Nový Zéland – konec volnému kempaření. Hurá???

Nový Zéland – konec volnému kempaření. Hurá???

„Vstávej, kámo, nečuč na hvězdy, pokuta 200 dolarů!“ Ráj nevázaných snílků dostane svou kazajku: 200 NZD za nelegální táboření, až 10 000 NZD za znečišťování prostředí s tím souvisejícím. Konec romantiků na Zélandu?

Cestovatelská Atlantida přivírá brány

Zéland byl do dnešních dnů branou do cestovatelské Atlantidy každému snílkovi bez peněz. Dával možnost slušně si přivydělat a mezitím se toulat nádhernou a bezpečnou zemí, složit hlavu ke spaní i snění, kde se zrovna unavila. Bez pravidel, nařízení, sociálních zařízení… Zlákal snílků tolik, že propriety pohozené kolem krystalických jezerních vod začínají být vážným problémem. Národ se brání invazi turismu a pěkně zostra, sankcemi, které nezávislého cestovatele zruinují.

„Clean and green“ anebo „rudla šmudla“?

Zéland se rád a stále právem honosí svým přízviskem „clean and green“ /čistý a zelený/ ovšem hrozí mu s turismem spíš „rudla šmudla“, protože romantici táborníci za sebou nezanechávají nic „svěžího, ani zeleného“. Ročně navštíví Zéland cca 100 000 kempingových posádek, dalších cca 100 000 návštěvníků se očekává na letošní světový pohár v rugby, jehož je Zéland hrdým pořadatelem. Mnozí fandové se hodlají zdržet. To je dvojnásobný nápor zvědavců na letošní sezónu a jak ministr životního prostředí slíbil, tak koná. Do září 2011 má vejít nový zákon v platnost. Ovšem nejen na dobu zápasu, nýbrž napořád, na věčný zápas přírody s člověkem.

Copak nelze cestovat ekologicky?

Ba že jó! Zéland i Austrálie jsou plné kempovišť fungujících „na principu počestnosti“. Copak to znamená? Nikdo kemp nehlídá, vy vkročíte, přespíte, využijete sociální zařízení a za to do dřevěné schránky vhodíte naznačený obnos (pár dolarů na osobu). Jednoduché, fungující – pro lidi „s mentalitou počestnosti“. Nejsem soudce národů, každý Čech nechť si soukromě vleze do svého svědomí, kolikrát tento systém zneužil. Či prostě nevyužil alias zcela legální řešení. Jenže jedna věc je si skvostně ekologicky cestovat a všude poctivě platit a druhá věc je nemít ani vindru nazbyt. Anebo mít ten magnet v sobě a prostě jen strašně moc chtít spát v kapičkách rosy, bez hrozeb pokut a divotvorných pravidel. Tedy na poli „pelíšku z trávy beze strachu“ bude další místo na světě škrtnuto.

Pod dvojitou střechou z kapradin a z hvězd

Který vandrák nezažil ten zlobivý adrenalin zašívání se do křoví, spaní s šutrem v zadku, větví v ledvině, ale se slastným vítězoslavným úsměvem, že ho nikdo neviděl. Že tu má svůj tajný domeček. Pod dvojitou střechou z kapradin a z hvězd. A proč by taky tento svůj palác svobody nemohl mít, kdyby jen po sobě každý princ zamet… Tak někdo musel vzít do ruky metlu zákona… A bude to drahý!

Co stojí vandr Nový Zéland?

Bývá první otázkou na cestovatelských přednáškách. 10 000 Kč/os/4 měsíce, odpovídám ledabyle. A zvědavě pomrkávám, kdopak si to první přepočítá. Míň jak tejden v Chorvatsku. Čtyři měsíce zážitků. Zpravidla nenechávám posluchače mučit se nad cifrou příliš dlouho a soucitně přihazuji podmínky pobytu: spaní v trávě (náklady na nocleh nula), vlastní auto (nákup, prodej, náklady nula), vlastní vaření, těstoviny každý den (náklady, co zbaštíš). Těstoviny zákon nezakáže, nákup auta také ne, jó, ale nebe nad hlavou si nekoupíš – zaplatíš. Srdíčko pláče, hlava říká – je to tak správně. Člověk je z přírody. Příroda se musí chránit. Tedy, člověk se před sebou musí chránit.

Po horách se nechodí s petkou, ale s hrníčkem!

„Nadšený rybář se možná lekne, až mu s udicí zacloumá metrový pstruh. Voda Zélandu je čistá jako křišťál. Třeba do kohoutků města Christchurch teče voda z hor bez úprav! Novozélandský trampík chodí po vyšších partiích hor jen s hrníčkem! Nač tahat láhev, když čistější voda než tady je už jen v Antarktidě pod Ross Shelfem. Zelená tráva je sytější, modré nebe je modřejší, vzduch tak ryzí a svěží, jak kdyby v něm nezavazelo ani poletující O2. Lehnete si na zem a dostova dobíjíte baterky…“

Ukázka z knížky: ATA MUA – KOLEM SVĚTA ZA 800 DNÍ, Eva Palátová, www.kiwik.cz

Vlastně mojí knížce hrozilo, že se s podkapitolou Nový Zéland dostane do památeční literatury, navždy mezi země, které pomalu mizí. S novým zákonem snad zůstane křišťálovou šiškou z pohádky. Kéž by nebylo třeba zákonů, ale stačilo kouzelnou hůlkou osvítit hlavičky nezávislých cestovatelů. Stačí jen ohled. Je to tak složité?

Zkušenosti čtenářů

drahomira

S Evou Palátovou dost nesouhlasím.Na NZ jsme byli 3 měsíce před 3 roky.Neviděla jsem,že by si někdo neodnesl své odpadky dolů.Že by se to změnilo?i to je možné.Přijde mi,že Eva jen „plácá o ničem“……………..

Evča Palátová

Děkuji, že jste z těch, co přírodu šetří. Lidi negeneralizuji. Platit budeme kvůli těm, co ji nešetří. No a snad by se vláda „plácáním o ničem“ nezabývala. Ačkoli to nelze vyloučit nikde na světě 🙂

Richard
Evča Palátová:

Krajinu na Zelandu nedevastuji turiste a cestovatele, ale mistni agrarnici, tezari dreva a zavlecene druhy flory a fauny. Ostrovy byly z 80% zniceny bilymi kolonizatory za poslednich 150 let. DOC ma panickou hruzu z nekolika turistu, kteri si odskoci za kerik, pritom za plotem prezvykuje 1000 hlave stado krav. Je to cele postavene na hlavu. Valet konzervy po turistech jsem opravdu nikde nevidel. Rozdupane louky od krav a zdevastovane svahy tezbou dreva ano.

Bk

Nz si pouze chrání své nejdůležitější aktivum – čistou přírodu. Pokud lidi dělají bordel (a dělají ho i na Nz, mnohokrát viděno), musí počítat se sankcemi. Varováním budiž mnoho asijských destinací, které se proměnily ve smetiště a stoky (samozřejmě mnohdy i díky místním domorodcům).

Radim Pavlicek
Bk:

to clanek:
Nemyslim si, ze Zealand je zaneraden a uz vubec si nemyslim, ze to smeruje k „rudla smudlovi viz. clanek“. Nektery lidi samozrejme poradku nenaucis, ale je jich drtiva mensina. Loni tusim bylo kempovani zakazano pouze na Coromandellu na severnim os. tohle uz zacina byt smutne…
4 mesice za 10k/os to muselo byt hoodne stridme kempareni a vejit se do toho no nevim. Vychazi mi to na 6 zelanadskych dolaru na den…
to Bk:
srovnavat bordel v asii samozrejme nelze, to je upne jina otazka. Samozrejme oni nemaji kulturu odpadkovych kosu a trideni odpadu, jeste pred par lety vse patrilo na zem, kdy vse dokazali zabalit do prirodnich materialu, ale co dnes,… igelitaky, plasty… jeste jim chvili asi potrva nez se to nauci, nauci-li ;(

Bk
Radim Pavlicek:

Asii jsem záměrně uvedl jako poněkud extrémní případ – nicméně na NZ jsem viděl turisty chovat i tímto asijským způsobem. Že NZ uplatňuje raději prevenci (kdy samozřejmě za 1% idiotů platí i ostatních 99% návstěvníků), je pochopitelné a efektivnější než odstraňování následků.

Navíc je třeba i vzít v potah růst turistiky a skladbu návštěvníků…z tohoto důvodu je přitvzení pravidel docela pochopitelné.

Dobrak

Dobry, alespon vim, kam urcite nepojedu… A jen tak mimo, ekologicky cestovat, tohle spojeni je dost mimo, zvlast, pokud jde o cestovatele z CR, kteri asi nepujdou na Zeland pesky, ale poleti… To je to Eu pseudomysleni…

Tomáš

Postih za znečištění beru, kdo je prase, ať tvrdě platí. každopádně prvně by měl být prohřešek a pak trest, pokud si jen někde ustelu pod hvězdama a pak si vše co jsem přinesl odnesu, tak proč to trestat… škoda…
I když co se týče NZ, tak nějak nevidím důvod proč spát nadivoko… kempů všude spousty, párkrát jsme spali i na tábořišti DoC, kde to bylo skoro za symbolickou cenu ( i přesto jedna česká partička zdrhla bez placení :/) No a pokud si ustelete po cestě na nějakém méně známém treku v horách, tak bych se kontroly a pokuty určitě nebál… 😉
Jediná věc, kde s Evou zásadně nesouhlasím jsou ty náklady na pobyt… 10 tis. ano, ale tak na měsíc 🙂

pavel

no tech 10.000 je opravdu trochu mimo realitu. Respektive, umim si predstavit ze to „taky dam“, ale nase zkusenost byla o dost jina.
Pravda, stopovali sme celou dobu (14 mesicu) a co se zakonu tyce, naprosto sme jeli podle nich (Plakat v cestine v Harris seddle na Routeburnu jeste visi?) a na jidle z principu neumim setrit, vzdycky si radsi koupim papriku nez abych dokolecka tocil bilou mouku s kecupem.

Richard
pavel:

Ahoj vsem! Dovolil bych si maly prispevek k diskusi o nakladech na NZ. Evca je zjevne zkusena budget cestovatelka a jeji clanek vzbuzuje lehkou iluzi, ze Zeland je pomerne levny. Opak je pravdou, je to pro cestovatele jedna z nejdrazsich zemi na svete. Za 10 tisic Kc na mesic je na NZ mozne snad neumrit hlady, ale urcite nikoliv zemi procestovat a uzit si dovolenou. Pro potencialni zajemce o dovolenou na NZ pripojuji nize nekolik cisel ze zivota (12/2011).

Nase naklady na 2 mesicni dovolenou na NZ pro dva + bejby na podzim 2011 byly zhruba nasledujici: pujceni auta 900 Kc/den (jsou i levnejsi), bezne vydaje (benzin, jidlo, ubytovani, vstupne, telefon, internet a pod.) celkem 1750 Kc/den. Benzin stoji vicemene stejne jako v CR okolo 30-38 Kc, denni najezd cca 100 km. Spali jsme celkem 8x na DOC chatach (zdarma/5$/15$/25$), 7x pod strechou v backpackers hostelech (40-70$/pokoj), 1x v echtovnim Top 10 Holiday Parku (21$/os/noc), 10 x v levnejsich obecnich kempech (6-10$/os/noc), zbytek na DOC taboristich (obvykle 6-10$/os/noc) a ve volne prirode ve stanu. Co se tyce vstupu do atrakci, tak jsme byli opravdu velmi zdrahavi. Jidlo jsme porizovali temer vyhradne v supermarketech a nejlepe v akci, ale neomezovali jsme se prilis co do pestrosti (maso, ryby, ovoce, zelenina), neco padlo na vinecko, ktere je ale levne (7-10$/lahev) a kvalitni. Obcas jsme zasli na kafe (4-6$), parkrat se naobedvali u Inda (menu po 8-14$/os). Cenovou hladinu ve zbozi i sluzbach bych obecne prirovnal zhruba ke Svycarsku, rozhodne vyrazne vyse nez treba v Rakousku. Kiwici totiz zjistili, ze jim tam turiste jezdi samospadem, tak za poslednich 5 let zvedli ceny na dvoj- az trojnasobek. To se tyka nejen cen vstupu, ale take kempovneho a benzinu. Dolar navic take podrazil. Takze pri sestavovani rozpoctu na dovolenou na NZ mejte toto na pameti nebo zvolte radeji jinou destinaci.

Jinak se domnivam, ze snaha omezovat freedom camping je vice ulitbou provozovatelum kempu a taborist nez opatrenim proti znecistovani prirody. Prijde mi, ze se predevsim jedna o snahu vytesnit taborniky a dodavkare, kteri malo utraceji.

Zelezo
Richard:

Ahojky
Tak s Evikem se znam osobne, takze vim jak tech 10000 vypadalo a bylo to opravdu dost low cost co jsem slysel a uz je to taky par let zpatky…
Ja jsem na Zelandu byl s pritelkyni pred 2,5 lety a kdyz to tak pocitam, tak jsme byli okolo 10-12000 na mesic a bylo to velice prijemne…

Pro srovnani prikladam nase bezne utraty:

Bavime se o pobytu na 3 a vice mesicu, takze auto se v takovem pripadne nepujcuje, ale kupuje (to je 900 na den nebo temer nula na den, protoze se to auto na konci zase proda a s trochou stesti vas nebude stat temer nic)
Jidlo za 1750 to je mazec…my jsme jedli docela slusne za 10$ na osobu a den, takze i pri soucasnem kurzu je to 150,- penez na osobu a ten benzin sel kurzem nahoru hodne…pri nasem pobytu byl v prepoctu za 17,- ale kurz taky kolem 12 Kc za dolar.
Sluzby uz za nas byly drazsi nez u nas, ale to je pochopitelne, vzhledem k vyssim prijmum. Na druhou stranu zbozi v supermarketech vychazelo cca nastejno…pravda…byl o ctvrtinu nizsi kurz, ale jak jsem se ted koukal tak ceny v dolarech jsou vicemene stejne jako pred dvema roky, takze potraviny budou cca o tu tretinu drazsi nez u nas… (Svycarsko je snad 2-3x drazsi co pamatuju…)
No a samozrejme je treba rozlisovat jestli tam clovek jede na dovcu, coz byl vas pripad a nebo treba na pul roku nebo vic zit, protoze pak si penize vydela na miste a prepocitavani na Kc ztraci smysl… 🙂

Ale nechci se hadat…jen pridavam vlastni zkusenost, i kdyz uz neni uplne nejcerstvejsi.

Petr Daubner

Nový Zeland je nejcistsi zeme sveta, jakou jsem kdy navstivil, Novozelandane jsou (narozdil od Australanu) az uzkostlive cistotni. Jenze ma to i svou druhou stranku. Na NZ casto chybi v narodnich parcich i na hodne turistickych mistech odpadkove kose. Evidentne se pocita s tim, ze prijedete autem a zase v nem odjedete a odpadky vezmete s sebou. Ale pokud chodite tri dny sami po divocine jen s batuzkem, tezko s sebou vlacet treba stare plechovky. Zde se setri na nepravem miste. Prirodu se snazim neznecistovat, ale na NZ to obcas neslo. Uvedene opatreni je opet namirene proti nezavislym turistum a opet nuti lidi jezdit vsude autem a spat v drahych hostelech. Skoda, jinak je NZ zeme nadherna. Libilo se mi tam vic nez v Australii, ale co se tyce treba spani pod stanem a volneho kempovani, je Australie o dost privetivejsi zeme.

Petr Daubner
http://www.kompas.estranky.cz

Vojta
Petr Daubner:

Když tam tu plechovku zvládneš donýst plnou, proč by si ji nunesl prázdnou pryč??? Odpadky a bordel jsem na zádech nesl i mnohem dýl než 3 dny a to i v místech, kde místní rozhodně nebyli úzkostlivě čistotní, ale odpoadky bez váhání nechali na zemi, tam kde už je nepotřebovali, případně polili benzínem a spálili.

Dan
Petr Daubner:

Odnaseni vlastnich odpadku je snad zaklad a nelze se vymlouvat na to, ze je musis nosit 3 dny. To jsi potom spis masnak, nez tremp. Na Zelandu jsem je nekdy nosil i tyden, bylo to otravne, ale prece je nebudu nechavat v chate, nebo nedejboze vyhodim jen tak. Protoze s 20kg batohem me tedy kilo odpadku uz nevytrhne a musel bych se stydet, jaky dojem bych jako Cech na ne udelal, kdybych z cire pohodlnosti nechaval odpadky v chate, at je nese nekdo jiny. A kdyz jsme prisli do chaty, kde nekdo svoje odpadky nechal, tak jsme je holt vzali taky ssebou, aby tam nezustaly.
Nekteri lide byli klidne ochotni ssebou tahat i lahev vina, aby si vecer spolu dali sklenicku (meli ssebou i klasicky skleneny vinny sklenice:)) a taky ji pak nenechali v chate, ale odnesli ssebou. Takze nekecej, ze to nejde. Jde. Jen nesmis byt to line 1%!

Tramp75

Plechovek se bat netreba, v okoli Sazavy a Berounky
jich divoce spici trampove ve tricatych a 40. letech vyhazely spostu + flasky atd. Dnes jsou na tech mistech vzacne prirodni lokality s ruznym stupnem ochrany – jak je to mozne?
Devastujici bordel delaj chatari a pohodlni vyletnici v autech, tak je to vsude na svete. Nestavet prijezdove silnice, hotely a zarizene kempy s obcerstvenim, ponechat divocinu, to by bylo spravne, ale nikdo by na tom neprofitoval, ze?
NZ jde proste naruku soucasnemu pojeti masoveho turismu
a vsadme se, ze cistou prirodu to nezachrani.Bohuzel. Tedy neni to reseni ale jen moznost jak vybrat navic i nejakou tu pokutu od neuvedomeleho tulaka. Fuj!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí