Pár doporučení pro cestu na Bali na vlastní pěst

Pár doporučení pro cestu na Bali na vlastní pěst

Tento tropický ostrov téměř na rovníku je přezdívám rájem na zemi. Celoroční teplé podnebí, přátelští lidé a nízké ceny, to jsou hlavní důvody, proč na Bali každoročně míří davy turistů.

Zájezd na Bali dnes nabízí každá lepší cestovní kancelář, není nad to si však zařídit dovolenou podle svého gusta. Zde je pár tipů, jak na to.

Jak to na Bali funguje?

Jedním z důvodů popularity Bali je fakt, že je tam levně. Měnou je indonéská rupie, aktuální směnný kurz je zhruba 530 rupií za 1 Korunu Českou. Zde je pár příkladů balijských cen:

Večeře pro dva v místním warungu: do 100 000 rupií (180 Kč)

Ubytování pro dva lze pořídit od zhruba 100 000 rupií (180 Kč)/noc – hostel nebo od 240 000 rupií (450 Kč)/noc – hotel

Litr benzinu: 7 000 rupií (13 Korun)

Ve většině případů se platí v hotovosti. Jednoduše si zajdete do bankomatu a vyberete peníze na místě. K dispozici jsou i směnárny, kde vám indonéské rupie smění za americké dolary, případně i eura nebo britské libry.

Oficiálním jazykem na Bali je indonéská bahasa. Díky přívalu turistů z celého světa se většina místních dorozumí i anglicky. Na svých cestách po Bali však potkáte také lidi bez jakékoliv znalosti angličtiny (například na lokálních tržištích).

Ubytovacích možností jsou mraky, od hostelů, homestayů po luxusní all inclusive hotely. Pro Bali jsou typické venkovní koupelny. Zpočátku jsem k tomu místnímu trendu byla nedůvěřivá, ale ukázala se to být naprostá paráda. Rozhodně se této možnosti nevyhýbejte a vyzkoušejte ji také!

Z hlediska podnebí je na Bali celoročně teplo a vlhko a jediným rozdílem mezi létem a zimou je množství srážek. V zimě prší. Ne každý den, ale většinu dní minimálně sprchne, občas přijde i několikahodinový monzun. Plusem je fakt, že v zimním období je na Bali mnohem méně turistů. Osobně jsem na Bali strávila prosinec a leden a déšť mě nijak zvláště neomezoval. Po příletu si na trhu koupíte pláštěnku a v případě deště ji jednoduše vytáhnete z batohu. Žádná hrůza, jen si dejte pozor na boty. Ty když promoknou, tak schnou několik dní. Choďte tedy radši v žabkách.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Před cestou

Zpáteční letenka na Bali vyjde kolem 15 000 Korun. Doporučuji používat vyhledavače typu skyscanner.com nebo kiwi.com. Existuje i mnoho internetových portálů zabývajících se levným cestováním, kde lze narazit i na akční letenky mnohem levnější (například jaknaletenky.cz). Let z Prahy na Bali trvá kolem 20 hodin a zpravidla mívá několik přestupů.

Na Bali nepotřebujete žádné povinné očkování, je však dobré mít na paměti, že jedete do země, kde hygienické návyky nejsou jako u nás. Minimálně očkování proti všem typům žloutenky se rozhodně vyplatí, stejně tak jako očkování proti břišnímu tyfu. Dále stojí k zamyšlení očkování proti vzteklině, a to díky množství volně se toulajících psů a opic.

Na co nezapomeňte, je repelent proti komárům. Na rozdíl od našich vás ti balijští mohou nakazit (potencionálně) smrtelnou horečkou dengue a dalšími nemocemi. Je dobré si s sebou vzít také něco na střevní potíže, v případě, že vás chytne „balijské bříško“ – střevní potíže způsobené místní stravou, na kterou nejste zvyklí. Pokud jste na tyto věci zapomněli, nezoufejte. Na Bali je seženete v každém místním supermarketu.

Víza na Bali

Pro cestu na Bali je nutné mít pas platný ještě minimálně 6 měsíců po odletu ze země. Pokud na Bali hodláte pobývat méně než 30 dní, pak si nemusíte zařizovat žádná víza. Po příletu dostanete do pasu razítko a je to. Tato víza nejdou prodloužit a po 30 kalendářních dnech musíte Bali opustit, jinak se vám za každý další započatý den nabíhá pokuta. Pro pobyty nad 30 dní musíte žádat o víza, jak na to? Možností je několik:

Turistická víza s platností 60 dní si zařídíte na indonéské ambasádě v Praze ještě před odletem. Samotnou návštěvu ambasády si sjednejte telefonicky, vyhnete se tak nepříjemnostem typu zavřené ambasády z důvodu indonéského státního svátku.

Po příletu si vystojíte řadu na imigračním a vyřídíte si tzv. Visa on Arrival. Ty jsou platná po dobu 30 dní a lze je jednou prodloužit, celkově tak na Bali můžete pobývat až 60 dní. Poplatek za tyto víza je 35 amerických dolarů a při jejich prodlužování se poplatek platí znovu.

Jak prodloužit Visa on Arrival

Nejběžnějším způsobem je najmout si imigračního agenta, který vám za poplatek cca 60 amerických dolarů vše zařídí. Agenti se nacházejí ve větších městech hlavně na jihu ostrova. Dalším způsobem je zajít si na imigrační a prodloužení si zařídit sám. Na Bali jsou celkem tři imigrační úřady – dva na jihu ostrova (Nusa Dua a Kuta) a jeden na severu ostrova v Singaraji. Proces není vůbec složitý, ale je časové náročný.

Celkově budete muset imigrační navštívit třikrát, připravte si pas a dvě jeho kopie, dále dvě kopie zpáteční letenky, a poplatek zhruba 30 amerických dolarů. Na imigračním platí dress code zahalená ramena a dlouhé kalhoty/sukně a já jej doporučuji respektovat při všech schůzkách. Na první schůzce vyplníte formulář a necháte úředníkovi pas, zároveň dostanete datum druhé schůzky, na které vás vyfotí, vezmou vaše otisky prstů a zaplatíte administrativní poplatek. Na konci druhé schůzky se dozvíte datum, kdy si pas s prodlouženými vízy můžete vyzvednout. Celý proces trvá zhruba týden.

Co s sebou

Na mé téměř dvouměsíční cestování po Bali mi stačil příruční batoh. Díky teplému počasí si stačí sbalit pár triček, kraťasy, plavky a máte vystaráno. Z kosmetických blbůstek vám stačí minimum – vše se dá sehnat na místě a například krém na opalování na Bali vyjde několikanásobně levněji než u nás. Ve většině ubytování vám dají k dispozici mýdlo a ručník. Věci si lehce můžete nechat oprat buď přímo v hotelu (za draho) nebo v některé z pouličních prádelen (za hubičku). Jediné s čím mohou mít ženy na Bali problém, jsou hygienické potřeby. Ty doporučuji přibalit si do kufru.

Jak na ubytování

Bydlení si hravě najdete pomocí portálu booking.com. Jednoduše si hotel zabookujte na dvě noci, a pokud se vám líbí, lehce si pobyt prodloužíte. Zvláště mimo sezonu je najít ubytování doslova hračka. Doporučuji si vámi zvolené ubytování zkontrolovat na TripAdvisoru (cestovatelský portál plný užitečných recenzí cestovatelů samotných). Většina ubytovacích zařízení na Bali je typu Bed & Breakfast, znamená to tedy, že snídani máte v ceně. Pokud však narazíte na ubytování bez snídaně, jednoduše si na snídani zajdete do místního kaféčka nebo warungu.

Během mého cestování po Bali jsem vystřídala 8 různých hotelů a homestayů a popravdě, to nejlevnější se ukázalo být to nejlepší. Vřele mohu doporučit dva skvělé homestaye na severu Bali – Soka Amed BeachAmedu a Lovina OasisLovině. Nenarazila jsem na žádnou hrůzu a ubytování jsem hledala většinou večer předem.

Doprava na Bali

Na Bali se jezdí vlevo a doprava je chaotická, obzvláště ve velkých městech na jihu ostrova. Městská hromadná doprava nefunguje a taxíky jsou předražené. Ostrovu vládne „taxikářská mafie“, která Uber značně omezuje. Lze jej sice využít, nicméně u mnoha hotelů je Uber zakázaný, diskrétnost je tedy na místě. Lze si na ostrově pronajmout auto nebo rovnou auto s řidičem. Na obě možnosti se vztahuje denní tarif.

Nejrozšířenějším a také nejefektivnějším dopravním prostředkem je na Bali motorka. Lze si ji zapůjčit na každém rohu. Vždy byste měli k motorce dostat také helmu, která je na Bali povinná. Osobně jsem měla motorku půjčenou z balibikerental.com. Přes internet jsem vyplnila požadavky a další den na mě motorka čekala v hotelu. Vyšla sice dráž než zapůjčení u některého ze všudypřítomných pouličních stánků, měla jsem však zaručenou kvalitní mašinu, a také nepřetržitý zákaznický servis. Motorku oceníte hlavně při projíždění větších měst jako Kuta, Ubud nebo Singaraja, kde vám při projíždění dopravních zácp ušetří spoustu času. Benzín je zde několikanásobně levnější než v Česku, čerpací stanice jsou po ostrově rozšířené a benzín lze také koupit u mnoha pouličních stánků.

Zkušenosti čtenářů

marushka.sk

Ahojte. Pre zachovanie plurality názorov dávam do pozornosti aj našu nie úplne pozitívnu skúsenosť s Bali …
http://marushka.sk/bali-backpack-je-mrtvy/

Igor

Si děláte legraci ? Taxikářska mafie ? To nemužete ani myslet važně….se podívejte na fakta co je zač uber a v životě bych nefinancoval tuhle netransparentní společnost.

martin
Igor:

😀 😀

martin
Igor:

😀 😀

Marek

Děkuji za článek … po přečtení tohoto a ještě http://bali.unas.cz/bali/ jedu na Bali … prostě to nejde jinak.

Roman

Aktuální informace vstup na Bali (lepší než MZV) zde:
https://balibusinessconsulting.com/new-entry-rules-conditions-for-domestic-flights/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí