Opravdová exotika nemusí vyjít o moc dráž než cestování po Evropě. Největší položku tvoří samozřejmě letenka, ale další pobyt v zemi vás obvykle vyjde mnohem levněji než život doma. Můžete se inspirovat cestovatelskými radami studentů.
Čína – země, která stojí za deset návštěv
„V Číně jsme strávili měsíc. Předraženým turistickým atrakcím jsme se snažili vyhnout. Na Čínskou zeď jsme vyběhli po svých a viděli také její původní, nerekonstruované části. Po Pekingu jsme jezdili na kole, stejně tak i mezi vápencovými homolemi jihočínského Yangshuo. Pěšky jsme prošli několika tibetskými vesnicemi, Dračí soutěsku kousek od Lijiangu a také rýžové terasy na Dračí páteři poblíž Guilinu. Vstupy se platí téměř všude, ale studenti mají výrazné slevy.“ (Jana Ložová, FHS UK, 24 let)
NEBOJTE SE DO ČÍNY: Letenka do Pekingu nebo Šanghaje kolem 15.000 Kč. Vízum (50 Eur) je nutné, ale se získáním není problém. Dvoulůžáky za 10 USD, ve velkých městech trochu více. Teplé jídlo (1-2 USD) je na každém kroku, ale musíte se naučit, co je chutné a co ne. Moderní vlaky a autobusy rychle nahrazují staré herky. Dálkové trasy zvládnete spacími vlaky nebo autobusy s poschoďovými postelemi. Cena dopravy je nižší než u nás (2.042km Peking-Chengdu 50 USD v „hard sleeperu“). Násilná kriminalita je minimální; ženy nikdo neobtěžuje; pozor na kapsáře a podvodníčky stejně jako všude na světě. Půjčení kola 1 USD /den.
Uganda – konečně pravá Afrika za rozumné peníze
„Tento kus Černé Afriky nabízí nejen národní parky – například Kibale Forest známý díky přítomnosti šimpanzů, ale i možnost trekkingu v pohoří Ruwenzori (vstup do NP stojí 10 USD). Ostrovy Ssese na obrovském jezeře Victoria jsou domovem velmi původních kmenů a starých kulturních tradic. V Ugandě najdete dokonce hinduistický klášter na místě rozprášení popela Gándího.“ (Ema Dražná, FSV UK, 25 let)
NEBOJTE SE DO UGANDY: Letenku seženete za 18.000. Téměř všude se domluvíte anglicky – je to ostatně úřední jazyk. Ceny jsou podobné našim. Pro dopravu je vhodný vlak z Kampaly do Torora 70 Kč, vlak z Torora do Gulu stojí 120 Kč. Vízum získáte na letišti v Entebbe, očkování si zařiďte v předstihu.
Mexiko – od pouští po pralesy
„Každá část Mexika nabízí jiná překvapení, od Sonorské pouště na hranicI s USA až po předkolumbovské památky Yucatánského poloostrova. S trochou dobrodružného ducha se dá přespávat ve spacáku venku za vesnicí a dobré jídlo na ulici vás vyjde levněji než u nás. Vyplatí se znát základy španělštiny, ve venkovských oblastech angličtina ještě moc „nefrčí“. Letenka se dá pořídit do 20 000. Železniční síť v zemi v podstatě neexistuje, k dopravě na velké vzdálenosti slouží autobusy, na krátké sdílená taxi. Noclehy v levných hostelech se dají pořídit okolo 10 USD. Ženy sice jsou „obtěžovány“ (jiné polichoceny) pohledy Mexičanů, ale k agresivnímu chování nedochází.“ (Fanda Jatzek, VOŠ cestovního ruchu, 20 let)
Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Kyrgyzstán- parádní hory, kde mají Čechy rádi
„Máme rádi divoké hory, a tak naše cesta vedla do Kyrgyzstánu. V horách jsme stanovali kdekoli na krásných zelených loukách, často se nám stalo, že nás pozvali pastevci z jurt, abychom přespali. Umíte-li rusky, domluvíte se téměř s každým a užijete si dosyta muslimské pohostinnosti i kyrgyzské vodky.“ (Petr Janoch, FA ČVUT, 22 let)
NEBOJTE SE DO KYRGYZSTÁNU: Letenka do Alma Aty v sousedním Kazachstánu stojí 11.000 Kč. V současné době stačí pro pohyb v severním Kyrgyzstánu kazašské vízum (40USD, pokud se chcete vrátit do Kazachstánu potřebujete nové kazašské vízum). Ušetříte peníze i cestu do Vídně. Autobusy i menší maršrutky jsou levné a spolehlivé. Cenově dostupná jsou i sdílená taxi (doprava do hor). Ubytování vyjde na 10 USD. Potraviny našeho typu i ceny seženete v obchodech, voda teče všude zdarma. Ženy nemají problém, ale nechoďte samy v noci.
Bych přidal Etiopii, letenky k mání už nějakých 11t, když se zadaří, na místě je hodně levno a o zážitky není nouze:-)