čégo pígo“ je součást mě, mého “brandu” stejně tak, jako to, že na konci každého videa popřeju lidem “Ať se daří”.

V čem ti tak vyhovuje?

Nemyslím si, že umím psát nebo fotit, navíc skrz video můžu sdělit daleko víc, ale to bude právě asi tím, že neumím psát ani fotit. Ale celkově videu mám osobně daleko blíž a myslím, že mi to sedí.

Jsi na cestě kolem světa už přes půl roku, jaká situace se ti zatím nejvíce vryla do paměti?

Dobrá otázka! Pravděpodobně můj “fuck up” v Číně. Podcenil jsem víza a docházeli peníze… v tu chvíli jsem vážně nevěděl jak dál a domů jsem se vracet nechtěl (ale vypadalo to tak). Na poslední chvíli se mi ale ozval jeden z fanoušků na instagramu a dostal mě na Zéland. Tenkrát jsem si si uvědomil, že to co dělám, chci dělat naplno.

Druhá jednoduchá otázka na závěr, kam se teď chystáš?

Sám nevím, už v únoru jsem vyrazil jen s jednosměrnou letenkou a bez plánu. To zatím stále držím, protože přesně o tom má cesta “Teď nebo nikdy” je.

Kryštof se na začátku roku 2017 začal věnovat video blogu o Cestování s názvem Cestology alias cestománie pro mladý. Věří, že cestování nás může jedině obohatit a proto se snaži inspirovat lidi k tomu, aby někam vyrazili. Díky tomu se Cestology dostalo mezi 10 nejinspirativnějších projektů na Czech Blog Awards 2017. Aktuálně je Kryštof na cestě kolem světa s mottem TEĎ NEBO NIKDY.

Zkušenosti čtenářů

Mike

Uf, takhle neinspirativní rozhovor tu teda dlouho nebyl, možná nikdy…

Kateřina
Mike:

Hezký den,
co přesně tím myslíte? Abychom do příště věděli 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: