Levně a daleko? Jde to!

Levně a daleko? Jde to!

Opravdová exotika nemusí vyjít o moc dráž než cestování po Evropě. Největší položku tvoří samozřejmě letenka, ale další pobyt v zemi vás obvykle vyjde mnohem levněji než život doma. Můžete se inspirovat cestovatelskými radami studentů.

Čína – země, která stojí za deset návštěv

„V Číně jsme strávili měsíc. Předraženým turistickým atrakcím jsme se snažili vyhnout. Na Čínskou zeď jsme vyběhli po svých a viděli také její původní, nerekonstruované části. Po Pekingu jsme jezdili na kole, stejně tak i mezi vápencovými homolemi jihočínského Yangshuo. Pěšky jsme prošli několika tibetskými vesnicemi, Dračí soutěsku kousek od Lijiangu a také rýžové terasy na Dračí páteři poblíž Guilinu. Vstupy se platí téměř všude, ale studenti mají výrazné slevy.“ (Jana Ložová, FHS UK, 24 let)

NEBOJTE SE DO ČÍNY: Letenka do Pekingu nebo Šanghaje kolem 15.000 Kč. Vízum (50 Eur) je nutné, ale se získáním není problém. Dvoulůžáky za 10 USD, ve velkých městech trochu více. Teplé jídlo (1-2 USD) je na každém kroku, ale musíte se naučit, co je chutné a co ne. Moderní vlaky a autobusy rychle nahrazují staré herky. Dálkové trasy zvládnete spacími vlaky nebo autobusy s poschoďovými postelemi. Cena dopravy je nižší než u nás (2.042km Peking-Chengdu 50 USD v „hard sleeperu“). Násilná kriminalita je minimální; ženy nikdo neobtěžuje; pozor na kapsáře a podvodníčky stejně jako všude na světě. Půjčení kola 1 USD /den. 

Uganda – konečně pravá Afrika za rozumné peníze

„Tento kus Černé Afriky nabízí nejen národní parky – například Kibale Forest známý díky přítomnosti šimpanzů, ale i možnost trekkingu v pohoří Ruwenzori (vstup do NP stojí 10 USD).  Ostrovy Ssese na obrovském jezeře Victoria jsou domovem velmi původních kmenů a starých kulturních tradic. V Ugandě najdete dokonce hinduistický klášter na místě rozprášení popela Gándího.“ (Ema  Dražná, FSV UK, 25 let)

NEBOJTE SE DO UGANDY: Letenku seženete za 18.000. Téměř všude se domluvíte anglicky – je to ostatně úřední jazyk. Ceny jsou podobné našim. Pro dopravu je vhodný vlak z Kampaly do Torora 70 Kč, vlak z Torora do Gulu stojí 120 Kč. Vízum získáte na letišti v Entebbe, očkování si zařiďte v předstihu.

Mexiko – od pouští po pralesy

„Každá část Mexika nabízí jiná překvapení, od Sonorské pouště na hranicI s USA až po předkolumbovské památky Yucatánského poloostrova. S trochou dobrodružného ducha se dá přespávat ve spacáku venku za vesnicí a dobré jídlo na ulici vás vyjde levněji než u nás. Vyplatí se znát základy španělštiny, ve venkovských oblastech angličtina ještě moc „nefrčí“. Letenka se dá pořídit do 20 000. Železniční síť v zemi v podstatě neexistuje, k dopravě na velké vzdálenosti slouží autobusy, na krátké sdílená taxi. Noclehy v levných hostelech se dají pořídit okolo 10 USD. Ženy sice jsou „obtěžovány“ (jiné polichoceny) pohledy Mexičanů, ale k agresivnímu chování nedochází.“ (Fanda Jatzek, VOŠ cestovního ruchu, 20 let)

Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Kyrgyzstán- parádní hory, kde mají Čechy rádi

„Máme rádi divoké hory, a tak naše cesta vedla do Kyrgyzstánu. V horách jsme stanovali kdekoli na krásných zelených loukách, často se nám stalo, že nás pozvali pastevci z jurt, abychom přespali. Umíte-li rusky, domluvíte se téměř s každým a užijete si dosyta muslimské pohostinnosti i kyrgyzské vodky.“ (Petr Janoch, FA ČVUT, 22 let)

NEBOJTE SE DO KYRGYZSTÁNU: Letenka do Alma Aty v sousedním Kazachstánu stojí 11.000 Kč. V současné době stačí pro pohyb v severním Kyrgyzstánu kazašské vízum (40USD, pokud se chcete vrátit do Kazachstánu potřebujete nové kazašské vízum). Ušetříte peníze i cestu do Vídně. Autobusy i menší maršrutky jsou levné a spolehlivé. Cenově dostupná jsou i sdílená taxi (doprava do hor). Ubytování vyjde na 10 USD. Potraviny našeho typu i ceny seženete v obchodech, voda teče všude zdarma. Ženy nemají problém, ale nechoďte samy v noci.

Jaké jsou vaše tipy? Napište nám je  do diskuse.

Zkušenosti čtenářů

Hondza

Bych přidal Etiopii, letenky k mání už nějakých 11t, když se zadaří, na místě je hodně levno a o zážitky není nouze:-)

Maruška

Uganda se tu musela ocitnout nějakým omylem – pokud chcete navštívit jakékoli národní parky, tak počítejte většinou s 30 dolary na den a osobu, které zahrnují pouze vstupní poplatek. Pohoří Rwenzori můžete navštívit pouze v rámci organizované výpravy a částka na osobu šplhá téměř k tisíci dolarům. Rozhodně bych tuto zemi ze seznamu levných destinací pro studenty vyškrtla.

Broňa

Co blázníš Emo???? Souhlasím plně s Maruškou. Uganda je „velmi“ drahá země pokud chceš cestovat po NP a pohybovat se v jejich blízkosti. Právě jsme se vrátili a všude platíš denní vstupné /tzn.24hod/ 30USD/os. + si musíš zaplatit všude průvodce a také kempovné nebo jiné ubytování. Dokonce i v okolí NP, si musíš najmout místní průvodce na výleti do vesnice, hor nebo okolí!!!!!! Sice to není drahé 10USD, ale spočítej si když jedeš na pár týdnů. My jsme měli najmuté auto, byli jsme 4 a nakonec jsme se dostali na 56.000,-Kč, a to jsme byli vskutku skromní a bydleli ve stanech po kempech. Více napíšu příští měsíc do cestopisů. Broňa

Martin
Broňa:

Pro někoho je prostě za 50-100 tisíc levná dovolená

jeff
Martin:

Marketing HS se asi začíná orientovat na uživatele tohoto druhu:-).

David G
jeff:

Před dvěma týdny jsem se vrátil z Ugandy.
Je to levná země a na africké poměry dvojnásob!
Letenka za 14 000 (byla i za 11 000). Ubytování za 4 USD v kempu, v guesthousu o málo více. Jídlo velmi levné. Místní doprava za hubičku.
Vstup do parku je 30 USD, ale kde najdeš v Africe levnější?
Místní průvodci mimo národní parky rozhodně povinni nejsou. Spousty výletů můžeš dělat sám.
Taky existuje dost národních parků – například Queen Elizabeth, kde se můžeš pohybovat po mnoha veřejných cestách bez placení vstupného a uvidíš přitom hodně zvířat.
Takže záleží, jak si to člověk zorganizuje, ale rozhodně to jde udělat i levně – jen prostě nesmíš jezdit autem s řidičem a místo drahých národních parků si musíš najít jiné atrakce, a těch je tam dost.
Taky je dobré vzít v úvahu ceny v jiných afrických zemích – jsou obvykle o dost vyšší.

jeff
David G:

To stejně nic nemění na faktu, že dávat něco v Ruwenzori je pálka a Mexiko patří určitě k nejdražším zemím ze skupiny těch iberoamerických států…a hodně zvířat uvidíš i v ZOO:-).

David G
jeff:

ale víš jak drahé vstupné do zoo? 🙂

David G
jeff:

Tak poraďte taky nějaké lepší země v Africe nebo střední Americe … kde je to levné?

Ivan
David G:

Maroko, Mauritánie, Mali…

Ivan
David G:

Egypt

Radu1
David G:

Letenka do Ugandy za 11 tisíc? Možná tak načerno v kufru.

Jarka
David G:

V Africe JAR, pokud nevyhledáváš top turistický atrakce a ve střední Americe některé z karibských ostrovů. Ale cena se vždycky odvíjí od toho kdo co chce a jak umí smlouvat. Ještě mě napadá Mauricius, taky není drahý

Vojta
David G:

Nikaragua!! Vyhněte se nebezpečným částem Managui a je to v pohodě a levně..

HoKa

Uganda je opravdu draha, pokud chce clovek videt ci zazit ta nej… Tydenni trek v Rwenzori 780 USD, raftovani na Nilu 120 USD/den, permit na gorily 500 USD (jste s nimi hodku),… Na druhou stranu je tu opravdu hodne levne ubytovani, doprava, jidlo na ulici,…
Rozhodne mnohem levnejsi je z te „prave“ Afriky treba Etiopie.

HoKa

Jinak samozrejme asi nejlevnejsi, a pro me jedna z nejexotictejsich zemi, je bezesporu Indie.

Jenda

na bicyklu po Pekingu jeden moc daleko nedojede.

Petr Daubner

Levné země, ve kterých jsem byl: Afrika – Egypt, Keňa (normálně levná,parky drahé – je to asi jako v té Ugandě, ale na druhou stranu asi nejde nejet do parků), Malawi, Thajsko, Írán, Pákistán, Indie, Bolívie, Peru (vyjma Machu Picchu a podobných taháků), Indonésie, Ekvádor, relativně levné je i Fidži…. Drahé a velmi drahé: Austrálie a Oceánie (všude kromě Fidži – hlavně Austrálie, Nový Zéland, Vanuatu, Nová Kaledonie, Francouzská Polynésie, Velikonoční ostrov…), Surinam, Guyana, Francouzská Guyana, Brazílie, celá „západní“ (to jest ta vyspělá) Evropa, Izrael…

Iva

Slyšela jsem chválu na Namibii. Parky mají taky a v porovnání s dalšími africkými státy za hubičku.)

Katka

Loni jsem strávila měsíc v Arménii, která je na cestoání poměrně levnou zemí. Lze sehnat ubytování u místních a doprava je levná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: