Maledivy – na půli cesty mezi rájem a okouzlením

Maledivy – na půli cesty mezi rájem a okouzlením

Letadlo se vynoří z noční temnoty a letí vstříc vycházejícímu slunci. Současně se svítáním se pod námi objevuje azurově modrý Indický oceán. Na jeho hladině jsou jako drahokamy rozesety desítky malých ostrovů. Pilot obkružuje jakýsi ostrůvek s perličkami bungalovů umístěných na pilotech přímo v mořských vodách. Letadlo náhle snižuje výšku…

Pět set, tři sta, dvě stě metrů, vodní plocha se neskutečně rychle přibližuje. Ááá… sakra, kde je přistávací dráha?! Pár metrů nad zvlněnou vodou a… podvozek náhle dosedne na něco tvrdého a pevného. Přistávací dráha letiště Velana na ostrůvku Hulhulé na Maledivách je totiž vysunutá přímo do vln oceánu.

Hulhulé je více méně uměle vytvořený ostrov. Byl zpevněný a rozšířený za jediným účelem, aby se na něm nacházelo mezinárodní letiště, které (až na dramatickou přistávací plochu) je úplně stejné jako všechny ostatní letiště světa. Ovšem s jedinou výjimkou: před jeho hlavním vchodem nečeká žádný taxík…

Maledivy – to je tisíc ostrovů

Letištní autobus nás zavezl malý kousek k lokálnímu terminálu, odkud odlétají hydroplány nejrůznějšími směry. My směřujeme odsud na západ, na atol Alif-Alif, na ostrůvek Ranveli.

Vidíme zde i rychlé čluny připravené odvézt právě přiletivší turisty k těm od Male bližším ostrovům. Na Malé leží hlavní město a vlastně nic jiného tam ani nenajdete.

Ostatně, každý z mnoha maledivských ostrovů a mini-ostrůvků má svoji specifickou roli. Na některém žijí jen místní rybáři, jiný je třeba specializovaný na svoz a zpracování odpadků… Velká řada zdejších ostrovů je však určena turistům. Vůbec tu nebývá výjimkou, že jeden hotelový resort s plnou výbavou zaujímá často plochu celého jednoho ostrova. Vedle větších a plně obydlených ostrovů zde najdete ale i malé opuštěné ostrůvky (většinou bez vegetace, jen písečné) měřící třeba jen 100 x 300 metrů.

Komfort!

Hydroplán nás rychle a bezpečně dopravil do jakéhosi průlivu mezi dvěma podlouhlými ostrovy. Břehy toho našeho – ostrova Ranveli – zde lemují dvě řady bungalovů. Naprosto z každého je skvěle vidět na oceán. Dokonce i restaurace je tu na vodě, stojí na kůlech přímo nad hladinou. Teplota mořské vody? Napadá mě jediné slovo – komfort. Teplá tak akorát. Písek je jemný a hebký jako krupicová kaše. Když máte náladu, můžete se jít schovat do příjemného stínu palem, kterých je zejména na východní straně ostrova velké množství. Pobřeží jak z fototapety… Napadá mě jediné – jsem v ráji!

Krásy podmořského světa

Každý, kdo má rád šnorchlování si tady užije zábavy až dost. Díky korálovým útesům, který tento, ale i spoustu jiných ostrovů obklopují, je možné spokojeně plavat mezi pestrobarevnými rybami, a to bez sebemenších obav z větších mořských dravců. Ti se přes korálový útes prostě nedostanou. Na východním konci podlouhlého ostrůvku Ranveli je velký písečný ostroh. Na tomto přírodou vytvořeném písečném molu se často a velice rádi fotí novomanželé, kteří sem přijíždějí buď strávit své líbánky, nebo dokonce si tu mohou vzájemně říci své nejdůležitější životní “ano”.

Hotelové resorty na Maledivách dokážou všem zamilovaným párům vycházet v tomto směru velkolepě vstříc. I když nutno dodat – svatby na Maledivách nejsou oficiálně právoplatné v České republice. Tento obřad by měl pro české milence (či už novomanžele) jen jakýsi symbolický význam podtržený neopakovatelně exotickou romantikou. Má to ale i výhodu. Nemusíte shánět žádné mezinárodní dokumenty a nechávat je úředně překládat do angličtiny.

Nejširší nabídku průvodců a map Malediv (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Mořské proudy

Anglicky se totiž na Maledivách domluvíte velmi snadno, v hotelech umí anglicky skoro každý. Pokud se na Maledivách potápíte, určitě počítejte s tím, že zde jsou velmi silné mořské proudy. Plavat proti nim je vysilující. Daleko jednodušší je nechat se jimi nést. Ostatně výrazné proudění vody ze západu na východ je příčinou onoho skoro vždy podlouhlého tvaru maledivských ostrovů.

Nasytit se nádherně teplých mořských vln, okouzlujících západů a východů slunce a neskutečně jemného písku snad ani nejde. Ale přesto – kdyby náhodou se vám zachtělo zpestřit si dovolenou, rozhodněte se pro exkurzi. V hlavním městě-ostrově Male toho mnoho neuvidíte, výjimečných historických památek tam moc není. Ukážou vám mešitu, hřbitov, park a sportovní stadion, který je stejný jako všechny ostatní kdekoliv jinde. Snad jenom kdybyste si tam chtěli nakoupit nějaké originálnější suvenýry za přijatelnou cenu, tak by se vám cesta na Male (mimochodem nevelké, ale současně i hodně přelidněné město) vyplatila.

Manty!

Na Maledivách však narazíte na nabídku exkurze, kterou jinde na světě nenajdete. Člunem vás odvezou na nedalekou klidnou pláž, na tiché místo, kam každý večer mezi osmou a devátou hodinou připlouvají velké manty. Tato nádherná mořská stvoření, mírumilovní, ale neobyčejně velcí tvorové se v průběhu krmení nechají i pohladit. Pro děti i pro dospělé by právě tohle setkání s výjimečnými mořskými tvory mohl být zážitek na celý život. Spolu s mantami připlouvají i trnuchy, rejnoci a často také velké želvy. Ty se rovněž lidí nebojí a je možné se jich dotknout.

Sečteno a podtrženo!

Shrňme si to tedy: jaké zápory či nedostatky se mohou objevit při vaší dovolené na Maledivách? Odpověď je velice jednoznačná… Záporné stránky pobyt na Maledivách nemá žádné! Obsluha v hotelech je usměvavá a vstřícná. Servis dokonalý. Ve dvou hotelech, kde jsme pobývali, bylo čisto, každý den uklizeno, v tom druhém jsme dokonce měli vanu hned v předsíni u vchodu do bungalovu – velmi netradiční, ale v horku určitě příjemné řešení.

Jídlo je v hotelech skvostné, většinou jde o kombinace arabské, indické a mezinárodní kuchyně. Častokrát je nabízeno formou švédských stolů. Počasí nemůže být lepší. Potápění lze charakterizovat jediným slovem – super! Kriminalita naprosto nulová, pokoje snad ani nemusíte uzamykat, nikdo vám tu nic nevezme. A také – ženy si lodičky brát nemusejí – i na večeři zde můžete jít naboso, všude je tu příjemný písek. Prostě ráj.

Takže dáme jen pár praktických rad…

  • Za prvé – vezměte si s sebou minimálně troje plavky – na některých ostrovech je celkem vysoká vlhkost, jakékoli svršky tu po přeprání schnou pomalu.
  • Za druhé – určitě si doma nakupte a vezměte s sebou opalovací krémy s vysokým faktorem. Pokud je budete kupovat na Maledivách, budou velmi, velmi drahé – jedna tuba tu stojí v přepočtu kolem 700 Kč. A používat je tu Evropané opravdu musejí!
  • Za třetí – počítejte s tím, že doprava z ostrova na ostrov a exkurze jsou tu také poměrně drahé. Zpáteční let hydroplánem z letiště (a pak i zpět) stál téměř 150 amerických dolarů (kolem tří tisíc korun).
  • Za čtvrté – eura zde obchodníci akceptují bez problémů, nicméně mají tu pro eura velice nevýhodný kurz, vezměte si s sebou raději americké dolary.
  • Za páté – nezapomeňte do kufru přibalit všechny běžné léky. Na Maledivách evropské léky prostě neseženete. Navíc – každý medikament vám tady musí předepsat místní doktor a teprve s tímto receptem vám následně prodají nějaký léčivý preparát, který je ale vyrobený většinou v Indii nebo v Číně.
  • Za šesté – alkohol se na Maledivy dovážet nesmí. Nezapomeňte, že jde o muslimskou zemi. Přílety ze Saudské Arábie, Jemenu, Dillí nebo Kuvajtu se na letišti vůbec nekontrolují. Ovšem pasažéři z letadel z Dánska, Finska nebo Ruska procházejí z tohoto hlediska údajně bedlivou kontrolou a láhve s alkoholem jsou jim odebrány. My jsme přiletěli linkou z Frankfurtu a nikdo se nás na alkohol ani nezeptal.
  • Za sedmé – vízum nepotřebujete nikde shánět, vystaví vám ho místní úředníci na letišti po příletu.

Takže šťastnou cestu na tisíce maledivských ostrovů!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí