Kolumbijská Guatape je občas nazývaná také oblast Tisíce jezer!

Kolumbijská Guatape je občas nazývaná také oblast Tisíce jezer!

Ještě před osmi lety to nebyla zrovna nejvyhledávanější oblast Kolumbie. Guerilla a paramilitres se pohybovali po okolí Guatape a mnoho farmářů se snažilo prodat svoje pozemky a odejít do klidnějších regionů. Dnes je vše jinak.

Politika posledních prezidentů kraj „osvobodila“ a přijíždějící turisty vítá nápis oznamující, že region kolem Guatape dosáhl míru.

Malebná vesnička Guatape se nachází v departmentu Antioquia, 79 km severovýchodně od Medellinu v nadmořské výšce 1925 metrů. Klima je tu příjemně jarní. Do okolní kopcovité krajiny se vpíjejí vody největší kolumbijské vodní nádrže a vytváří tak romantický ráz krajiny umocněný ještě místní dominantou v podobě žulového monolitu nazývaného La Piedra.

Právě monolit táhne do Guatape víkendové výletníky z Medellinu. Region se zaplní Kolumbijci i během vánočních prázdnin a svátečních dní. A i zahraniční turisté mířící do Kolumbie začínají místo objevovat. Guatape má co nabídnout a strávit tu jeden den je málo. Zhruba půl dne zabere prohlídka La Piedra, následuje procházka vesničkou, možnost projet se na koni, na lodi, na kole…Takže je třeba si vyhradit alespoň dva dny.

Na vrchol monolitu v nadmořské výšce 2100 metrů vede na 700 schodů. Vystoupat je sice dá zabrat, ale ten výhled je dechberoucí. Najednou jakoby se člověk octnul v krajině tisíce jezer. Za povšimnutí na vrcholu stojí i barevná přezdívka ustavující činy místního rodáka Luise Villegase, který byl prý prvním, kdo na monolit v roce 1954 vylezl.

Na jedné stěně monolitu je bílý nápis GI. Původně chtěli místní na monolit napsat GUATAPE, ale nepohodli se se sousední vesnicí a tak byl projekt zastaven a zůstalo jen první písmeno a část druhého.

Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Vesnice podezdívek

Jen necelé tři kilometry od monolitu stojí Guatape, které si díky barevným fasádám domů s různými motivy ze života místních a obrazci vysloužilo přezdívku „vesnice podezdívek“. Restaurace podél nábřeží nabízejí lahodné pokrmy ze pstruhů s lososově růžovým masem a kromě canopy „přeletu“ nad nádrží si lze zakoupit i projížďku na lodi.

Větší lodě jsou určeny spíše na zábavu spojenou s tancem. Ti, kdo chtějí vidět ruinu finky narkobarona Palba Escobara nebo kříž na věži kostela vyčnívajícího nad hladinu nádrže, si musí zaplatit hodinovou projížďku na rychločlunu. Když se před více než třiceti lety vodní nádrž budovala, padla jí za oběť vesnice El Peňol (nově byla vybudovaná o několik kilometrů dál). Jedinou připomínkou na místo, kde vesnice stávala je právě vyčnívající kříž.

Kolo, kajak a turistika

Milovníci sportu si mohou pronajmout kajak nebo třeba kolo a vydat se poznávat okolní krajinu. Stezka „Vuelta al anillo“ začíná pod monolitem a vede kolem pozemků farmářů. Je to příjemná projížďka během níž potkáte farmáře projíždějící se na koních, pasoucí se krávy a zažijete božský klid. Cesta vede oklikou do Guatape a těsně před vjezdem do vesnice je možné udělat odbočku k benediktiánskému klášteru Ermita de Santa Marta de la Epifania.

Jediným nedostatkem oblasti je nedostatečné kartografické zpracování a narazit na dobrou mapu regionu je prakticky nemožné (já jsem dostala mapu cyklotrasy od majitele hostalu nakreslenou na papíře společně s několika instrukcemi). Takže je potřeba dobrý orientační smysl a případně GPS. Ale tak je to prakticky všude v Kolumbii.

Zkušenosti čtenářů

martina

Moc krasny prispevek,Colombia je uzasna zeme.
Mela jsem tu cest poznat autorku na nasem petidenim treku do Ztraceneho mesta :).Mohu jen doporucit navstevu teto uzasne zeme,doufam,ze se mi podari se tam jednou vratit.

Katka
martina:

Ahoj Martino,
díky ;-). Taky doufám, že se jednou do Kolumbie vrátím.

Jenda

Tam jsem TAKY nebyl ))-:
ale obdiv Kateřině, že napsala článek časově dopředu, má na konci datum 29.07.2013 a dnes je teprve 4.07.2013.

Katka
Jenda:

Haha,s tim datem mi to taky nejde do hlavy,protoze clanek je na HS jiz od kvetna…ze by meli v redakci o par tydnu vice nez ve zbytku republiky? 😉

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí