Festival ProTibet připomene násilné potlačení povstání v Tibetu

Festival ProTibet připomene násilné potlačení povstání v Tibetu

Unikátní tibetské tance, originální himalájské pohádky nebo setkání s známým českým horolezcem, to vše nabídne letošní ročník Festivalu ProTibet. Smyslem přehlídky,  která  v  Olomouci  odstartovala  2.  března  je  podpořit  malé  mnichy  v indickém klášteře Diskit. Peníze ze vstupného jsou určeny na jejich vzdělávání a lékařskou péči.

Festival ProTibet se letos koná ve více jak 30 městech, kromě Olomouce třeba i v Ostravě nebo Brně a dalších městech. Tam všude se budou moci návštěvníci během měsíce seznámit s tradicemi a kulturou Tibetu. Akce se v Olomouci koná již posedmé a každým rokem nabízí zajímavá setkání. Letos tak budou mít Olomoučané mimořádnou příležitost se setkat se slavným tibetským tanečníkem  Tenzinem Tsedupem. Ten právě v těchto dnech přijíždí z Indie do České republiky a v Olomouci připraví pro zájemce taneční workshopy.

Do světa tradičních vyprávění, mýtů a pohádek pak zavede návštěvníky večer s herci Moravského divadla. Jaroslav Krejčí a Vlaďka Včelná budou číst himalájské pohádky, Petr Kubes pak bude interpretovat tibetské příběhy. Festival nabídne i několik filmových projekcí. V Olomouci se bude poprvé promítat dokument, který natočil britský režisér Joshua Dugdale nazvaný Bez mrknutí. Autor snímku  dostal  unikátní  příležitost  natáčet  18  měsíců  v bezprostřední  blízkosti dalajlamy. Film tak představí dalajlamu nejen jako duchovního vůdce, ale ukáže i jeho privátní život.

Každým rokem Festival ProTibet seznamuje návštěvníky s lidmi, kteří jezdí do Indie či Tibetu. Letos bude vyprávět o svých horolezeckých expedicích plzeňský horolezec Honza Trávníček, který při své poslední výpravě zdolal vrchol K2.

Minuta ticha za oběti

Každým  rokem  se  v rámci  Festivalu  ProTibet  10.  března také  připomíná  výročí násilného potlačení povstání v Tibetu. V Olomouci se před radnicí zapálí svíčky a za oběti se bude držet minuta ticha.

MOST, o. p. s. podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících   indických   Himálajích   a   v Tibetu.   Pomáháme   tisícům   dětí,   tibetským uprchlíkům, mnichům a mniškám, nomádským rodinám a starým lidem bez rodin. Realizujeme projekty na podporu tamních škol a podporujeme místní ekonomiku zakládáním chráněných dílen. Další informace o programu festivalu naleznete na webových stránkách festivalu ProTibet.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: