Pomozte nám vybrat nejlepší z expedic přihlášených do 5. kola!

Pomozte nám vybrat nejlepší z expedic přihlášených do 5. kola!

  Do 5. kola soutěže Expedičního fondu se přihlásilo celkem 66 pojektů, které budou soutěžit o 300 000,-Kč. Pomozte nám je ohodnotit!  

V 5. kole souteze Expedicniho fondu se díky našim partnerům, kterými jsou cestovatelský časopis Koktejl, výrobce outdoorového vybavení HUMI, cestovní kancelář ESO Travel, výrobce nafukovacich kanoí a raftů GUMOTEX a Evropská cestovní pojišťovna bude soutěžit o rekordních 300 000,-Kč.

5. kolo však není rekordním jen, co se týká rozdělované částky, ale i v počtu přihlášených expedic – je jich tentokrát 66. Komise, která bude 26. února vybírat ty nejlepší, bude mít těžký úkol. Všechny přihlášené expedice jsou totiž velice kvalitní a zajímavé a tak lze očekávat tvrdý boj. Bude záležet na každém názoru a i nepatrná podpora té či oné expedici může mít velký význam pro její úspěch.

Pomozte nám tedy vybrat ty nejlepší z přihlášených projektů! Řekněte nám, jak byste hlasovali vy, pokud byste byli členy komise!

A tady už je stručný přehled přihlášených expedic:

(Členění expedic je orientační a nemá žádný přímý vztah k hodnocení.)

Expedice s vysokohorskou a horolezeckou tematikou

Jaroslav Baroš a kol. – Mount McKinley 2009 – Expedice, ve které se pětičlenná skupina pokusí zdolat nejvyšší horu Severní Ameriky – Mount McKinley (6194m.n.m.) je velkou výzvou jak sama o sobě, tak i díky faktu, že je součástí rozsáhlejšího expedičního záměru, jehož cílem je během krátké doby zdolat nejvyšší hory tří kontinentů (Severní a Jižní Amerika, Evropa)

Zdeněk Bouda a kol. – První český pokus o výstup na šestitisícové vrcholy v pamírské dolině Sary-Šitchar –Expedice organizováná do oblasti Pamíru zkusí zdolat některé místní šestitisícovky jako například Pik Ozbrojených sil (6138m.n.m.), Pik Bajkonur (6038m.n.m.), či Pik Maršála Grečka (6105m.n.m.)

Magdaléna Herová a Tobias Sommer – Zimní Bosna a Hercegovina – Se skialpy po pohoří Bjelašnica – Cílem této výpravy je podrobně zdokumentovat terény v pohoří Bjelašnica a možnost jejich využí ke ski-alpinistickým výpravám.

Anežka Klofalová – Po stopách Expedice Peru 1970 – Anežka se pokusí v peruánských horách najít stopy po expedici, jejíž členové tragicky zahynuli roku 1970 během zemětřesní při pokusu o výstup na Huascarán. Jejím spolucestujícím bude její věrná družka – západosibiřská lajka.

Peter Lobodáš a kol. – Expedice Canyoning Reunion 2009 – Expedice deseti kaňonářů z České a Slovenské republiky na tropický ostrov Reunion za nejkrásnějšími a nejtěžšími kaňony světa.

Michal Martinek a kol. – Expedice Kavkaz 2009 – aneb prvosjez Elbrusu na jasankách – Skupina zkušených jezdců na starých jasanových lyžích – „jasankách“ – se vydá na Kavkaz poniknout několik výstupů. Zlatým hřebem expedice je sjezd Elbrusu s vybavením z počátku 20. století.

Martin Mikšovský a Jiří Parma – Prvovýstup na horu, kde sídlí bohové – Expedice do Ugandy míří ke stolové hoře Rwot, na které podle legend místních domorodců sídlí jejich bohové. Oda cestovatelé se s maximální citlivostí a úctou k místní kultuře a tradicím pokusí získat povolení k jejímu zdolání.

Martin Minařík a Josef Kopold – Annapurna 2009 – Dva čeští horolezci se pokusí alpským stylem zdolat tuto himálajskou osmitisícovku.

Alexandr Salachov a Pavla Gurňáková – Pamír – Pik Lenina 7134 m.n.m. Expedice se pokusí o objevení nových cest v okolí Pik Lenina v pohoří Pamír ve středoasijském státě Kyrgyzstán a o výstup na samotný vrchol Pik Lenina.

Jiří Švihálek a Tomáš Mareček – Lofoten First Ascent 2009 – Dva studenti míří za krásami severu na odlehlém souostroví Lofoty, kde se plánují živit pouze tím, co dá příroda. Cílem akce je navíc i několik prvovýstupů na zdejších žulových útesech.

Jaroslav Uvízl – Projekt SKI 8167 – Cílem tohoto projektu je nejen pokus o výstup na jednu z osmitisícovek – Dhaulagiri – ale i pokus o její světový prvosjezd na lyžích.

Speleologické expedice

Dan Hutňan a kol. – Expedice Sardinie 2009 – Skupina speleologů míří na italskou Sardinii, kde se pokusí o průzkum jeskyní v oblasti zálivu Orosei.

Petr Krčmář – Výzkum jeskyně Hučiaca Vyvieračka – Expedice do oblasti Slovenského Krasu chce pokračovat v průzkumu rozsáhlé jeskyně Hučiaca Vyvieračka, která odvádí vodu z celé Plešivecké planiny.

Tomáš Roth a kol. – Expedice Kačna jama 2009 – Reka exploration – Cílem čtrnáctidenní expedice bude druhá nejdelší jeskyně Slovinska – Kačna jama (13,75km). Průzkum bude probíhat 300 metrů pod povrchem ve vzdálenosti 5km od vstupní propasti, na konci těžce přístupné povodňové chodby. Je zde velká šance k objevení dalšího pokračování jeskyně.

Oldřich Štos – Climbing in darkness – ­­Cílem tohoto projektu je průstup všech nejhlubších španělských vertikál. Od středozemních Pyrenejí až po slunnou Asturii. A zdolat celkem 2545vertikálních metrů.

Sportovní expedice

Háblová Elena a kol. – Expedice Tuva – Členové občanského sdružení Oáza, které združuje lidi s různým tělesným postižením se vydávají na Sibiř, aby se pokusili o sjezd řek Tuva a Jenisej.

Martina Hlaváčková a kol. – Za kulturou Podněstěří – Výprava dorosteneckého oddílu TOM TJ Bohemians míří na kolech za poznáním moldavského Podněstěří – posledního skanzenu komunizmu sovětského tipu.

Jan Holub a kol. –Gruizíí a Arménií s pádlem v ruce – Skupina zkušených vodáků se pokusí o zmapování a popis vodních toků v těchto zakavkazských republikách.

Martin Opletal a kol. – Soča 2009 – Členové vodáckého klubu Raft Clubu se pokusí zdolat řeku Soča a další slovinské vodní toky.

Vojtěch Pekárek a kol. – Expedice Ural 2009 – Skupina motorkářu se pokusí o přejezd po hraničním pásu Evropa – Asie z Ruského města Jekatěrinburg do polární oblasti přes pohoří Ural až ke gulagu Vorkuta.

Tým Piranha Brothers (Petr Vojkovský a Roman Holeks) – První Češi na Mongol Rallye 2009 ~ from Moravia to Mongolia – Mongol Rallye je „závod“ motoristických nadšenců z Londýna do Mongolska. Veškeré výtěžky této akce putují charitativním organizacím. Trať není předem známá a na účastníky tak čeká více než 15 000km dlouhá trasa plná dobrodružství a překvapení.Závod vyhrává každý, komu se podaří dojet do cíle.

Cestovatelské expedice

Dalibor Beneš a Petr Sedláček – Yamal – Karské moře – Polární Ural – Jak už název expedice vypovídá, míří její účastníci na nehostinný Ruský sever, aby se zde v souboji se sněhem, ledem a větrem pokusili o náročný přechod.

Petr Daubner – Napříč Latinskou Amerikou – Cestovatel se vydává na dlouhou pouť napříč Jižní a Střední Amerikou – od Patagónie až po severní Mexiko. Na tuto akci plynule naváže podobná cesta v Severní Americe.

Roman Flovarský – Ač sedíme, neposedíme… – Dva cestovatelé upoutáni na invalidní vozík se spolu s doprovodem vydají na cestu k Viktoriiným vodopádům. Cílem expedice jsou nejen vlastní zážitky, ale sběr dat pro vytvoření průvodce pro hendikepované.

Šimon Heller – Pouť České Budějovice – Řím – Osamělý poutník se chce vydat na dlouhou pěší cestu z náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích až na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu.

Aleš Klinert a kol. – Planeta Země očima místních – Aleš a Lucie se se šestiletou dcerou Danou vydají na cestu kolem světa, během které budou zaznamenávat a porovnávat podmínky života na různých místech naší planety.

Jakub Koucký a kol. – S vozíkem napříč Jižní Amerikou – Cestovatel upoutaný na invalidní vozík se spolu s doprovodem vydá poznávat krásy Jižní Ameriky.

Tomáš Kubeš a Martin Cícha – Expedice do srdce střední Afriky – Hlavním cílem expedice je studium života domorodých Pygmejů, kteří udržují jen malý nebo žádný kontakt s civilizací. Během expedice se cestovatelé rovněž pokusí zmapovat stav pralesa a pytláctví v oblasti.

Ivan Mackerle a kol. – Expedice Amazonia „Z“ – Tým slavného českého záhadologa se vydává do Amazonie po stopách plukovníka Fawcetta pátrat po ztraceném městě Z, které má podle legend místních Indiánů ukrývat mnoho zázračných artefaktů.

Jiří Mára a kol. – Japonskem na invalidním vozíku – Sedmnáctiletý Jirka se svými rodiči vydá do země vycházejícího slunce. Výstupem expedice bude i kniha popisující jejich cestu.

Jan Podaný a kol. – Expedice Malé Antily 2009 – Expedici mířící do doposud málo prozkoumané oblasti Malých Antil. Cílem je získání vlastních poznatků, které by rádi přiblížili české veřejnosti, průzkum historických kolejových drah nebo třeba pokus o historicky první poštovní styk mezi státy v této oblasti a ČR.

Petr Sič a Markéta Petříková – Za ztraceným čajem Gruzie– Expedice se pokusí prozkoumat jak využívané, tak i zaniklé čajové plantáže v Gruzii, která v 80. letech bývala významným producentem čaje.

Markéta Stará – Letní sníh v Mongolsku – Cílem cesty je seznámit se s tradicemi a způsobem života Mongolů v jejich prostředí a krajině. Získané zkušenosti pak budou využity v aktivní umělecké tvorbě členů expedice.

Jitka Škvárová a kol. – Bosna krásná a neznámá – Cílem projektu je zdokumentování značených i neznačených turistických tras a popsání turistické infrastruktury v jednotlivých regionech Bosny.

Jan Šťovíček a kol. – Expedice Vector IV, Transafrikeena – Výprava se ve svém speciálně upraveném nákladním terénním autě pokusí překonat celý africký kontinent.

Milan Taflík a Sylva Vlatavská – La Gomera – Expedice na jeden z nejméně prozkoumaných Kanárských ostrovů si klade za cíl přiblížit jeho krásy české veřejnosti a vytvořit podrobného cestovatelského průvodce po tomto ostrově.

Vědecké a výzkumné expedice

Hanka Cikánová a Veronika Cikánová – Výprava do močálu Pantanal – Cílem této expedice je prozkoumat ekosystém brazilského močálu Pantanal a to zejména zdejší herpetofaunu.

Petr Fiřt – Expedice Sokotra – Galapágy Indického oceánu 2009 – Tato expedice chce zmapovat unikátní ostrovní přírodu, díky které bylo souostroví Sokora zapsáno na seznam UNESCO.

Tomáš Frančovič – Aurora 2009 – Tomáš se vydá na sever Švédska a do Laponska, aby se zde pátral po ohroženém rosomákovi (Gulo gulo) pokusil se zdokumentovat jeho život z jeho přirozeném prostředí.

Václav Gvoždík a kol. –Kamerun – výzkum rozmanitosti žab ve světovém centru biodiverzity – Přírodovědecká expedice mířící do kamerunských hor má za cíl popsat a podrobněji prozkoumat biodiverzitu žab v místních ohrožených mlžných lesích.

Milan Jeglík – GREEN LIFE – Prales dětem – Rozsáhlý projekt si kalde za cíl vytvořit přírodní rezervaci na Sumatře v oblasti ohrožené nadměrnou těžbou dřeva a neadekvátním zemědělstvím. Součástí rezervace má být i vzdělávací centrum.

Jitka Krousová a Tomáš Trutna – Expedice Honoria – 2009 – „Stezkou šamanů“ – Expedice do nížinného pralesa v oblasti peruánské Amazonie má dvě části. V první – vědecké – chce prozkoumat zdejší biodiverzitu a zhodnotit míru ohrožení pralesa.Ve druhé – cestovatelské – plánuje poznat a zdokumentovat rituály praktičné místními šamany.

Kynický Jindřich a kol. – Mongolia 2009 – „nejen cesta může být cíl“ Vědecký tým studentů z MZLU v Brně se při své cestě do Mongolska bude zabývat mnoha tématy z oblasti ekologie, znečištění vody průmyslem a těžbou zlata, či třeba mapováním kráterů vzniklých po dopadu meteoritu.

Libotovský Marek Expedice Macuya – 2009 – Dvojčelennáentomologická expedice z ČZU míří do hlubin tropického pralesa oblasti Macuya v peruánské Amazonii aby odhalila tajemství života exotických mravenců a pomohla tak nejen rozšířit obzory moderní entomologie a ekologii.

Jana Marečková a Joachim Scholz – Expedice Nunavut – výprava míří na jih kanadského ostrova Buffin do Katannilik Territorial Park, kde se chce věnovat pozorování vlivu globálních klimatických změn na každodenní život a kulturu místních Inuitů.

Petra Mašková a Dana Kubíčková – Tufové příbytky a kostely v křesťanské Kapadocii a následná asimilace přistěhovalců s islámstvím – Cestovatelky se vydají do turecké Kapadocie, aby zde zdokumentovali stav původních křesťanských obydlí vydlabaných v tufových skalách.

Martin Pavlík a Barbora Hebelková – Expedice Kéraban 2009 – Cílem expedice kolem Černého moře, inspirované knihou J. Verna Tvrdohlavý Turek, je poznávání přírodní diverzity v oblastech Černého moře a zkoumání přístupu jednotlivých skupin obyvatel k životnímu prostředí.

Martina Petrů a kol. – Projekt ’ho avy’: školka pěstění budoucnosti v ráji baobabů– Projekt má za cíl umožnit malgašským vesničanům aktivně se zapojit do budoucí obnovy přírodních zdrojů, na kterých jsou zcela závislí, a které patří k nejunikátnějším, druhově nejrozmanitějším a zároveň nejohroženějším na světě.

Vojtěch Sláma – Kajakem za nahohřbetem – Cílem této expedice na řeku Curuduri do oblasti Amazónie je pátrání po novém druhu ryb z rodu Gymnorhamphichthys. Podle zpráv indiánských domorodců z oblasti může mít expedice velkou naději na úspěch.

Karel Sutorý a kol. – Za užankou do Maroka – Cílem expedice botaniků z Moravského zemského muzea je prozkoumat lokality, na kterých se vyskytují dva druhy užanek – Cynoglossum dioscoridis a Cynoglossum atlanticum. Druhý druh přitom nebyl od svého prvního popsání nalezen.

Hana Svobodová a Ondřej Komoníček – Po stopách mořských želv – Mexiko 2009 – Na mexické pláže klade každoročně vajíčka šest ze sedmi druhů mořských želv. Opravdu jsou v Mexiku mořské želvy dobře chráněny, jak ukazují státní organizace nebo je situace jiná? Cílem projektu je navštívit líhní pláže a zjistit současný stav ochrany.

Jindra Štolcová – Výprava za bengálskými bauly – Baulové jsou potulní zpěváci mystických písní z oblasti Západního Bengálska v Indii. Cílem projektu je strávit co nejdelší dobu v jejich vesnických komunitách a prozkoumat jejich tradici, která dnes závratnou rychlostí vymírá.

Kateřina Tvardíková a kol. – Expedice Altaj 2009 – Expedice míří do oblasti Altajské reubliky na území Ukok Quiet Zone, přírodní rezevace vyhlášené UNESCO. Jejím cílem je zdokumentování klenotů zdejší přírody – především levharta sněžného (Uncia uncia) – a vytvoření plánu udržitelného rozvoje zdejší krajiny.


Charitativní expedice a projekty rozvojové pomoci

Romana Duchoslavová – Za krajany do brazilské Bataypory – Dobrovolnický projekt si klade za cíl přiblížit krajanské komunitě v Brazílii českou kulturu, ze které část obyvatelstva vzešla (město bylo založeno v 50. letech českými osadníky v čele s J.A. Baťou) a podpořit jejich už tak značný zájem o češtinu výstavbou sálu, kde by mohla probíhat výuka českého jazyka v lepších podmínkách než dosud.

Barbora Gregorová a Lucie Poláková – Ajal – na pomezí východu a západu – Expedice míří do Kyrgyzstánu, kde se její členové pokusí zdokumentovat postavení tamních žen ve společnosti. To je zde ovlivněno mnoha faktory jako náboženství (islám versus pravoslaví), sílícím tlakem západní kultury i starými tradicemi.

David Jaroš a Ondřej Mužík – Education for Life aneb žigulíkem do Mongolska – Dva studenti se vydají Ladou 110 na dalekou cestu do Mongolska aby zde podpořili vzdělávací projekt organizovaný Charitou České republiky.

František Kramota a kol. (ACET ČR) – Monitorovací cesta rozvojového projektu „Světlo pro Ugandu“ – Členové sdružení ACET ČR se vydají na monitorovací cestu do Ugnady, země, která je velmi postižena pandemií AIDS. Cílem expedice je zdokumentovat stav probíhajícího humanitárního projektu Světlo pro Ugandu.

Ivana Maráková – Barevné pastelky – Expedice míří do pohoří Ankarata na Madagaskaru. Jejím cíle bude předat barevné pastelky -dárek českých školáků místním dětem.

Iveta Myšková a kol. – Proč jsou jiní…? – Výprava zorganizovaná ředitelkou ZŠ Okna (okr. Česká Lípa), míří do Indie. Jejím cílem je zdokumentovat podmínky na místních školách, získat kontakty a popřípadě zahájit zvájemnou spolupráci. Dokumentární materiál vzniklý v průběhu expedice pak poslouží k přednáškám pro žáky školy a dalším výstavám.

Jarmila Ptáčková – Vzdělávací projekt pro tibetské nomády v oblasti Amdo, provincie Qinghai, Čína pokračování – Pokračování projektu, který umožní rekvalifikaci tibetských nomádů zvýší tak jejich možnosti na trhu práce.

Jana Vozábová a kol. – Škola dětem – Střecha nad hlavou, lavice, podlahy, tabule, učebnice, psací potřeby…běžná součást každé z evropských škol. Pro děti z rozvojových zemí, to ale nemusí být tak samozřejmé. Tento projekt se bude snažit splnit toto přání i dětem ve škole v zapadlé vesnici Ngolang v Indonésii.

Následující expedice se soutěže Expedičního fondu bohužel zúčastnit nemohou, protože proběhnou už před vyhlášením výsledků soutěže. Přesto se jedná o velmi zajímavé expedice a i jejich autoři si zaslouží naše uznání:

Jaroslav Baroš a kol. – Aconcagua 09 – Malá expedice se pokusí dobýt nejvyšší vrchol Jižní Ameriky – Aconcaguu (6962m.n.m.). Projekt se součástí rozsáhlejšího záměru, jehož cílem je zdolat i Elbrus a Mt. McKinley.

Šárka Březonivá a Marcela Antonová – Expedice Nový Zéland, Austrálie, Tasmánie a jiné ostrovy – Expedice mířící k protinožců si klade za cíl poznat a zdokumentovat život v těchto částech naší planety.

Boris Králík – Na koniec sveta – Čukotka 2008-2010 – Osamocený cestovatel se na kole vydal na cestu z Prahy na Čukotku.

Lenka Sobotová –Výzvy v komunitní práci v podmínkách městských chudinských čtvrtí v Chennai, Indie – Cílem projektu je popsat a zmapovat metody zapojování místní komunity do procesu změny svého životního prostředí v městské části Anjukudisai v Chennai (dříve Madras), Tamil Nadu, Indie.

Oldřich Štos – Mt. Kanin, – 2000m – Výprava do slovinského vysokohorského krasu Mt. Kanin bude pátrat po dnu zdejšího unikátního jeskynního systému s předpokládanou hloubkou až -2100m.

Expediční fond je podporován těmito společnostmi:

Partneři Expedičního fondu:

Koktejl_2.jpg

Humi.jpg

ECP_1.jpg

ESO travel_2.jpg

Gumotex.jpg

Hedvabn___stezka.jpg

Oficiální partneři:

__esk___speleologick___slope__nost.jpg

__esk___horolezeck___svaz___mal__.JPG

Významní sponzoři Expedičního fondu:


Sambarsport

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

Karina Matějů

Hlasuju pro Barboru Gregorovou a Lucii Polákovou (Ajal – na pomezí východu a západu), které mají opravdu dobrý nápad.
Důvody:
1. Budou pracovat samy přímo na místě s cílovou skupinou.
2. Kyrgyzstán je pro Čechy pořád ještě pěkně exotická divočina, a ne nějaká zprofanovaná turistická destinace.
3. Zvolené téma je opravdu nosné (západ vs. tradice, islám vs. pravoslaví, žena vs. muž).
4. O Barboře Gregorové vím, že v Kyrgyzstánu strávila řadu měsíců (nebo let?) a že se tam vyzná – což zaručuje projektu úspěch.
5. Navíc napsala Barbora Gregorová nejen o střední Asii román, což dokazuje, že je všehoschopná 🙂

kl
Karina Matějů:

a jaky roman? to by mohlo byt zajimave …

Ondřej Klípa
kl:

Jmenuje se Kámen-hora-papír (Praha: Labyrint, 2008). Bára ho bude předčítat 18. 2. od 18:30 v Muzeu Karlova mostu. Taky hlasuji pro Ajal – na pomezí východu a západu, ze stejných důvodů jako Karina Matějů.

kl
Karina Matějů:

a jaky roman? to by mohlo byt zajimave …

Andrea Stratilová
Karina Matějů:

I když je zde obrovská konkurence velmi zajímavých projektů, hlasuji pro expedici Dalibor Beneš a Petr Sedláček – Yamal – Karské moře – Polární Ural. Co vím, tato oblast je naprosto neobydlená a nepokrytá mobilním signálem. Oba chlapci tak budou odkázaní jen sami na sebe, na svoji fyzickou i psychickou kondici, a na svojí vůli. Jakákoliv patálie, ať už zdravotní nebo na vybavení, může expedici změnit v boj o přežití, a tím je tato expedice mezi ostatními jedinečná.
Držím jim palce, ať bojují „pouze“ s větrem, ledem a sněhem, na to jsou připravení, a přeji jim krapítek štěstí, aby je žádná patálie nepotkala.

Milan Hejkrlík
Karina Matějů:

Hlasuju pro Pamír v podání Zd. Boudy & kol. Líbí se mi jejich odvaha provést český prvovýstup v Pamíru navíc v končinách, kam nikdy mnoho čechů nemířilo. Navíc Tadžikistán je moc pěkná destinace 🙂

Anna
Karina Matějů:

Hlasuji pro Ajal, vypadá to moc zajímavě a Bára je asi opravdu schopna ledačehos 🙂

Jindrich Kynicky
Karina Matějů:

Jen jsem tu chtel podotknout – ze objektivní hlasovaní na webu neexistuje (dělam intenzivní reklamu projektu Mongolia každou expedici již deset let – a to nejen na univerzitach) – resektive je to krasny sen..ale vše je o podpoře..a tu bych chtěl vyjadřit projektu – Ač sedíme neposedíme.

Každá expedice či projekt tu ma smysl a cíl..ale Ač sedíme neposedímeje opravdu mimořádný!

Jindrich Kynicky
Karina Matějů:

Každá expedice či projekt tu ma smysl a cíl..ale Ač sedíme neposedíme je opravdu mimořádný!

Jindrich Kynicky
Karina Matějů:

Každá expedice či projekt tu ma smysl a cíl..ale Ač sedíme neposedímeje opravdu mimořádný!

David G
Karina Matějů:

Tak Komise Expedičního fondu vybrala i projekt Mongolia 2009 mezi podpořené. Sice ne moc, ale aspoň něco … ale nikdo se nám neozývá zpátky.

martin mykiska

Hlasuji pro: „Tomáš Kubeš a Martin Cícha – Expedice do srdce střední Afriky“.
Vzhledem k obrovských zkušenostem fotografa, cestovatele a „drsňáka“ Tomáše Kubeše s Afrikou jsem přesvědčen, že výsledky budou stát za to.

Jana Trčková

Hlasovala bych pro Pamír a jeho vyzyvatele Zd. Boudu a kolektiv. Mám ráda, když se někdo pokusí o zdolání něčeho nového, být někým prvním 🙂 Budu držet palce, aby to vyšlo a byly z tého expedice skvělé zážitky. Navíc zdolání něčeho nového vždy přináší skvělou publicitu pro všechny zúčastněné:-)

Martina Oveckova

Ahoj, jednoznacne hlasuju pro „Education for life aneb Zigulikem do Mongolska“. Kluci maji bezva napad, jak pomoct tem, co to potrebuji a zaroven si ti poradne uzit. Navic jsem na webu narazila na jejich stranky http://www.zigulikemdomongolska.cz a po jejich shlednuti jsem jejich projektem jeste vic nadsena. perfektne zpracovane stranky, vsem doporucuju a klukum moc drzim pesti, at se jim cesta vydari a uspesne zdolaji vsechny prekazky, kterych snad bude pomalu:-)

Eva Hornová

Hlasuji pro expedici Zdendy a jeho company, protože mají ve výpravě klokana, kterého vezmou s sebou na Pamír. A klokan v Tádžikistánu je fakt unikát. Pokud je podpoříte, tak se o tom budete moci přesvědčit na http://www.pamir.zdenda.net

Franta

Podporuju tento bezva projekt. Libi se mi smysl – 2P – poznani a pomoc. Super napad.

Miroslav Stuchlý

Hlasuji pro expedici Markéty Staré – Letní sníh v Mongolsku, protože nápad využít získané zkušenosti v umělecké tvorbě mi přijde zajímavý

Mirka Marková

Zdravím všechny cestovatele a ráda bych připojila svůj hlas pro expedici: Dalibor Beneš a Petr Sedláček – Yamal – Karské moře – Polární Ural. Expedice je svým způsobem ojedinělá a rozhodně jen pro ty nejodvážnější jedince :o) Myslím, že v našich podmínkách se těžko dá připravit na více než dvacet nocí v extrémních minusových teplotách. Určitě to bude trochu boj, ale držme palce aby byl vítězný !!!

Jitka Duchková

Hlasuji pro Yamal

Jana Pacovská

Zdravím všechny cestovatele. Letos je ve hře skutečně spousta zajímavých projektů. Vždycky mě lákalo tajemství pralesů J. Ameriky a myslím že výzkum biodiverzity je hodně zajímavý a důležitý. A šamani – myslím, že nahlédnout jim „pod pokličku“ je přinejmenším fascinující! 🙂 Hlasuji pro Expedici Honoria!

Ivoš Koudelka

Hlasuji pro Zdeňka Boudu a kolektiv a jejich prvovýstupy v dolině Sary Šichtar. Od ostatních projektů se odlišují tím, že se jedná o klasický horolezecký výstup a trek, žádné lyže, žádná humanitární činnost apod. Prostě klasičtí horolezci, nic víc, nic míň, v mítech, dke jen tak někdo nebyl (narozdíl od ostatních destiancí).

Lucie Skálová

Hlasuji pro projekt pomoci krajanům v Brazílii, z vlastní zkušenosti vím, že krajané dokáží ocenit jakékoliv snahy pomoci jim s češtinou či přiblížit jim českou kulturu. Naopak, nevím, co je na předávání pastelek objevného či přínosného.

Bára

Hlasuji pro projekt „Mongolia 2009 – „nejen cesta může být cíl““. Prezentované téma se mi zdá nanejvýš zajímavé a pokud vím, tak MZLU Brno je vždycky zárukou kvalitních lidí.

Jana

hlasuji pro projekt Kynický Jindřich a kol. – Mongolia 2009 – „nejen cesta může být cíl“ jelikož ekologie je v současné době velmi diskutovaným tématem.

Jirka

na místě komise bych hlasoval pro projekt Jindřicha Kynického a kolektivu – mongolia 2009 – tenhle tým se fakt snaží něco udělat se světem! ať už s ekologií tak s výzkumem neznámého! http://mongolia.mendelu.cz

Daniel

Jsem pro expedici Mongolia 09 – zcela se mi líbí cíl této expedice a také zastávám stanovisko, že na MZLU v Brně jsou velcí odborníci na takovou expedici.

vojtec

hlasuju pro mongolia 2009, je to dobrý projekt

Andrea Blahová

Jsem pro expedici Mongolia 09 – je to zajímavý projekt, který stojí za to realizovat.

Alice

Hlasuji pro projekt MONGOLIA 2009 mo se mi tento projekt líbí!

Petr Holec ml.

Myslím, ze je to dobrý projekt a vkladam duveru v praci techto studentu!

Ondra

líbí se mi projkt MONGOLIA 2009, jednoznačně pro něho hlasuji :)program této expedice mě svým obsahem přesvědčíl, že tato volba je jistě ta správná!!

Jitka

hlasuji určitě pro projekt MONGOLIA 2009…tento projekt mne přesvědčil svým účelem

ann

Hlasuji pro projekt Mongolia 2009. Jeho program je z hlediska budoucí ekologie velice přínosný a realizace napomůže k větší efektivnosti dalších postupů v této oblasti.

Pavel

nesedte doma a jedte:-) MONGOLIA 2009 – fandim:-)

lucka

hlasuji PROTI projektu MONGOLIA 2009 – dejte šanci i ostatním 🙂

Maju

hlasuji pro MONGOLIA 2009 též fandím ;o)

míša :-)

myslím , že MONGOLIA 2009 je dost dobrej nápad, takže pro ně i hlasuji.

José

Hmmm, to je fakt objektivní anketa. Na mě to působí dojmem, že komise je buď líná, nebo si neví rady, nebo chce alibisticky prosadit projekty svých známých. Pokud vím, uzávěrka soutěže byla koncem ledna, že by se komise ještě nesešla nebo nedokázala rozhodnout? Mohla udělat alespoň nějaký užší výběr. Čtenář ví prt, protože každý projekt je charakterizován 2 větami, takže co to je za anketu…? Nemám nic proti expedici Mongolia 2009, ale jestli sem padesát známých napíše, že hlasuje pro ně, přidělíte jim automaticky první místo? Nebo jak se to vlastně hlasuje? Původně jsem chtěl také poslat svůj hlas, ale takhle snad ani nechci…

petrag
José:

José, přihlášených projektů jsou desítky a zasedání mnohačlenné komise bylo s měsíčním předstihem stanoveno na tento čtvrtek večer. K výsledkům ankety její účastníci samozřejmě přihlédnou. Takže hlasujte dále.

David G
José:

Jose, neboj, nejsme v Exp. fondu tak liní ani hloupí (koneckonců jde o naše vlastní peníze, tak je nerozházíme hloupě), abychom se nechali zmást příspěvky snad všech spolužáků studentů, kteří vyrážejí do Mongolska.

Radio

Všechno je to moc zajímavé, ale pro mě jsou nejzajímavější studenti z MZLU se svým projektem Mongolia 2009 – „nejen cesta může být cíl“, čímž bych pro ně rád hlasoval.

Maaruska

Hlasuju pro projekt Mongolia! 🙂

pepa

Mongolia 2009 – „nejen cesta může být cíl“
ale i cesta může být cíl:-)
nicméně tento projekt expedice mě hodně zaujal

Sui

Hlasuji pro Mongolia 2009

ZDENDA

HLASUJI PRO VŠECHNY PROJEKTY KROMĚ „MONGOLIA“, PROTOŽE ČLENOVÉ TOHOTO VÝLETU ZJEVNĚ ZASPAMOVALI TUTO DISKUZI, COŽ SE MI ZDÁ KRAJNĚ UBOHÉ!!!

Jiřík B.

Rozhodně hlasuji pro výpravu „Ač sedíme, neposedíme…“ Romana Folvarského.
Spoléhejte totiž na to, že nejde jen o motto, ale o reálnou životní filozofii tohoto pána. A žádný nebezbariérový záchod nezůstane suchý! 🙂

LaKaKaJ

Hlasujeme jednoznačně pro výpravu „Ač sedíme, neposedíme…“ Romana a Kláry Folvarských. Neznáme totiž cestovatele (ať už hendikepované či nikoli)s větším nadšením, energií a zároveň altruismem!

Jan Duda

A k tomu ještě Průvodce pro hendikepované Afrikou,
já jsem pro „neposedy“.

Zuzana Podaná

Přestože je přihlášeno plno zajímavých expedic, osobně hlasuji pro projekt „Ajal – na pomezí východu a západu“ Báry Gregorové a Lucky Polákové. Na jejich projektu se mi líbí, že se zaměřují na situaci žen v Kyrgyzstánu a chtějí konfrontovat názory a zkušenosti žen s různým sociálním i náboženským zázemím, s různými hodnotami (tradiční vs. západní orientace), ale i z různých generací. Projekt bude přínosný nejen pro místní ženy, ale plánovaný dokument z expedice seznámí s jejich situací i českou veřejnost. Zatímco o postavení žen v arabských zemích existuje již řada dokumentů, o situaci v Kyrgyzstánu, který je také převážně muslimskou zemí, nevíme v ČR téměř nic!
Jsem přesvědčena, že projekt má všechny předpoklady k úspěchu – Bára v Kyrgyzstánu delší čas žila, a zná tedy výborně místní poměry i mentalitu obyvatel, Lucka zase, coby drama-terapeutka, bude dobrou moderátorkou workshopů.

Angel

Hlasuji pro Mongolia 2009

Káně lesní

Osobně hlasuji pro :Ač sedíme neposedíme.Podporuji totiž jakékoliv odvážlivce, kteří s jakkoliv velkým hendicapam mají tu odvahu a bojují. Držím jim palce i pěsti ať se jim cesta podaří.

Dále pak jako člen expedice Mongolia 2009 čestně prohlašuji, že za komentáře uvedené v náš prospěch nikdo z nás nezodpovídá, a že nikdo z naší party není tak nepoctivý člověk, že by tu hlasoval pro sebe či jinak ovlivňoval hlasování.

takže ještě jednou…NEPOSEDI jsou moje číslo 1!

Juniper Josef Oravec ofm

hlasuju pro Mongolia 2009 – „nejen cesta může být cíl“
znám Jirku Maška a jehjich projekt se mi moc líbí. Kdybych jem mohl, tak bych jel s nimi. Juniper Josef Oravec ofm

Markéta Sojková

hlasuji pro projekt MONGOLIA 2009, nápad se mi velmi líbí.

Ondřej Dvořáček

Hlasuji pro: Mongolia 2009 – „nejen cesta může být cíl“, věda a mládí kupředu. Za zmínku také stojí jiný projekt: Monitorovací cesta rozvojového projektu „Světlo pro Ugandu“, tenhle problém se týká každého z nás ať chceme nebo ne.

František

Hlasuji pro: Mongolia 2009 – „nejen cesta může být cíl“

Michal

Hlasuji pro konkurenční Projekt SKI 8167, protože mě přijde kombinace lazení a lyží nejkrásnější. Není nad to si úmorný návrat zpestřit pořádným sjezdem.

Kdo se chce něco dozvědět o Jasankách na Elbrusu tak na http://www.haffo.roji.cz

Lada

Hlasuji pro projekt Expedice Kavkaz 2009 – aneb prvosjezd Elbrusu na jasankách.
Je to zajimavy napad a nevim o tom, ze by ho nekdo realizoval. Nebude to nic jednoducheho. A kdyz to vyjde, pocasi a tak, tak to muze byt super dlouhy a narocny sjezd. Tesim se az budou nejake zabery odtamtud.

Roman

Kavkaz 2009 je pro me volbou z duvodu toho, ze ucastnici se pokusi o neco co se zacalo pouzivat takrka pred 100lety. Navrat ke korenum schavaluji, kazdy by jsi mel uvedomit kde to vlastne vsechno zacalo.I kdyz tato destinace je velmi znama, nemyslim si, ze by nekdo se chtel pokusit o neco tak specifickeho jako oni.

Jelikoz tyto lidicky znam napisi co bych dal eventuelne jako dalsi muj tip.

Po stopach Expedice Peru 1970

Simona

Chci podpořit Zdendu v jeho expedici.

František Novák

Líbí se mi projekt
Po stopách mořských želv – Mexiko 2009
z několika důvodů
1. Mexiko je nádherná země s obrovskou historií a vyjmečnou biologickou diverzitou
2. Nedostatečná ochrana přírodního bohatství nás každý rok ochuzuje o zajímavé a imponující druhy
3. Kritická situace mořských želv
4. Přál bych si, aby tito tvorové zůstali na naší planetě i nadále, vždyť jsou zde již od dob dinosourů a budu ostuda pokud tato úctyhodná zvířata vyhynou, kvůli lidské sobeckosti a neschopnosti udržet krásy přírody.
Fratišek

Hanka Cikánová

Co se pomoci krajanům v Brazílii týče, ráda bych si s tebou o tom promluvila, Romčo. Chystám se totiž podniknout něco podobného, ovšem v daleko méně velkorysé podobě. Možná bychom si tedy mohly být nápomocné. (a možná se známe, jestli to není jen shoda jmen =)

Jiří

Hlasuji pro Po stopách expedice Peru s lajkou!

Kateřina

Hlasuji pro Romana Folvarského – Ač sedíme, neposedíme.
Kateřina

Honza Juřík

Ahoj, hlasuji pro Expedici Macuya!!! Škoda, že zde neni expedice vice popsana. Ale mezi ostatnimi se mi tato jeví jako konečně pořádný výzkum, protože: 1. O oblasti Macuya už jsem kdysi četl, je to zachráněný kus džungle kdesi v povodí řeky Ucayali a 2.Pokud, jak uvadíte, jsou z ČZU, tak vlastní výzkum má určitou reliabilitu. Hlasuji pro Macuya!

Karel V.

Můj hlas patří projektu „Ač sedíme, neposedíme…“. Ten totiž otevírá cestu ostatním a není jen osobní zábavou a výzvou. Pokud by své zážitky a zkušenosti popsali podobně jako cestu po Japonsku, nabídnou možnost cestovat mnoha dalším.

Hanka

Hlasuji pro projekt „Ač sedíme, neposedíme“

Jindra Š.

Hlasuji pro Romana Folvarského a projekt ,,Ač sedíme ,neposedíme“

Agáta Jílková

Hlasuji pro projekt V. Slámy Kajak a nahohřbet.

Veronika

Zdravím,

předně musím říci, že členům komise Expedičního fondu jejich rozhodování vůbec nezávidím… Nabídka projektů je opravdu pestrá a zajímavá… Jenom možná škoda, že popisy u každého z nich jsou tak stručné – případně by mohly být doplněny alespoň o webové stránky, které některé z nich dozajista mají…
Je opravdu těžké z nabízených projektů vybrat ten a ty nejlepší…
Celkově jsem se však rozhodla pro alespoň mého vítěze z kategorie expedice s vysokohorskou a horolezeckou tematikou, pro projekt:

Jaroslava Baroše – Mount McKinley 2009

Myslím, že si zaslouží pozornost vzhledem k rozsáhlosti projektu a především odvaze – nebo troufalosti? 🙂 Vylézt během krátké doby na nejvyšší hory třech kontinentů… to je zkrátka jedinečné a nevídané, klobouk dolů.

Eva Hejzlarová

Hlasuju pro „Po stopách mořských želv – Mexiko 2009“. Nejde tady jen o dobrodružství jako u většiny dalších projektů, ale Hanka je (i přes své mládí) možná největší českou odbornicí na mořské želvy 🙂 takže vědecký přínos by byl veliký!
Zkoumala želvy už v v mnoha zemích světa a navíc má kromě vědeckých kvalit i velký popularizační dar – přečtěte si její články na EkoListu nebo Respektu. Podle mě má rozhodně smysl tento projekt podpořit!!!

Jakub

Souhlasím s podporou projektu Hanky Svobodové a Odřeje Kmoníčka. Užitek Hančiny práce v oblasti ekologie je naprosto nevídaný a to ať už jde o její kurzy pro děti, spolupráce s neziskovými organizacemi, nebo samotnou pomoc v terénu. V Mexiku Hanka už byla a tak jsem si jistý, že půjde přímo za svým cílem a to bez tápání. Navíc je, minimálně v České republice,(ne možná) největší odbornicí přes mořské želvy, což by mohli potvrdit i experti z oboru z jiných zemí. Pokud chce porota podpořit opravdového nadšence, lepší tip, než Hanku a Ondru, nedostane.

Luba

Ahoj,
hlasuji pro projekt „Ač sedíme, neposedíme…“ Projekt je jedinečný tím, že řadě lidem pootevře dveře dalších světů a dodá síly a víru pro další dny. Nám, kterým nedělá problém kamkoliv dojít nebo dojet nemusí na první pohled tento projekt připadat důležitý nebo vyjímečný. Zkusme si ale představit, vžít se na chvíli do situace, kdy cesta z postele na záchod je jak uběhnout maraton a snad potom dokážeme pochopit a přijmout, jak jsou tyto „CESTY“ důležité.
Přeji vám hodně štěstí a mír na cestách.
S Láskou
Luba

Eve

Mě se líbí expedice do Mongolska Mongolia 2009. Svůj hlas dávám jim 🙂

Petr Javorský

Hlasuji pro expedici : Ač sedíme, neposedíme – Botswana, Namibie a Viktoriny vodopády na vozíčku as berlemi.
Důvod : hrozně moc fandím těmto odvážlivcům a přeji si aby to byli právě oni, jimž se to podaří vyhrát.

Filip

Projektů je spousta, ale těch u kterých se předpokládá nějaký větší přínos moc není. Ze svého pohledu bych rád vypíchnul 2 projekty. Snad mi to bude opomenuto:-) Škoda, že je popis tak stručný.

Kynický Jindřich a kol. – Mongolia 2009 – „nejen cesta může být cíl“

Hana Svobodová a Ondřej Komoníček – Po stopách mořských želv – Mexiko

Snad nakonec bude jeden z těchto projektů podpořen.

solipso

Mně se líbí Mongolia 2009 – hlasuju pro ni.

Petr

Tak jsem si to vš prošel – je toho spousata, ale nakonec hlasuji pro expedici Kynický Jindřich a kol. – Mongolia 2009 – „nejen cesta může být cíl“.

Žižková Miroslava

Hlasuji pro Romana Folvarského – Ač sedíme, neposedíme.

Romana

Hlasuji pro expedici Ač sedíme, neposedíme – Romana Folvarského

michal

Hlasuji pro Romana Folvarského – Ač sedíme, neposedíme. Michal

helena

Hlasuji pro Romana Folvarského – Ač sedíme, neposedíme.
Helena

dominika

Hlasuji pro Romana Folvarského – Ač sedíme, neposedíme.
Dominika

lukáš

Hlasuji pro Romana Folvarského – Ač sedíme, neposedíme.
Lukáš

Jitka F.

Hlasuji pro Romana Folvarskeho – Ac sedime, neposedime! Preju spoustu uspechu a odhodlani na daleke ceste!
Jitka

Martin Hájíček

Projektů je skutečně mnoho, popisy stručné a hlasovat mohu jen pro jeden. Projekt Mongolia 2009 je prospěšný nejen samotným účastníkům, dvě brněnským VŠ, vědě, ale také zemi, které se projekt týká – Mongolsku. Ta může závěry projektu z oblasti geologie využít v praxi. Proto právě má Mongolia 2009 můj hlas.

Josef Lavička

Hlasuji pro expedici Mongolia 2009 (Jindřich Kynický a kol.), protože se mi zdá jako přínosná pro českou i zahraniční ekologii:-)

Monika Hrstková

Kdybych byla členem komise, hlasuji pro expedici Mongolia 2009. 🙂

Simona

Ahoj,
hlasuji pro:

Jaroslava Baroše a kol. a jeho expedici

Mount McKinley 2009

zedna

hlasuji pro: Mongolia 2009 – „nejen cesta může být cíl“

monsiquer abbé

Líbí se mi všechny projekty, kdyby to šlo každý den bych hlasoval pro jeden. Ale protože to nejde tak po dlouhém uvážení hlasuji pro Mongolia 2009.(m.abbé)

Jitka

Nadšeně hlasuji pro projekt Romana Folvarského Ač sedíme, neposedíme! Obdivuji jejich odvahu cestovat a zároveň snahu pomoci svými zkušenostmi druhým.

Tony

Expedice Mongolia 2009

Jarek

Hlasuji pro projekt Jitky Krousové a Tomáše Trutny, pokud je tato soutěž ještě aktuální. Tomáš si to zaslouží. Hodně štěstí. Jarek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: