Proč by měl moderní cestovatel přejít kompletně na LED technologii?

Proč by měl moderní cestovatel přejít kompletně na LED technologii?

(PR článek) Proč na cestách využívat LED svítilny? V čem jsou jejich výhody? A mají i nějaké nevýhody?

Časy, kdy cestovatelé tahali při svých cestách kamkoliv (a nemuselo to být vysloveně výhradně po světě, ale klidně i  v rámci domácích luhů a hájů) petrolejky nebo svíčky (ne že by to dnes bylo apriori špatné, ale tehdy to zkrátka byla jediná volba) jsou již dávno pryč.

Poté nadešly časy, kdy kralovaly těžké ruční svítilny obvyklého žárovkového typu vyžadující těžké články a to v počtu i 6-8 kousků. No a dnes tu máme dobu lehkých a výkonných LED, kupodivu ale spousta lidí stále zůstává „v minulosti“…

Pokud jste tak snad ještě vy sami neudělali, dnešní článek se pokusí logicky zdůvodnit a přinést praktické argumenty, proč je LED to nejlepší, co dnes může běžný člověk i profesionál (houbař, cestovatel, chatař, voják, survivalista, …) vlastnit. Abychom ovšem dostáli jisté žurnalistické serióznosti, zmíníme si i jejich nevýhody.

LED svítilna

Proč dát přednost LED před žárovkami a zářivkami?

Na rozdíl od zářivek neobsahují rtuť. U klasických žárovek je rovněž velký problém, že častým vypínáním a zase zapínáním můžete žárovkové vlákno velice rychle přepálit. LED jsou velice malé i po stránce fyzických rozměrů, takže jsou lehčí a skladnější, není tím pádem problém je zasadit ani do jakkoliv tvarované mikro-svítilny či čelovky. LED jsou oblíbené i proto, že se rozsvítí v řádu mikrosekund, což se nedá říci o některých dalších technologiích – pravda, člověk si toho moc nevšimne, ale i tak…

Zatímco tradiční žárovka vám při svém selhání prostě praskne anebo se v ní přepálí její vlákno, u LED dojde časem k tomu, že pomalu klesá její jas. Odolnost LED je taktéž skutečně absolutně enormní, nikoliv špičkově výkonné LED (tam je životnost samozřejmě a pochopitelně o poznání nižší) mají spočtenou životnost až v řádu 100 000 – 1 000 000 hodin. Když to srovnáme s běžnými žárovkami, tak tam se obvykle nedostaneme nad 1 000 – 2 000 hodin a co se týče zářivek, tak tam jde o maximálně a výhradně o 8 000 h – 12 000 h.

Již víme, že LED jsou ze své podstaty prakticky imunní na časté zapínání a vypínání. Tím totiž trpí hlavně žárovky a to speciálně ty halogenové. Upřímně řečeno, trpí tím dost i zářivky, protože u nich velmi běžně po čase odejde jedno ze žhavících vláken. LED svítilnám všech typů přirozeně nijak nevadí ani horko nebo zima, dokonce ani vibrace a co je nejlepší – ani při opravdu usilovné snaze se o ně prostě ne a ne a nepořežete (vyměňovat rozbité žárovky někdo napůl rozespalý v bivaku a za tmy, to je opravdu o prsty!).

Pro někoho by mohl být rozhodující argument „LED ano!“ i ten, že když do LED teče menší proud, tak nemění svoji viditelnou barvu tak, jako běžné žárovky (tam pro změnu platí „nižší proud“ = „žlutější světlo“). A málokdo ví také o tom, že se LED dají navrhnout tak, aby se světlo soustředilo v určité vzdálenosti a směru – tradiční zářivky a „baterky“ to nezvládnou bez další optické soustavy (ano, to je ta těžká skleněná a kovová hlavice vepředu).

Doslova milovány jsou pak LED za to, že mohou zářit v barvě jakou chceme/potřebujeme bez složitých mechanických barevných filtrů (nemluvě o tom, že ty snižují objem propuštěného světla). A je to tady – eso trumfové na závěr v celé své kráse: LED jsou cca desetkrát účinější co se týče poměru svítivost/výkon oproti žárovkám a cca dvakrát lepší než zářivky. To se logicky podepisuje na maximální výdrži toho či onoho zařízení – jinak řečeno, proč se spokojit s výdrží poloviční až desetinovou když může být při stejné váze desetinásobná, popřípadě jde svítilnu postavit menší, takže je doslova a do písmene zanedbatelně lehká.

Jaké mají LED nevýhody?

Sice by se mohlo zdát, že LED je ten nejlepší vynález všech dob, ale i tato technologie má pochopitelně svá nemalá negativa a limity, s nimiž vás musíme v rámci serioznosti a vaší bezpečnosti seznámit…

LED svítilna

Jak jste si ale jistě již všimli sami, LED jsou dražší, tudíž je zde pořizovací cena (jakoby za jeden lumen) vyšší proti jiným metodám „tvorby a produkce“ světla. Nemluvě o tom, že jedna dioda často málo září, takže jich výrobci běžně dávají (kromě těch opravdu miniaturních svítilen na opasek) i do nejmenších často tři i pět LED vedle sebe či uspořádány do kříže. Podle úhlu pohledu se toto dá vnímat jako výhoda, protože obvykle se u těchto modelů zase dá zvolit režim svícení s jednou, třemi či pěti LED.

LED jsou sice trvanlivé, ale pouze ve správné teplotě. Tím nemáme na mysli ani tak teplotu okolí, jako spíše to, že špatně udělaná LED (popřípadě LED používaná na hranici proudových specifikací) se neuchladí a prostě shoří (popřípadě naoko a zdánlivě funguje, ale její životnost je nižší). Jak je zvykem ze stolních PC, i malé LED je totiž nutné správně a dobře chladit (viz třeba LED použité v autě, kde jsou teploty skutečně často se lišící v řádu 50 stupňů i během pár hodin).

Moderní LED trvají i na tom, že je napájíte proudem přísně správné polarity a hodnoty. A někomu by mohlo vadit i to, že LED vyzařují světlo jen v úzkém svazku před sebe. Není to skutečně směrové světelné zařízení jakým je třeba laser, ale nečekáme, že by nároky cestovatel na LED byly snad natolik extrémní… Pokud ano, tak je lepší volba laserové ukazovátko.

A dejte si pozor i na to, že moderní LED (a speciálně levné zahraniční no-name kousky) občas používají LED s příliš silnou intenzitou (jde o bezpečnostní limity specifikované v ANSI/IESNA RP-27.1-05: Recommended Practice for Photobiological Safety for Lamp and Lamp Systems) a při zamíření přímo do oka mohou způsobit podráždění či dokonce stálé poškození! Chovejte se tedy, prosíme, k vašim LED jako ke slunci/laseru – nikdy se do něj nedívejte přímo a ani nesviťte jiným lidem do očí!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: