Radim Kalecký

Radim Kalecký

Mt. Kinabalu - Sabah

Jméno a příjmení (a přezdívka)
Radim Kalecký

Na kolik se cítím
25

Oblíbené země
Kostarika (v pohodě lidi, krásná příroda)

Na kterých místech se mi hodně líbilo
Na všech místech, která jsem navštívil, především místa s člověkem nedotčenou přírodou.

Cesta, které si nejvíce vážím
Po duševní stránce pro mne nejvíc znamenala moje první cesta – do Maroka v mých 18ti letech. Nejspokojenější jsem byl v Kostarice a po pracovní – fotografické stránce, cesta na Borneo.

Nejdelší cesta
Borneo

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo?
Rád poznávám především lidmi nepoznamenané kouty naší planety. Dalo mi to spoustu zkušeností a poznání. Nenapadá mě nic, co by mi to vzalo.

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel
Je jich mnoho, ale svou popularizací přírodních věd mě oslovil hlavně sir David Attenborough.

Cestovatelské Curriculum Vitae
V mládí – tedy za komunismu – jsem s rodiči každoročně navštěvoval Bulharsko, tehdejší Jugoslávii, Maďarsko, Rumunsko a východní Německo. Moje první samostatná cesta vedla do Maroka, která mě zásadním způsobem ovlivnila – můj pohled na svět i sebe samého, životní priority atd.

Navštívené země
Asie: Japonsko, Indonésie -Jáva+Karimunjáwské ostrovy, Brunej, Malajsie – státy Sabah a Sarawak
Střední Amerika: Kostarika, Mexico
Evropa: Maďarsko, Kanárské ostrovy – La Palma, Velká Británie, Francie, Španělsko, Monako, Německo, Polsko, Slovensko, Jugoslávie, Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko, Itálie
Afrika: Maroko 
Blízký východ: Spojené Arabské Emiráty

Cestovatelské sny a plány
Sen – navštívit každý přírodně unikátní kout planety. Plánů je hodně, ale nerad je prozrazuju dřív než se uskuteční.

Zvláštní záliby během cestování
Fotografování a ochutnávání místních specialit.

Oblíbená historka z cest
Při putování do odlehlého NP v Kostarice jsem se, po 25 km pochodu za 30° vedra v plné polní – pouhý 1 km před cílem, dostal do následující situace. I přes to, že jsem si od správy parku zajistil informaci o času přílivu jsem u řeky, kterou jsem měl přejít těsně před výzkumnou stanicí zjistil, že už je pozdě. Ocitl jsem se před brodem poslední velké řeky, jež tu ústila do moře a příliv byl v plném proudu – vypadalo to spíš, že se oceán vlévá do řeky – valili se obrovské přívalové vlny a místo označené k přechodu bylo plné kalné vody. Chvíli jsem váhal, zda se rychle zout a s 25 kg báglem plným foťáků se vrhnout do rozběsněného toku, který by mi sahal po prsa. V tu chvíli moje partnerka zahlédla zlověstné znamení, které rozhodlo – hladinu prořízla trojúhelníková ploutev. Zakrátko se řeka čeřila hemžením celého hejna těchto predátorů. Hned nám bylo jasné, že se jedná o žraloky býčí, kteří jsou proslulí tím, že dobře snáší i sladkou vodu a využívají toho za přílivu, kdy v řekách loví omámené ryby. Navíc tento druh je agresivní a patří k jednomu ze tří, kteří útočí i na člověka. Dalším protivníkem by se mohl klidně stát také krokodýl americký, na které jsme později na této řece také narazili. Byli jsme tedy nuceni porušit přísný zákaz správy parku a přenocovat na břehu řeky, uprostřed džungle plné jaguárů, stád prasat pekari a dalších divokých mazlíčků a ke všemu s pouhým půl litrem vody, což po celodenním pochodu bylo uboze málo. Byla to adreanalinová noc, ale ráno, kdy příliv ustoupil, jsme už mohli poklidně tok přejít.

Významné expedice a projekty

Poslední projekt z Bornea – fragmenty života, můžete shlédnout zde:
http://kalecky.com/Radim_Kalecky_Fotografie/borneo_ex.html

Autor
Fotografuji více než 15 let, v poslední době se věnuji zejména přírodě a divokým zvířatům.
Grafik i tvůrce vlastního webu

Osobní www stránky
www.kalecky.com

Osobní poznámka
motto: Žij a nech žít!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: