(Ne)bezpečný Egypt: Musíte-li jet, tak o Ramadánu

(Ne)bezpečný Egypt: Musíte-li jet, tak o Ramadánu

Zprávy posledních dní týkající se Egypta děsí většinu potenciálních turistů, kteří plánovali zemi navštívit. Jaká je aktuální bezpečnostní situace a je vhodné do Egypta vyjet?

Velkým pozitivem hned na začátek je, že probíhá posvátný muslimský měsíc Ramadán, který v minulosti po revoluci v roce 2011 znamenal uklidnění situace alespoň na onen měsíc. Egyptská policie tehdy vyklidila náměstí Tahrir a známí protestanti, kteří přebývali uprostřed náměstí ve stanech, museli domů. Letos vypadá situace podobně. Na kamerách, kde můžete sledovat aktuální dění na Tahriru, je jasně viditelné, že většina demonstrantů se odebrala strávit Ramadán s rodinou.

Cestujte během Ramadánu

Pokud tedy plánujete navštívit Káhiru a nechcete si to nechat v žádném případě vymluvit, vycestujte během Ramadánu. Nikdo totiž neví, jaká situace bude v Egyptě po skončení svatého měsíce a zda bude návštěva velkých měst bezpečnou. Při návštěvě platí známé pravidlo Ministerstva zahraničních věcí- vyhýbat se velkým shromážděním, nelze než souhlasit. Pokud Egypťané budou během Ramadánu protestovat, bude to jedině ve večerních hodinách po Iftaru – ramadánové snídani po západu slunce. Potvrzením mých slov budiž rok 2011, kdy během Ramadánu demonstranti v Káhiře napadli izraelskou ambasádu jako reakci na zabití tří egyptských vojáků Izraelci a vypálili policejní stanici v Gize.

Návštěva nejznámějších památek jakými je národní muzeum, citadela a mešita Al Azhar s přilehlým parkem by měla být bezproblémová. K pyramidám je vhodnější vzít si průvodce. Doba je těžká, místní chtějí vydělat a nedostatek turistů láká k navýšení cen a okrádání turistů, které se stalo hojnějším zejména v posledním roce. Trh Khan al-Khalili pořád patří k bezpečným, doporučuji se na něj ale dopravit taxíkem. Části města jako Mohandiseen, Zamalik, či Heliopolis se řadí k těm bohatším a nebezpečí zde téměř nehrozí. Zejména čtvrť Zamalik, která se nachází na ostrůvku kousek od downtownu, je plná amerických studentů, ambasád a budete se zde cítit velmi bezpečně.

Ramadán je jako stvořený pro cestování žen po Káhiře. Pokud patříte mezi něžné pohlaví a na cestě Vás nedoprovází statečný muž, nemusíte se během svatého měsíce bát cestovat metrem ani chodit sama. Z vlastní zkušenosti vím, že muži v metru se Vám snaží vyhnout obloukem a pokud možno se Vás ani kouskem těla nedotknout, což je oproti zbytku roku nezvyklá situace. Egypt má velký problém se sexuálním harasmentem a ani rozsáhlé „anti-harasment“ akce nemají žádný výsledek.

Turistická letoviska jsou bezpečná

V turistických letoviscích jako jsou Hurghada a Sharm el-Sheikh žádné velké nebezpečí nehrozí. Sharm je uměle vybudované středisko pro turisty, kde nebydlí běžní Egypťané a najdete zde pouze osoby pracovně spojené s turistickým ruchem. Oproti tomu Hurghada je běžné město, kde žijí místní se svými rodinami a možnost demonstrací zde je. Domácí ovšem ví, jak jsou pro ně peníze turistů důležité a snaží se vyvarovat situacím, které by mohly odradit potencionální návštěvníky.

MZV doporučuje vyhnout se cestám po severní části Sinajského poloostrova, kde v minulosti došlo k únosům. Stejně tak nepatří mezi nejbezpečnější oblast Dahabu (asi 45 minut od Sharm el-Sheikhu), která je oblíbeným dovolenkovým střediskem cizinců žijících v Egyptě.

Závěrem opět připomínám, že cestování mimo turistická letoviska je bezpečnější pouze během Ramadánu a vzhledem k momentální nestabilní situaci bych doporučila cestovat po zemi výhradně letecky. V žádném případě se nezdržujte ve velkých egyptských městech jako je Káhira po skončení měsíce Ramadán, kdy začíná období svátků-tzv. Eid. V tuto dobu se v ulicích vyskytuje velké množství lidí a pravděpodobnost sexuálního obtěžování či možných demonstrací a potyček mezi místními je velmi vysoké.

Tereza Šupková vystudovala žurnalistiku a od roku 2012 píše pravidelně rubriku cestování pro časopis Inspirace. Procestovala řadu exotických zemí a po revoluci v Egyptě žila osm měsíců v Káhiře a z toho čtyři ve službách české ambasády.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: