První dojmy z Vietnamu

První dojmy z Vietnamu

Jaké jsou první dojmy z této země a v čem se liší třeba od známého Thajska? Co můžete čekat od Vietnamců? Přečtěte si pár našich tipů.

V nedávné anketě na tomto webu se ukázalo, že nejžádanější zemí v JV Asii je Vietnam.

Tento článek není hloubkovou sondou do vietnamské duše. Jde spíše o praktické postřehy, které mají cestovatele lépe připravit na cestu a pro ostatní to bude snad zajímavé čtení. Tyto postřehy nelze samozřejmě zevšeobecňovat. Abychom měli nějakou představu o velikosti této země: kdybychom přenesli Vietnam na mapu Evropy, sahal by od Stockholmu k Římu.

Většina lidí přijíždí do Vietnamu z Thajska (nebo už předtím v Thajsku byli), takže je dobré obě země názorně srovnat:

  • Velmi brzy si všimnete, že Vietnamci mluví o poznání lépe anglicky a navíc se s nimi dá „normálněji“ komunikovat než s Thajci. Na rozdíl od Thajska tu málokdo předstírá, že rozumí, když nerozumí nebo že souhlasí, když nesouhlasí.
  • Vietnamština se píše latinkou, což je příjemná úleva při orientaci nebo vysvětlování, kam jdete. Výslovnost je bohužel stejně obtížná jako v thajštině.
  • Architektura vietnamských měst je zásadně jiná a překvapivě i hezčí než v Thajsku. Domy jsou barevnější, mají taškami kryté střechy (hlavně na severu země), hezké balkónky, stříšky, okenice a průčelí. Je také zajímavé, že městské domy jsou vzhledem ke své výšce obvykle velmi úzké , což je údajně dáno daňovou politikou. Menší města a předměstí těch velkých jsou ale právě tak fádní a nevzhledná, jak by se dalo od chudé a komunismem postižené země čekat.
  • Architektura chrámů je vzhledem velmi blízká čínským a velmi daleká těm thajským. Překvapí, že mnohé chrámy pulsují životem (na rozdíl například od Číny, kde působí často dojmem skanzenu). V Hanoji například byly plné tiše a rychle se modlících lidí, většinou mladých a většinou žen.
  • Francouzští kolonizátoři zde zanechali přinejmenším jednu dobrou věc – dobré křupavé bagety jsou k dostání kdekoliv (na rozdíl od Thajska, kam jaksi koncept dobrého chleba vůbec nemůže proniknout).
  • Bary a restaurace jsou docela „chic“. Snaživí a pracovití Vietnamci mají vkus. I levné hotely mají často internet zaveden až do pokoje.
  • Ve Vietnamu se mísí francouzský šarm, pestrý a všemožnými vůněmi a pachy nasycený Orient a komunismus (podle několika cestovatelek jsou zde prý snad nejošklivější muži na světě s legračními účesy a obleky a la komunistická sedmdesátá léta…)
  • Ve srovnání s Thajskem ve Vietnamu není fyzický kontakt mezi lidmi na veřejnosti tak velké tabu. Na lavičkách v parku uvidíte spousty milenců v dost důvěrném objetí (což by ani v Bangkoku nebylo vůbec myslitelné).
  • Jezdí se vpravo a velmi pomalu (proto ujet vzdálenost 150 km, ačkoli z velké části po dálnici, trvá nejméně 3 hodiny). Na silnicích je minimálně aut (opět ve srovnání s Thajskem), spousta motorek a na venkově cyklistů.
  • Chodník (tam, kde existuje) funguje jako parkoviště, takže je nutné chodit po ulici. Přecházení ulice se podobá počítačové hře (a je to hodně náročný „level“). Něco jako vyhýbání se padajícím bombám, hlavně necouvat, jít stále kupředu a kličkovat mezi stovkami motorek. Opravdu těžko srovnatelné s čímkoliv na světě (a to už autoři článku lecos viděli). Doporučujeme přejít si velkou křižovatku v Hanoji nebo Saigonu tam a zpět aspoň pětkrát, jen pro ten zážitek. Je to zábava, která vám vystačí na celý den.
  • Vietnamci působí stále chudě, ale pracovitě a skromně. Jsou také velcí obchodníci. Někteří, např. pouliční prodavači a prodavačky, jsou nepříjemně tvrdí. Nasazují až urážlivě vysoké ceny a používají finty a podvůdky v Thajsku prakticky nemyslitelné – jako vnucení nahnilého jablka, které rychle zabalí, aby to nebylo vidět apod.

A nakonec – Vietnam se velmi rychle mění, dokonce i na poměry jihovýchodní Asie. Co platí dnes, zítra může být jinak. Je to země v pohybu, která určitě stojí za delší návštěvu.

Více informací najdete v našem on-line průvodci.

Nejširší nabídku průvodců a map Vietnamu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Eliška

Moje dojmy z Vietnamu:
Ad prechazeni ulic, je to opravdu adrenalin, ani na chodniku nejste v bezpeci, kolikrat i tam jsem musela uskakovat před mopedem.
Oproti Thai jsou bezprostrednejsi, sami se u vas zastavi, kdyby se dali jen do reci, tak to je ta normalni varianta, ale oni si i osahaji vasi svetlou kuzi (jedna me i štípla, aby se asi presvedcila, ze taky jsem taky z masa a kosti :)), nebo vase svetle vlasy, ale jsou prijemni, nikdy me to neobtezovalo.
Bary a restaurace – ja osobne jsem zazila, ze ve Vietnamu moc nefunguje nocni život, oproti Thai. Myslim i velka města. Chodi brzy spat, takze třeba ve 23 hodin jsme v Hanoji nemohli sehnat otevrenou nejakou jejich hospudku. Když jsme ale v nejake zakotvili a zustali tam dlouho, tak nam nedali najevo, ze uz mají „padla“ a ze mame odejit, ale trpelive nas obsluhovali dal.
Vodní trhy Damnoen Saduak je absolutne něco jineho, nez vodni trhy v delte Mekongu. V Thai je to už spíš atrakce pro turisty, na tom Mekongu je to opravdu pro mistni a nakupuje se a prodava se tam ve velkem a i plavidla jsou vetsi.
Muj osobní pocit je ten, ze co se tyce moznosti drobnych kradezi, tak jsem se v Thai citila jisteji a bezpecneji, nez ve Vietnamu. Ve Vietnamu jsem si davala vetsi pozor, ale nestalo se nam nic neprijemneho.
A na zaver, v Thajsku mají lepsi a silnejsi pivo, nez ve Vietnamu 🙂

michal

Vietnamci jsou nejhorší národ na světě! A to myslím zcela upřímně:) chtějí jen naše peníze ! Jako člověk pro ně nejste nic! Jsem rasista po měsíční cestě po Vietnamu ! Nechci takový národ ve své zemi ! Ať odtáhnou domů ! Prodávají u nás drogy naším dětem :(okrádají náš stát ! Cítil jsem velkou nenávist z jejich strany každý den ! Okrádání turistů zcela legálně a to všude !lékárna ,autobus,jídlo,voda,hotel,banka prostě všude je to vše dobře organizovane se státní podporou! Je škoda každého dolaru který jsem tam nechal a hlavně toho času:(

darra

Článek není špatný, ale nemyslím si, že je možné srovnávat Vietnam a Thajsko, které je daleko rozvinutější. Je to pouze můj názor a Thajsko je má srdeční záležitost.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí