Nezapomeňte přibalit lékárničku

Nezapomeňte přibalit lékárničku

V létě vyráží na cesty největší počet Čechů. Vydáváme se na stále rozmanitější místa. Mnozí si však zapomínají vzít dobře vybavenou lékárničku, jež nám v nesnázích může zachránit život – či jen ušetřit pár nepříjemných okamžiků.

Lékárnička patří k základnímu vybavení každého cestovatele. Nejen těch, kteří se vypravují do divokých končin daleko od civilizace, ale i každého, kdo míří do obydlených destinací s lékárnami a nemocnicemi. Vždyť jako na potvoru se většinou člověku něco stane ve chvíli, kdy je daleko od pomoci, běžné lékárny mají zavřeno anebo se mu nechce opouštět pěkné místo a hledat lékaře, protože se základním vybavením a základní znalostí by si problém ošetřil sám.

Samozřejmě se každý snaží, aby mu lékárnička v batohu zabírala co nejméně místa. Přesto bychom ji neměli ošidit.

Co potřebuji a co ne

Cestovní lékárnička by měla být přizpůsobena délce pobytu, specifikám navštívené země a způsobu cestování, jaký máme v plánu. Znamená to především, že pokud míříme do civilizace, nemusíme všechny léky vozit s sebou. V případě potřeby je lze koupit v lékárně, kde mívají obvykle lepší skladovací podmínky než v batohu vystaveném vlhkosti nebo prudkému slunci. Nicméně určité léky by v lékárničce k okamžitému upotřebení být měly – jako např. pilulky na průjem.

Jednoduchou radou, jak se vyvarovat převaření medikamentů v lékárničce, je zabalit ji do alobalu. Při cestě do odlehlých oblastí musíme samozřejmě vybavení lékárničky věnovat mnohem větší pozornost a spoléhat na samozásobení.

Pokud na cesty vyrážíte poprvé, můžete si cestovní lékárničku koupit například v lékárně Centra cestovní medicíny v Havelské ulici v Praze. Zkušení cestovatelé již mají svoji lékárničku sestavenou a na další cestu ji pouze doplňují. V tom případě je vhodné zkontrolovat, zda některému přípravku mezitím neprošla platnost.

Pro úsporu místa většinou vozíme léky bez obalů a krabiček, ale nevyhoďte příbalový leták s informacemi o způsobu užití a indikacemi. V případě nouze by vám možná dost chyběl.

Šátek, obinadlo a náplasti je dobré mít v lékárničce umístěné tak, abychom je mohli snadno vyjmout a vzít s sebou třeba na kratší túry jen tak na lehko. Při takových výletech je s sebou zbytečné tahat celý obsah lélárničky, nicméně základní první pomoc při problémech s chodidly či při špatném našlápnutí se bude velmi hodit.

Co patří do cestovní lékárničky

Obsah lékárničky si každý musí uzpůsobit svým vlastním potřebám. Pokud trpíte opary nebo třeba nevolností v dopravních prostředcích, rozhodně se na cestu vybavte příslušnými mastmi či léky. U všech níže vyjmenovaných kategorií si raději berte ty léčivé přípravky, s nimiž již máte zkušenost a osvědčily se vám.

Pomoc při úrazu – obinadlo, tlakový obvaz, sterilní čtverce gázy, náplasti, antiseptikum (např. Septonex)

Teplota, bolesti – např. Paralen, Anopyrin, Ibalgin, Algifen

Průjem – např. Imodium, Ercefuryl, Smecta; antibiotika Ciprinol 250, Normix (obě na předpis); rehydratační roztok

Alergické reakce – např. Dithiaden (na předpis), Fenistil kapky, Tantum gel

Antibiotika –širokospektrá antibiotika, např. Sumamed 500, Cefaclen 500 předepíše lékař pro případ potřeby v oblastech s nedosažitelnou lékařskou péčí. Vyplatí se po jejich užití vyhledat lékaře a moc neexperimentovat.

Kožní plísně, ekzémy, opruzeniny – např. Canesten, Micetal krém, Framykoin mast (na předpis)

Záněty očí – Ophthalmo-Septonex kapky; antibiotikum Garasone kapky, Maxitrol mast (na předpis)

Antimalarika – pokud jedete do oblastí s rizikem nákazy malárií (předepíše lékař v očkovacím centru)

V závislosti na místě, kam jedete, můžete přibalit prostředky na dezinfekci vody a repelenty.

Cestovatelky by se měly vyzbrojit přípravky proti případné vaginální mykóze. Hodí se mít s sebou také hygienické kapesníčky. Pokud berete hormonální antikoncepci, zásobte se na celou dobu cesty, protože např. v řadě asijských zemí pilulky vůbec neseženete. V současnosti existuje široký výběr hormonálních prostředků (náplasti Evra, injekce), které jsou spolehlivější než perorální pilulky, na něž se při nevolnostech nebo průjmech nemůžete stoprocentně spolehnout.

Koneckonců přibalte i kondomy, neboť ne všude je lze sehnat, anebo zboží místní produkce bude mít jiné rozměry než evropské. Kondom se dá použít na celou řadu věcí včetně první pomoci. V posledních dnech proběhla médii informace o běloruských celnících, kteří při vstupu do země dělají problémy polským motoristům, v jejichž autolékárničce není kondom.

Z dalšího vybavení si vezměte pinzetu, malé nůžky a sterilní jehly a stříkačky, které oceníte v případě ošetření v ordinaci či nemocnici s nízkým hygienickým standardem.

Kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem při cestách za teplem snad ani nepatří do lékárničky, nýbrž někam pěkně navrch batohu, kde na něj snadno dosáhnete, abyste se mohli několikrát denně namazat. Důležitý je i jelenílůj, protože na slunci rty snadno vysychají a bolestivě se loupou.

Pokud máte vlastní cenné zkušenosti, které v článku chybí, podělte se s námi o ně v diskusi.

Zkušenosti čtenářů

adela

chystám se v září do Namibie – jaké je třeba očkování, případná rizika, děkuju za odpověď

Nada Vašáková

Co by mněla obsahovat lékárnička na cestu v dubnu do Gabonu.Děkuji

don_quijote

Jenom snad k te dezinfekci vody – podle me je lepsi ji nepouzivat vubec anebo jen v tech nejutnejsich pripadech. Sice nici nebezpecne mikroby, ale s nima i vnitrni mikrofloru, ktera vastne take funguje je cistic. Dezinfekce muze byt casto velmi agresivni, a proto telo zacne ztracet schopnost se se spatnou vodou vyporadat samo. Pise o tom i Pavlicek v Clovekovi v divoke prirode. Samozrejme urcite zalezi pripad od pripadu, ale pouziti dezinfekci vody bych videl az jako krajni reseni.

Jitka
don_quijote:

K dezinfekci vody je výborný Sanosil. Já bych si tedy netroufla ji nedezinfikovat. Střevní mikroflóru je možno velmi účinně normalizovat preparáty, které obsahují Lactobacilus Acidophilus a ev. i Bacillus Bifidus. Ty lze koupit v lékárně. Jsou skvělou prevencí i léčbou průjmů. Prevencí je 1 kapsle denně při jídle, při mírných potížích je vhodné dávku zvýšit na 2-3 kapsle denně, dojde-li i tak k průjmu, tak 6 denně.
Léčba průjmu: K Lactobacilu určitě včas (hned jak potíže začnou) přidat Smectu 1-1-1. To je absolutní základ. To ostatní, co je uvedeno v článku, je v pořádku, ale mělo by přijít na řadu až pokud by byly Lactobacilus a Smecta bez efektu, antibiotika jen v případě těžkých průjmů s horečkami. I při užívání antibiotik je třeba současně brát Lactobacilus.

Peter
don_quijote:

Doporučil bych si přečíst i příslušnou kapitolu v Peltonovi. Mimochodem Sumamedem jsem zachránil život své přítelkyni v Indii, určitě vždy brát s sebou.

alice in wonderland
don_quijote:

Přípravků na úpravu vody je mnoho druhů. Plně souhlasím s Jitkou, u mě to také na celé čáře vyhrál Sanosil, jehož účinná složka je peroxid vodíku (s přídavkem stříbra), který se po určitém čase samovolně rozpadá na vodu a kylík … a tudíž rozhodně neničí střevní mikroflóru. A je z široké škály přípravdů na našem trhu jeden z nejúčinějších proti všem patogenům.

Ať je střevní mikroflóra jak chce silná, se žloutenkou, amébou, parazity a jinými ve vodě žijícími původci vážných chorob si většinou neporadí.

Na treku skrz obydlené oblasti (nebo oblasti, kde se pase dobytek) rozhodně vodu na pití převařte nebo upravte vhodnými přípravky.

Nevím, jak don quijote, ale já rozhodně nehodlám zabalit trek proto, že mě skolí salmonela nebo otrava jídlem (vodou) :-).

Ale jinak jasně, že v "cilivizaci" se téměř všude dá sehnat balená voda (někdy pochybné kvality) a nebo je možné vodu převařit …. ale převařuj vodu pro dva lidi na pochodu skrz Gobi, kde je asi 50 stupňů a člověk pije jak velbloud 🙂

Jiří Klein

Doporučuji přibalit do lékárničky tzv. gelové náplasti na puchýře. Mám s nimi výborné zkušenosti. Jirka

Jiří Klein

Doporučuji přibalit do lékárničky tzv. gelové náplasti na puchýře. Mám s nimi výborné zkušenosti. Jirka

Jiří Klein

Doporučuji přibalit do lékárničky tzv. gelové náplasti na puchýře. Mám s nimi výborné zkušenosti. Jirka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: