Bývalé Navarrské království nabízí historická města, legendy o čarodějnicích, Pyreneje, i býčí zápasy

Bývalé Navarrské království nabízí historická města, legendy o čarodějnicích, Pyreneje, i býčí zápasy

Španělská provincie Navarra byla v minulosti samotným královstvím. Hlavním městem je světově známá Pamplona a nádherné scenérie horských štítů poskytují Pyreneje. Chcete se dozvědět, co vám toto rozmanité území může nabídnout?

Nejjednodušším způsobem, jak se do španělské provincie Navarra dostat, je leteckým spojem do hlavního města – Pamplona. Odtud dále můžete prozkoumávat vše, co Navarra nabízí.

Hlavní město je v červenci ve znamení býků a oslav

Slavnosti San Fermín nejsou pouze o běhu s býky a zápasy. Jedná se o unikátní podívanou, která startuje každý rok 6. července a trvá 9 dní. Jak takové oslavy vypadají? Statisíce lidí přicházejí do Pamplony, oblečeni od hlavy až k patě v bílém s červeným šátkem kolem krku. Oslavy začínají vystřelením světlice z radničního balkonu. Poté následují světově známé býčí běhy a zápasy, které mají zakořeněnou tradici již v 16. století. Býci se vypouštějí do ulic obehnané koridory, které chrání přihlížející. Tyto běhy se nazývají „encierro„. Většinou v koridoru běží kolem 2000 osob a 6 býků. Koridor býky zavede do arény, kde s nimi zápasí torreadoři. Nejznámější zápasy se konají v Plaza de Toros. Jedná se o poměrně nebezpečnou aktivitu, ale rozhodně zajímavou podívanou, kterou nespatříte nikde jinde. Kromě býků můžete také na Fiesta de San Fermín zažít koncerty, festivaly, výstavy, nebo každodenní průvody zvané Gigantes y Cabezudos.

Velký podíl na všeobecné proslulosti Sanfermines mají zmínky o těchto slavnostech, které učinil spisovatel Ernest Hemingway ve svém románu „Slunce také vychází“, ve španělsky mluvícím světě známém jako „Fiesta“, a ve svých novinářských kronikách.

TIP: Běh býků probíhá v době slavností každý den v 8:00 a trvá pouze 3 – 4 minuty. Pokud tedy chcete vidět běh z první řady, musíte se k trase dostavit už kolem 6:00, abyste si mohli zabrat své místo.

Pokud preferujete klidnější období k prozkoumávání krás Pamlony a okolí, rozhodně se vyhněte červenci. V ostatních měsících můžete bez velké spousty turistů prozkoumávat renesanční citadelu a historické centrum, nebo si vychutnávat místní kuchyni. Ochutnejte třeba typický Estofado de toro, neboli býčí guláš. Nezapomeňte hlavně na Pintxos, což jsou umělecky nazdobené chlebíčky. V každé restauraci je dělají trošku jinak, většinou se ale skládají z pečiva, salámu, sýru a oliv.

Tipy na další zajímavé slavnosti na území Navarra

  • Día de la Almadía, Burgui

Den vorařů, tradice, kterou sdílí různé státy, mezi nimi i Česká republika, a která je zapsána na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Spočívá ve sjezdu několika vorů po řece Esca po trase, která končí u středověkého mostu v navarrském městě Burgui. Svátek začíná rozezněním zvonů, o které se stará Sdružení navarrských zvoníků.

  • Zangozako jaiak, Sangüesa

Na počest svatého Sebastiána, patrona města, se v počátku září koná sedmidenní slavnost. Hned první den v pravé poledne je vypálena z místní radnice netrpělivě očekávaná rachejtle, která odstartuje slavnosti. Hudba, jídlo, tanec a takzvaní gigantičtí komparsisté doprovázejí celou akci.

  • Joaldunak, Ituren

Joaldun je tradiční baskická postava z navarrských vesnic Ituren a Zubieta, která v posledním lednovém týdnu oznamuje příchod masopustu třesením kravskými zvonci. Skupina mužů zvaná Joaldunak nosí krajkové spodničky, vesty z ovčí kůže kolem ramen a pasu, barevné šátky, kuželovité klobouky se stuhami, a pár velkých kravských zvonců připevněných vzadu na těle k pásku. Muži musí kráčet stejně rychle, aby zvonce zněly unisono.

Joaldunak, Ituren
Joaldunak, Ituren

Sídlo navarrských králů

Na dobu, kdy na tomto území vládli navarrští králové jsou španělé velmi pyšní a hrdí. Panovníci založili několik významných měst a také přispěli k hospodářskému a kulturnímu rozvoji, proto by právě středověké město Estella, kde králové žili, mělo být na vašem itineráři. Slávu této doby připomíná románský Palacio de los Reyes, most Puente de la Cárcel, nebo Iglesia de San Pedro de la Rúa.

Kostel San Pedro de la Rúa
Iglesia de San Pedro de la Rúa

Horské štíty Pyrenejí

Nádherná příroda v okolí navarrských Pyrenejí láká nejen nadšence horské turistiky, ale také cykloturistiky. Pyreneje v oblasti Navarra jsou vhodné pro začátečníky trekaře, nebo pro výlety s dětmi, jelikož vrcholky hor jsou velmi mírné. Procházet se tak můžete třeba v přírodním parku Bertiz, nebo v lese Irati. Nevynechejte ani vápencové soutěsky Lumbier a Arbayún. Foz de Arbayún je považována za královnu soutěsek Navarry a je velmi oblíbená pro pozorování dravců. V obklopení vrcholků hor se ukrývá také jedna z nejvíce malebných a fotogenických vesniček – Ochagavía.

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Vesnice čarodějnic

Blízko hranic s Francií, v údolí Baztan, leží vesnice Zugarramurdi, která je opředena několika legendami a mýty. Báchorky se týkají především jeskyně Zugarramurdi, ležící jen pár set metrů daleko od vesnice. Legenda praví, že právě v této jeskyni probíhaly tzv. „akelarres“, neboli slety čarodejnic. Těchto událostí se účastnili tisíce lidí, aby uctívali samotného ďábla. Historie a tajemno tohoto místa dodá vaší návštěvě tu pravou atmosféru.

TIP: Pokud vás zajímá čarodějnictví, nevynechejte ve vesnici ani návštěvu Muzea čarodějnictví, které se zabývá jeho původem, legendami a tragickými osudy čarodějnic.

Jestliže vás jeskyně čarodějnic příliš neosloví a raději byste chtěli vidět „pořádnou“ jeskyni s nutnou dávkou stalaktitů a stalagmitů, (kterou jeskyně čarodějnic neoplývá) vyrazte raději do jeskyně Urdazubi/Urdax. Už při příjezdu do vesnice Urdazubi/Urdax se vám otevřou čelisti při pohledu na malebné domy, vodní kanály, nebo na klášter. Samotná procházka po vesnici na vás jistě dýchne příjemnou atmosférou.

Jeskyně Urdazubi-Urdax
Jeskyně Urdazubi-Urdax

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: