(Ne)bezpečný Egypt: Musíte-li jet, tak o Ramadánu

(Ne)bezpečný Egypt: Musíte-li jet, tak o Ramadánu

Zprávy posledních dní týkající se Egypta děsí většinu potenciálních turistů, kteří plánovali zemi navštívit. Jaká je aktuální bezpečnostní situace a je vhodné do Egypta vyjet?

Velkým pozitivem hned na začátek je, že probíhá posvátný muslimský měsíc Ramadán, který v minulosti po revoluci v roce 2011 znamenal uklidnění situace alespoň na onen měsíc. Egyptská policie tehdy vyklidila náměstí Tahrir a známí protestanti, kteří přebývali uprostřed náměstí ve stanech, museli domů. Letos vypadá situace podobně.

Cestujte během Ramadánu

Pokud tedy plánujete navštívit Káhiru a nechcete si to nechat v žádném případě vymluvit, vycestujte během Ramadánu. Nikdo totiž neví, jaká situace bude v Egyptě po skončení svatého měsíce a zda bude návštěva velkých měst bezpečnou. Při návštěvě platí známé pravidlo Ministerstva zahraničních věcí- vyhýbat se velkým shromážděním, nelze než souhlasit. Pokud Egypťané budou během Ramadánu protestovat, bude to jedině ve večerních hodinách po Iftaru – ramadánové snídani po západu slunce. Potvrzením mých slov budiž rok 2011, kdy během Ramadánu demonstranti v Káhiře napadli izraelskou ambasádu jako reakci na zabití tří egyptských vojáků Izraelci a vypálili policejní stanici v Gize.

Návštěva nejznámějších památek jakými je národní muzeum, citadela a mešita Al Azhar s přilehlým parkem by měla být bezproblémová. K pyramidám je vhodnější vzít si průvodce. Doba je těžká, místní chtějí vydělat a nedostatek turistů láká k navýšení cen a okrádání turistů, které se stalo hojnějším zejména v posledním roce. Trh Khan al-Khalili pořád patří k bezpečným, doporučuji se na něj ale dopravit taxíkem. Části města jako Mohandiseen, Zamalik, či Heliopolis se řadí k těm bohatším a nebezpečí zde téměř nehrozí. Zejména čtvrť Zamalik, která se nachází na ostrůvku kousek od downtownu, je plná amerických studentů, ambasád a budete se zde cítit velmi bezpečně.

Ramadán je jako stvořený pro cestování žen po Káhiře. Pokud patříte mezi něžné pohlaví a na cestě Vás nedoprovází statečný muž, nemusíte se během svatého měsíce bát cestovat metrem ani chodit sama. Z vlastní zkušenosti vím, že muži v metru se Vám snaží vyhnout obloukem a pokud možno se Vás ani kouskem těla nedotknout, což je oproti zbytku roku nezvyklá situace. Egypt má velký problém se sexuálním harasmentem a ani rozsáhlé „anti-harasment“ akce nemají žádný výsledek.

Nejširší nabídku průvodců a map Egypta (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Turistická letoviska jsou bezpečná

V turistických letoviscích jako jsou Hurghada a Sharm el-Sheikh žádné velké nebezpečí nehrozí. Sharm je uměle vybudované středisko pro turisty, kde nebydlí běžní Egypťané a najdete zde pouze osoby pracovně spojené s turistickým ruchem. Oproti tomu Hurghada je běžné město, kde žijí místní se svými rodinami a možnost demonstrací zde je. Domácí ovšem ví, jak jsou pro ně peníze turistů důležité a snaží se vyvarovat situacím, které by mohly odradit potencionální návštěvníky.

MZV doporučuje vyhnout se cestám po severní části Sinajského poloostrova, kde v minulosti došlo k únosům. Stejně tak nepatří mezi nejbezpečnější oblast Dahabu (asi 45 minut od Sharm el-Sheikhu), která je oblíbeným dovolenkovým střediskem cizinců žijících v Egyptě.

Závěrem opět připomínám, že cestování mimo turistická letoviska je bezpečnější pouze během Ramadánu a vzhledem k momentální nestabilní situaci bych doporučila cestovat po zemi výhradně letecky. V žádném případě se nezdržujte ve velkých egyptských městech jako je Káhira po skončení měsíce Ramadán, kdy začíná období svátků-tzv. Eid. V tuto dobu se v ulicích vyskytuje velké množství lidí a pravděpodobnost sexuálního obtěžování či možných demonstrací a potyček mezi místními je velmi vysoké.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: