Největší bukový les v samém srdci Pyrenejí

Největší bukový les v samém srdci Pyrenejí

Iratský les se rozprostírá na severovýchodě Španělska v autonomní oblasti Navarra, jež je bývalé španělské království zasahující a okupující kdysi i území jižní Francie. Díky téměř nedotčenému přírodnímu bohatství můžete Irati prozkoumávat v každém ročním období a stále bude co objevovat.

Iratský les (neboli Selva de Irati) se rozkládá na území severního Španělska, v autonomní oblasti Navarra. Území Irati je téměř nedotčené a jedinečné na bohatství rostlinného i živočišného života. Vegetace lesa je složená především z buků, ale najdete zde i jedle, lískové ořechy, nebo javory. Co se týče živočišné populace lesa, tak zde žijí především lišky, divoká prasata, pěnkavy, kuny a jeleni.

Ze španělské strany jsou pouze dva výchozí body, odkud se do Selva de Irati dostat. Přes údolí Aezkoa si můžete projít několik pěších stezek z obce Orbaizeta, a přes údolí Salazar se do lesa dostanete z obce Ochagavía. Pokud se zde chystáte letecky, nejlepší dostupný bod je z Bilbaa.

Přes údolí Aezkoa z obce Orbaizeta

Zhruba 5 km od obce Orbaizeta najdete informační bod Arrazola (Punto de Información Selva de Irati-Arrazola), kde můžete zaparkovat vaše auto, a odkud dále začínají pěší stezky:

Senda – Anbulolatz – 5,8 km, okružní trasa

V prvním úseku stoupá trasa lesem směrem k pastvinám Orion, po cestě souběžné s potokem Arrazola. U napajedla Orionzilo opustíme trasu abychom se dostali na pastviny, nejvyšší bod vycházky je 1 020 m. Bezlesý kopec nás zavede zpět do bukového lesa, kde projdeme kolem propasti Anbulolatz a přírodní památky Haya de los Tres Brazos. Odtut se vrátíme zpět do výchozího bodu.

Azalegi-Hermita de San Esteban – 7,1 km, okružní trasa

První část trasy vede vzhůru údolím směrem k Orionu. U napajedla Orionzilo opouští cesta les a stoupá pastvinami na vrchol Azalegi, 1 165 m, s nádhernými výhledy a betonovým tunelem (z války z roku 1936). Z vrcholu sestupujeme po cestách až k poustevně San Esteban, 1 080 m. Sestup zpět do Arrazola je rychlý a strmý.

15 minut jízdy od oblasti Arrazola jsou také dvě malá parkoviště u přehrady Irabia Reservoir , od které začínají stezky:

Erlan – Irabia – 5,4 km, okružní trasa

Trasa začíná na levém parkovišti u vodní nádrže Irabia a lemuje nádrž až do hustého bukového lesa Irati. Odtud dojdete až k místu Onborduia, z něhož je panoramatický výhled na okolí nádrže. Když budete pokračovat po cestě, přejdete po lávce přes vodní tok a dojdete k vyhlídce Irabia. Dále cesta mírně klesá až k betonové přístupové cestě k nádrži, odkud se vrací do výchozího bodu.

Vuelta al Embase de Irabia – 10,9 km , okruží cesta

Trasa podél nádrže s přístupem i z údolí Aezkoa. Dojdeme na mýtinu, kde najdeme zříceninu domu Antxorena. Pokračujeme podél okraje nádrže po cestě, která vede k betonovému mostu, po němž se dostaneme na druhou stranu, kde se nachází Casa Forestal (Lesnický dům).

Camino de Plaza Beunza – 5,2 km, okružní trasa

Jedná se o krátkou a příjemnou procházku, která lemuje přehradu a zavede nás na mýtinu v lese, kde si můžeme prohlédnout zříceninu starého domu Antxorena. Za mírného stoupání a následného klesání se dostáváme zpět do výchozího bodu.

5 kilometrů od města Orbaizeta jsou pozůstatky továrny na munici Orbaizeta, odkud začínají stezky:

TIP: Ruiny továrny na munici Orbaizeta (španělsky Fábrica de Municiones) – tato továrna byla postavena v 18. století a jejím účelem bylo zásobovat armádu střelivem. Blízkost hranic z něj dělala objekt neustálého drancování a požárů, dokud továrna nepodlehla. V současné době jsou ruiny pohlceny vegetací a ukryté pod zelenou pokrývkou mechu. Více než 150 dělníků a jejich rodin spolu se sledovacími jednotkami žilo roky v tomto listnatém a ztraceném koutě džungle Irati.
Ruiny továrny na munici Orbaizeta - Fábrica de armas de Orbaizeta
Ruiny továrny na munici Orbaizeta – Fábrica de armas de Orbaizeta

Arlekia – Luazaran – 6,6 km, okružní trasa

Trasa vede lesem v rokli Itolatz s bohatým výskytem různých druhů rostlin a živočichů. První část trasy má krátkou odbočku, která strmě stoupá ke zřícenině tajemného hradu Arlekia, 1 020 m. Vrátíme se zpět na hlavní cestu, která nás dovede do průsmyku Lauzaran, 1 005 m n. m. Opustíme cestu, která směřuje k Usategieta-Nabala, a sestoupíme k potoku Itolatz. Přes potok se vrátíme do výchozího bodu.

Od místa zvaného Azpegi Refuge začínají stezky:

Bosque de Ursario – 7,2 km, okružní trasa

Jedná se o procházku, která vede unikátním bukovým lesem v krasovém terénu, který hraničí s přírodní rezervací Mendilatz. Ve svém prvním úseku stoupá do průsmyku Azpegi, kde se nachází významná megalitická stanice s dolmeny a kromlechy. Poté se vchází do lesa až dojdete k prameni Arrataka. Vrací se po cestách, které lemují les, a přes samotný průsmyk Azpegi.

Acenso al monte Mendilatz – 5,6 km, okružní trasa

Trasa vede strmým a souvislým stoupáním na vrchol hory Mendilatz (1 348 m) s rozsáhlými panoramatickými výhledy téměř 360º. Ve svém prvním úseku dosahuje až do průsmyku Azpegi (1 055 m). Z průsmyku stoupá do kopce, který vede na vrchol, což je nejtěžší část trasy. Sestupuje se bukovým lesem na západním svahu na starou cestu Mustakolarrea, aby se opět dostala k úkrytu Azpegi.

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Přes údolí Salazar z Ochagavía

Ochagavía je jedním z nejkrásnějších měst v Navarře a venkovský zázrak sám o sobě. Počátky města sahají až do 11. století. Leží v údolí Salazar, na soutoku řek Zatoya a Anduña, v nadmořské výšce 764 metrů. Domy města jsou nezaměnitelným a nezapomenutelným příkladem pyrenejské architektury. 

Nádherné město Ochagavía s pyrenejskou architekturou
Nádherné město Ochagavía s pyrenejskou architekturou

U informačního centra Casas de Irati je parkoviště, kde můžete zaparkovat auto a odkud začínají tyto trasy:

TIP: Casas de Irati je jedním z turisticky nejvyužívanějších vstupů do lesa Irati. Prostory jsou přístupné na jaře, v létě a na podzim. V zimě jsou Casas de Irati uzavřeny. V okolí se doporučují MTB trasy (v celém Irati je více než 400 kilometrů cyklotras) a procházky po stezkách.

Cascada del Cubo y senda del río Urbeltza

Trasa začíná poblíž informační chaty. Stezka stoupá po cestě, která vede podél levého břehu řeky Urbeltza. Cesta nás dále provází v blízkosti vodopádu El Cubo neboli Itsuosin. Po krátkém strmém svahu se cesta opět dostává na stezku, po které se vracíme zpět.

Bosque de Zabaleta

Vydejte se po lesní cestě, která vede k přehradě Irabia, která nás zavede do svahu La Cuestión, oblasti, která nám umožňuje pozorovat úzké údolí řeky Irati.

Camino Viejo a Koixta (stará silnice do Koixty)

Vede po úzké stezce se strmým půdorysem, která není vhodná pro malé děti a málo fyzicky zdatné jedince. Cesta však stoupá krásnou bukovo-jedlovou lesní krajinou podél levého břehu řeky Urtxuria.

Camino Viejo a Irati y Muskilda (stará cesta do Irati a Musilka)

Stezka, která kombinuje starou cestu do Irati a návštěvu Muskildy Sanctuary. Nachází se v zadní části kostela Ochagavía. K posledním domům města stoupá dlážděná ulice.

Paseo de los sentidos (procházka smyslů)

Krátká a atraktivní trasa, při které navštívíte Casas de Irati a zbytky pevnosti z 18. století. Po projití kolem poustevny N. Señora de las Nieves, postavené v roce 1954 s tradiční šindelovou střechou a se zajímavými nástěnnými malbami od Bartolozziho a Sotése, vstoupíte do lesa. Musíte také přebrodit řeku Urtxuria, která má v létě malý nebo žádný průtok a nedělá potíže; V každém případě je vždy možné ji přejít naboso.

Asi 3,5 km od Ochagavía se dostanete do města Izalzu , odkud začíná stezka podle oblíbené legendy:

Ruta de Gartxot

Tato poněkud náročnější okružní trasa nabízí nádherné panoramatické výhledy na pyrenejské štíty a údolí Salazar. V první části je pohádková vyhlídka směrem na Pyreneje a dále jsou vidět vrcholy jižní Navarry až po Moncayo. Stezka prochází hustými bukovými a dubovými lesy, pastvinami, oblasti stád dobytka a kolem dvou vodopádů. K jeskyni Elkorreta vede malá odbočka. Středověká legenda vypráví , že se tam uchýlil bard Gartxot poté, co zavraždil svého syna, aby mu zabránil být odveden mnichy z Orreaga/Roncesvalles.

Jeskyně Elkorreta v údolí Aezkoa
Jeskyně Elkorreta v údolí Aezkoa

Horské střediska Irati-Abodi je ideálním místem pro provozování horských sportů v kteroukoli roční dobu. Má několik tras, které lze v zimě prozkoumat na lyžích a sněžnicích:

Cerrillar

Trasa se svým uspořádáním shoduje s běžkařskou tratí, jedná se tedy o širokou cestu bez obtíží. Ve své první části bukový les mírně stoupá k pohoří Sierra de Abodi, 1400 metrů, s krásnými výhledy na údolí Salazar, vzdálené hory Roncal a Hecho.

Přes Irati můžete zdolat i vrcholky hor

  • Výstup na Pico Ori – 2 017 m. n. m. – Nejzápadnější „dvoutisícovka“ Pyrenejí a královna hor v údolí Salazar. Snadno dostupný výstup, který nabízí jeden z nejpůsobivějších výhledů v Navarře.
  • Pyrenejská stezka GR 11 – Navarrou vede 170 kilometrů v 8 etapách. Fáze 6 a 7 jsou ty, které vedou údolími Aezkoa a Salazar.
  • GR-12 Euskal Herria Trail – Oblastí Irati vede 7. etapa stezky
Pico Ori - 2 017 m. n. m.
Pico Ori – 2 017 m. n. m.

Obecné doporučení předtím, než vyrazíte

  • Vždy si zkontrolujte předpověď počasí
  • Noste mobilní telefon s nabitou baterií a mapou + powerbanku
  • S plánováním tras vám pomůže mobilní aplikace pro Iphone i Android, kterou doporučujeme si stáhnout
  • Noste pohodlné oblečení a obuv (podle ročního období)
  • Nechte někomu záznam trasy, na kterou se chystáte, a také odhadovaný čas návratu
  • Nezapomeňte na teplé oblečení, pláštěnku, jídlo a spoustu vody
  • V létě se chraňte před vysokými teplotami. S sebou mějte klobouk, opalovací krém a sluneční brýle

Nezapomeňte ani ochutnat pyrenejskou gastronomii! Pochutnejte si na houbách, telecím, jehněčím, navarrském pstruhu, divočině, ovčím sýru, a všechno to oslaďte tečkou na závěr – moučníkem z místního mléka.

Přečtěte si i další články ze španělské oblasti Navarra: Bývalé Navarrské království nabízí historická města, legendy o čarodějnicích, Pyreneje, i býčí zápasy

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí