Jak se sbalit na cesty

Jak se sbalit na cesty

Horko, slunce, nespočet chutí, vůní a pachů. Léto. Než se ale člověk uvelebí pod palmou, pokusí se chytnout MHD na Šrí Lance či projede na kole rakouské Alpy, musí si zabalit. A pokud patříte k většinové populaci a soukání věcí do batohu či kufru necháváte na poslední noc před odjezdem, patří další řádky právě vám.

Připravili jsme si pro vás menší inspiraci a nabídku věcí, na které byste během příprav neměli zapomenout. Pasy, doklady a peněžní prostředky si samozřejmě musíte vzít však vlastní.

Chcete cestovat krátce a nalehko, obchodně, dobrodružně, relaxačně nebo luxusně a plně komfortně? Naše tipy se zaměří především na nejčastější druh cestovatelů – požitkáře vyhledávají odpočinkovou dovolenou. A navíc přidáme pár tipů pro baťůžkáře, kteří na svých cestách míří za vlastním dobrodružstvím.

Co rozhodně nezapomenout…

1. Pro kapku vody šel bych světa kraj

Představte si rušné africké tržiště. S každým nádechem cítíte prach, který se vytrvale lepí na patro v puse. Máte žízeň. Šílenou. Jenomže si prostě nejste jistí, zda vám místní voda nezkazí zbytek dovolené. Jestli proto cestujete do oblastí, kde si nejste jistí zdroji pitné vody, rozhodně nezapomeňte na tablety na čištění vody nebo filtrační zařízení.

2. Jak si usteleš, tak si lehneš

Není větší pocit bezradnosti, než když po celodenním natřásání ve vlaku napříč Thajskem musíte ulehnout do míst, kde by ani pes nespal. Pokud budete při svých dobrodružných cestách střídat hostely, ubytovny a jiná zařízení, neměli byste zapomenout na hygienické vložky do spacáků, přikrývky proti hmyzu nebo spacákové přikrývky. Lidské vlasy, podivné fleky na prostěradle a různé zvířectvo číhá všude.

3. Je třeba se chránit

Jestli si během návštěvy deštného pralesa nechcete nechat pustit žilou, rozhodně doma nenechávejte návleky proti pijavicím. Kromě prosekávání se liánami je využijete i během pobytu ve vlhkém prostředí. Skvěle chrání před nepříjemným kousnutím.

4. Léky, léky, léky

Není většího blázna než toho, kdo spoléhá na zdravotnictví v cizině. Buď je šíleně drahé, nebo si ho nepřejte poznat… Může se stát, že kromě běžných léků potřebujeme přepravit i ty, které musejí být uchovány v chladu. Problém vyřeší speciální chladící taška.

5. Něco málo na sebe

Pro ženy těžké dilema a celonoční přemýšlení, pro muže otázka pár minut. Tady platí zásady zdravého rozumu.

6. Školácká rada, kterou se vyplatí dodržovat

Na kus papíru si pište, co soukáte do batohu. Následně odfajfkuvávejte zabalené věci. Ze spodku naducaného batohu se nikomu nechce nic tahat.

Naše rady jsou samozřejmě univerzální a vychází ze zkušeností běžného cestovatele. Ti otřelejší si nejspíš v duchu a pomyslí něco o zelenáčích. Ne každý se však dokáže vyspat v tropickém lijáku na holé zemi nebo v chýši z větví.  Pokud některé z tipů někomu z vás zachrání duševní nebo fyzické zdraví, napište nám. Vaše příspěvky a zkušenosti nás velmi potěší. A třeba zase pomůžou někomu dalšímu.

Další inspirace a rady na cesty najdete na webu cestovatelského obchodu.

Zkušenosti čtenářů

Vaše jméno

Tak hlavně by se mělo brát jen to, co člověk unese… 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: