Faerské ostrovy budete mít v zimě jen pro sebe. Pokud vás přesto nelákají, prohlédněte si je díky google sheep view

Faerské ostrovy budete mít v zimě jen pro sebe. Pokud vás přesto nelákají, prohlédněte si je díky google sheep view

Pokud si chcete udělat trochu nezvyklý zimní výlet, vyrazte na Faerské ostrovy. České jméno Ovčí ostrovy je poměrně výstižné, jelikož ovcí tu žije více než lidí a je k vidění nepřeberné množství druhů a barev všude, kam se hnete. Ostrov si dokonce lze prohlédnout ze hřbetu ovce, stačí si najít google sheep view faroe islands.

Právě v lednu jsme si zde udělali 4denní zastávku při cestě trajektem z Dánska na Island. Přesně 18 větších či menších ostrůvků spojených tunely, mosty nebo trajekty jsou proslulé svou jedinečnou krajinou s úžasnými výhledy z vysokých hor vystupujících ze severu Atlantického oceánu, a to jak z auta, tak pěších túr. Ostrovy jsou také vyhledávané pro velké množství hnízdících ptáků, jako jsou tereji a papuchalci, ty tu však bohužel v zimě nenajdete.

Ovšem taky zde nejsou ani turisté. Přijeli jsme pár dní po Silvestru a během našeho pobytu jsme narazili pouze na jeden další pár, co si užíval jinak opuštěnou zimní krajinu ovčí země. Jelikož jsme měli auto, bylo pro nás jednoduché usadit se v hlavním městě Tórshavnu, odkud jsme vyráželi na průzkumy. První naší zastávkou byl ostrov Vágar, na který jsme dojeli podmořským tunelem. Zde je asi nejznámější faerský vodopád Múlafossur, který padá z útesů přímo do oceánu.

Cestovatel Šimon Zajíc se svou snoubenkou strávili také přes zimu 3 měsíce v jihoamerických Andách se 40 aljašskými husky. Přečtěte si jejich článek Se psím spřežením jihoamerickou divočinou, aneb (dobrovolně) ztraceni v Andách .

Jezero s bájným koněm

Na Vágaru je také (alespoň pro mne) jedno z nejúžasnějších míst, které jsem kdy na svých cestách navštívil, jezero Sørvágsvatn (nebo také Leitisvatn), ale místní mu říkají prostě „Jezero“. Táhne se od středu ostrova na jih zhruba 6 kilometrů, až k okraji. Podél jezera vede snadný trek po úbočích kopců. Stát na skále s výhledem na jezero, vysoké útesy spadající do temně modrého Atlantiku, okolní zelené kopce a mraky nad oceánem je pohled jak z jiného světa, který umocňuje samota – jsme tu jediní dva lidé široko daleko. Podle pověsti (těch je zde všude nespočet) v jezeře žije bájný kůň, unášející ty, které zastihne samotné na jeho březích, a jediná možnost, jak se lze vyhnout stažení do hlubin (nejhlubší místo 59 m), je vyslovit jeho jméno.

Mimo úžasné krajiny a velké množství ptactva jsou Faery proslulé svou typickou architekturou. Malé dřevěné domečky a kostelíky s travnatou střechou lze najít na mnoha místech, ovšem dvě nejznámější se nacházejí na hlavním ostrově, první je stará přístavní čtvrť v Tórshavnu, tou druhou je vesnička Saksun, a právě to byl náš program na druhý den.

Nejširší nabídku průvodců a map Faerských ostrovů (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Bláznivé zimní počasí

Ráno prolézáme vojenskou pevnost nad přístavem, navštěvujeme místní mši, kde máme příležitost poslechnout si zpěv ve fearštině a ztrácíme se v úzkých uličkách historické čtvrti. Odpoledne přejíždíme do Saksunu a jediní návštěvníci, kteří nás doprovázejí, jsou ovce – jak jinak. Poslední volný den věnujeme návštěvě Národního muzea Faerských ostrovů, kde si můžete udělat výlet do historie jak geologické, tak i do životů místních obyvatel a prohlédnout si kostry velryb či vycpané papuchalky.

V zimě je tu počasí trochu bláznivé a místní velmi výstižně říkají: „Nelíbí se ti počasí? Počkej 5 minut.“. Je chladno, chvilku prší a jen se otočíte, už svítí slunce. Takže na několikadenní treky to zde příliš není, ovšem jinak vám příroda nijak nebrání vydat se na průzkum místních krás, i když někdy je to docela úsměvné. Zmoknout třikrát během 10 minut se nám nikde jinde na světě nepovedlo, ale díky slunci a větru jsme byli za 5 minut zase suší.

Lednová samota

A co je hlavní plus zimní návštěvy, je samota. Opravdu na místech, kde jsou v létě kvanta návštěvníku, jste jen vy (a ovce). Na ostrov lze doletět nebo nasednout na trajekt v Dánsku společnosti Smyril line, v zimě mimo sezonu jsou lístky na loď o hodně výhodnější než v letních měsících. Tak pokud máte možnost, neváhejte, já sám mám v plánu se tam vrátit, stojí to za to.

Pokud vás článek přes všechno superlativa nenalákal na návštěvu, prohlédněte si alespoň ostrovy alespoň ze hřbetu ovečky, díky projektu google sheep view.

Zkušenosti čtenářů

Petra

Zdravím, moc se mi článek líbil.Už dříve mě v jedné reportáži Faery zaujaly a moc ráda bych se tam vypravila. Ale nemám možnost si tam půjčit auto. Když přiletím do hlavního města, dá se něco vidět i tam, případně někam pěšky dojít na výlet, nebo to ez auta nemá cenu?

king

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Josef

Faerské ostrovy mne učarovali a začínám shromažďovat informace pro cestu příští rok. Uvidíme jak to bude s kondičkou, zdravím a penězi. Letos je Skotsko.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí