Michal Petřík a Jaroslav Plavec: Hory z oceánu až do nebes – Hawaii

Michal Petřík a Jaroslav Plavec: Hory z oceánu až do nebes – Hawaii

Přesně před dvěma roky jsme při lovení magické polární záře na norských Lofotech odhalili dech deroucí působivost kontrastu moře a z něho se tyčících hor.

Lofotské ostrovy jsme si zamilovali a stali se pro nás inspirací pro plánování dalších cest. Když jsme pak na fotkách spatřili pobřeží NaPali Coast na Kaua´i, jednom z Havajských ostrovů, tak náš cíl byl ihned jasný.

Během necelých tří týdnů jsme pronikli přímo k srdci Havajských ostrovů. V prvních dnech jsme vystoupali na kráter Haleakala, kde jsme po noci strávené na dotek ke hvězdám pozorovali východ slunce z oceánu mraků pod námi. Po týdnu stráveném na Maui jsme se přesunuli za divokou přírodou na ostrov Kaua´i.

Odlehlá místa plná propastí, ohromujících útesů a opuštěných pláží byla pro nás největší lákadlem. Vydali jsme se i na Kalalau Trail, stezku, která se pravidelně objevuje v seznamech nejkrásnějších a nejnebezpečnějších cest na světě. Trasa prochází pod místem, kde spadne nejvíce srážek na Zemi, proto chůze po neustále mokrých a bahnitých vysokých útesech vyžaduje velkou opatrnost. Kulisy, které příroda poskytuje této třicet pět kilometrů dlouhé túře, jsou však neuvěřitelné.

Na závěr nás čekal ostrov s přezdívkou Big Island. Na něm byl naším hlavním cílem nejvyšší vulkán světa Mauna Kea a především národní park Hawaiʻi Volcanoes. Je to v současnosti jediné místo na zemi, kde lze nepřetržitě sledovat syrové ale úchvatné představení, při němž si chrlící láva razí svoji cestu do oceánu. Sopečná aktivita zde v přímém přenosu buduje další území Havajských ostrovů.

Každý z Havajských ostrovů nabízí desítky kilometrů nezapomenutelných stezek procházejících krajinou jako vystřiženou z reklamy na planetu zemi. Všechny traily spojuje pouze jejich jedinečnost. Sliding Sands Trail na Maui, Kalalau Trail na Kaua’i a Kīlauea Iki Trail na Big Islandu. První v měsíční krajině, druhý vedoucí po impozantních útesech, třetí po ještě nevystydlé lávě.

Nikde na světě nelze zažít něco podobného na tak malém území. A všechny tyto traily spojuje také to, že vám o nich povíme více na festivalu Obzory.

Nejširší nabídku průvodců a map USA (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

DiscoverNow

Je cestovatelský projekt, který sdružuje lidi, kteří milují pobyt v přírodě. Jeho členy jsou lyžaři, potápěči, horolezci, longboardisté i bývalí lenoši, kteří zjistili, že to, co je spojuje, je objevování nových míst. Cílem není lámat rekordy ani pokořovat osmitisícovky, ale spíše inspirovat cestovatelské a outdoorové začátečníky.

Ukázat, že hned za dveřmi vašeho domu začíná kompletně nový svět, který bez ohledu na vaši výkonnost nabídne každému úžasné pocity. S respektem k síle přírody si přiznáváme naši malost a neženeme se do každého dobrodružství po hlavě.

Proto také vedeme naše členy i nečleny k dodržování pravidel pobytu v outdooru. Naše cesty totiž inspirují hlavně mladší generaci. Té se snažíme naznačit, že jediné, co může v přírodě připomínat párty, je noční obloha a „takové ty pocity štěstí“. K přírodě přistupujeme s naprostou vážností a úctou, sami sebe však rozhodně vážně nebereme, o což se snažíme hlavně v textových výstupech.

Projekt DiscoverNow podporuje Hannah a Keen.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí