Ostrůvky na jezeře Titicaca, jak je neznáte

Ostrůvky na jezeře Titicaca, jak je neznáte

V nadmořské výšce téměř 4000 metrů nad mořem se na hranicích Peru a Bolívie rozkládá obrovské jezero Titicaca. Návštěvníky láká nejen samotné jezero a krásné výhledy z něj na okolní hory, ale především světoznámé plovoucí rákosové ostrůvky Uros. Jejich prohlídka je bohužel pro mnohé zklamáním. Necelé tři hodiny plavby z Puna jsou další dva ostrovy, tentokrát “pevné” – Amantaní a Taquile. Jejich návštěva nadchne snad každého.

Město Puno na břehu jezera Titicaca není mezi zahraničními návštěvníky zrovna oblíbené. Ti si často si stěžují na zimu, chaos a na mizerné služby místních ubytovacích zařízení. Puno ovšem i nadále vesele žije z turistického ruchu, protože jen pár kilometrů odsud je jedno z největších turistických lákadel celého Peru – plovoucí ostrůvky Uros.

Před několika sty let místní obyvatelé kultury aymará objevili způsob, jakým se dají postavit z místního rákosu „totora“ a jeho kořenů plovoucí ostrovy. Unikátní způsob života našel své obdivovatele až před několika desítkami let. Dnes za nesmírně fotogenickými ostrůvky míří davy turistů z celého světa.

Turistický výlet s tradiční maskou

Nejbližší z mnoha desítek ostrůvku Uros jsou od Puna jen 15 minut plavby. Na každém ostrůvku vás vždy přivítá s úsměvem na rtech početná rodina v místních krojích tradičním pozdravem „Kamisaraki„. Následně “prezident” ostrova seznámí návštěvníky s místními zvyky, se způsobem, jakým se ostrovy staví, a pak nabídne i projížďku rákosovou lodí, kterou nazývá „Mercedes Benz„.

Tím začíná komerční část prohlídky. Projížďka na lodi, která je většinou postavena z plastových lahví a rákosem jen omotaná, není úplně zadarmo. Po projížďce mají všichni návštěvníci více než dostatek času procházet se na malém ostrůvku mezi místními ženami, které se během vaší projížďky na lodi obratně přeměnily v prodejkyně suvenýrů z celého Peru. Pokud máte smůlu, celá prohlídka ostrůvků je završena v restauraci a obchůdku na moderním ostrově, kde se často ať chcete nebo ne zdržíte hodinu i více. Ať bude váš pocit z návštěvy jakýkoliv, odvezete si odsud jedny z nejkrásnějších fotek z celého Peru. Navíc bude něco pravdy na tom, že bez platících turistů, by dnes velmi pravděpodobně už žádné plovoucí ostrůvky na jezeru Titicaca vůbec neexistovaly.

Komu ovšem nestačily plovoucí ostrůvky, má možnost navštívit ostrovy skutečné – pevné. Dva z nich jsou jen tři hodiny plavby od Puna. Návštěva ostrůvků Amantaní nebo Taquile pro Peru zcela nezvykle téměř postrádá komerční nádech a nabízí jedinečnou možnost, jak se na chvilku ocitnout v tradičním andském světě.

Nejširší nabídku průvodců a map Bolívie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Lék pro zklamané masovou turistikou

Na ostrově Amantaní nejsou žádné hotely a místní vás ubytují přímo ve svých domácnostech. Pro tento účel má velká část rodin na ostrově přistavěné velmi jednoduché, ale útulné pokojíčky. Paní domácí vaří hostům oběd, večeři i snídani z místních plodin. Maso se na ostrově jí jenom několikrát za rok, takže pokud rodina zrovna nežení syna, tak je strava vegetariánská.

Pokud se chystáte do Jižní Ameriky a chcete navštívit i jiná místa, než ta, kde se to turisty jen hemží, inspirujte se v článku 7 tipů na méně navštěvovaná místa okolo peruánského gringo trailu!

K běžnému programu patří i výšlap na nejvyšší body ostrova a zároveň na posvátná místa Pachamama a Pachatata. Jinak než pěšky to nejde, na ostrově nejsou žádné silnice, ani žádná motorová vozidla. Až při pochodování po ostrově si uvědomíte jedinečnost místní kultury. Obyvatelé ostrova Amantaní živí prakticky jen malá políčka plná kamenů, která sami ručně obdělávají a přitom doufají, že jim sucho nezničí úrodu. K naklonění si Matky přírody na svou stranu mají i celou řadu obřadů.

Vrcholem místní pohostinnosti bývá večerní program, kdy vás hostitelská rodina obleče do tradičních krojů a odvede do společenské místnosti. Tam už jsou připraveni hudebníci, kteří vesele hrají tradiční kečuánskou hudbu. V tuhle chvíli zjistíte, že z dosud nesmělé paní domácí se v mžiku stává divoká tanečnice, která spolu se svými sousedkami svojí energií strhne k tanci i všechny zahraniční hosty.

Nedaleký ostrov Taquile je svému sousedovi Amantaní celkem podobný. Jeho obyvatelé si zachovávají snad ještě více zvyků. Podle jejich tradičního oblečení se dá poznat, zda je dotyčný nebo dotyčná svobodný. Podle způsobu, jakým nosí šátek nebo čepici, dokonce u svobodných poznáte, zda si už hledají své životního partnera nebo ne.

Řadu místních zvyků vám vysvětlí místní průvodce. Na Taquile už je turistický ruch přeci jen rozvinutější a na ostrově najdete i různé restaurace. Místní se snaží mezi sebou o zisky s turistiky podělit a restauraci si skupinka turistů nemůže sama vybírat, ale bude jí jedna přidělena tak, aby se postupně dostalo na všechny.

I jeden nebo dva dny strávené na ostrovech stačí na nasátí neuvěřitelně klidné atmosféry, která na obou dvou idylických ostrůvcích panuje. Podobně autentických míst je v Peru spousta, ale sotva je někde tak jednoduché dostat se mezi místní a prožít s nimi alespoň jeden den.

Jak se dostat do Puna k jezeru Titicaca?

  • Autobusem z nejbližších turistických míst – Arequipa 6-7 hod, Cusco 6-8 hod.
  • Minibusem z bolívijských hranic cca 2 hod.
  • Turistickým autobusem z Chivay v údolí Colca cca 6 hod nebo z Bolívie.
  • Letadlem z Limy nebo Cusca na nejbližší letiště do města Juliaca a pak jednu hodinu taxíkem, případně o něco déle minibusem.

POZOR! Pečlivě važte výběr dopravce. V okolí Puna i na silnici Arequipa-Juliaca došlo v posledních letech k velkému množství opravdu tragických dopravních nehod.

Jak se dostat na jezero Titicaca?

ostrůvkům Uros s organizovanou výpravou, kterou si zamluvíte před odletem do Peru, příp. u místní agentury nebo přímo v přístavu. Za zvážení stojí i cenově (a časově) příznivá nabídka soukromé prohlídky ostrovů.

Na ostrov Taquile se dostanete s organizovanou výpravou od místní agentury, ev. zařídit už před odletem do Peru.

Na ostrov Amantaní je to nejjednodušší s organizovanou výpravou, ale existuje i cesta přes poloostrov Capachica, která ovšem vyžaduje organizaci předem s místní rodinou. Většina organizovaných cest zahrnuje nocleh na ostrově.

Zkušenosti čtenářů

jankonas

Zrovna tento rok jsme se vrátili z Peru. Popravdě jedno z největších dilema pro nás bylo, zda jet na ostrov Taquile nebo jet přímo do Bolívie a navštívit ostrov Isla de Sol. Bavil jsem se s lidma, kteří tam žijí a hledal plno rad na internetu a bylo mi řečeno, že Taquile bude zajímavější, takže jsme tam jeli a obětovali jedno razítko do pasu 🙂 Náš cestopis a pár tipů do Peru přikládám zde: http://www.ara.cz/peru/clanky-a-cestopisy/2-tydny-v-peru nebo přímo na stránce Peru. Věřím, že to může pomoc pár lidem s plánováním cesty. Ostrovy Uros určitě ale nevynechat.. jeden z nejlepších zážitku!

Sylva

Proč jste mi smazali příspěvek s dotazem na výskyt mořského koníka v jezeře Titicaca?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí