Otevřel jsem opravnu kol i kadeřnictví,“ říká Lum. Člověk v tísni pomáhá barmským uprchlíkům v podnikání a staví školy

Otevřel jsem opravnu kol i kadeřnictví,“ říká Lum. Člověk v tísni pomáhá barmským uprchlíkům v podnikání a staví školy

V Kačjinském státě na severu Barmy zuří boje mezi Kačjinskou osvobozeneckou armádou a myanmarskou armádou už bezmála tři roky. V jejich důsledku muselo své domovy opustit více než 100 000 lidí, kteří nyní žijí ve 140 táborech pro vnitřní uprchlíky. V nich se potýkají především se špatným přístupem ke vzdělání, zdravotní péči a zdrojům obživy nebo nedostatkem výživy pro děti, matky nebo seniory.

Člověk v tísni proto spolu s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, místní partnerskou organizací Karuna Myanmar Social Services a s podporou Klubu přátel Člověka v tísni ve dvou táborech pro vnitřní uprchlíky postavil provizorní školy pro stovky dětí, v pěti táborech vybudoval devět provizorních mateřských škol pro téměř tisícovku dětí a desítky rodin vyškolil v základech drobného podnikání a poskytl jim drobné finanční prostředky na rozjezd malého podniku.

Příběh Luma, opraváře kol

Ten si otevřel i Lum, který žije v táboře pro vnitřní uprchlíky už přes dva roky, a díky pomoci  začal provozovat opravnu kol. Vždycky jsem rád opravoval různé části kol a myslel jsem si, že by to mohl být dobrý nápad začít podnikat v této oblasti. Spousta lidí v táborech totiž jezdí hlavně na kolech. Když jsem slyšel o programu nabízející školení a následně malý grant okamžitě jsem se chtěl zúčastnit,“ říká Lum.

Lidé se v odborných školeních dozvídali praktické informace o chovu dobytka, intenzivním pěstování zeleniny nebo šití. Součástí kurzu o drobném podnikání byly i základy účetnictví, výběr produktů k prodeji nebo správného umístění obchodu. Učili se ale také o výdělku nebo preferencích zákazníka.

Pomoc Člověka v tísni v číslech:

1787 dětí navštěvuje 2 nově postavené školy v táborech pro vnitřní uprchlíky

978 dětí ve věku 3-5 let chodí do 9 nových mateřských škol

873 dětí mladších 5 let dostávalo doplňky stravy

2252 žáku v táborech pro vnitřní uprchlíky dostávalo doplňkové potraviny

53 uprchlíků prošlo školením v drobném podnikání

48 rodin dostalo drobné finanční granty a začalo s drobným podnikáním

2642 uprchlíkům slouží 3 nová tržiště

Po úspěšném absolvování kurzu Lum dostal přibližně 165 dolarů na rozjezd svého podniku. Ten nakonec nazval „Tři v jednom“. „Když jsem si postavil mou opravnu kol, říkal jsem si, že by bylo dobré k tomu dělat ještě něco jiného. Takže jsem si v rohu mé opravny otevřel ještě malé kadeřnictví a pro ty, co jdou jen kolem, jsem si přidělal malý stojánek na sušenky a jiné sladkosti. Takže mám takové malé Tři v jednom,” říká Lum a dodává, že když má opravdu dobrý den, tak si vydělá i čtyři dolary denně.

A co Lum plánuje dál? „Časem, až budu zpátky doma v mé vesnici, si otevřu nový obchod. A bude určitě větší,“ říká Lum. Podobnou možnost dostalo dalších více než padesát rodin. „Podnikání pomohlo zvýšit jejich příjem, a tak zmenšit závislost na humanitární pomoci. V táborech pro vnitřní uprchlíky díky projektu vyrostly obchody s potravinami, malé jídelny, prasečí chlívky, výrobna mýdla, krámky se zeleninou nebo čajovna,“ říká regionální koordinátor Člověka v tísni pro jižní a jihovýchodní Asii Petr Drbohlav. „Vydělané prostředky pak lidé využívají na školné pro své děti, zdravotní výdaje nebo drobné částky uloží do komunitního spořícího fondu na horší časy,“ dodává Petr Drbohlav.

Člověk v tísni spolu s MZV ČR také postavil tři provizorní tržiště uprostřed táborů pro vnitřní uprchlíky. Každé se skládá z 12 obchůdků a pro uprchlíky je především zdrojem výdělku. „Tržiště vytváří nabídku potravin a uvnitř táborů pro vnitřní uprchlíky tak vznikl prostor pro ekonomické aktivity, což inspirovalo i ostatní uprchlíky k otevření vlastních malých krámků se zeleninou či houbami,“ říká Petr Drbohlav.

Děti získaly po 30 měsících v táboře bezpečné místo na hraní

Kromě toho se Člověk v tísni spolu s MZV ČR soustředil také na vzdělávání a volnočasové aktivity dětí. V táborech pro vnitřní uprchlíky Lanapa a Lagayang usedlo do nových tříd 1787 žáků, dalších 978 dětí mladších pěti let navštěvuje nové mateřské školy, které jsou vybavené stoly nebo židlemi a mají přístup k pitné vodě, latrínám a mýdlu. „Mnoho dětí žije v táborech už přes 30 měsíců. Teď získali bezpečné místo, kde si hrají, zpívají, malují nebo se věnují vzdělávacím aktivitám,“ říká Petr Drbohlav. „Takovéto aktivity jsou pro děti velmi důležité, protože s pokračujícím konfliktem a životem v táborech pro vnitřní uprchlíky děti trpí psychickými poruchami a jejich návrat do běžného života je komplikovanější,“ dodává Petr Drbohlav.

Nejzranitelnější skupiny jako jsou děti, těhotné a kojící matky nebo senioři v táborech také trpí nedostatkem vhodné stravy. Tábory jsou také často vysoko v horách, kde není možně v zimních měsících nic pěstovat. Člověk v tísní proto 2252 žákům z internátních škol v táborech pro vnitřní uprchlíky poskytl doplňkové potraviny jako vejce, kuřecí polévku nebo těstoviny, 873 dětí mladších pěti let dostalo výživové balíčky s cukrem, vejcem, cereálním nápojem, kondenzovaným mlékem nebo sušenkami.

Ozbrojený konflikt trvá na severu Barmy už bezmála tři roky a pomoc v táborech pro vnitřní uprchlíky je neustále potřeba. Člověk v tísni tak bude i nadále podporovat především malé podnikání, přístup dětí ke vzdělání a odpovídající stravě. V táborech pro vnitřní uprchlíky pomáhal Člověk v tísni s podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR prostřednictvím účelové dotace nestátním neziskovým organizacím v rámci poskytnutí humanitární pomoci. Pomoc v barmských uprchlických táborech by nebyla možná bez stovek dárců, kteří pravidelně přispívají do Klubu přátel Člověka v tísni a také firemních dárců Pressentechnik a Servistek. Děkujeme!

Člověk v tísni v Barmě

Člověk v tísni pracuje v Barmě od roku 2006. Dlouhodobě se věnuje rozvoji občanské společnosti. V reakci na škody napáchané cyklonem Nargis v roce 2008 zahájil Člověk v tísni v zemi i humanitární programy. V současnosti se zaměřují hlavně na pomoc vnitřním uprchlíkům, podporu programů občanské společnosti a rozvoj školství. O situaci v Barmě si můžete více přečíst ve studii International Human Rights Clinic at Harvard Law School zde.

Nejširší nabídku průvodců a map Barmy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí