Cesta za posvátným tibetským vodopádem přes pohoří Meili, které zatím nezdolal žádný horolezec + VIDEO

Cesta za posvátným tibetským vodopádem přes pohoří Meili, které zatím nezdolal žádný horolezec + VIDEO

Kawagarbo je nejvyšší hora ledovcového pohoří Meili, které se nachází v tibetských oblastech provincie Yunnan v jižní Číně. Pohoří má několik vrcholů s výškou přes šest tisíc metrů nad mořem, je to tedy nejvyšší pohoří provincie Yunnan. Zároveň je to poslední pohoří v této provincii, které nezdolal žádný horolezec.

Tvrdý trest za znesvěcení hory

O první pokus se pokusili Britové před více než sto lety, v roce 1902. Později to zkoušeli i Američané, Číňané a Japonci. Nikdo z nich neuspěl.

Poslední pokus byl naprosto tragický. V roce 1991 zde zahynula celá horolezecká výprava. Najít těla sedmnácti horolezců trvalo dlouhých sedm let. Pohoří Meili se tak stalo dějištěm jedné z nejhorších horolezeckých tragédií lidstva.

Místní tvrdí, že jejich smrt přivolali tibetští mniši. Ti byli pohoršení znesvěcením hory a modlili se za neúspěch této výpravy. Vrchol Kawagarbo je nejvyšší posvátná hora v tibetském buddhismu, jeho důležitost se téměř rovná důležitosti hory Kailas, nejposvátnější hory Tibeťanů.

Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Ročně sem chodí tisíce poutníků

Z hory stéká vodopád, ten je každý rok cílem tisíců poutníků, kteří sem chodí zejména mezi dubnem a říjnem. Po zbytek roku je totiž tato cesta nedostupná. Dostat se pod horu není snadné. Je to svatá půda, proto se na ni dá jít pouze pěšky. To je dobře, protože, jak se říká, i cesta je cíl. A v takto nádherné krajině to platí dvojnásob.

Krásný vodopád padá proudem vody ze stometrové výšky. Tříštěním o skály vytváří obrovskou přírodní sprchu. Pod ní chodí poutníci v tibetské kóře. Kóra je druh tibetské poutnické modlitby, při níž poutníci chodí ve směru hodinových ručiček kolem svatých míst nebo sakrálních staveb. Okruh je potřeba udělat minimálně třináctkrát. Tibeťané věří, že kóra je přiblíží k porozumění a tím i k osvícení. Mohou se díky němu vymanit z neustálého koloběhu životů.

Tibetská pouť pro pokročilé

Teplota je tu kolem pěti stupňů, voda je ledová. Poutníci sem však nosí i úplně malé děti. V jejich očích je to ale stále ta lehčí verze okruhu. Mnozí totiž nedělají kóru pod vodopádem, ale kolem celé hory Kawagarbo, která trvá dva týdny. Tam jsem se nevydal, i tato lehká verze mi dala zabrat. A byla to jedna z nejkrásnějších cest, jakou jsem v Číně prošel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí