Ozvěny Hedvábného Světlobraní

Ozvěny Hedvábného Světlobraní

Hedvábná Stezka uspořádala pod vedením Topího Piguly dvě celodenní fotografické dílny v Praze. Oč šlo a jak to dopadlo? Podívejte se, ať víte, co může příště čekat i vás.

Klíčová pravidla

Zlatý řez, pohyb, práce s dalšími druhy kompozice – zcela klíčová pravidla pro pochopení vnímání obrazu a zlepšení dalších fotografických výsledků byla vysvětlena v úvodní přednášce. Tedy lidsky řečeno, bylo potřeba říct a na jasných příkladech ukázat, že „dost bylo cvakání a pojďme se nad fotkou zamyslet“. Jakmile totiž budeme vědět, PROČ se nám fotka líbí, tak budeme vědět JAK TO UDĚLAT příště. Klasický bonmot pravící, že „trocha teorie nikoho nezabije“ se opět ukázal jako pravdivý. Nikdo během přednášky nepadl mrtev k zemi. Možná k tomu pomohl i čaj servírovaný během povídání.

Světlobraní - Bára Lišková

A ven!

Teorie fotografie je zajímavá a potřebná, ale ani sebelepší přednáška nenahradí praktické cvičení v terénu. Takže dopít čaj a hybaj ven s cílem nafotit něco portrétu. Karlův most a Kampa nabízí černochy z Guiney navlečené v lodnických uniformách s nápisem Pražské Benátky, barvitou sortu turistů a neochotných prodejců. Kampa má svá zákoutí, zahrádky, kde si turisté vychutnávají svou dopolední kávu i lavičky, kde kdosi zmožen alkoholem čeká na vystřízlivění. Ale být venku mělo svou skrytou pointu. Ti, kteří se během přednášky (bylo výrazně doporučeno skákat do řeči a ptát se!) styděli zeptat na cokoli ohledně fotek a focení se nenápadně i nápadně trousili za lektorem a ptali se, radili. Co mám udělat, když je fotka tmavá, světlá, rozmazaná, jaký objektiv použít…?. Jak se ukázalo, že stud rozhodně nebyl na místě. Otázky a odpovědi byly totiž často užitečné i ostatním. Vůbec nebylo nutné mít vybavení za statisíce (to stejně nikdo neměl). Stačil obyčejný kompakt, neboť skladba obrazu je pro všechny foťáky stejná.

Světlobraní - Eva Vorlová

Výběr

Po návratu do Karavanseraje nastala možná nejtěžší část semináře. Každý se snažil vybrat pět nejlepších fotek, které během dne udělal. A z nich pak ostatní účastníci vybírali tu jednu nejlepší z každé pětky. Tady se naplno ukázalo, jak individuální je posuzování fotek, jak složité je hledání konsensu v případě, že vnímání obrazu je u každého dost odlišné. Aspoň že samotný výběr byl zpříjemněný obědem. Hodnotit, zdůvodňovat, přemýšlet nad fotkami, hledat klady i uvažovat nad chybami – to bylo cílem odpoledního bloku.

Upřímně řečeno, ačkoli šlo o první typ semináře tohoto typu, který Hedvábná Stezka pořádala, nešlo o „střelbu naslepo“, neboť Topí Pigula napsal sérii článků o focení. Tyto „teoretické“ zkušenosti (dá-li se o zkušenosti vůbec napsat, že byla teoretická), byly v rámci úvodní přednášky přiblíženy na konkrétních příkladech a pak klasické terénní cvičení, které vydá za tisíc slov. Akci nenarušil ani prezident Obama. Ten sice v Praze byl, ale na seminář se nepřihlásil a jeho účast se projevila jen v době po jeho projevu, když odcházející posluchači na chvíli zneprůchodnili Karlův most. Nedělní akce ještě neskončila, ale jeden ze sobotních účastníků už dal své postřehy a fotky z akce na svůj web. Hedvábná stezka bude v pořádání Světlobraní pokračovat, dokonce nezůstane jen u Prahy, ale šanci dostanou i zájemci z okolí Brna či Ústí nad Labem. To aby skuteční zájemci nemuseli jezdit přes celou republiku, jako to udělal Pavel Tišl, jež dorazil až z Havířova. Těšte se v dohledné době na pokračování!

Světlobraní

Světlobraní - David Hainall

Světlobraní - Petr Soukup

Světlobraní - Petra Greifová

Světlobraní

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

Topí

Chtěl bych poděkovat všem účastníkům nejen za účast, ale hlavně za pozivtivní přístup k akci. Sice jedno z Murphyho pravidel praví, že „na sebelepší akci je vždxcky někdo, kdo tam neměl být“, ale v těchto případech (sobotní i nedělní Světlobraní) se nám podařilo tuto nepříjemnou pravdu popřít.

lupen

My taky děkujeme za prima den a budeme se těšit na další akci (ostatní se mnou určitě souhlasí 🙂 ).

Pavel

Jo jo, byla super atmosféra okořeněná super fotoprocházkou po „pupku“ Prahy, který jsem jetě nezažil v takové pohodě!!! Těším se na další akcičku „děvuchy a synci“!!!

Tonda

Prima akce a prima lidma! Další „kolo“ si nenecháme ujít!

petrag

Ahoj, také se mi ten kurz s vámi moc líbil. Máte-li rádi zvířátka, můžete se už teď těšit na pokračování našich fototoulek … brzy se dozvíte kdy a kde.

Bára
petrag:

Hurá, tak to už se těšíme! Jinak se taky přidávám ke všeobecné chvále, byl to opravdu skvěle strávený den. Takže ještě jednou dík Topímu, Petře a D.G. za organizaci…

petrag
petrag:

PŘEDÁVÁM DISKUSNÍ FÓRUM Z ÚVODNÍHO ČLÁNKU:

lupen 5. 04. 2009, 21:26:22
Bylo to super, doporučuju dělat podobné akce častěji :-).

Mirek 7. 04. 2009, 08:17:39
Bohuzel i kdyz jsem se stihl zaregistrovat i zaplatit,tak sem se vzhledem k nemoci nemohl zucastnit..je nejaka sance na zopakovani akce jeste v tomhle roce?nejlepe v lete,pred sezonou..:)?

David G 7. 04. 2009, 16:06:26
Zdravím,
do léta plánujeme jen fotodílnu v Brně, na podzim pak několikrát v Praze a Brně.
Jsem rád, že se to líbilo.
DG

David Hainall 6. 04. 2009, 16:34:46
Přidávám se k prvnímu již zveřejněnému hodnocení semináře. Opravdu to stálo za to:-). S Topím se znám už nějaký ten pátek a průběh celé akce potvrdil mé očekávání. Vřele doporučuji zopakovat a moc se těším na pokračování kurzu. Do fotogalerie na své stránky (http://www.fototoulky.net/hedvabne-svetlobrani-topiho-piguly-4-4-2009/) jsem vložil několik vybraných fotek a zřídil diskusi. Když budete mít chuť, budu vděčný za všechny věcné a kontruktivní poznámky k uveřejněným fotkám. Ještě jednou díky moc za „dobrý den“ v Praze a těším se na další fotografická setkání! Hezké dny! David

lupen 7. 04. 2009, 07:51:02
Taky jsem na své stránky (eva-lupen.dobrodruh.net) dala vybrané (a některé upravené) fotky + diskusi, a taky prosím, pište jak se vám fotky líbí :-).

David Hainall
petrag:

Ahoj všem, tož to se moc těším na další fotografické setkání! Hezké dny! David (www.fototoulky.net)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: