Festival ProTibet 2018 pomáhá hledat superhrdiny pro tibetské děti

Festival ProTibet 2018 pomáhá hledat superhrdiny pro tibetské děti

Festival ProTibet se opět po roce vrací do českých měst, letos s podtitulem Tibetské děti hledají superhrdiny.

Smyslem letošního ročníku je podpořit tibetské děti studující v exilové vesničce Tibetan Homes Foundation v jejich cestě za vzděláním a v naději na lepší budoucnost. Najdou se mezi návštěvníky superhrdinové, kteří pomohou dětem splnit jejich sny?

“Sedmnáctý ročník festivalu se opět koná v desítkách měst České republiky, tradičně v Ostravě, Olomouci, Praze nebo Pardubicích, nově pak například v Plzni. Jsme velmi rádi, že se do festivalu zapojují kina, knihovny nebo čajovny v menších městech, ať už filmovým promítáním nebo besedou. Všude se budou moci návštěvníc seznámit s kulturou Tibetu, buddhismem, politickou situací a životem tibetských dětí” říká koordinátor festivalu Tomáš Přichystal z pořádající organizace MOST ProTibet.

I tento rok nabízí festival návštěvníkům několik filmových projekcí. Letos se mohou příznivci tibetské kultury těšit na zajímavé dokumenty Oči pro Tibet nebo Tání v Tibetu. Tento dokument nahlíží skrytou kamerou pod pokličku čínských plánů na výstavbu gigantických přehradních nádrží na velkých tibetských řekách. Klade si otázku, zda zmizí-li himálajské ledovce, co se stane s tibetskými řekami? „Jsme velmi rádi, že jsme do letošního programu opět získali emotivní snímky. Osobně bych divákům doporučila dokument Oči pro Tibet, který ukazuje, že život na střeše světa přináší i jiná úskalí, než o jakých slýcháme v souvislosti s čínskou okupací. Ostré sluneční záření způsobuje oční onemocnění – převážně šedý zákal. Otázkou zůstává, jak se s tím Tibeťané vyrovnávají,“ říká k dokumentu Jana Ďásková Neboráková, ředitelka organizace MOST ProTibet.

Mimo filmové projekce nabídnou festivalové akce mnoho besed, přednášek, výstav, literárních čtení nebo workshopů pro děti ve školách. V některých festivalových městech se budou konat přednášky zaměřené na rozvojovou problematiku, konkrétně na projekty podporující tibetské děti. Na těchto přednáškách se návštěvníci blíže seznámí se životem dětí a konkrétními projekty, ať už se jedná o přístup ke vzdělání nebo zajištění lékařské péče. Letošní ročník podpoří vzdělání tibetských dětí v Tibetan Homes Foundation v severoindickém Mussoorie. Žijí zde tisíce dětí vzdálených stovky kilometrů od domova. Dostávají kvalitní vzdělání a jsou jim předávány tradiční kulturní hodnoty.

Letošní ročník nese podtitul „Tibetské děti hledají superhrdiny“ a Tomáš Přichystal toto motto přibližuje: „Děti mají své sny a přání a my jsme rádi, že jim je můžeme pomoci plnit. Samozřejmě na to nejsme sami. Společně s našimi podporovateli v projektu Adopce ProTibet plníme přání pro 450 tibetských dětí. Tyto děti už své superhrdiny našly a my bychom byli rádi, kdyby toto štěstí potkalo i další děti. MOST ProTibet, o. p. s. podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v indickém Himálaji a v Tibetu. Pomáháme tisícům tibetských dětí, seniorům, mnichům a mniškám a nomádským rodinám. Více informací najdete na www.protibet.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: