Playa del Carmen

Playa del Carmen

Odpočinek i lehoulinké ochutnání Mexika. Počasí je na Yucatánském poloostrově slunečné a teplé, moře smaragdově modré, písek skoro bílý, jídlo všude výborné a nějaké ty památky se tady také najdou.

Než dorazíte na letiště Cancún, neměli byste absolvovat více než dva přestupy. Cancún, jakožto turistické letovisko, nabízí návštěvníkům dokonalé zázemí. Záleží na každém, jaký typ ubytování, služeb a dovolené hledá. Naprostá většina luxusních all inclusive hotelů se nachází v pobřežním pásu Zona Hotelera. Pokoje mají většinou výhled na Karibské moře, nebo lagunu Nichupté. Na můj vkus je to tu spíš jako v Miami, hodně „paneláků“ – hodně lidí.

Z cancúnského letiště se můžete taxíkem nebo autobusem přesunout do ráje s názvem Playa del Carmen. Autobusy jsou na naše poměry čisté a spolehlivé. Na svítících tabulích místního nádraží zjistíte, kam a kdy jaké spoje jedou a kolik stojí. V případě, že se z nádraží potřebujete dostat taxíkem, žádné mávání ani domlouvání. Koordinátorka se vás zeptá, kam chcete jet, sdělí vám cenu, a pokud souhlasíte, zaplatíte pak řidiči. Smlouvání se tu moc nepěstuje.

Palmy, lehký větřík, koktejly

Městečku Playa del Carmen vévodí jedna dlouhá nákupní a zábavní třída Quinta Avenida, kde najdete většinu restaurací, barů, obchodů a cestovních kanceláří. Z blízkého přístavu vyplouvají desítky lodí do oblíbených výletních destinací a golfisté si tu také přijdou na své, jsou tu dvě vyhlášená hřiště. V centru a přilehlém okolí se nejčastěji ubytujete buď v domech s apartmány, turistických ubytovnách, nebo v menších hotýlcích. Větší a luxusnější hotely, které známe z katalogů cestovních kanceláří, jsou na hlavní pláži. Dobrou volbou bývá ubytování v menších a soukromějších butikových hotelích, které leží do dvaceti minut od města a pár set metrů od pláže, třeba v oblasti Playacar. Vedle velkých pokojů a bazénů nabízejí servírované francouzské snídaně.

Kdo se vydá na Playa del Carmen kvůli opalování a koupání, bude spokojený. Palmy, lehký větřík, koktejly… Nestačí? Kam vyrazit a s kým? Možnosti jsou tři. Buď si na pěší zóně vyberete jednu z mnoha cestovních kanceláří a zvolíte organizovaný zájezd. Nebo se domluvíte s místním taxikářem, popřípadě s majitelem vašeho ubytování, kteří vám dohodí někoho známého a pak můžete na výlet kamkoliv. Nebo se spokojíte s autobusem a zkusíte to po vlastní ose. Ani jedna varianta není vyloženě špatně. Třeba výlet autobusem do Tulumu je velice levný, plavbu lodí na ostrov Cozumel zvládnete také sami, levný lístek pořídíte přímo v přístavu. Naopak jízdenka do Chichen Itzá je dražší než celodenní výlet od agentury.

Mayský přístav Tulum

Turisticky nejatraktivnější jsou ve starém mayském přístavu Tulum vykopávky nad mořem, kterým dominuje hrad a několik chrámů. Na cestičkách potkáte stovky leguánů a pod ostrohem je nádherná pláž, kde se dá koupat. Pokud zvolíte cestu autobusem, pojedete asi hodinu a buď můžete dojet přímo do města, kde vás zláká pár příjemných hipsterských kaváren, nebo vystoupíte o dva kilometry dříve na rozcestí, z něhož je to na vykopávky už jen kousek. Připravte se na to, že není kam se schovat před sluncem, mějte dostatek vody a pokrývku hlavy.

Pobřeží Tulumu. Foto: Šárka Morávková
Pobřeží Tulumu. Foto: Šárka Morávková

Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Chichen Itzá jako symbol Mexika

Světoznámá pyramida je od Playa del Carmen vzdálená asi dvě a půl hodiny jízdy mikrobusem. To je totiž nejčastější způsob, jak se sem dostat. Výlet začíná dopoledne návštěvou mayské vesnice, kde vám průvodce osvětlí místní historii a ukáže příklady mayského umění. Kolem poledne dorazíte do Chichen Itzá. Všude v areálu jsou mraky turistů, ale s dobrým průvodcem si najdete i zajímavá osamělá místa, jako jsou místní lázně, observatoř a několik pyramid. Na zpáteční cestě je oblíbenou zastávkou návštěva cenotes – takové „ponorné“ řeky nebo spíš jeskyně se spodní sladkou vodou, nezapomeňte si plavky a užijete si skvělé osvěžení. Večer vás čeká ještě krátká pauza ve městě Valladolid, kde si prohlédnete velkou katedrálu a náměstí s domy jako ve Španělsku. Vyhraďte si na výlet celý den, nebudete litovat.

Chichen Itzá, mexický div světa. Foto: Šárka Morávková
Chichen Itzá, mexický div světa. Foto: Šárka Morávková

Lodí na Cozumel

Z přístavu v městečku co každou hodinu vyplouvají trajekty na nedaleký ostrov Cozumel. Ten znají především milovníci potápění, protože Mezoamerický korálový útes, který ho obklopuje, je ideálním místem pro pozorování podmořského života. Úplně plochý ostrov nabízí v uličkách starého města San Miguel de Cozumel typické taverny a bary s tolik oblíbenými nachos, tacos a dalšími „os“. V obchodech se suvenýry na vás zase vykouknou populární lebky a kostlivci. Na ostrov připlouvají nejen turisté z Playa del Carmen a Cancúnu, ale také ti na zaoceánských lodích, které brázdí Karibik. To se pak kolem poledne do malého města nahrnou čtyři tisíce Američanů a můžete si být jistí, že kolem sedmé večer jsou vypité všechny bary v okolí přístavu a trika XXL koupíte zase až další den.

Je libo se proletět pralesem nebo proplout jeskyněmi?

Když se nabažíte mayských ruin, tequily a potápění, můžete se na Playa del Carmen pobavit. Kus od města je obrovský zábavní park Xcaret. A také Xplor, dobrodružný park v džungli s lanovými skluzavkami, raftingem a podzemními řekami. A i když se může zdát, že zábavní parky jsou spíš pro děti, opak je pravdou, dospělí se tu vyřádí doslova od rána do večera. Můžete začít procházkou kolem vodopádů, pokračovat koupáním na nádherné pláži, navštívit pavilony se zvířaty včetně delfinária, vyfotit se s papoušky a večer zakončit skleničkou na jedné z teras mnoha místních restaurací.

Zábavní park, nejen pro děti - Xcaret. Foto: Šárka Morávková
Zábavní park, nejen pro děti – Xcaret. Foto: Šárka Morávková

Vlastně ne, ještě není konec. Kolem osmé večer, když už je tma, začíná v amfiteátru představení. Ano, je to show pro turisty, ale je vkusná, zajímavá a rozhodně nebudete zklamaní. Už jen ten příchod k amfiteátru: v korunách stromů drží hořící louče „prapůvodní“ obyvatelé, cestou se z lesa ozývají zvuky zvířat, řev jaguárů a domorodá hudba. Program začíná velkolepým představením o kolonizaci Mexika, pokračuje ukázkou míčové hry „pelota“, správně by to však mělo být „tlachtli“, pak herci předvádějí tradiční řemesla a celá show končí krásným ohňostrojem. Když se pak před půlnocí vracíte taxíkem do svého hotelu, kus téhle atmosféry ve vás ještě dlouho zůstává.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Mayská riviéra není Mexiko

Chcete-li zažít to pravé Mexiko, musíte víc na východ. Například Oaxaca je úchvatná a rozmanitá oblast v srdci Mexika s největším podílem indiánského obyvatelstva, obřími kaktusy, výstavním koloniálním městem stejného jména a největšími indiánskými trhy. Navštivte přístav Veracruz s bohatou koloniální a pirátskou historií a krásnými plážemi na břehu Atlantiku, kde se natáčely světoznámé hollywoodské filmy. A nevynechejte ani hlavní město Mexico City.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí