Festival indického filmu slaví 20 let!

Festival indického filmu slaví 20 let!

Nejdříve jako Festival bollywoodského filmu pro pár filmových nadšenců, později už jako známá a oblíbená filmová akce. Festival indického filmu promítá už 20 let! Přijďte i vy 12. – 14. 10. 2023 do kina Světozor shlédnout ty nejlepší filmy, které za poslední rok vznikly napříč celou Indií.

Pokud jste o festivalu ještě neslyšeli, je nejvyšší čas to napravit

Festival indického filmu každým rokem otevírá bránu do indické kultury v pražském kině Světozor. Divákům nabízí jihoasijskou kinematografii, která svým rozsahem a produkcí filmů konkuruje americkému Hollywoodu! Bollywood – hindské filmy produkované v Bombaji – tzv. masala movies, si získaly mezinárodní popularitu, dokáží nejednoho rozplakat, rozesmát, roztančit a svou barevností vnést plno energie. Dokonce i ti, kteří stále ještě neviděli jediný indický film, mají dnes už názor na tance, příběh či délku. Jihoasijská kinematografie neustále potvrzuje, že má co nabídnout.

Ovšem festival není jen o typickém Bollywoodu. Výrazněji než dříve se úspěšně začínají prosazovat mladí tvůrci. Žánrová pestrost, kterou přináší tato „nová krev“ je také obdivuhodná – od klasických modelů tradičního Bollywoodu, přes společenskou satiru, komedie s politickým podtónem, horory, thrillery, až po dramatické filmy srovnatelné s evropskou tvorbou. Festival poukazuje také na rozmanitost komerční i nekomerční indické kinematografie. Krátké dokumentární filmy nezkresleně popisují nesmlouvavý pohled do kultury a všedního života v Indii. A také výběr hindských, tamilských, marátských či bengálských filmů, hraných i dokumentárních, by měl dát dostatečně najevo, že Indie není jen o Bollywoodu… Zkrátka každý divák si určitě najde to své!

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Jaké filmy se budou promítat?

Všechny filmy se budou promítat ve Velkém sále pražského kina Světozor na adrese Vodičkova 791

Vadh (110 min) – Čtvrtek 12. 10. v 17:30 h

Stárnoucí manželé Mishrovi se snaží vést poctivý a důstojný život, ačkoli se potýkají s chudobou a zklamáním z dospělého syna, který odjel do Ameriky a vůči svým rodičům projevuje jen neúctu a nevděk. Přitom právě kvůli jeho americkému snu Mishrovi upadli do dluhů a musejí snášet pravidelné ponižování od odpudivého lichváře Prajapatiho. Když je zbožný a konzervativní pár zahnán na pokraj zoufalství, odhodlá se k radikálnímu činu, po němž se bude muset vypořádat s mafiány, zkorumpovanými policisty i vlastním svědomím. Režijní debut paňdžábského filmaře Jaspala Singha Sandhua mísí šokující žánrovou podívanou se sociálním realismem a klade si otázku, zda se lpění na ušlechtilých morálních zásadách někdy nemůže stát překážkou pro dosažení spravedlnosti.

Mrs. Chatterjee vs. Norway (144 min) – Čtvrtek 12. 10. v 20:00 h

Debika Chatterjee a její manžel Aniruddha žijí v norském přístavním městě Stavanger, ovšem v mnohém jsou typickým indickým párem. Zatímco Aniruddha pracuje jako inženýr a usiluje o norské občanství, Debika zůstává ženou v domácnosti, kde se stará o dvě malé děti. Jenže místnímu úřadu na ochranu dětí se tradicionalistické rodinné poměry u Chatterjeejů nelíbí. Rozhodne se obě děti manželům odebrat a umístit je do ústavní péče. Tím začíná nezdolné snažení zoufalé Debiky, aby milované potomky získala zpět. Film volně inspirovaný skutečným a hojně medializovaným případem expatky Sagariky Chakraborty sice vyjadřuje určitou skepsi k tradicionalistickému uspořádání indických rodin, avšak většinu své kritiky směřuje na norské úřady. Ukazuje, že i vyspělý stát může být ve vleku neempatické byrokracie, která navíc nemá pochopení pro kulturní rozdíly.  

Shoebox (98 min) – Pátek 13. 10. v 18:00 h

Roku 2018 byla severoindická metropole Iláhábád přejmenována na Prajágrádž. Předchozí jméno město získalo za vlády muslimské dynastie Mughalů, zatímco to nové, sanskrtské má zdůraznit jeho význam jako hinduistického poutního místa. V kontemplativním celovečerním debutu režiséra Faraze Aliho se však s přejmenováním města ztrácí i část jeho dřívějšího ducha. To je ilustrováno na příběhu mladé ženy Mampu, která do Iláhábádu přijíždí, aby se postarala o svého chřadnoucího otce Madhava. Tomu větší starosti než chatrné zdraví dělá osud jeho kdysi populárního jednosálového kina, jemuž hrozí demolice, aby na jeho místě mohlo vzniknout obchodní centrum. 

Tu Jhoothi Main Makkaar (150 min) – Pátek 13. 10. ve 20:15 h

Sebevědomý frajírek Mickey může vypadat jen jako rozmazlený syn zámožných rodičů, nicméně potají si sám vydělává neobvyklou podnikatelskou aktivitou – pomáhá lidem zosnovat rozchody s jejich partnery či partnerkami tak, aby proběhly co nejhladčeji. Jenže pak se sám zamiluje do okouzlující Tinni. Ta se necítí připravená na svatbu a anonymně kontaktuje poradce, který by jí pomohl vztah ukončit. Netuší ovšem, že jejím rozchodovým guruem není nikdo jiný než právě Mickey. Film navazuje na novodobý trend bollywoodských romantických komedií z prostředí opulentně bohatých rodin, v nichž se potkává okouzlení moderní západní kulturou a konzumerismem s tradičními rodinnými hodnotami.  

Once Upon a Time in Calcutta (131 min) – Sobota 14. 10. v 15:45 h

Ela je zdrcená z tragické smrti malé dcery a hodlá opustit svůj dům a začít nový život. Potýká se ovšem s finančními nesnázemi, a tak se pokouší přesvědčit nevlastního bratra, aby prodal staré opuštěné divadlo, v němž kdysi vystupovala Elina matka. Bengálský režisér Aditya Vikram Sengupta film natočil jako melancholickou poctu rodné Kalkatě, která byla dlouhodobě významným kulturním centrem i jednou ze základen místních revolučních hnutí. Snímek držící se formálních postupů slow cinema ukazuje jak chátrající staré části města, tak moderní výstavbu, která se mnohdy necitlivě rozrůstá spolu s novodobou honbou za snadným ziskem. O působivou vizuální stránku filmu se postaral věhlasný turecký kameraman Gökhan Tiryaki.

Satyaprem Ki Katha (146 min) – Sobota 14. 10. v 18:15 h

Satyaprem touží po manželce, ale jako o nezaměstnaného neúspěšného studenta o něj žádná žena nemá zájem. Tanečnice Katha, do níž se zakouká, je navíc zadaná. O rok později se ale Katha se svým partnerem rozejde a pokusí se o sebevraždu. Satyaprem jí zahrání život a k jeho překvapení jej rodiče dívky osloví s nabídkou, aby se s Kathou oženil. Ona sama však se svatbou souhlasí jen neochotně a po obřadu se usilovně vyhýbá tomu, aby musela se Satyapremem trávit noc ve společné posteli. Frustrovaný Satyaprem chce chování své manželky přijít na kloub a časem zjistí, že Katha skrývá traumatizující tajemství. Úspěšný film se postupně přelévá z romantické komedie do sociálního dramatu a publiku nabízí jak reflexi citlivých společenských témat, tak velkolepé taneční scény.

Celý program si můžete prohlédnout zde a aktuální dění můžete sledovat na Facebooku.

Bollywood party

Po promítání filmů doražte i na jubilejní taneční párty! DJ Deepak se postará o nezapomenutelnou atmosféru díky největším bollywoodským hitům posledních dvou dekád, které doplní o soudobé pecky. Párty se bude konat v sobotu 14. října od 21:00 hodin.v P.M. Clubu na adrese Trojická 8 v Praze. Nebude chybět ani soutěž o hodnotné ceny!

Nezapomeňte si vstupenky obstarat už s předstihem!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: