Ochutnávka vietnamské kávy: Káva z trusu cibetky nebo smíchaná s čerstvými žloutky

Ochutnávka vietnamské kávy: Káva z trusu cibetky nebo smíchaná s čerstvými žloutky

Kávu jsme si ve Vietnamu zamilovali. Ale musím přiznat, že to nebyla láska na první pohled. Chvíli nám trvalo, než jsme si kávu začali opravdu vychutnávat.

Když jsme se celý proces naučili a kávu si užívali, ochutnali jsme kávu z cibetky, která nás přesvědčila, že opakovaná fráze „nejlepší káva na světě“ je opravdu pravdivá.

Jak vietnamská káva chutná?

Chutě jsou obecně velice těžké popsat slovy a každý z nás je prožívá trochu jinak. Pokud bych uvedla, že vietnamská káva chutná exoticky, měla bych pravdu. Moc by vám to však neřeklo o konkrétní chuti. Po celém Vietnamu se nachází mnoho kávových oblastí, z čehož má velká většina z nich svou vlastní značku. Tato značka je většinou vyryta na horním víčku kávového hrnku, ve kterém se hotová káva podává. Všechny druhy vietnamské kávy mají ale společné to, že jsou velice silné, spíše sladší a mě osobně voní po ovoci.

Příprava kávy s odpočinkem v houpací síti

Šálky, ve kterých se prodává vietnamská káva, jsou dostupné po celém Vietnamu a to za velice nízkou cenu. Hliník přeci jen nepatří k předraženým materiálům. K podávání typické překapávané kávy (převážně robusty) neodmyslitelně patří kondenzované mléko. Mléko je usazené na dně hrnečku, na kterém stojí hliníkové sítko, přes které se překapává káva, umístěna v hliníkovém hrnečku. Káva je namleta spíše hruběji a do hrníčku se vloží minimálně 3 plné lžičky, což vysvětluje její sílu.  Poté se káva zalije horkou vodou a položí se na ni jakési sítkové těžítko, které pomáhá procesu překapávání. Celý hrnek se pokryje hliníkovým víčkem, které se po překapání kávy odloží a slouží jako malý talířek, kam si můžeme postavit hliníkový hrnek a vychutnat si kávu.

Kromě porcelánových hrnků se používají také vyšší, užší skleničky, do kterých se v teplých měsících přidává led. Červené či modré soupravy malých plastových židlí a stolků jsou téměř ve všech ulicích měst ale i venkova, kde si místní svou kávu vychutnávají. Houpací sítě ale neodmyslitelně patří k tomuto rituálu. Kávu si tak můžete dosyta užít a relaxovat ve vietnamském stylu.

Káva z trusu cibetky

Je mnoho oblastí, kde se v této osobité zemi pěstuje káva. K nejproslavenějším však patří severní oblast jižního Vietnamu. My jsme se byli podívat na kávových plantážích v oblasti Da Lat, která je proslavena nejen kávou ale také produkcí růží či farmou cvrčků. Celá tato zóna se nachází v 1 500 m. n. m. a po většinu roku má převážně jarní počasí. „Tak teď vás čeká ochutnávka cibetkové kávy, ale nejprve se na tu cibetku zajdeme podívat“ řekl náš celodenní průvodce na motorkách. Cibetka je malá šelma s poměrně dlouhým ocasem, převážně je hnědé barvy. Důležitý je však její apetit.

Pokud se vydáte do Vietnamu, nenechte si ujít nívštěvu města Saigon neboli Ho Či Minovo města, asijské velkoměsto s osobitou kulturou v kontrastu s evropským vzhledem. Co v Saigonu vidět a nevynechat? Inspirujte se v našem průvodci Saigonem.

V dávných dobách měli lidé pěstující kávu problémy s tím, že jim cibetka běhala po nocích po plantážích a jedla jejich zralé kávové boby. S touto záležitostí se však naučili rychle pracovat. Zjistili, že poté, co projde káva trávicím traktem cibetky, je neporušená. Stačí ji vyloupnout z tenké skořápky a fermentovaná káva je na světě. Jelikož jsem milovník kávy, těšila jsem se na její ochutnávku, ale trochu jsem se obávala její chuti. Byla ovšem výborná a šla jsem si ne jednou přidat!

Káva z vaječných žloutků

Vietnam se stal druhým největším vývozcem kávy světa. Ne každému je však tento fakt známý. Z Vietnamu se vyváží pouze uzrálé kávové boby, proto je většině lidem skryt její původ. V konečné destinaci se po exportu káva praží a prodává se pod přidělenou značkou s původem země, do které se káva vyvezla. Proto tedy neuvidíme mnoho etiket s kávou z Vietnamu, která je převážně typu robusta.

Jsme ve Vietnamu, který je proslulou svou gastronomií. Nenarazíte tedy pouze na klasickou či cibetkovou kávu. Může vás snadno překvapit také vaječná káva, která se připravuje z vaječných žloutků a chutná (překvapivě) výborně třeba ke snídani.  Žloutky se smíchají s kondenzovaným mlékem a vytvoří sladkou, velice specifickou chuť.

Nejširší nabídku průvodců a map Vietnamu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí