„Vstávej, kámo, nečuč na hvězdy, pokuta 200 dolarů!“ Ráj nevázaných snílků dostane svou kazajku: 200 NZD za nelegální táboření, až 10 000 NZD za znečišťování prostředí s tím souvisejícím. Konec romantiků na Zélandu?
Cestovatelská Atlantida přivírá brány
Zéland byl do dnešních dnů branou do cestovatelské Atlantidy každému snílkovi bez peněz. Dával možnost slušně si přivydělat a mezitím se toulat nádhernou a bezpečnou zemí, složit hlavu ke spaní i snění, kde se zrovna unavila. Bez pravidel, nařízení, sociálních zařízení… Zlákal snílků tolik, že propriety pohozené kolem krystalických jezerních vod začínají být vážným problémem. Národ se brání invazi turismu a pěkně zostra, sankcemi, které nezávislého cestovatele zruinují.
„Clean and green“ anebo „rudla šmudla“?
Zéland se rád a stále právem honosí svým přízviskem „clean and green“ /čistý a zelený/ ovšem hrozí mu s turismem spíš „rudla šmudla“, protože romantici táborníci za sebou nezanechávají nic „svěžího, ani zeleného“. Ročně navštíví Zéland cca 100 000 kempingových posádek, dalších cca 100 000 návštěvníků se očekává na letošní světový pohár v rugby, jehož je Zéland hrdým pořadatelem. Mnozí fandové se hodlají zdržet. To je dvojnásobný nápor zvědavců na letošní sezónu a jak ministr životního prostředí slíbil, tak koná. Do září 2011 má vejít nový zákon v platnost. Ovšem nejen na dobu zápasu, nýbrž napořád, na věčný zápas přírody s člověkem.
Copak nelze cestovat ekologicky?
Ba že jó! Zéland i Austrálie jsou plné kempovišť fungujících „na principu počestnosti“. Copak to znamená? Nikdo kemp nehlídá, vy vkročíte, přespíte, využijete sociální zařízení a za to do dřevěné schránky vhodíte naznačený obnos (pár dolarů na osobu). Jednoduché, fungující – pro lidi „s mentalitou počestnosti“. Nejsem soudce národů, každý Čech nechť si soukromě vleze do svého svědomí, kolikrát tento systém zneužil. Či prostě nevyužil alias zcela legální řešení. Jenže jedna věc je si skvostně ekologicky cestovat a všude poctivě platit a druhá věc je nemít ani vindru nazbyt. Anebo mít ten magnet v sobě a prostě jen strašně moc chtít spát v kapičkách rosy, bez hrozeb pokut a divotvorných pravidel. Tedy na poli „pelíšku z trávy beze strachu“ bude další místo na světě škrtnuto.
Pod dvojitou střechou z kapradin a z hvězd
Který vandrák nezažil ten zlobivý adrenalin zašívání se do křoví, spaní s šutrem v zadku, větví v ledvině, ale se slastným vítězoslavným úsměvem, že ho nikdo neviděl. Že tu má svůj tajný domeček. Pod dvojitou střechou z kapradin a z hvězd. A proč by taky tento svůj palác svobody nemohl mít, kdyby jen po sobě každý princ zamet… Tak někdo musel vzít do ruky metlu zákona… A bude to drahý!
Co stojí vandr Nový Zéland?
Bývá první otázkou na cestovatelských přednáškách. 10 000 Kč/os/4 měsíce, odpovídám ledabyle. A zvědavě pomrkávám, kdopak si to první přepočítá. Míň jak tejden v Chorvatsku. Čtyři měsíce zážitků. Zpravidla nenechávám posluchače mučit se nad cifrou příliš dlouho a soucitně přihazuji podmínky pobytu: spaní v trávě (náklady na nocleh nula), vlastní auto (nákup, prodej, náklady nula), vlastní vaření, těstoviny každý den (náklady, co zbaštíš). Těstoviny zákon nezakáže, nákup auta také ne, jó, ale nebe nad hlavou si nekoupíš – zaplatíš. Srdíčko pláče, hlava říká – je to tak správně. Člověk je z přírody. Příroda se musí chránit. Tedy, člověk se před sebou musí chránit.
Po horách se nechodí s petkou, ale s hrníčkem!
„Nadšený rybář se možná lekne, až mu s udicí zacloumá metrový pstruh. Voda Zélandu je čistá jako křišťál. Třeba do kohoutků města Christchurch teče voda z hor bez úprav! Novozélandský trampík chodí po vyšších partiích hor jen s hrníčkem! Nač tahat láhev, když čistější voda než tady je už jen v Antarktidě pod Ross Shelfem. Zelená tráva je sytější, modré nebe je modřejší, vzduch tak ryzí a svěží, jak kdyby v něm nezavazelo ani poletující O2. Lehnete si na zem a dostova dobíjíte baterky…“
Ukázka z knížky: ATA MUA – KOLEM SVĚTA ZA 800 DNÍ, Eva Palátová, www.kiwik.cz
Vlastně mojí knížce hrozilo, že se s podkapitolou Nový Zéland dostane do památeční literatury, navždy mezi země, které pomalu mizí. S novým zákonem snad zůstane křišťálovou šiškou z pohádky. Kéž by nebylo třeba zákonů, ale stačilo kouzelnou hůlkou osvítit hlavičky nezávislých cestovatelů. Stačí jen ohled. Je to tak složité?
S Evou Palátovou dost nesouhlasím.Na NZ jsme byli 3 měsíce před 3 roky.Neviděla jsem,že by si někdo neodnesl své odpadky dolů.Že by se to změnilo?i to je možné.Přijde mi,že Eva jen „plácá o ničem“……………..